اخبار رادیو راه کارگر امروز 7 شهریور 1390 برابر با 29 آگوست 2011

هشتاد و پنح درصد کارگران کشور قراردادی هستند و سالانه پنج درصد بر شمار این کارگران افزوده می شود.

پس از ورشکستگی واحدهای صنعتی دامداری در قم و استان خراسان جنوبی اعلام شد: به دنبال حذف یارانه شیر بیش از پنجاه درصد واحدهای دامی استان تهران هم ورشکست شده اند

چهارصد کارگر طرف قرارداد با متروی اهواز در اعتراض به عدم پرداخت هفت ماه حقوق شان دست از کار کشیدند.

به دنبال سرکوب خشونت بار اعتراضات مسالمت آمیز مردم ارومیه در مورد خشک شدن دریاچه ارومیه، نیروهای اطلاعاتی و امنیتی رژیم یک روز پس از تظاهرات مردم اقدام به بازداشت جمعی دیگر از فعالان مدنی آذربایجان کردند.

در جریان اعتراضات بازاریان معترض تهران دست کم شانزده نفر از سوی نیروهای انتظامی و امنیتی بازداشت شدند.

محاکمه رژیم اسلامی در پرونده خشک شدن زاینده رود همچنان ادامه دارد و با وجود عقب نشینی جزئی مقامات محلی تعداد شاکیان این پرونده از 3300 نفر گذشته است.

اخبار رادیو راه کارگر امروز 7 شهریور 1390 برابر با 29 آگوست 2011
هشتاد و پنح درصد کارگران کشور قراردادی هستند و سالانه پنج درصد بر شمار این کارگران افزوده می شود. رییس اتحادیه کارگران قرارداد و پیمانی سراسر کشور با اعلام این آمار گفت: ‌در برخى از واحدهاى توليدى مزد دريافتى كارگران قراردادى بين 250 الى 300 هزار تومان است. فتح الله بيات از افزايش ساليانه تعداد كارگران قراردادى و پيمانى در سراسر كشور خبر داد و اظهار داشت: تعداد كارگران قراردادى به طور ميانگين ساليانه 5 درصد افزايش مى يابد. به گفته وى در حال حاضر 85 درصد از كارگران فعال در واحدهاى توليدى كشور را كارگران قراردادى و پيمانى تشكيل مى دهند و بیش از پنجاه درصد کارگران حداقل مصوبه مزدی وزارت کار را دریافت می کنند. بیات همچنین تاکید کرد که «مراجع رسمى كشور آمارى از تعداد كارگران روز مزد ندارند». نسبت کارگران قراردادی به استخدام رسمی، از نمادهای روشن بی حقوقی مزدبگیران کشور است و نشان می دهد که قانون کار در رژیم اسلامی هر چه بیشتر بی معنا شده و اکثریت عظیم کارگران حتی از کمترین حمایت حقوقی برخوردار نیستند. این آمار همچنین شدت بهره کشی از نیروی کار را در کشور و قرار داشتن کارگران زیر خط فقر را به روشنی بازتاب می دهد.

پس از ورشکستگی واحدهای صنعتی دامداری در قم و استان خراسان جنوبی اعلام شد: به دنبال حذف یارانه شیر بیش از پنجاه درصد واحدهای دامی استان تهران هم ورشکست شده اند. سید احمد مقدسی رييس انجمن صنفى گاوداران استان تهران با اعلام این آمار گفت: به دليل سياست هايى مبنى بر واردات بى رويه شيرخشک هاى خارجى و واردات قاچاق و رسمى گوشت هاى منجمد قرمز، صنعت دامپرورى ضربه ى سنگينى خورده و اکنون از چهار هزار و ۶۰۰ واحد دامى در استان تهران، دو هزار و ۱۸۰ واحد دامى فعال است و بقيه تعطيل شده اند. به گفته وی به دليل مقرون به صرفه نبودن توليد شير و هزينه هاى بالاى توليد، روزانه سه گاو روانه ى کشتار مى شوند تا هفت دام ديگر زنده بمانند، به طورى که ۴۰ درصد از ميزان توليد شير کاسته شده است. مقدسی به ایسنا گفت: کشورمان طى سال هاى قبل صادر کننده ى گوساله و شير خشک بوده، اما با اتخاذ برخى تصميم ها، تبديل به وارد کننده ى شير خشک و گوشت قرمز شده است. اين سياست عامل نابودى سرمايه گذارى هاى اين صنعت و از بين رفتن اشتغال هاى ايجاد شده گرديد; که البته گوش شنوايى هم نيست. رييس انجمن صنفى گاوداران استان تهران با اشاره به قیمت شیر پس از حذف یارانه گفت: در حال حاضر هر کيلو شير با کيفيت در استان تهران ۵۶۰ تومان خريدارى مى شود، در حالى که هزينه تمام شده با ۱۰ درصد سود براى دامداران ۶۸۰ تومان است. سيروس روستا رييس هيات مديره اتحاديه مرکزى دامداران نیز از افزايش يکباره قيمت علوفه خبر داد و گفت: طى يک هفته قيمت هر کيلو جو با ۱۴۰ تومان افزايش به ۴۷۵ تومان رسيده و هر کيلو ذرت با ۷۰ تومان افزايش به کيلويى ۵۵۰ تومان افزايش يافته است. بخ گفته وی در حالی که دامداران ورشکست می شوند و دامداران به دام هایشان فقط در حد زنده ماندن خوراک می دهند، دلالان علوفه و خوراک دام یک هفته ای میلیاردر شده اند.

