نماينده مجلس: چرا زندانيان سياسی سکته می کنند؟

مصطفی کواکبيان، نماينده جناح اقليت مجلس، امروز ۵ ارديبهشت (۲۵ آوريل) با اعلام خبر فوق در مصاحبه با سايت «پارلمان نيوز» افزود که رسيدگی به وضعيت جسمانی زندانيان و علی بروز اين بيماري‌ها بايد در بررسی ميزان «انطباق شرايط بازداشتگاه‌ها با استانداردهای موجود» مورد توجه قرار گيرد.

نماينده مجلس: چرا زندانيان سياسی سکته می کنند؟

بى بى سى:رسيدگی به «برخی بيماري‌های مشترک در زندانيان سياسی همچون حملات و بيماري‌های قلبی و ابتلا يا تشديد بيماري‌های عصبی- عضلانی» يکی از موضوعات «تحقيق و تفحص» پيشنهادی تعدادی از نمايندگان مجلس از بازداشتگاه های کشور است.

مصطفی کواکبيان، نماينده جناح اقليت مجلس، امروز ۵ ارديبهشت (۲۵ آوريل) با اعلام خبر فوق در مصاحبه با سايت «پارلمان نيوز» افزود که رسيدگی به وضعيت جسمانی زندانيان و علی بروز اين بيماري‌ها بايد در بررسی ميزان «انطباق شرايط بازداشتگاه‌ها با استانداردهای موجود» مورد توجه قرار گيرد.

پيشنهاد تحقيق و تفحص از بازداشتگاه‌های کشور، حدود ۹ ماه قبل به پيشنهاد مصطفی کواکبيان نماينده سمنان، در کميسيون حقوقی و قضايی مجلس به تصويب رسيد.

اين پيشنهاد پس از آن ارائه شد که کشته شدن تعدادی از دستگير شدگان در تظاهرات اعتراضی در بازداشتگاه کهريزک خبرساز شد و مجلس، کميته ای را برای تحقيق در زمينه وقايع اين بازداشتگاه تشکيل داد.

تفحص از زندان ها، در انتظار طرح در جلسه علنی

مصطفی کواکبيان ۳ هفته پيش تذکر داد که با وجود تصريح ماده ۱۹۸ آيين نامه داخلی مجلس و با گذشت بيش از ۸ ماه از تصويب تحقيق و تفحص از بازداشتگاه ها توسط کميسيون قضايی مجلس، هنوز اين طرح در دستور کار جلسه علنی قرار نگرفته است.

ماده ۱۹۸ آيين نامه داخلی مجلس تصريح دارد که پيشنهادهای تحقيق و تفحص نمايندگان، بعد از تصويب در کميسيون مربوطه بايد به صورت خارج از نوبت در دستور کار مجلس قرار بگيرند.

تذکر اين نماينده پس از آن مطرح می شد که به گفته وي، با وجود وعده هيات رئيسه مبنی بر مطرح شدن پيشنهاد تحقيق و تفحص از زندان ها در جلسه ۱۷ فروردين مجلس، اين کار برای چندمين بار به تعويق افتاده بود.

يک ماه و نيم پيش از آن، در اول اسفند، سايت تابناک خبر داده بود که مجلس قرار است در يکی از «جلسات علنی هفته جاری» به تقاضای تحقيق و تفحص از وضعيت بازداشتگاه‌های کشور رسيدگی کند، اقدامی که به وقوع نپيوست.

يک و نيم قبل از تاخير فوق نيز، در ۱۴ دي، مصطفی کواکبيان گفته بود که تقاضای تحقيق و تفحص از بازداشتگاه‌های کشور «در جلسات هفته جاری مجلس بررسی مي‌شود»، اگرچه باز هم اقدامی در اين زمينه صورت نگرفت.

آقای کواکبيان امروز در پاسخ به سوال پارلمان نيوز در مورد سرنوشت طرح تحقيق و تفحص از بازداشتگاه‌های کشور اظهار داشت که با پيگيري‌های صورت گرفته، اکنون اين طرح در دستور کار مجلس قرار دارد. وی افزود: «گرچه اين طرح بايد خارج از نوبت بررسی شود، اما گفته‌اند پس از پايان طرحی که مربوط به کشاورزی است، نوبت بررسی اين طرح مي‌رسد.»

وی يادآوری کرد: «متاسفانه تا مدتی هيات رييسه اصلا اين طرح را در دستور کار قرار نداده بود.»

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s