گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان؛ بازداشت دست کم دو نفر در هر روز

انتقال زندانی محکوم به اعدام به مکانی نامعلوم و بازداشت شهروندان دست کم دو نفر در هر روز از موارد نقض حقوق بشر در کردستان در این هفته بوده است.

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان؛ بازداشت دست کم دو نفر در هر روز

محسن کاکه رش

در ادامه نقض حقوق بشر در کردستان هفته ی گذشته فشارها بر فعالان حقوق بشر افزایش یافته و همچنین روند کشتار کاسبکاران و کولبران کرد در مرزها ادامه داشته است.طی این هفته چندین تن از فعالان کرد به حبس محکوم شده و تعدادی از آنان در زندانها دست به اعتصاب زده و خواهان بهبود وضعیت نامناسب زندانها شده اند. انتقال زندانی محکوم به اعدام به مکانی نامعلوم و بازداشت شهروندان دست کم دو نفر در هر روز از دیگر موارد نقض حقوق بشر در کردستان بوده است.

به گزارش خبرنگار رهانا، شرح این موارد در زیر می آید:

تشدید فشارها بر فعالان حقوق بشر

گزارشها حاکی از این است که فشارها بر کاوه کرمانشاهی و سما بهمنی دو تن از فعالان حقوق بشر در کردستان افزایش یافته است.

در این هفته ضمن اینکه پیشتر قرار بازداشت کاوه کرمانشاهی تمدید شده بود، وی را تحت شکنجه قرار داده که به اتهام جاسوسی اعتراف کند.

فرنگیس داوودی، مادر این فعال حقوق بشر، دیروز ۱۹ فروردین ماه موفق به دیدار کوتاهی با  فرزندش گردید. خانم داوودی بعد از این ملاقات که در حضور بازجوی کاوه صورت گرفت، وضعیت روحی و جسمی فرزندش را بسیار نامساعد توصیف کرده است. کاوه کرمانشاهی در این ملاقات اذعان داشته که تحت شدیدترین فشارها برای اعتراف به “جاسوسی” است. کاوه در ملاقاتش گفته است که موکدا این اتهام را رد کرده و تمامی فعالیتهایش را مدنی و مسالمت آمیز و قانونی می داند.

فشارها در زندان بر این فعال حقوق بشر در حالیست که روز ۲۵ فروردین، با وجود قرار قبلی، مادر کاوه کرمانشاهی موفق به ملاقات با دادستان کرمانشاه نشد.

مسئولان دادگاه انقلاب کرمانشاه، ساعت ۸:۳۰ را برای ملاقات فرنگیس داوودی با دادستان کرمانشاه از پیش تعیین کرده بودند اما پس از حضور وی در روز و ساعت مقرر اعلام شد: «دادستان کرمانشاه در محل حضور ندارد و نمی‌توانید با او ملاقات کنید».

مادر کاوه پیش از این، با اشاره به مشکلات جسمی فرزندش و نیاز مبرم وی به پزشک متخصص، نسبت به وضعیت جسمی پسرش به شدت اظهار نگرانی کرده بود. این فعال حقوق بشر «چندین‌بار» از ناحیه دهان و دندان مورد عمل جراحی قرار گرفته و تحت «نظارت دائمی» پزشک بوده است.

کاوه قاسمی کرمانشاهی، فعال حقوق بشر، عضو کمپین یک میلیون امضا، سازمان حقوق بشر کردستان و عضو ادوار تحکیم وحدت، بیش از ۷۰ روز است که در سلول انفرادی بازداشتگاه اطلاعات کرمانشاه به سر می‌برد.

از طرفی دیگر ۱۶۰ تن از روزنامه نگاران، وبلاگ نویسان و فعالان مدنی ایرانی طی نامه ای خطاب به صادق لاریجانی رییس قوه قضایی خواستار آزادی کاوه کرمانشاهی فعال حقوق بشرشدند.

در بخشی از نامه این فعالان آمده است: ” حوزه فعالیت کاوه کرمانشاهی، حقوق بشر و جامعه مدنی بوده و او هیچ گونه فعالیت خاص سیاسی نداشته است؛ او شخصیتی قابل اعتماد و مورد احترام فعالان مدنی و حقوق بشری ایرانی می باشد و تحت فشار قرار دادن وی برای اعتراف به ارتکاب جاسوسی، نگرانی شدیدی را در بین شهروندان، دوستان و فعالان مدنی و حقوق بشری دامن زده است.”

