گروه هشت از ايران خواست به حاکميت قانون و آزادی بيان احترام بگذارد

رادیو فردا : رهبران گروه هشت کشور صنعتی، در بيانيه‌ای از ايران خواستند به حاکميت قانون احترام بگذارد و آزادی بيان را ارج بنهد.
بريتانيا، کانادا، فرانسه، آلمان، ايتاليا، ژاپن، روسيه و ايالات متحده، امسال نيز همانند سال گذشته که جمهوری اسلامی، به شدت معترضان به نتايج انتخابات را سرکوب می‌کرد، خواسته‌های خود از ايران تکرار کردند.
در متن اين بيانيه آمده است: «ما از دولت ايران انتظار داريم که به حاکميت قانون و آزادی بيان همانگونه که در پيمان‌های بين‌المللی آمده و ايران نيز عضو آنهاست، احترام بگذارد.»
بريتانيا، فرانسه، روسيه و ايالات متحده چهار عضو از گروه هشت هستند که کمتر از سه هفته‌ پيش، دور تازه تحريم‌های عليه جمهوری اسلامی ايران را در شورای امنيت سازمان ملل به تصويب رساندند.
افزون بر اين تحريم‌ها، ايالات متحده و اتحاديه اروپا هر کدام تحريم‌های يکجانبه‌ای عليه ايران وضع کرده‌اند که بسيار فراتر از تحريم‌های سازمان ملل می‌رود.
تحريم‌های يکجانبه اتحاديه اروپا از جمله صنعت نفت و گاز ايرا ن را هدف قرار داده است؛ افزون بر تحريم‌هايی که هم‌اکنون آمريکا به طور يکجانبه عليه ايران وضع کرده، کنگره آمريکا نيز پس از ماه‌ها، روز پنجشنبه، طرح‌ تحريم‌های تازه‌ای عليه ايران را به تصويب نهايی رساند که به موجب آن از جمله صادرکنندگان بنزين به ايران از سوی واشينگتن مجازات می‌شوند؛ در اين طرح همچنين «ناقضان حقوق بشر» در ايران هدف برخی از تحريم‌ها قرار می‌گيرند؛ مصوبه کنگره آمريکا بايد به امضای رئيس‌جمهوری برسد تا بتواند به مرحله اجرا درآيد.
در بيانيه نشست گروه هشت که در کانادا برگزار می‌شود، کره شمالی به خاطر حمله به يک کشتی جنگی کره جنوبی که به غرق آن منجر شد، محکوم شده است؛ کشتی کره جنوبی در ماه مارس غرق شد و ۴۶ نفر از خدمه آن کشته شدند؛ کره شمالی با اين حال مسئوليت حمله به اين کشتی را به عهده نگرفته است.
دربيانيه گروه هشت همچنين تاکيد شده است که کنفرانسی که ماه آينده در افغانستان برگزار می‌شود، «فرصت مهمی» برای حامد کرزی، رئيس جمهوری اين کشور است تا نشان دهد که وی به تعهدهای خود درباره بهبود اداره کشور و ارتقای امنيت افغانستان پايبند است.
هشت کشور صنعتی همچنين ابراز اميدواری کرده‌اند که حامد کرزی جزيياتی ارائه دهد که برپايه مشخص شود چگونه دستگاه قضايی اين کشور در حال بهبود است و چطور دولت وی مسئوليت بيشتری درباره حفظ امنيت اين کشور در عرض پنج سال آينده، به عهده می‌گيرد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s