پرونده سازی برای دانشجویان دستگیر شده دانشگاه سیستان و بلوچستان پس از اعتراضات ۱۶ آذر، روز دانشجو

دسامبر 14, 2010 در 12:14 ب.ظ. · دسته‌بندی شده در اجتماعی, اجتماعی و فرهنگی, دانشجویان, دانشجویان و دانشگاه و برچسب‌خورده با: دانشگاه زاهدان، دستگیری، زاهدان پرس

پرونده سازی برای دانشجویان دستگیر شده دانشگاه سیستان و بلوچستان پس از اعتراضات ۱۶ آذر، روز دانشجو
می مکران ـ پس از آن که تهاجم سازمانیافته نیروهای نقابدار امنیتی به یک خوابگاه دانشجویی در زاهدان را منتشر کردیم، حالا مقدمات پرونده سازی برای این دانشجویان فراهم می شود. دستگیری دانشجویان پس از شکست رژیم در جلوگیری از اعتراضات دانشجویی در روز دانشجو، تنها منحصر به دستگیری دانشجویان در دانشگاه سیستان و بلوچستان نبوده است بلکه در چند روز اخیر، تعداد زیادی از دانشجویان در تهران و شهرستان ها توسط مقامات امنیتی رژیم بازداشت شده اند. اما در مورد دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان، نکته جالب این است که حالا دیگر ” زاهدان نیوز” و سپس “زاهدان پرس” که بعنوان سخنگوی جریانات افراطی سرکوبگر در استان عمل می کند از انتشار این خبر بشدت ناراحت شده و ضمن اعتراض به پخش این خبر مقدمات پرونده سازی برای دانشجویان دستگیر شده را فراهم آورده اند. خبر ما این بود

هجوم ماموران امنیتی به خوابگاه شخصی دانشجویان زاهدان
می مکران ـ در پی برگزاری مراسم روز دانشجودر دانشگاه سیستان و بلوچستان که خشم مقامات امنیتی استان را برانگیخت، نیروهای اطلاعاتی و امنیتی رژیم به خوابگاه شخصی دانشجویان در زاهدان حمله بردند. آن ها در ساعت حدود نُه شب پنج شنبه ۱۸ آذرماه با هجوم به به خوابگاه شخصی دانشجویان زاهدان و ضرب و شتم و شکستن در و پنجره ، ۱۰ نفر از آنان را ربودند و با خود بردند. نیروهای امنیتی نقاب‌دار با هجوم به خانه‌ای دانشجویی که تعدادی از دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان در آن مشغول به کتاب‌خوانی بودند، با شکستن در و پنجره به ضرب و شتم دانشجویان پرداخته و تعدادی از آنان را با دو خودروی ون سفیدرنگ به مکان نامعلومی بردند. مسئولان امنیتی زاهدان از محل نگهداری این دانشجویان هنوز اطلاعی به خانواده‌های این دانشجویان نداده‌اند و تلاش کرده اند این یورش غیرقانونی خود را مسئله ای اخلاقی وانمود سازند. اسامی تعدادی از آنان که تاکنون روشن شده است عبارت است از : بهنام براهویی، موسی رحیمی ، مهدیه سرابندی و سید علی پارسا . تاکنون چند تن از دستگیر شده گان به قید ضمانت آزاد شده اند.

زاهدان پرس در این رابطه نوشته است:
در همین حال به گزارش خبرنگار زاهدان پرس؛ عده ای از طرفداران جنبش سبز اموی دانشگاه زاهدان پس از ناکامی در به آشوب کشاندن دانشگاه در شانزده آذر، در یک پارتی شبانه به همراه چند تن از دختران دانشجو در حالی که با اوضاع نا مناسبی دور هم جمع شده بوده و مشغول شرب خمر بودند توسط نیروهای نظامی دستگیر شدند.
گفتنی است مکانی که این افراد در آن دستگیر شدند خانه ای است با فاصله زیاد از دانشگاه و ازآن جایی که این دانشجویان اغلب دانشجویان خوابگاهی بوده اند حضور این افراد درآن جا هنوز نامعلوم است.
طبق اخباری که در رسانه های ضد انقلاب و وهابی منتشر شده است این افراد شامل آقایان ب ب ، م ر ، ، ع پ ، ش ح و همچنین خانم م س که از لیدرهای جریان فتنه سبز دانشجویی در دانشگاه سیستان و بلوچستان می باشند جز افراد دستگیر شده در این رسوایی اخلاقی می باشند .
گفتنی است همچنین تعدادی از رسانه های ضد انقلاب از گزارش زاهدان پرس از روز دانشجو در دانشگاه سیستان و بلوچستان به شدت عصبانی شده و از آن به عنوان گزارشی به نام ” خشم نامه” یاد کردند.