در ادامه فشارها بر فعالان حقوق بشر دختر ۱۴ ساله سما بهمنی یکی دیگر از فعالان حقوق بشر در کردستان از مدرسه اخراج شد.

مدیر مدرسه ضمن اتهام زنی به خانواده بهمنی و شخص سما بهمنی به پروپاگاندا برای علیه این خانواده و خاصه خانم سما بهمنی پرداخت.

مدیریت مدرسه راهنمایی دلایل اقدامات خود را بدون هیج وجه قانونی به فعالیت های انسانی خانم سما بهمنی و دستور از بالا مرتبط کرده است. این در حالی است که دختر خانم بهمنی که کمتر از ۱۴ سال سن دارد اساسا نقشی در این میان عهده دار نبوده است

شایان ذکر است سما بهمنی، فعال حقوق بشر در پی عزیمت به شهر مهاباد برای پیگیری امور شخصی خود در مسیر برگشت در تاریخ ۱۳ بهمن ماه سال گذشته در تاکسی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و ۹ فروردین ماه سال جاری در یک دادگاه غیرقانونی به ریاست قاضی خدادادی، به اتهام عضویت در مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به شش ماه حبس تعزیری و همینطور فعالیت تبلیغی علیه نظام نیز به شش ماه حبس تعزیری، جمعاْ یک سال زندان محکوم شده است.

سما بهمنی اهل بندرعباس، پیش تر در مردادماه سال ۸۷ به علت تلاش برای تهیه گزارشاتی از نقض حقوق بشر در منطقه کردستان و هم چنین حمایت از فرزاد کمانگر به همراه همسر خود بازداشت و توسط دادگاه انقلاب شهر سنندج به اتهام تبلیغ علیه نظام و عضویت در مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به سه سال حبس تعلیقی محکوم شده بود، در حکم عجیب صادره، وی از تردد در مناطق کردنشین و ارتباط با افراد دارای سابقه بازداشت سیاسی منع شده بود

به حداقل رساندن  فعالیت فعالان حقوق بشر در کردستان از مواردی بوده که چندین بار طی سالهای گذشته مطرح شده و در راستای فشار بر فعالان این عرصه محمد صدیق کبودوند، کاوه قاسمی کرمانشاهی و سما بهمنی در زندان بسر می برند.

تداوم کشتارها در مناطق مرزی کردستان

در ادامه روند کشتار کاسبکاران و کولبران مرزی کردستان در هفت روز گذشته بر اثر تیراندازیهای نیروی انتظامی در مناطق مرزی دو تن کشته و تعدادی دیگر زخمی شدند.

به گزارش خبرنگار رهانا در کردستان‌ “خبات احمدی” اهل سروآباد بر اثر تیراندازیهای مستقیم نیروهای انتظامی در مناطق مرزی مریوان جان خود را از دست داد

همچنین روز سه‌شنبه ۱۸ فروردین‌ماه، نیروهای انتظامی، شماری از کاسبکاران روستاهای “دروله‌ی علیاو سفلی” را در منطقه باینگان به گلوله بستند.

به گزارش کردستان میدیا، ۲ تن از کاسبکاران به نام‌های امین محمدی، ۳۵ ساله و متاهل و عباس مرزانی در گریز از دست نیروهای انتظامی خود را به جریان آب رودخانه‌ی “لیله” سپردند که بر اثر آن، امین محمدی جان خود را از دست داده و عباس مرزانی نیز به شدت مجروح گردید.

پس از جستجوهای مردم در این مناطق جسد امین محمدی، روز بیستم فروردین‌ماه، در زیر پل “ایمان” پیدا شد.

عباس میرزایی نیز که از ناحیه دست و پا دچار شکستگی شده بود، جهت مداوا به بیمارستان “طالقانی” کرمانشاه منتقل گردید.

بنا به آمار گزارش نقض حقوق بشر در کردستان سال گذشته بیش از ۹۰ تن از کاسبکاران و کولبران مرزی توسط نیروهای انتظامی کشته شدند.