چهارصد کارگر طرف قرارداد با متروی اهواز در اعتراض به عدم پرداخت هفت ماه حقوق شان دست از کار کشیدند. به گفته آقایار حسینی از وابستگان خانه کارگر در خوزستان کارگران دست به اعتصاب زده اند و اعتصاب شان همچنان ادامه دارد. وی با اشاره به مدیرعامل شرکت متروی اهواز گفت: مديرعامل متروى اهواز اظهار مي‌دارد تمام بدهي‌هاى شركت كيسون پرداخت شده اما متاسفانه گويا مسوولان اين شركت منابع مالى حقوق كارگران را در جاى ديگرى هزينه كرده اندو شرکت کیسون یک شرکت پیمان کاری است که طرف قرارداد با متروی اهواز است. عدم پرداخت هفت ماه حقوق کارگران یک نمونه از عملکرد شرکت های غارتگر پیمانی است که با حذف و بی معنا شدن قانون کار و و تبدیل 85 درصد نیروی کار کشور به نیروی کار پیمانی به بهره کشی برده دارانه از نیروی کار مشغولند.

به دنبال سرکوب خشونت بار اعتراضات مسالمت آمیز مردم ارومیه در مورد خشک شدن دریاچه ارومیه، نیروهای اطلاعاتی و امنیتی رژیم یک روز پس از تظاهرات مردم اقدام به بازداشت جمعی دیگر از فعالان مدنی آذربایجان کردند. این نیروها روز یکشنبه در مراجعه به محل کار عباس لسانی از فعالین سیاسی اردبیل اقدام به ضرب و شتم و بازداشت عده‌ای از میهمانان وی کردند. به گزارش منابع خبری حقوق بشری رحیم غلامی روزنامه نگار و، محمد بدلی از جمله افرادی هستند که در محل کار عباس لسانی در اردبیل مورد ضرب شتم شدید مامورین اطلاعاتی قرار گرفته و بازداشت شدند. در جریان اعتراضات مردم در روز شنبه گدشته در ارومیه دهها نفر از سوی نیروهای سرکوبگر رژیم اسلامی بازداشت شدند. عباس خضرلو، ناصر آلیلو، عسگر محمودلو، بهنام حقی، افشین نوری، حسین نوری، ارسلان حسین‌زاده و رقیه حسین‌زاده اسامی نفرات جدیدی است که در تظاهرات شنبه گذشته در ارومیه بازداشت شدند. با وجود سرکوب شدید و بیرحمانه اعتراضات مردم آذربایجان و دستگیری گسترده فعالین مدنی، حرکت پردامنه اعتراضی مردم ارومیه امید به شکل گیری جنبش گسترده شهروندی برای حمایت از محیط زیست و مقابله با سیاست های مخرب رژیم اسلامی در حوزه محیط زیست را افزایش داده است. فعالان مدنی می گویند ادامه حمایت موثر و سراسری از اعتراضات مردم آذربایجان، تبدیل بحران مرگ دریاچه ارومیه به نقطه همسویی عموم شهروندان کشور و حامیان محیط زیست، همچنین پیگیری حرکت های مدنی تا دستیابی به نتیجه مطلوب و اعتراض وسیع به بازداشت و سرکوب مردم ارومیه می تواند رژیم اسلامی را به عقب نشینی و در پیش گرفتن اقدام عملی ناچار کند.