“زاهدان نیوز” نیز در این رابطه نوشت:
به دنبال دستگیری باقی مانده حرمت شکنان عاشورای 88 در خانه ای تیمی در زاهدان
شراب خواری عیان در ایام محرم الحرام و به جوش آمدن رگ غیرت وهابی ها! مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
شنبه ، 20 آذر 1389 ، 13:06
cc89دستگیری تعدادی از دانشجویان دختر و پسر دانشگاه سیستان و بلوچستان در بزم شرابخواری پنج شنبه شب صدای رسانه های معاند و ضد نظام را از منافقین گرفته تا وبلاگ های وهابی در آورد.
به گزارش زاهدان نیوز، حوالی ساعت 22 پنج شنبه شب تعدادی از دانشجویان دختر و پسر دانشگاه سیستان و بلوچستان که در یک مجلس مختلط و در ایام محرم الحرام مشغول شرابخواری بودند توسط مأموران دستگیر و روانه بازداشتگاه شدند. این افراد که سابقه فعالیت سیاسی علیه نظام را نیز در کارنامه خود دارند در حالی که در یکی از خانه های داخل شهر و دور از دانشگاه با وضعیت زننده ای مشغول هرزگی بودند با عملیات به موقع مأمورین امنیتی به دام افتادند.
نکته جالب در این ماجرا حساسیت بیش از حد رسانه های وابسته به وهابی ها، جنبش سبز اموی و منافقین، به این مسأله بود تا جایی که هنوز چند ساعتی از این دستگیری نگذشته بود که اولین سایت، این موضوع را با ادبیات جانبدارانه و سیاسی بازتاب داد. لازم به ذکر است که گروه دستگیر شده، سابقه فحاشی و توهین های مکرر به مقدسات و هم چنین رفتار های شنیع تر از این نیز در کارنامه شان هویداست. اما جای سؤال است که چرا تنها این بار به حرمت شکنی این افراد در ایام محرم و شرب خمر آن ها، از سوی سایت های دشمنان نظام واکنش سریع نشان داده می شود؟ آیا وهابی های استان قصد نزدیک کردن خود به جریانات فاسد دانشجویی دانشگاه سیستان و بلوچستان را دارند تا به واسطه سهم خواهی از آن ها خود را از باتلاق بی مخاطبی، به داخل فضای دانشگاه بکشانند؟
ناگفته نماند باقی مانده های قانون شکنان انتخابات در دانشگاه سیستان و بلوچستان در روز شانزده آذر تمام توان خود را به میدان آوردند تا بتوانند حداقل به اندازه ی یک تحصن یا راهپیمایی کوچک مانند سال گذشته فضای دانشگاه را ملتهب سازند که هوشیاری دانشجویان دانشگاه و هم چنین بی میلی بدنه اندک آن ها باعث شد برنامه تحصن سلف آن ها در شب شانزده آذر به کلی لغو شود و در روز شانزده آذر گروهی معدود با حالتی افسرده و مستأصل، در حالی که شمع به دست داشتند آشوب مدنظرشان را تا جایی که امکان داشت انجام دادند!.

