موافقت گروه 5+1 با از سرگيری مذاکرات هسته ای با ايران

راديو فرانسه :در حاليکه کاترين اشتون، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا با از سرگيری مذاکرات با تهران موافقت کرده است آمريکا می گويد برای از سرگيری اين مذاکرات، ايران بايد به کشور های عضو گروه 50+1 و آژانس بين المللی انرژی اتمی مراجعه کند. در همين حال مقامات ايرانی گفته اند مذاکرات درباره پرونده هسته ای اين کشور باغرب در ماه سپتامبر آينده از سر گرفته خواهد شد.

موافقت گروه 5+1 با از سرگيری مذاکرات هسته ای با ايران
فليپ کراولي، سخنگوی وزارت خارجه آمريکا روز چهارشنبه در جواب پرسشی در رابطه با نقش ترکيه در پرونده اتمی ايران گفت در مرحله کنونی بايد «پيشنهاد سازنده ايران» به آژانس بين المللی انرژی اتمی و گروه 5+1 مورد توجه قرار گيرد.

بگفته او، هيلاری کلينتون، وزير خارجه آمريکا اين موضوع را در يک گفتگوی تلفني، در اوايل هفته جاري، با احمد داوود اوغلو، وزير خارجه ترکيه مطرح کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمريکا با اظهار اينکه ميان وزرای خارجه هر دو کشور در اين باره » تفاهم متقابل» وجود دارد تاکيد کرد که ادامه روابط ميان ميان ترکيه وايران يک امر مشروع است.

روز سه شنبه گذشته، وزير خارجه ترکيه در واکنش به اين موضوع که گويا هيلاری کلينتون از ترکيه درخواست کرده است از مداخله در پرونده هسته ای ايران مداخله کند گفته بود بدون ترکيه » مذاکرات ( با ايران) ممکن نخواهد بود.»

ترکيه و برزيل در ماه مه گذشته توافقی را با ايران به امضا رساندند که بر حسب آن، ايران در بدل اورانيوم باغلظت کم اين کشور، يک سال بعد تر، اورانيوم 20 در صد غنی شده مورد احتياج خود برای رآکتور تحقيقاتی تهران را،
در خاک ترکيه تحويل بگيرد.

آمريکا و ساير کشور های غربی اين پيشنهاد را نپذيرفتند و شورای امنيت سازمان ملل متحد بتاريخ 9 ژوئن گذشته، يک رشته از تحريمهای جديد عليه ايران را به تصويب رسانيد.

ايران بتاريخ ششم ژوئيه گذشته در نامه ای به پاسخ «دعوت مشروط» کاترين اشتون، مسئول سياسی خارجی اروپا از ايران به از سرگيری مذاکرات، آمادگی خود برای اين مذاکرات را اعلام کرده و لی در عين حال خواستار»تعريفی روشن از اهداف اين مذاکرات» شده بود.

کاترين اشتون، ديروز چهارشنبه، در نامه ای خطاب به مقامات ايرانی اعلام کرد که شرايط برای از سرگيری مذاکرات گروه 5+1 ( آمريکا، فرانسه، بريتانيا، روسيه، چين بعلاوه آلمان) با ايران، آماده شده است.

کارتين اشتون که از کشور های عضو گروه 5+1 در پروند اتمی ايران نمايندگی می کند در نامه اش خطاب به سعيد جليلي، مذاکره ‌کننده ارشد هسته‌ای ايران گفت از تمايل ايران برای از سرگيری مذاکرات «راضی » است و پيشنهاد کرد که هردو طرف برای تعيين » زمان و مکان » اين مذاکرات گفتگو کنند.

وی در همين حال تاکيد کرد که اين مذاکرات بايد روی برنامه هسته ای ايران متمرکز باشد.

منوچهر متکي، وزير امور خارجه ايران روز چهار شنبه، در پرتقال، در واکنش به چراغ سبز کاترين اشتون برای از سرگيری مذاکرات گفت پيش بينی می کند مذاکرات در ماه سپتامبر آينده، بعد از ماه رمضان، از سرگرفته شود.

وزير خارجه ايران با اين حال خواستار تغيير در ساختار گروه 5+1 شده و افزود کشور های جديدی بايد عضويت در اين گروه را حاصل کنند.

ديپلماتهای غربی روز دوشنبه گذشته گفته بودند کشور های گروه وين، آمريکا، فرانسه و روسيه بطور رسمی پيشنهاد ايران مبنی بر شرکت ترکيه و برزيل در اين مذاکرات را نپذيرفته اند اما اين ديپلماتهاف احتمال قبول اين پيشنهاد را نيز رد نکرده اند.

نوشته شده در خبر. Leave a Comment »

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s