ایران تحریم سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی را تکذیب کرد

روز سه شنبه، ۱۵ تیر (۶ ژوئیه)، شبکه رادیو و تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی ایران گزارش کرد که رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه در گفتگو با خبرنگاران خبرهای مربوط به خودداری چند فرودگاه عمده جهان از تحویل سوخت به هواپیماهای مسافربری ایرانی را تکذیب کرد.


ایران تحریم سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی را تکذیب کرد

اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه در پی انتشار گزارش های متفاوت از وضعیت سوخت رسانی به هواپیماهای مسافربری ایرانی در چند فرودگاه خارجی منتشر می شود.

آقای مهمانپرست اخبار مربوط به توقف سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی را غیر صحیح خواند و یادآور شد که “مقامات انگلیسی، آلمانی و شرکت هواپیمایی امارات در آخرین اظهارات خود این خبر را تکذیب کرده اند.”

وی اظهار داشت که هواپیماهای ایرانی در سفر به کشورهای جهان، همچنان از فرودگاه ها سوخت دریافت می کنند و افزود “به گمان ما، نشر اخبار کذب اینچنینی تنها در راستای جنگ روانی صورت می گیرد.”

روز یکشنبه، خبرگزاری های داخلی به نقل از منابعی در کمیسیون امنیت ملی و سیاس خارجی مجلس نوشتند که به دلیل وضع تحریم های یکجانبه ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، چند فرودگاه عمده جهان از سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی خودداری ورزیده اند.

براساس این گزارش ها، کاظم جلالی، مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در مصاحبه با خبرگزاری دولتی ایران – ایرنا – از مذاکره اعضای این کمیسیون با وزیر راه و ترابری در مورد عدم تحویل سوخت به هواپیماهای مسافربری ایرانی در فرودگاه های خارجی و تشکیل کمیته ویژه ای برای بررسی این موضوع خبر داده و رئیس جمهوری آمریکا را مسئول “این نوع تحریم های غیرانسانی” دانسته بود.

اینهمه، رادیو و تلویزیون دولتی ایران در روز سه شنبه گزارش کرد که آقای جلالی در حاشیه جلسه علنی مجلس به خبرنگاران گفته است که “در زمینه تامین سوخت هواپیما مشکلی وجود ندارد” و افزوده “پیشنهاد می کنم درباره اخبار مربوط به اقدامات علیه ایران شتاب زده عمل نشود و رسانه های در این زمینه دقت کنند.”

روز دوشنبه دبیر انجمن صنفی شرکت های هواپیمایی ایران نیز ضمن تایید خودداری فرودگاه ها در چند کشور خارجی از تحویل سوخت به هواپیماهای ایرانی، این اقدام را مغایر قوانین بین المللی توصیف کرد و گفت که ایران می تواند از این برخورد به مراجع بین المللی ناظر ترابری هوایی شکایت کند.

در گزارش های مختلف در این زمینه، گفته شده بود که فرودگاه هایی در آلمان، امارات متحده عربی، کویت و بریتانیا به هواپیماهای مسافربری ایرانی سوخت تحویل نمی دهند که باعث مشکلاتی برای دو شرکت ایران ایر و ماهان ایر شده است که پروازهای متعددی به خارج از ایران دارند.

پس از انتشار این گزارش ها، مقامات دولتی و رسمی در این سه کشور اقدام دولت یا فرودگاه ها در تحریم سوخت رسانی به هواپیماهای مسافربری ایرانی را تکذیب کردند و دفتر هواپیمایی ایران ایر در برلین نیز گفت که اختلالی در سوخت رسانی به هواپیماهای این شرکت در آلمان روی نداده است.

تحریم های بین المللی و دو جانبه

مقامات فرودگاهی این کشورها در عین حال گفتند که تصمیم گیری در مورد سوخت رسانی به هواپیماها بر عهده شرکت های فروشنده سوخت است و به فرودگاه ها ارتباطی ندارد.

همزمان، روزنامه فایننشال تایمز – تایمز مالی – چاپ لندن به نقل از شرکت نفتی بریتیش پترولیوم گزارش کرد که این شرکت به دلیل وضع تحریم های یکجانبه ایالات متحده علیه ایران، تحویل سوخت به هواپیماهای مسافربری ایرانی را متوقف کرده است هر چند این گزارش رسما مورد تایید شرکت بریتیش پترولیوم قرار نگرفته است.

هفته گذشته، رئیس جمهوری آمریکا مصوبه کنگره این کشور در مورد وضع تحریم های جدید علیه جمهوری اسلامی را امضا کرد که در آن، از جمله فروش برخی فرآوردهای نفتی شامل بنزین، گازوئیل و بنزین هواپیما به ایران منع شده است.

براساس قانون جدید تحریم اقتصادی ایران، شهروندان و شرکت های آمریکایی در صورت تخلف از این مصوبه، تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند و شرکت های خارجی با مبادرت به تخطی از این مصوبه، با محدودیت هایی در زمینه مبادلات تجاری و مالی با ایالات متحده مواجه می شوند.

اگرچه در ماه گذشته، شورای امنیت سازمان ملل متحد هم با تصویب قطعنامه ای، یک رشته تحریم های جدید و الزام آور بین المللی را علیه ایران به اجرا گذاشت، اما این تحریم ها شامل تامین سوخت مورد نیاز این کشور نمی شود.

خبر توقف تحویل سوخت به هواپیماهای ایرانی از آنجا مورد توجه قرار گرفت که احتمال می رفت شرکت های نفتی طرف قرارداد فرودگاه های خارجی از بیم اقدامات تلافی جویانه ایالات متحده، تحویل سوخت به هواپیماهای ایرانی را متوقف سازند.

اتحادیه اروپا نیز اجرای یک رشته تحریم های اقتصادی علیه جمهوری را، علاوه بر تحریم های مصوب شورای امنیت، تصویب کرده که اگرچه شامل سرمایه گذاری در بخش انرژی ایران می شود، اما به تامین سوخت مورد نیاز هواپیماهای ایرانی اشاره ای ندارد.

تحریم های بین المللی شورای امنیت علیه ایران به منظور وادار کردن دولت جمهوری اسلامی به تغییر در سیاست هسته ای این کشور تصویب شده است.

ایالات متحده و اتحادیه اروپا نیز گفته اند به منظور حمایت بیشتر از خواست شورای امنیت و همچنین در واکنش به آنچه که رفتار خشونت آمیز حکومت ایران با شهروندان این کشور و نقض حقوق اساسی آنان توصیف کرده اند به وضع تحریم های اضافی مبادرت ورزیده اند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست خبری روز سه شنبه گفت که فعالیت هسته ای جمهوری اسلامی قانونی است و در نتیجه، قطعنامه شورای امنیت غیرقانونی است و اجرای آن الزامی ندارد و در پاسخ به سئوالی در مورد شکایت به مراجع بین المللی علیه تحریم فروش بنزین نیز اظهار داشت که “از تمام ظرفیت های حقوقی و سیاسی برای برخورد با اقدامات اینچنینی استفاده می کنیم.”

در حالیکه تحریم های یکجانبه ایالات متحده و اتحادیه اروپا تنها برای اتباع این کشورها یا کسانی که در خاک این کشورها فعالیت می کنند جنبه قانونی دارد، اما به گفته حقوقدانان، از آنجا که قطعنامه های شورای امنیت در مورد برنامه هسته ای ایران براساس بند هفتم منشور سازمان ملل تصویب شده، تمام اعضای سازمان ملل ملزم به اجرای آن هستند.

یک پاسخ to “ایران تحریم سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی را تکذیب کرد”


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s