افشای شبکه پولشويی سپاه پاسداران در کشورهای عربی

دويچه ‌وله:يک شبکه‌ی پولشويی در کشورهای عرب منطقه که گفته مي‌شود برای سپاه پاسداران ايران کار مي‌کرد، از سوی کشورهای بحرين و کويت کشف و افشا شده است. يک وزير دولت بحرين نيز در اين شبکه شرکت داشت.

افشای شبکه پولشويی سپاه پاسداران در کشورهای عربی

خبرگزاری آلمان در گزارشی از بحرين و کويت نوشته است، در کشورهای عربی زدوبندهای فسادآميز اکثرا پرده‌پوشی مي‌شود، اما اکنون مقام‌های دولتی بحرين و کويت يک باند پولشويی را کشف و افشا کرده‌اند.

متهمان اين شبکه‌ی فساد، سپاه پاسداران ايران، يک وزير دولت بحرين، يک زن تاجر از کويت و شمار زيادی از دستياران آنها در کشورهايی چون کويت، مصر و سودان هستند. وزير دولت بحرين هم‌اکنون از زندان آزاد شده، اما زن تاجر کويتی هنوز در بازداشت موقت و بازجويی به‌سر مي‌برد.

رسانه‌های کويت روز سه‌شنبه (۲۳ مارس/ سوم فروردين ۸۹) گزارش دادند که تحقيقات اوليه نشان مي‌دهد «منصور بن رجب»، وزير دولت بحرين و يکی از متهمان شبکه‌ی پولشويي، تلاش داشته که يک چک ۶ ميليون يورويی متعلق به سپاه پاسداران ايران را نقد کند. قرار بود اين وزير ۳۰۰ هزار يورو از اين پول را به عنوان پاداش برای خود بردارد. بنابر اين گزارش يک برادر و خواهر تاجر کويتی نيز در اين برنامه مشارکت داشتند، اما نقشه‌ی آنها لو مي‌رود و ناکام مي‌ماند.

علت ناکام ماندن اين طرح پولشويي، خودداری بانک‌هايی در کويت، امارات متحده عربی و لبنان از تبديل چک متعلق به سپاه پاسداران ايران بوده است. بنابراين گزارش، زمانی که يک تبعه‌ی مصری در تلاش بوده چک ۶ ميليون يورويی را در بانکی در بيروت نقد کند، سازمان اطلاعاتی لبنان متوجه ماجرا مي‌شود.

هنوز منشا اصلی پول‌ها روشن نيست. گفته مي‌شود که سپاه پاسداران ايران اين پول را از طريق تجارت مواد مخدر بدست آورده است. اما مدارک کافی برای اثبات اين گزارش وجود ندارد. هم‌چنين شايع است که «منصور بن رجب»، وزير دولت بحرين جاسوس ايران است، اما برای اثبات اين خبرها نيز دلايل کافی وجود ندارد.

منصور بن‌رجب که از يک هفته پيش در بازداشت به‌سر مي‌برد اتهام‌های وارد شده عليه خود را رد مي‌کند، با اين حال حمد بن عيسی آل خليفه پادشاه بحرين، روز دوشنبه ۲۲ مارس او را از مقام خود برکنار کرده است.

نوشته شده در خبر. Leave a Comment »

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s