ولایت فقیه، عریان در جلو آفتاب!

وبلاگ رادیو راه کارگر: اعتقاد عمیق به حق رای مردم و تاکید بر خودسرنوشتی مردم، بدان معناست که حق قانون گذاری مطلقأ و مطلقأ باید در اختیار مردم باشد. اما وقتی حق قانون گذاری به یک شریعت، به یک ایدئولوژی، به یک رهبر و یا به یک حزب داده شود، آن گاه حق مردم در قانون گذاری لگدمال شده است. امری که بیش از سی سال در حاکمیت جمهوری اسلامی به پیش برده شده است.همه کسانی که مذهب را اجباری می کنند حق اختیار مردم را می گیرند. آنان با اجباری کردن دین، بر روی ویرانه های هر سیستم حقوقی و قانونی ایستاده اند.

ولایت فقیه، عریان در جلو آفتاب!
وبلاگ رادیو راه کارگر: با بالا گرفتن اختلافات میان محافظه کاران حاکم، و درگیری رو به رشد مجلس و دولت احمدی نژاد، و دهن کجی های آشکار و پنهان برخی از نیروهای درون طیف قدرت کنونی به دستورات خامنه ای، زمینه ای فراهم آورده است تا عده ای مشکل را با رهبر رژیم در میان بگذارند. این مشکل در شکل یک استفتاء به خامنه ای ارائه شده است. در این استفتاء آمده است:”خواهشمند است در خصوص«التزام به ولایت فقیه» توضیح دهید؛ به عبارت دیگر چگونه باید عمل نماییم تا بدانیم که به جانشین بر حق آقا امام زمان (عج) اعتقاد و التزام كامل داریم؟”

خامنه‌ای در پاسخ این پرسش نوشته است: “ولایت فقیه به معناى حاكمیت مجتهد جامع‌الشرایط در عصر غیبت است و شعبه‌اى است از ولایت ائمه اطهار (علیهم السلام) كه همان ولایت رسول الله (صلى الله علیه وآله) مى‌باشد و همین كه از دستورات حكومتى ولى امر مسلمین اطاعت كنید نشانگر التزام كامل به آن است”.

فتوای خامنه ای بیان عریان ولایت فقیه و تاکید روشنی است بر بی حقی کامل مردم. آن چه خامنه ای بیان کرده است امر تازه ای نیست. هر چند این امر با اصل معصومیت ائمه در میان شعیان تنافض آشکار نیز داشته باشد زیرا در مکتب شیعه امامت شرط معصومیت دارد. اما امروز ولی فقیه خود را به سطح معصومین رسانده، که حتی با معتقدات مکتب شیعه نیز در تناقض قرار دارد. اما این منطق قدرت است. ساختار ولایت فقیه به گونه ای است که سرنوشتی جز این نمی تواند داشته باشد. این امر در زمان خمینی نیز چنین بوده و در زمان خامنه ای نیزبه همین گونه اجرا می شود و هر ولی فقیه دیگری که بیاید نیز چنین راهی را باید ادامه دهد. اگر اجرای این امر در زمان خمینی با آرامش بیشتری انجام می گرفت و کمتر به چالش کشیده می شد بدان علت بود که در آن زمان توهم توده ای به گونه ای بود که مردم خود زمینه ی اجرای این بی قانونی مطلق را پذیرا بودند و مخالفت با آن این چنین چشم گیر نبود. اما اکنون که مردم دو دهۀ تمام در مقابل بی حقی مطلق، مقاومت گسترده ای را سازمان داده اند و بویژه که این مقاومت در یک سال گذشته ابعاد توده ای به خود گرفته است، اجرای قانون اساسی که اساس آن اصل ولایت فقیه هست با دشواری های جدی روبرو شده است. به همین دلیل است که دولت حاکم مجبور گشته با زور عریان و با شمشیر آخته به اجرای اصل ولایت فقیه روی آورد. بر پایه نظریه ولایت فقیه، مردم جایگاهی در تصمیم گیری ها ندارند. زیرا مردم صغیر پنداشته می شوند. بر پایه اصل ولایت فقیه نه تنها رای مردم جایگاهی ندارد، حتی حکم حکومتی ولی فقیه، مجلس شورای اسلامی را هم که از فیلتر های گوناگون گذشته است نیز فاقد تاثیر گذاری می کند.

آن چه خامنه ی نوشته است، جوهر قانون اساسی جمهوری اسلامی است. برای آن که رأی مردم جایگاه واقعی بیابد، باید بر اصل جدائی دین از دولت تاکید کرد. بدون اجرای دقیق جدائی دین از دولت نمی توان راهی برای تاثیرگذاری نظر مردم گشود. جدائی دین از دولت بدان معناست که دولت نباید هیچ مذهبی را به مردم تحمیل کند و هیچ مذهبی را نباید منع کند. اما چنین امری با قانون اساسی کنونی جمهوری اسلامی و خیمه گاه آن اصل ولایت فقیه اجرا شدنی نیست.

اعتقاد عمیق به حق رای مردم و تاکید بر خودسرنوشتی مردم، بدان معناست که حق قانون گذاری مطلقأ و مطلقأ باید در اختیار مردم باشد. اما وقتی حق قانون گذاری به یک شریعت، به یک ایدئولوژی، به یک رهبر و یا به یک حزب داده شود، آن گاه حق مردم در قانون گذاری لگدمال شده است. امری که بیش از سی سال در حاکمیت جمهوری اسلامی به پیش برده شده است.همه کسانی که مذهب را اجباری می کنند حق اختیار مردم را می گیرند. آنان با اجباری کردن دین، بر روی ویرانه های هر سیستم حقوقی و قانونی ایستاده اند

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s