آمادگی ايران برای توقف غنی سازی اورانيوم با غلظت بالا

ايران آماده است درصورت دريافت سوخت مورد نيازرآکتورآزمايشی تهران غنی سازی اورانيوم باغلظت بالا را متوقف کند. دولت آمريکا اميدوار است که در هفته های آينده مذاکره ايران و کشورهای گروه 1+5 بر سر همين موضوع آغاز شود.

آمادگی ايران برای توقف غنی سازی اورانيوم با غلظت بالا

راديو فرانسه:ايران آماده است درصورت دريافت سوخت مورد نيازرآکتورآزمايشی تهران غنی سازی اورانيوم باغلظت بالا را متوقف کند. دولت آمريکا اميدوار است که در هفته های آينده مذاکره ايران و کشورهای گروه 1+5 بر سر همين موضوع آغاز شود.
علی اکبر صالحی رئيس سازمان انرژی اتمی ايران گفته است که کشورش حاضر است در صورت دريافت سوخت مورد نياز رآکتور آزمايشی تهران از غنی سازی اورانيوم با غلظت 20 درصد صرف نظر کند. پيشتر وزير خارجۀ ترکيه احمد داووداوغلو نيز به نقل از همتای ايرانی اش منوچهر متکی گفته بود که جمهوری اسلامی ايران اعلام آمادگی کرده که در صورت مبادلۀ سوخت اتمی غنی سازی اورانيوم تا سطح بيست درصد را متوقف کند. ديشب چهارشنبه دولت آمريکا ابراز اميدواری کرد که ايران و کشورهای عضو گروه 1+5 در هفته های آينده جلسۀ گفتگويی بر سر همين موضوع برگزار کنند. دولت آمريکا ضمن استقبال از انجام گفتگو با تهران از تلاش های خانم کاترين آشتون مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا در همين زمينه پشتيبانی کرده است. دولت آمريکا از سال 2009 به طور همزمان سياست تحريم جمهوری اسلامی ايران و تلاش برای گفتگو با اين کشور را به موازات يکديگر دنبال می کند.
در اين حال، دولت استراليا امروز پنجشنبه اعلام کرد که تحريم های يکجانبه اش را عليه برنامۀ اتمی ايران تشديد کرده است. استفن اسميت، وزير خارجۀ استراليا گفته است که تحريم های اين کشور حدود صد شرکت و نهاد ايرانی را شامل می شود و فعاليت های شرکت های استراليايی در صنايع نفت و گاز ايران را محدود می سازد. به گفتۀ وزير خارجۀ استراليا تحريم های يکجانبۀ اين کشور تجارت اسلحه با ايران و نيز فروش موادی را ممنوع کرده که می توانند در ساختن سلاح های اتمي، شيميايی و ميکروبی مورد استفاده قرار بگيرند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s