در ادامه تحریم های کشورهای غربی؛ امارات هم به تجارت ایران پشت کرد!

سایت خیری راه کارگر: در ادامه تحریم های امریکا و اتحادیه اروپا، بانک های امارات و قطر نیز از گشایش اعتبار برای بازرگانان ایرانی خودداری می کنند. در پی سیاست های ماجراجویانه جمهوری اسلامی در سطح بین المللی و ایجاد زمینه ای مناسب برای کشورهای غربی برای نزدیک تر شدن به هم و تصویب تحریم های بانکی و اقتصادی، تعدادی از کشورهای حوزه خلیج فارس نیز به شیوه های گوناگون به این سیاست پیوسته اند. قبل از این هم عربستان به نوعی اعلام کرده بود که این کشور حاضر است در ازای قطع خرید نفت ایران، نفت صادراتی به اروپا را تامین خواهد کرد.

———————————————————————————————————————————————–

روزنامه جهان صنعت / سه شنبه 18 بهمن: بانكهاي مركزي قطر و امارات از بانكهاي اين دو كشور خواسته اند تا از گشايش اعتبار اسنادي LC براي تجارت با ايران خودداري كنند. پيش از تحريمها بانك مركزي امارات تجارت با ايران را مورد بررسي قرار ميداد و ميخواست از جزئيات مبادلات بين دو كشور مطلع باشد. طي دهه هاي اخير روابط تجاري ايران با كشورهاي حاشيه جنوبي خليج فارس گسترش يافته است. به گفته فعالان اقتصادی، پيش از اين، اينطور بود كه غلات از آمريكاي جنوبي به ويژه آرژانتين، آمريكا، اتحاديه اروپا به ويژه فرانسه به دوبي مي آمد آنگاه از دوبي دوباره به ايران صادر مي شد. اين براي دوبي تجارت خيلي خوبي بود. اما طي سه هفته اخير بانکهای امارات با خودداري از به جريان انداختن بهاي پرداختي خريداران ايراني باعث شده 20 كشتي غله نتواند محموله خود را به ايران منتقل كنند. در همين رابطه رئيس اتاق مشترك ايران و امارات گفت: با روند فعلي مبادله تجاري دو كشور ايران و امارات كاهش پيدا ميكند. وي در عين حال تاكيد كرد كه اين اقدام اماراتيها باعث خواهد شد كه آنها از مزاياي مراوده با ايران محروم شوند. مسعود دانشمند با تاييد اينكه هم اكنون دو كشور قطر و امارات گشايش اعتبار اسنادي توسط ايرانيها در بانكهاي خود را ممنوع اعلام كرده اند به ایسنا گفت: اگر يك تاجر ايراني تا پيش از اين ميخواست مثلا به كشور چين سنگ آهن صادر كند، ميتوانست يك LC در كشور امارات باز كند و از طريق آن اعتبار اسنادي، كار مالي خود را با تاجر چيني انجام دهد يا اينكه بانكهاي اماراتي براي شركتهاي ايراني LC باز ميكردند كه از اين طريق شركتهاي ايراني بتوانند كار تجارت خود را به صورت رسمي انجام دهند اما اكنون اين كار ممنوع شده است. وي ادامه داد : با اين اتفاق تاجر ايراني ديگر بايد فقط از طريق اعتماد به طرف مقابل، كار تجارت خود را انجام دهد و به عبارت ديگر با اين اتفاق از تجارت رسمي فاصله ميگيريم.
بلاتکلیفی بازرگانان
رئيس شوراي مشترك ايران و امارات در ادامه در مورد تاثير اتفاق اخير در امارات بر تجارت ايران بيان كرد : تا پيش از اين وقتي ما ميخواستيم از طريق امارات تجارت خود را سهل كنيم، اعتبار اسنادي در كشور امارات باز ميكرديم اما اكنون ديگر شركتهاي ايراني ناچار هستند كه به كشورها و گزينه هاي ديگر براي گشايش LC مراجعه كنند يا اينكه از طريق ارتباط مستقيم با طرف مقابل خود كار خود را انجام دهند اما اينگونه نيست كه با اين اقدام تجارت ايران متوقف شود. وي پيامد ديگر اين اتفاق را پايين آمدن مبادله تجاري ايران و امارات ذكر كرد و توضيح داد: وقتي قرار بود يك جنس مثلا از كشور چين وارد ايران شود، اين كالا ابتدا به امارات مي رفت و پس از تعويض اسناد در امارات به ايران ميآمد كه ديگر مبدا كالا امارات محسوب ميشد اما اكنون همان روند تجاري اتفاق مي افتد با اين تفاوت كه ديگر مبادله اسناد در امارات ثبت نمي شود؛ به عبارت ديگر هر چند اسناد در امارات جابه جا مي شوند اما اينها ثبت نميشوند كه در آمارهاي مبادله تجاري ايران و امارات تاثير كاهشي خواهد داشت.
کاهش مبادلات
آمارهاي گمرك ايران نيز مبين كاهش مبادله تجاري ايران و امارات است. در 10 ماهه امسال در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته، ميزان واردات ايران از كشور امارات سه ميليون تن و ميزان صادرات ايران به امارات 200 هزار تن كاهش يافته است. بر اين اساس طي اين مدت ميزان واردات ايران از كشور امارات 7/ 11 ميليون تن به ارزش 16 ميليارد دلار بود كه اين رقم در مقايسه با واردات 6/ 14 ميليون تني با ارزش 5/ 17 ميليارد دلاري از نظر وزن و ارزش به ترتيب 19 و 6 درصد كاهش داشته است.همچنين طي اين مدت ميزان صادرات ايران به كشور امارات 2/ 4 ميليون تن به ارزش سه ميليارد دلار بوده كه اين رقم در مقايسه با صادرات 4/ 4 ميليون تني با ارزش 8/ 2 ميليارد دلاري از نظر وزن چهار درصد كاهش و از نظر ارزش 32 درصد رشد داشته است.موضوع قابل توجه ديگر اين است كه در 10 ماهه امسال هرچند هنوز امارات شريك اول واردات ايران است اما در صادرات ايران به رتبه سوم تنزل پيدا كرده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s