لويدز از پوشش بيمه‌اى محموله‌هاى نفتى به مقصد ايران سر باز مى‌زند

بيمه لويدز لندن كه در روزهاى اخير از محدود كردن پوشش بيمه‌اى خود براى كشتى‌هاى حامل مواد نفتى به مقصد ايران خبر داده بود، روز جمعه اعلام كرد كه از اين پس به بيمه يا تمديد بيمه اين محموله‌ها نخواهد پرداخت.


لويدز از پوشش بيمه‌اى محموله‌هاى نفتى به مقصد ايران سر باز مى‌زند

اين تصميم در راستاى تحريم‌هاى اخير كنگره آمريكا كه به تازگى از سوى باراك اوباما تأييد شد و به ويژه صنعت نفت و گار ايران را هدف قرار داده، اتخاذ شده است.

شان مك‌گاورن، از مقام‌هاى بيمه لويدز، در توضيح اين تصميم به رويترز گفت كه «ايالات متحده بازار مهمى براى لويدز است و با تشخيص اين موضوع لويدز محموله‌هاى نفتى به سمت ايران را بيمه يا تجديد بيمه نخواهد كرد».

وى اضافه كرده است كه بيمه لويدز همواره با تحريم‌هايى كه قابليت اجرا دارند، موافقت خواهد كرد.

لويدز پيشتر در اوائل سال جارى خورشيدى، ايران را در فهرست مناطق پر خطر خود قرار داده بود و اعلام كرده بود كه «كشتى‌هايى كه به سمت ايران محموله حمل مى‌كنند اگر از ۱۲ مايل به كناره‌هاى ايران نزديك‌تر ‌شوند، بايد به بيمه‌گرهاى خود اطلاع د‌هند».

اما پس از وضع تحريم‌هاى مضاعفى كه به تازگى كنگره آمريكا عليه ايران به تصويب رساند، لويدز اعلام كرد كه پوشش بيمه اى خود را براى كشتى‌هايى كه حامل مواد نفتى به مقصد ايران هستند محدود مى‌كند.

آن طور كه رويترز گزارش كرده است، شركت لويدز ۱۵ تا ۲۰ درصد از صنعت بيمه دريايى دنيا را در اختيار دارد.

ايران كه خود پنجمين صادركننده اصلى نفت خام در دنيا است، براى تأمين مصرف بنزين داخلى خود ناچار به وارد كردن بنزين است و بنزين وارداتى، حدود ۴۰ درصد بنزين مصرفى در ايران را تشكيل مى‌دهد.

با اين حال تحريم‌هاى اخير ايالات متحده كار را براى تأمين اين ميزان بنزين سخت خواهد كرد چرا كه بر اساس يكى از بندهاى طرح مصوب كنگره، هر شركتى كه ۲۰۰ هزار دلار بيشتر فرآورده‌هاى نفتى تصفيه شده به ايران بفروشد و يا در طول يك سال و به تدريج بيش از يك ميليون دلار فرآورده‌اى نفتى به ايران بفروشد مشمول تحريم‌هاى آمريكا قرار خواهد گرفت.

در راستاى همين تحريم‌هاست كه برخى از شركت‌هاى عمده نفتى جهان، در ماه‌ها و هفته‌هاى اخير، داد و ستد تجارى خود با ايران را متوقف كرده‌اند كه از اين جمله غول نفتى توتال فرانسه است كه به رغم انتقاد از وضع اين تحريم‌ها، به تازگى اعلام كرده كه صدور بنزين به ايران را متوقف كرده است.

علاوه بر توتال تا كنون شركت‌هاى نفتى لوك اويل روسيه، بريتيش پتروليوم، انى ايتاليا، رويال داچ‌شل، پتروناس مالزى، ريليانس هند، شركت بين‌المللى ترافيگورا ، شركت ويتول، شركت ‌اسميت اينترناشنال،‌ شركت سوئيسى گلنكور نيز فروش فرآورده‌هاى نفتى را به ايران متوقف كرده‌اند.

در همين حال رويترز به نقل از بازرگانان نفتى يادآور شده است كه ايران در ماه جارى ميلادى، پس از آنكه بيشتر تأمين‌كنندگان بنزين، فروش خود را به ايران متوقف كرده‌اند، بنزين مورد نياز خود را از طريق تركيه و چين تأمين كرده است و تركيه تأمين‌كننده نيمى از بنزين مورد نياز ايران در ماه ژوئيه بوده است.

منبع:راديو فردا

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s