روزنامه نگاران زندانی در ايران: شرايط هر روز سخت تر مي‌شود

جمعی از روزنامه نگاران و وبلاگ نويسان زندانی در ايران امروز جمعه دهم ارديبهشت (۳۰ آوريل) با ارسال نامه ای از داخل زندان و در آستانه روز جهانی مطبوعات، از «محدودتر شدن» فضای رسانه ای در اين کشور انتقاد کردند.

روزنامه نگاران زندانی در ايران: شرايط هر روز سخت تر مي‌شود

بى بى سى:جمعی از روزنامه نگاران و وبلاگ نويسان زندانی در ايران امروز جمعه دهم ارديبهشت (۳۰ آوريل) با ارسال نامه ای از داخل زندان و در آستانه روز جهانی مطبوعات، از «محدودتر شدن» فضای رسانه ای در اين کشور انتقاد کردند.

در اين نامه که برای وبسايت های مخالف دولت ايران ارسال شده است، امضاء کنندگان نوشته اند: «روز جهانی مطبوعات در شرايطی فرا می رسد که خود سانسوری و سانسور سازمان يافته گسترده ای عليه رسانه های مختلف ايران اعمال می گردد و دامنه آن تا حد اعمال تيترهای تحميلی و عکس های منتخب حکومتی گسترش يافته است.»

روزنامه نگاران و وبلاگ نويسان زندانی در بخش ديگری از اين نامه، از لغو امتياز و تعطيلی روزنامه های «مستقل و آزاد» در ايران انتقاد کرده و نوشته اند که با شدت گرفتن روند تعطيلی مطبوعات، شمار اين روزنامه ها به «کمتر از شمار انگستان يک دست» رسيده است.

از اسامی آشنا درميان امضاء کنندگان اين نامه می توان به عيسی سحرخيز، علی بهزاديان نژاد، ميلاد اسدي، عباس خليل درمنکي، کيوان صميمي، کوهيار گودرزي، حشمت الله طبرزدی و علی مليحی اشاره کرد.

محدوديت در داخل و خارج از زندان
نامه روزنامه نگاران زندانی ايران در شرايطی منتشر می شود که گزارش ها حکايت از آن دارد که عده ای از روزنامه نگاران تازه آزاد شده هم با مشکل بازگشت به کار مواجهند.

روز گذشته (پنجشنبه نهم ارديبهشت) وبسايت های نزديک به مخالفان دولت در گزارشی از جلوگيری از بازگشت به کار چند روزنامه نگار تازه آزاد شده خبر دادند.

فشار بر روزنامه نگاران در ماه های پس از دهمين دوره انتخابات رياست جمهوری ايران باعث شد که تعدادی از آنها خاک ايران را ترک کنند و از اين جهت برخی تحليلگران سال ۸۸ را سال مهاجرت روزنامه نگاران ايرانی به خارج از اين کشور ناميدند.

بر اساس گزارش کميته حمايت از روزنامه نگاران، بعد از انتخابات جنجال برانگيز خرداد ۸۸ در ايران، نزديک به ۱۰۰ روزنامه نگار بازداشت شدند که از اين تعداد بعضی آزاد و برخی هنوز در زندانند.

همچنين بيش از ۲۰ روزنامه و نشريه نزديک به طيف اصلاح طلب طی ماه های گذشته توقيف شده اند.

کميته حمايت از روزنامه نگاران (Committee to Protect Journalists)، يکی از سازمان های بين المللی مدافع روزنامه نگاران سراسر دنيا، در گزارش سال ۲۰۰۹ خود به سرکوب شديد روزنامه نگاران در ايران در اين سال اشاره کرد و ايران را بعد از چين «بزرگترين زندان روزنامه نگاران» خواند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s