بازداشت دست کم دو نفر در هر روز

در ادامه نقض حقوق بشر در این هفته بیش از ۱۴ نفر توسط نیروهای امنتیتی بازداشت شدند.

به دنبال تجمع اعتراضی مردم سردشت در مقابل فرمانداری این شهر، در اعتراض به کشته شدن یک کاسبکار، نیروهای امنیتی ۱۰ تن از شهروندان را به اتهام حضور در این تجمع بازداشت و روانه زندان نمودند.

به گزارش روانیوز، اسامی ۵ تن از بازداشت‌شدگان عبارت است از: هیوا عباسی، فریدون ابراهیمی، اهل ، پیمان شمامی، آرام و آوات.

لازم به یادآوری است روز ۱۵ فرورین‌ماه، عثمان سعیدی، کاسبکار اهل منطقه سردشت بعلت تیراندازی نیروهای امنیتی جان خود را از دست داد.

به گفته شاهدان عینی به  دنبال این رویداد نزدیک به دو هزار تن از اهالی منطقه دست به تجمعی اعتراضی در مقابل فرمانداری سردشت زده بودند.

در همان حال  ماموران امنیتی در شهر جوانرود واقع در غرب استان کرمانشاه، با مراجعه به منازل چندین نفر از فعالان اهل سنت، آنان را دستگیر و به مکان نامعلومی انتقال داده اند.

عبدالهادی، رستم، محمدعلی برزگر، از جمله دستگیر شدگان هستند.

به گزارش سایت سنی نیوز، با یورش به منزل خلیل حمیدی  به دلیل عدم حضور او در منزل ، خانواده وی را مورد ارعاب قرار داده اند. چندی پیش نیز فردی به نام ” ایوب” دستگیر شد که تاکنون نسبت به علت دستگیری این افراد اطلاعی به دست نیامده است.

این در حالی است که فعالان اهل سنت نیز مانند دیگر اقلیت‌های دینی در ایران از حقوق خود برخوردار نیستند و همواره با تهدید و بازداشت مواجه می‌شوند.

هفت سال حبس در هفت روز

در هفته ای که گذشت فعالان کرد در شهرهای مختلف کردستان به بیش از هفت سال حبس محکوم شدند.

محی الدین آزادی فعال کرد در سقز از طرف شعبه یک دادگاه نظامی استان کردستان به زندان محکوم شد.

این فعال کرد که بیش از یک سال است در زندان بسر می برد به اتهام جاسوسی به صورت ارسال اسناد و مدارک دارای طبقه بندی محرمانه برای بیگانه و نیز جمع آوری اخبار و اطلاعات سطح شهر و ارسال آنها برای بیگانه به استناد ماده ۵۰۱ قانون مجازات اسلامی از سوی شعبه اول دادگاه نظامی استان کردستان به تحمل ۴ سال حبس تعزیری محکوم شد.

به گزارش آ‍ژانس خبری موکریان،  محی الدین آزادی مدتی از ایام حبس خود را در بازداشتگاهی در سنندج و بقیه ایام زندان را در زندان سقز سپری نموده ودر زندان از بیماری گوارشی و عصبی رنج می برد

همچنین حکم زندان محمدقوامی فعال سیاسی که به اتهام ارتباط بایکی ازاحزاب کردی وخدشه واردنمودن به استقلال وتمامیت ارضی به دوسال وچهارماه حبس  تعزیری ازسوی شعبه دوم دادگاه انقلاب اسلامی سنندج محکوم شده بود، قطعی شد.

به گزارش دیدبان حقوق بشر کردستان، این حکم عینا توسط شعبه چهارم دادگاه تجدیدنظراستان کردستان تائید شد.

وی پیشتردربهمن ماه ۸۷مدت سه ماه رادربازداشت گذراندکه باقراروثیقه پنجاه میلیون تومانی به طورموقت آزادشد.

از سوی دیگر به گزارش روانیوز مسعود حسین پناهی یکی از فعالان سیاسی و مدنی کرد در چند روز اخیر به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و برپایی تجمعات اعتراضی به یک سال زندان محکوم شد.

