بیانیه ی پژاک در اعتراض به اهانت به پیروان یارسان

به دنبال توهین روزنامه جمهوری اسلامی به پیروان آیین یارسان مرکز مطبوعات حزب حیات آزاد کردستان با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که اهانت به آیین یارسان، به معنای اصرار بر فاشیسم دینی و سیاست سرکوبگری است .


بیانیه ی پژاک در اعتراض به اهانت به پیروان یارسان

اخبار روز –

درابتدای این بیانیه آمدها ست دولتهای حاکم بر کردستان در جهت بی اراده سازی خلق کُرد به هر نوع سیاست انکار و امحایی متوسل میشوند. به ویژه در این مرحله ی حساس از تاریخ مبارزات آزادیخواهانه ی خلقمان، سیاستهای ضدکُرد در هر چهار بخش کردستان به انحای مختلف پیروی میشوند. یکی از سیاستهای دولتها، اعمال جنگ ویژه از طریق تحقیر، توهین و تعرض به موجویت فرهنگی ـ آیینی کُردهاست.
همچنان که در بسیاری از رسانه ها بازتاب یافت،اخیراً یکی از روزنامه های دولتی موجی از تهاجمات ایدئولوژیکی ـ رسانه ای را علیه کُردهای یارسان به راه انداخته است. روزنامه ی یادشده، در کمال وقاحت و بیشرمی طی چند شماره اقدام به نشر سخنان توهین آمیز علیه پیروان یارسان نموده است. بایستی اذعان داشت دولت جمهوری اسلامی که در بن بستی جهانی قرار گرفته و با مطالبات آزادیخواهانه ی همه ی خلقهای ایرانی روبه رو گشته است،به جای اینکه با توسل به سیاستی دموکراتیک اقدام به حل مسائل نماید با اصرار بر سیاست خلق ستیزی بر عمق بحران موجود می افزاید. اقدام به نشر اکاذیب و سخنان بی پایه و اساس در مورد پیروان یارسان و توهین آشکار به آنان، نشاندهنده ی آن است که برخی جناحهای دولتی همچنان بر فاشیسم دینی و سیاست سرکوبگرانه ی خود اصرار میورزند.
سیاست تحقیر، بی اراده سازی، سرکوب و شکنجه سالیان مدیدی است که در برابر کُردهای یارسان اعمال میگردد. دولت که تحمل تنوع و کثرت فرهنگی ـ آیینی ـ هویتی موجود در ایران را ندارد در هر برهه از زمان، سیاستهای غیردموکراتیک خود را علیه خلق کُرد و به ویژه پیروان اهل حق تشدید نموده است. اقدام روزنامه ی جمهوری اسلامی در واقع مهر تأییدی بر این برخوردهای واپسگرایانه است
پژاک در ادامه بیانیه خود با اشاره به مسموم کردن ۵ گریلای خود در منطقه دالاهو می گوید
پس از برگزاری نخستین کنفرانس PJAK در بهار امسال، پنج تن از نیروهای گریلا به شیوهای ضدانسانی در منطقه ی دالاهو که مرکز کُردهای یارسان است با زهر مسموم گردانیده و به شهادت رسیدند. اکنون نیز دستگاههای رسانه ای دولت که با اندیشه ی آزاد سر ستیز دارند و به ماشین دروغپراکنی و خوشخدمتی به دولتمردان مبدل شده اند، حملات رسانه ای شدیدی علیه آیین یارسان صورت میدهند و سعی در خدشه دارساختن چهره ی این آیین اصیل کُردی مینمایند. این آیین که سمبل مقاومت خلقهای ایرانی در برابر تهاجمات خارجی است و بسیاری از سنن آریایی، مانَوی و آموزههای زرتشتی را در خود دارد، همواره از سوی حاکمیت مورد تعرض و اهانت قرار گرفته است. دلیل اصلی این امر این است که آیین یارسان دارای ویژگیای دموکراتیک است و دولتی نشده است.
مرکز مطبوعات حزب حیات آزاد کردستان در بیانیه خود می گیود
پیروان آیین یارسان ، هیچگاه در برابر نظام دولتی تن به تسلیمیت نسپرده و از فرهنگ و شرافت خود دفاع نمودهاند. به همین جهت نیز همیشه مورد بی مهری و ستم واقع شده اند. قتل شخصیتهای آیینی نظیر سید خلیل عالی نژاد، رد شهادت دادن یارسانها در دادگاههای نظام، کافر خواندن پیروان یارسان، تحقیر و اهانت به سنن و شعایر آنان نمونه هایی از این بیدادگری نظام جمهوری اسلامی در حق پیروان اهل حق بوده است.
مرکز مطبوعات حزب حیات آزاد کردستان در این بیانیه ضمن محکوم کردن این روزنامه جمهوری اسلامی خطاب به رسانه های دولتی اعلان میدارد که از چنین سیاستهای مزدورانه ای که در واقع خیانت به قلم و اندیشه ی آزاد است، دست بردارند. اقدام به توهین و تحقیر فرهنگها، آیینها، زبانها و هویت خلقهای ایران عملی نیست که در قبال آن منفعل بمانیم. چنین روزنامه نگاران مزدور و خودفروشی بایستی بدانند که آیین اهل حق، گرایشی است به سوی یافتن حقیقت و رسیدن به آن. لذا هرگونه ستیز با چنین آیینی به معنای ضدیت با حقیقت و جامعه است. خلقمان در شرق کردستان با آگاهی از این واقعیت، زبان، فرهنگ و آیینهای خود ازجمله آیین یارسان را بخشی از موجودیت خویش به شمار میآورد و هرگونه یورشی به آن را بی پاسخ نخواهد گذاشت.
مرکز مطبوعات حزب حیات آزاد کردستان تمامی روشنفکران، روزنامه نگاران آزاد، فعالین سیاسی ـ مدنی و آزاداندیشان را به مقابله با چنین سیاستهای خصمانه و فاشیستی فرامیخواند . سکوت در برابر چنین اعمال مزدورانه ای، مایه ی سرافکندگی آنانی می داند که ادعا دارند با قلم و زبان خود به جامعه خدمت مینمایند.
مرکز مطبوعات حزب حیات آزاد کردستان در انتهای بیانیه خود خطاب به خلق کُرد و به ویژه پیروان آیین یارسان می گوید که هم تبلیغات منفی و دروغینی که علیه گریلاهای PJAK صورت میگیرد و هم زدن برچسب کافر و شیطانپرستی بر آیین یارسان با یک هدف و به منظور خدشه دار کردن سیمای خلق کُرد و مبارزان راه آزادی صورت میگیرد. از آنجا که پیروان یارسان همواره جایگاهی ویژه در مقاومت تاریخی خلق کُرد داشته اند، لازم است بار دیگر در برابر سیاستهای تحقیر و بی اراده سازی که متوجه آنان گردیده به پا خیزند و از حقیقت آیین خویش دفاع نمایند. لازم است تمامی خلقمان در شرق کردستان، در برابر چنین اقدامات ضددموکراتیک و بی مسئولانه ی رسانه های دولتی دارای موضعگیری بوده و در برابر هر نوع سیاست تحقیر، توهین و سرکوب سر تسلیم فرود نیاورند و بر اتحاد و یکپارچگی میان خویش اصرار نمایند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s