دستگیری دانشجویان در زاهدان
اتهام تازه؛ شرابخوار سیاسی
کاوه قریشی
سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۸۹
یک هفته پس از تجمع دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان به مناسبت روز دانشجو، رسانه­های حکومتی از بازداشت چند دانشجو با داشتن سابقه فعالیت های سیاسی خبر دادند؛اما بازداشتی که به گفته آنها در یک مجلس “مختلط” و در حین “شرابخواری” صورت گرفته است.
زاهدان نیوز، پایگاه خبری تحلیلی جنوب کشور، از دستگیری تعدادی از دانشجویان دختر و پسر دانشگاه سیستان و بلوچستان در روز پنج شنبه 18 آذر ماه، در زاهدان خبر داد.
به نوشته این سایت تعدادی از دانشجویان دختر و پسر دانشگاه سیستان و بلوچستان که در یک مجلس مختلط و در ایام محرم الحرام مشغول شرابخواری بودند، توسط مأموران دستگیر و روانه بازداشتگاه شدند.
این سایت با تاکید بر اینکه دانشجویان بازداشت شده در یکی از خانه های داخل شهر و دور از دانشگاه “با وضعیت زننده ای مشغول هرزگی بودند”، یادآوری می کند که آنها سابقه “فعالیت سیاسی علیه نظام” را نیز در کارنامه خود دارند.
در گزارش زاهدان نیوز، اشاره ای به تعداد و اسامی بازداشت شدگان نشده، اما رهوا، از سایت های حامی اسفندیار رحیم مشایی در گزارشی جداگانه با عنوان “رسوایی اخلاقی سبزها در دانشگاه زاهدان”، نوشته است: “این افراد شامل آقایان ب ب، م ر، ع پ، ش ح و همچنین خانم م س، که از لیدرهای جریان فتنه سبز دانشجویی در دانشگاه سیستان و بلوچستان می باشند جز افراد دستگیر شده در این رسوایی اخلاقی می باشند.”
ناصر بلده ای، از کارشناسان مسائل بلوچستان، با تائید این خبر به روز می گوید: “دانشگاه زاهدان که از جمله قطب­های غیر مرکزی جنبش دانشجویی در ایران محسوب میشود، در سالهای اخیر به دلیل فعالیت های سیاسی و صنفی دانشجویان، همواره مورد توجه حاکمیت قرار داشته است. سابقا بازداشت دانشجویان بلوچ به بهانه هایی نظیر دست داشتن در قاچاق مواد مخدر صورت می گرفت، اما اختلاط و شرابخواری ظاهرا اتهامات جدیدی است که رژیم با دستاویز قرار دادن آنها قصد مقابله با دانشجویان را دارد.”
او می افزاید: “بازداشت های اخیر در ادامه همان سیاست بهانه قرار دادن رفتارهای اجتماعی برای سرکوب فعالیت های سیاسی قابل تفسیر است. حاکمیت به جای اینکه اصل دلایل فعالیت های سیاسی و محرومیت مردم این استان را در نظر داشته باشد، سعی در محدود کردن و تحت فشار قرار دادن مردم بلوچ به بهانه ارتکاب جرایم کیفری دارد.”
به گفته آقای بلده­ای، نشستن دختران و پسران حتی در چهارچوب جرایم کیفری هم قرار نمیگیرد؛ چراکه :”ارتباط دختران و پسران در دانشگاه یک بخش بسیار طبیعی از حقوق دانشجویان در راستای برنامه ریزی های تحصیلی و اجتماعی است و در واقع ارتباطی به مسائل و اتهامات اخلاقی ندارد.”