مسعود حسین پناهی اهل روستایی قروچای از توابع شهرستان دهگلان استان کردستان در دادگاه انقلاب شهر سنندج به یک سال زندان محکوم شد و هم اکنون نامبرده در زندان شهر قروه بسر میبرد.

اتهام وی اخلال در نظم عمومی و بر پایی تجمعات اعتراضی که در سال گذشته به اعتراض به حکم اعدام انور حسین پناهی تجمعی اعتراضی در جلو درب دادگستری شهر سنندج بر پا گشته بود.

انور حسین پناهی از فعالان سیاسی و مدنی استان کردستان میباشد که سال گذشته حکم اعدام وی به ۱۶ سال زندان تغییر یافت.

بعضی از گزارشها حاکی از این است که ۱۷ زندانی سیاسی کرد را در زندان امنیتی اوین مجموعا قریب به یک قرن زندان محکوم شده اند که چهار تن از این افراد دارای محکومیت های سنگینی چون اعدام نیز می باشند.

مسئولین قوه قضائیه در اظهار نظرهایی از عدم تخفیف مجازات این زندانیان در زندان اوین خبر داده اند و همچنین از اعطای مرخصی برای این قبیل زندانیان سرباز می زنند.

همچنین تعدادی از زندانیان سیاسی کرد محبوس در بند ۲۰۹ زندان اوین نیز به صورت بلاتکلیف در سلولهای انفرادی این بند نگهداری می شوند.

انتقال زندانی محکوم به اعدام به مکانی نامعلوم

حسین خضری زندانی محکوم به اعدام اهل ارومیه ،از بند عمومی زندان ارومیه به مکانی نامعلوم منتقل شده است.

بنا به گزارشات منتشر شده،  تنی چند از زندانیان نگرانی خود را نسبت به سرنوشت وی اعلام نمودند.

شایان ذکر است که حسین خضری به اتهام همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام ، توسط دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده است.

انتقال این زندانی سیاسی کرد در حالیست که هم اکنون ۲۱ نفر از زندانیان سیاسی کرد به اعدام محکوم شدند که اسامیشان به شرح زیر است: ۱- زینب جلالیان – اهل ماکو – زندان کرمانشاه ۲- شیرکو معارفی – اهل بانه – زندان سقز ۳ – حبیب لطیفی – اهل سنندج – زندان سنندج ۴- سامی حسینی – اهل سلماس – زندان اورومیه ۵- جمال محمدی – اهل سلماس – زندان اورومیه ۶ – رستم ارکیا۷- رشید آخکندی ۸- حسین خضری خانی – اهل اورومیه – زندان اورومیه ۹ – فرزاد کمانگر – اهل کامیاران – زندان اوین تهران ۱۰- علی حیدریان – اهل سنندج – زندان اوین تهران ۱۱- فرهاد وکیلی – اهل سنندج – زندان اوین تهران ۱۲- مصطفی سلیمی – اهل سقز – زندان سقز ۱۳- انور رستمی ۱۴- ایرج محمدی – اهل میاندوآب – زندان اورومیه ۱۵- محمد امین آگوشی – اهل پیرانشهر – زندان اورومیه ۱۶- احمد پولادخانی – اهل پیرانشهر – زندان اورومیه ۱۷- حسن طالعی – اهل ماکو۱۸- شیرین علم هلو – اهل ماکو – زندان اوین تهران ۱۹- محمد امین عبدالهی – اهل بوکان ۲۰- قادر محمد زاده – اهل بوکان ۲۱- عزیز محمدزاده – اهل بانه – زندان سقز

اعتصاب برخی از زندانیان سیاسی کرد

برخی از زندانیان سیاسی کرد بهمراه دیگر زندانیان در زندان ارومیه در اعتراض به توزیع مواد مخدر در این زندان دست به اعتصاب غذا زدند.

هفده تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه در اعتراض به پخش و توزیع آزاد مواد مخدر در این زندان دست به اعتصاب غذا زدند و در پی این اعتصاب غذا کلیه افراد به سلولهای انفرادی این زندان منتقل شدند.

از اسامی اعتصاب کنندگان خبری دست نیست و گفته می شوند برخی از زندانیان عادی محبوس در بند های ۱، ۲، ۳ و۴ نیز در روز های آینده به معترضین خواهند پیوست.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s