در جریان اعتراضات بازاریان معترض تهران دست کم شانزده نفر از سوی نیروهای انتظامی و امنیتی بازداشت شدند. روز شنبه گذشته در ادامه اعتصاب بخشی از بازار تهران حرکت اعتراضی در محوطه‌ی بازار تهران برگزار شد که با واکنش نیروهای انتظامی روبرو شد و حداقل شانزده نفر به اتهام «تحریک کسبه و بازاریان و هدایت آنها و سر دادن شعار، توسط ماموران بازداشت شدند». به گزارش سایت کلمه روز یکشنبه، دیروز، نیز بازاریان قصد داشتند در ساعت ۱۱ به راهپیمایی اعتراضی بپردازند که حاکم شدن فضای امنیتی شدید بر بازار و حضور پرتعداد پلیس و ماموران لباس شخصی مانع از این کار شد. با این حال هنوز تعطیلی مغازه‌ها و اعتصاب بازاریان ادامه یافت و صنف پارچه و قماش و دیگر اصنافی که به اعتصاب‌کنندگان پیوستند، حاضر به از‌سر‌گیری کار خود نشدند. بر اساس این گزارش، برخی پرسنل نیروی انتظامی مستقر در بازار روز گذشته با لباس شخصی در این محل حضور داشتند و در تمام نقاطی که احتمال شکل‌گیری تجمعی در آنها وجود داشت، رفت‌و‌آمد کسبه و مردم به طرز محسوسی تحت کنترل ماموران لباس شخصی قرار گرفته بود. با این حال مغازه‌ها تعطیل بود و بازاریان جلوی دکان‌های خود ایستاده بودند. ز شایعات تهدیدآمیزی نیز بین بازاریان پخش شد، مبنی بر اینکه در صورت راهپیمایی و تجمع اعتراضی، ممکن است افرادی را به محل بیاورند تا به مغازه‌ها و اموال عمومی آسیب برسانند و به نام اعتصاب‌کنندگان تمام شود. اعتصاب صنف پارچه و قماش در بازار تهران از حدود یک ماه قبل آغاز شده و بخش‌های مختلف صنف پارچه از جمله تولیدکنندگان و فروشندگان پارچه‌های پرده‌ای، لباس‌کار، روپوش مدارس و مانتو، پارچه‌های ملحفه‌ای، جین، فاستونی، چادری، آستری و پارچه‌های خارجی که در پاساژها و سراهای مختلفی در بازار فعالیت دارند، در این اعتصاب مشارکت کرده‌اند.

محاکمه رژیم اسلامی در پرونده خشک شدن زاینده رود همچنان ادامه دارد و با وجود عقب نشینی جزئی مقامات محلی تعداد شاکیان این پرونده از 3300 نفر گذشته است. سپهر سلیمی، کارشناس محیط زیست در این مورد به خبرگزاری مهر گفت: طبق آخرین آمار تعداد شاکیان پرونده خشک شدن زاینده رود تا ابتدای شهریور از مرز 3300 نفر گذشت و روند افزایش تعداد شاکیان این پرونده همچنان ادامه دارد. به گفته وی، با وجود وعده جاری شدن آب در زاینده رود، اعتراضات طرفداران محیط زیست، شهروندان اصفهانی و همه شاکیان پرونده خشک کنندگان زاینده رود تا رفع موانعی که باعث خشکی زاینده رود شده است ادامه خواهد داشت و این اعتراضات طی روزهای گذشته و پس از اعلام باز شدن موقتی آب شتاب بیشتری داشته است. سلیمی گفت: در حالیکه بر اساس نظر کارشناسان، عدم مدیریت صحیح منابع آبی زاینده رود را به خشکی کشانده است و در حالیکه در اکثر روزهای 5 سال گذشته زاینده رود بطور کامل خشک بوده است، معاون عمرانی استانداری اصفهان خبر از آن داد که قرار است در روزهای آینده به منظور تامین آبهای زیر زمینی و جلوگیری از خشک شدن درختان حاشیه رودخانه ، آب زاینده رود به مدت یک هفته باز شود. این کارشناس محیط زیست افزود: تحت هیچ شرایطی نباید فراموش کنیم که مشکل زاینده رود در اثر سوءمدیریت در سالهای گذشته به وجود آمده است. از انتقال غیر اصولی آب زاینده رود به شهرها و استانهای دیگر، احداث غیر منطقی و طبیعت ستیزانه صنایع بزرگ در حاشیه رودخانه ، عدم راندمان مناسب در صنایع کشاورزی استانهای چهارمحال بختیاری و اصفهان، کاشت محصولات کشاورزی نظیر برنج، نگاه استانی به زاینده رود همه و همه در خشک شدن پر آب ترین رود فلات مرکزی ایران نقش داشته است. سلیمی خواستار حمایت هر چه گسترده تر از شاکیان حکومت در پرونده خشک شدن زاینده رود شد و گفت: شهروندان اصفهانی و مدافعان محیط زیست در سراسر جهان که مایل به همراهی در این شکایت حقوقی هستند می توانند با ارسال نام،
نام خانوادگی، نشانی و تلفن به ایمیل
zayandehroud1390@gmail.com
نام خود را به جمع دیگر شاکیان بیفزایند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s