بازداشت در روز دانشجو
زاهدان نیوز در ادامه گزارش خود، با اشاره به فعالیت های دانشجویان بلوچ در ضمن مراسم روز دانشجو مینویسد: “قانون شکنان انتخابات در دانشگاه سیستان و بلوچستان در روز شانزده آذر تمام توان خود را به میدان آوردند تا بتوانند حداقل به اندازه ی یک تحصن یا راهپیمایی کوچک مانند سال گذشته فضای دانشگاه را ملتهب سازند که هوشیاری دانشجویان دانشگاه و هم چنین بی میلی بدنه اندک آن ها باعث شد برنامه تحصن سلف آن ها در شب شانزده آذر به کلی لغو شود.”
جالب اینکه در ادامه گزارش این سایت حکومتی، تلویحا خبر تحصن دانشجویان دانشگاه بلوچستان در 16 آذر تائید شده است: “در روز شانزده آذر گروهی معدود با حالتی افسرده و مستأصل، در حالی که شمع به دست داشتند آشوب مدنظرشان را تا جایی که امکان داشت انجام دادند.”
به گزارش “روز” از برگزاری مراسم 16 آذر در این روز دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان هم دست به تجمع اعتراضی آرام در مقابل غذا خوری این دانشگاه زدند. دانشجویان در این تجمع که در سکوت برگزار شد، با در دست داشتن شمع یاد و خاطره دانشجویان شهید راه آزادی و همچنین دانشجویان در زندان را گرامی داشتند.
شاید همین موضوع باعث شده باشد کارشناسان مسائل بلوچستان، بازداشت های اخیر دانشجویان بلوچ را در ارتباط با مراسم بزرگداشت روز دانشجو ارزیابی کنند. آقای بلده ای می گوید: “دانشجویان بلوچ در طول این سالها برای احقاق حقوق صنفی و همچنین حقوق سیاسی و مدنی مردم بلوچستان و سراسر ایران همواره در تلاش بوده اند. آنها امسال نیز با وجود تدابیر شدید امنیتی در داخل دانشگاه، در کنشی مدبرانه با روشن کردن شمع در سکوت یاد این روز را گرامی داشتند. از این رو می شود بازداشت های اخیر را در ارتباط با فعالیتهای دانشجویی به مناسب روز دانشجو ارزیابی کرد.”
سایت رهوا، اما در ادمه گزارش خود در مورد بازداشت دانشجویان بلوچ، سعی در بردن اذهان عمومی به سوی اختلافات مذهبی در دانشگاه سیستان و بلوچستان دارد. به نوشته این سایت، ” نگهبان وهابی دانشگاه زابل طی چند روز گذشته، با کارشکنی های خود تلاش کرده است به نحوی در برگزاری عزاداری برای امام حسین خلل بوجود بیاورد”.

در همین راستا، زاهدان نیوز هم با اشاره به عدم پوشش خبر بازداشت اخیر دانشجویان از سوی رسانه های “جنبش سبز اموی” این سئوال را پیش کشیده است: “آیا وهابی های استان قصد نزدیک کردن خود به جریانات فاسد دانشجویی دانشگاه سیستان و بلوچستان را دارند تا به واسطه سهم خواهی از آن ها خود را از باتلاق بی مخاطبی، به داخل فضای دانشگاه بکشانند؟”

محدودیت برای وبلاگ نویسان

بازداشت دانشجویان اما تنها خبر هفته گذشته استان سیستان و بلوچستان نبود.
برخی از وبسایت های خبری هم از بلاتکلیفی ابراهیم حسین‌بُر وبلاگ نویس بلوچ که درهفته‌های گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، خبر دادند؛ خبری که فعالان بلوچ در مصاحبه با روز آن را تکذیب می کنند.

ناصر بلده ای، در مورد اخبار مربوط به بازداشت ابراهمیم حسین­بُر به روز می گوید: “بازداشت این وبلاگ نویس، شایعه­ای است که بعد از محدود شدن فعالیتهای وی در وبلاگ شخصی اش قوت گرفت. تا جایی که ما اطلاع داریم آقای حسین­بُر به دلایل نامعلومی مجبور شده فعالیت های وبلاگش را محدود کند. البته فعالیت های آقای حسین­بُر در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی بود و خارج از آن محدوده فعالیت نمی کرد. ایشان مقالاتی را که در ارتباط با بلوچستان نوشته می شد ترجمه وسپس تحلیل می کرد.”
این کارشناس مسائل بلوچستان، در ادامه می افزاید: “حسین­بُر معتقد است که اگر رژیم سیاست هایش را در بلوچستان تغییر دهد به نفع دو طرف معادله، یعنی هم مردم و هم حاکمیت است. او حتی یکی از منتقدین گروه­های مخالف حکومت در بلوچستان محسوب می شود و هیچ گونه فعالیتی در مخالفت با نظام انجام نداده است. فعالیت­های وی در چهارچوب نقض حقوق بشر، جلوگیری از اشاعه و گسترش خشونت­ها قرار می گیرد.”
ابراهیم حسین­بُر گرداننده‌ی وبلاگ “استون” است که مسائل مربوط به بلوچستان را پوشش می دهد. برخی از سایت های خبری، در هفته های گذشته از بازداشت و بلاتکلیفی وی خبر داده بودند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s