عدم توافق کمیته مشترک مجلس و دولت بر سر هفمندکردن یارانه ها

مهر:عضو کميته مشترک مجلس و دولت با بيان اينکه نتيجه کار اين کميته ارائه «توصيه» در نحوه اجرای قانون هدفمند کردن يارانه ها بود و نه «توافق» ، گفت: دولت حق متوقف کردن قانون را ندارد.

عدم توافق کمیته مشترک مجلس و دولت بر سر هفمندکردن یارانه ها

غلامرضا مصباحی مقدم در پاسخ به اين سئوال که در نهايت کميته مشترک مجلس و دولت در مسئله هدفمند کردن يارانه ها و تبادل نظرات به توافقی دست پيدا کردند يا صرفا مجلس راههايی را توصيه کرد، گفت: در اين باره توافقی صورت نگرفت درواقع هرچه بود توصيه بود و ما توصيه کرديم دولت در صورت درخواست تغيير در قانون لايحه اصلاحی بدهد چون تجديد نظر در قانون بودجه نيازمند لايحه متمم است.

پس از اعلام نظر رئيس جمهور مبنی بر وجود اشکلات در قانون مصوب مجلس در هدفمند کردن يارانه ها مجلس در توافق با دولت کميته مشترک متشکل از نمايندگانی از دولت و مجلس تشکيل شد تا علت اجرا نشدن قانون از سوی دولت مشخص شود. پس از برگزاری دو جلسه از اين کميته ، نمايندگان مجلس به دولت توصيه کردند يکی از دو پيشنهاد اجرای قانون هدفمند کردن يارانه در بازه زمانی 9 ماهه و يا حذف ماليات و عوارض از درآمد حاصل از اجرای اين قانون را بپذيرد.

اما محمد رضا ميرتاج الدينی معاون پارلمانی رئيس جمهور اعلام کرد دولت ضمن استقبال از حذف ماليات و عوارض از درآمد هدفمند کردن يارانه ها منتظر بررسی طرح فوريتی نمايندگان مجلس برای اصلاح قانون هدفمند کردن يارانه هاست.

بررسی طرح کار را پيچيده تر می کند

مصباحی مقدم که رياست کميسيون ويژه مجلس برای طرح تحول اقتصادی را بر عهده دارد با اشاره به طرحی که توسط تعدادی از نمايندگان مجلس برای افزايش درآمد دولت از هدفمندی يارانه ها در نظر گرفته شده است ، گفت: ما معتقديم آوردن طرح کار را پيچيده می کند بر فرض اينکه طرح فوريتی يا دو فوريتی بياورند و تصويب شود طرح به کميسيون می رود و ممکن است مدتها بررسی آن طول بکشد ودر صورت تصويب هم اصلاح قانون است نه اصلاح بودجه.

نماينده تهران خاطرنشان کرد: در اين صورت مجددا دولت ناگزير است برای اصلاح بودجه سال جاری لايحه متمم بياورد پس بهتر است کار پيچيده نشود و يکباره لايحه متمم آورده شود.

عضو کميسيون اقتصادی مجلس گفت: احتمالا اگر اين طرح که با امضای حدود 140نماينده تهيه شده به تصويب نرسد آن گاه ديگر موضوع اصلاح قانون نيز منتفی می شود، زيرا سيگنال بدی برای دولت به همراه دارد يعنی آن زمان اگر لايحه هم بياورند فايده ندارد.

همه سناريوها در قالب لايحه قابل بررسی است

وی گفت: بهترين راه برای دولت اين است که در عين اينکه قانون را اجرا می کند، با ارائه لايحه اصلاحی مدت را کوتاه کند و زمان را بيش از اين از دست ندهد.

مصباحی مقدم در پاسخ به اين سئوال که اگر لايحه اصلاحی دولت ارائه شود، آيا مجلس به آن رای مثبت خواهد داد، گفت: مجلس بنای لج بازی با دولت را ندارد بلکه حرکت منطقی و کارشناسی می کند اگر توضيحات دولت قانع کننده بود مشکلات را رفع می کنتد درحاليکه همچنان ابهامات به ايرادات مطرح شده دولت وجود دارد.

عضو کميته مشترک دولت و مجلس گفت: مجلس در صورت قانع شدن در قانون خود تجديد نظر می کند اما اين به شرط قانع شدن است ، شايد آنچه تجديد نظر می شود 35 هزار ميليارد يا 30 يا 20 هزار ميليارد تومان باشد هر سناريويی که در قالب لايحه طرح شود در مجلس قابل بررسی است.

مصباحی مقدم ادامه داد: ممکن است قانون مذکور تغييرات ديگری نيز داشته باشد چون دولت حرفهای جديدی می زند و خواست دولت صرف درآمد 20 يا 40 هزار ميليارد تومان نيست بنابراين معتقدم دولت ديدگاههای خودش را ضمن اجرای قانون به صورت متمم ارائه کند تا مجلس نيز همدلانه و کارشناسانه و منطقی بررسی کند.

متوقف کردن قانون نيازمند مجوز مجلس است

وی در پاسخ به اين سئوال که آيا بنا بر اظهارات معاون پارلمانی رئيس جمهور مبنی بر اينکه دولت منتظر به نتيجه رسيدن طرح نمايندگان يا لايحه اصلاحی خود در صورت ارائه است، قرار نيست قانون را اجرا کند، گفت: اساسا طرح اين موضوع را غلط می دانيم ، دولت بايد قانون را اجرا کند همانطور که به ما گفته اند خيلی از مقدمات کار اجرا فراهم شده اما اجرای قانون آغاز نشده است.

رئيس کميسيون ويژه مجلس که پيش از اين نسبت به طرح سئوال از رئيس جمهور در پی عدم اجرای قانون هدفمند کردن يارانه ها هشدار داده بود ، اظهارداشت: قصد من تلنگر به دولت است آنچه برای من و مجلس مهم است اين است که دولت بايد قانون را اجرا کند و حق ندارد آن را متوقف کند.

وی ادامه داد: حتی متوقف کردن قانون نيز مجوز مجلس را نياز دارد اما ايشان حق ندارد بگويد قانون را اجرا نمی کند. می تواند بگويد اصلاحيه دارد و سپس پيشنهادات اصلاحی خود را ارائه کند.

نوشته شده در اخبار. Leave a Comment »

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s