چهار روز پیش از مذاکرات؛ بیانیه سه کشور اروپایی علیه ایران

چهار روز پیش از آغاز مذاکرات ایران با گروه 1+5، سه کشور از شش کشور این گروه، در بیانیه‌ای مشترک ایران را به «رویارویی با غرب و همکاری‌نکردن بر سر مسئله‌ هسته‌ای» متهم کردند.

چهار روز پیش از مذاکرات؛ بیانیه سه کشور اروپایی علیه ایران

مردمک : چهار روز پیش از آغاز مذاکرات ایران با گروه 1+5، سه کشور از شش کشور این گروه، در بیانیه‌ای مشترک ایران را به «رویارویی با غرب و همکاری‌نکردن بر سر مسئله‌ هسته‌ای» متهم کردند.

به گزارش رویترز، در این بیانیه انگلیس، فرانسه و آلمان که روز پنج‌شنبه یازدهم آذر در نشست غیرعلنی آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای خوانده شد، مصرّانه از ایران خواسته شده است «به نگرانی‌های غرب درباره ماهیت برنامه‌ هسته‌ای‌اش توجه کند».

در بخشی از این بیانیه آمده است: هیچ گزینه‌ای جز این وجود ندارد که ایران به طور فعال در رفع بی‌اعتمادی‌ ایجاد شده و اثبات صلح‌آمیز بودن ماهیت برنامه هسته‌ای خود بکوشد.

دولت‌های غربی در دهه گذشته ایران را بارها به پنهان‌کاری در زمینه برنامه هسته‌ای متهم کرده و درباره احتمال وجود مقاصد نظامی در فعالیت‌های هسته‌ای این کشور ابراز نگرانی کرده‌اند. ایران این اتهام و نگرانی را رد کرده و همواره بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای‌اش تاکید کرده است.

سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان که از اعضای گروه 1+5 هستند در حالی این بیانیه را منتشر کرده‌اند که دور تازه مذاکره هسته‌ای ایران و غرب، پس از یک سال وقفه، چهار روز دیگر و در ششم و هفتم دسامبر در ژنو آغاز می‌شود.

ایران و اعضای گروه 1+5 که از امریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه، چین و آلمان تشکیل شده‌ است، نخستین روزهای آذر ماه امسال، پس از چندین ماه نامه‌نگاری بر سر چگونگی ادامه یافتن مذاکره‌هایی که بیش از یک سال قبل متوقف شده بود، توافق کردند که دور تازه مذاکره‌ها ششم دسامبر در سوئیس آغاز شود.

دربیانیه‌ای که امروز از سوی سه عضو گروه 1+5 انتشار یافت، دوره تازه مذاکرات «شانس ایران برای نشان دادن حسن نیت خود در تعامل با غرب و توجه به نگرانی‌های غرب درباره پرونده هسته‌ای» ارزیابی شده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s