اطلاعات آماری ایران تهیه و تنظیم از مریم امانی

شروع موج سوم ایدز خطر ابتلای پانزده ساله ها، افزایش پانزده درصدی معتادان و قاچاقچیان مواد مخدر، گسترش کمبود ویتامین د در میان کودکان، رشد خودکشی در میان زنان، افزایش مصرف دارو و افزایش مرگ و میر در اثر مصرف شیشه برخی از نمودهای آماری مربوط به حوزه آسیب های اجتماعی است. بحران اجتماعی در ایران پا به پای گسترش بحران اقتصادی و افزایش سرکوب سیاسی وسعت یافته است، اما اکنون با تحریم های شدید اقتصادی، رشد لجام گسیخته تورم، کاهش ارزش پول و انهدام و ورشکستگی واحدهای تولیدی، زمینه انفجار واقعی آسیب های اجتماعی در کشور فراهم شده است. در این شرایط مقابله با آسیب های اجتماعی به مخالفت با تحریم های اقتصادی و مجموعه سیاست هایی پیوند خورده است که بهانه گسترش تحریم ها را فراهم سازد.

خطر ایدز ۱۵ ساله‌ها را تهدید می‌کند

عضو هیئت علمی دانشکده پرستاری و مامایی تهران گفت: موج دوم ایدز را در ایران پشت سر گذاشتیم و بازخورد این موج در حال بازگشت به جامعه است؛ هم اکنون وارد موج سوم ایدز در ایران شده‌ایم که اگر آن را کنترل و پیشگیری نکنیم این موج تبدیل به آتشفشان و سونامی می‌شود. وی افزود: سن گروه‌هایی که دست به رفتارهای پرخطر می‌زنند پایین آمده، هم اکنون گروه سنی ۱۵ تا 22 سال در معرض خطر ابتلا به ایدز هستند و این نشان می‌دهد که باید آموزش مسائل پیشگیری از ایدز را از دبستان تا دانشگاه آغاز کنیم؛ همچنین در خصوص زنان خیابانی نیز باید بدون قضاوت از آنها مراقبت کنیم. مطالعات نشان می‌دهد تا تاریخ اول تیر امسال تعداد مبتلایان به بیماری ایدز در ایران به ۲۳ هزار و ۱۲۵ نفر رسیده است که البته این آمار را باید ضربدر ۴ کرد تا میزان واقعی آلودگی این بیماری در ایران مشخص شود. حدود ۵۰ درصد آلودگی‌های جدید در جوانان کمتر از ۲۵ سال است.

کشف هر دو دقیقه یک کیلوگرم مواد مخدر

بررسى آخرين آمار اعلام شده از سوى پليس نشان مى‌دهد در ۹ ماه نخست امسال هر دو دقيقه نزديك به يك كيلوگرم مواد مخدر در كشور كشف شده كه اين ميزان نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد افزايش داشته است. رئيس پليس مبارزه با مواد مخدر به تازگى از كشف ۳۳۰ تن ماده مخدر در كشور در ۹ ماه امسال خبر داده است. براساس اعلام آمار كشفيات مواد مخدر در ۹ ماهه امسال روزانه به طور ميانگين يكهزار و ۱۹۲ كيلوگرم مواد مخدر در كشور كشف شده است. اين آمارها حاكى از آن است كه ماموران پليس مبارزه با مواد مخدر و ساير رده هاى پليس موفق به كشف هر ساعت ۴۹ كيلوگرم انواع مواد مخدر مى شوند. سردار مويدى رئيس پليس مبارزه با مواد مخدر با اشاره به افزايش ۱۵ درصدى معتادان و قاچاقچيان مواد مخدر مى گويد: پليس در هر ساعت نزديك به ۳۰ قاچاقچى و معتاد را شناسايى و دستگير مى كند به طوريكه در ۹ ماه نخست امسال نيز ۲۰۱ هزار و ۵۰۰ نفر در ارتباط با مواد مخدر از سوى پليس شناسايى و دستگير شدند

قربانيان حوادث کار

در چند ماهه اخير دهها کارگر ديگر جان خود را در محيط ناامن کار از دست دادند. در 6 ماه اول سال جاری از کل افراد فوت ‌شده استانهای تهران و اصفهان به ترتيب با 107 و 101 نفر فوتی در رتبه‌های اول و دوم مرگهای ناشی از حوادث کار قرار دارد. در آذربايجان شرقی در نيمه اول سال جاری 65 کارگر جان خود را از دست دادند. تعداد قربانيان حوادث کار استان فارس در نيمه اول امسال 41.5 درصد افزايش يافت. به گزارش خبرگزاری مهر، اداره کل پزشکی قانونی استان فارس در اين خصوص اعلام کرد که تعداد قربانيان حوادث کار استان فارس در نيمه اول امسال 41.5 درصد افزايش يافت يعنی از رقم 41 نفردر مدت مشابه سال قبل، ‌به 58 نفر رسيد. بايد گفت آمار جان باختن دهها کارگر ديگر تنها در يکی دو ماه اخير هنوز اضافه نشده است. مرکز پزشکی قانونی رسما 18 درصد افزايش مرگ در محيط کار را اعلام کرده است. آمار و ارقام واقعی نيستند. اما با اين حال همين آمار هم وحشتناک است.

86درصد مردم ايران حتی سالی يک‌بار هم به اينترنت وصل نمي‌شوند

براساس آمار اعلام شده از سوى مركز آمار ايران، از كل 74.8 ميليون نفر جمعيت كشور، 11 ميليون نفر كاربر اينترنت بوده‌اند. نتايج طرح آمارگيرى از كاربران اينترنت در سال 1389 نشان مي‌دهد، از مجموع 20.3ميليون خانوار كشور، 4.3ميليون خانوار (21.4درصد)، در محل سكونت به اينترنت دسترسى داشته‌اند. اين سهم براى خانوارهاى شهرى كشور 27.3 درصد و براى خانوار‌هاى روستايى كشور 4.9درصد بوده است. اين وضعيت در مقايسه با ضريب نفوذ كشورهاى همسايه كه گاه به بالاى 70 درصد مي‌رسد، نشان‌دهنده عقب‌ماندگى شديد ايران در حوزه اينترنت است. مسوولان سازمان فناورى اطلاعات ايران بارها از ضريب نفوذ 43 درصدى اينترنت در كشور خبر داده‌اند.امأ مركز آمار اين ميزان ضريب نفوذ را تنها 11 درصد مي‌داند.

کمبود یک ویتامین مهم دیگر در سفره های ایرانی

به دنبال طرح هدفمند کردن یارانه ها و فقر غذایی اعلام شده در سبد غذایی مردم از سوی مرکز پژوهشها، یک کارشناس تغذیه از کمبود ویتامین د درسفره ایرانی خبر داد. بر اساس پژوهشی که از دانش‌آموزان ۱۲ منطقه انجام شد، بیش از ۹۰ درصد از دانش‌آموزان دچار کمبود ویتامین د بودند که ۸۵ تا ۹۰ درصد پسران و ۹۰ تا ۹۵ درصد از دختران دچار کمبود ویتامین د هستند. در این میان ۷۰ درصد جمعیت ایران کمتر از نیاز روزانه اشان آهن دریافت می‌کنند همچنین ۷۵درصد شهروندان ایرانی نیز فقر کلسیم دارند و نیاز روزانه اشان به کلسیم تامین نمی‌شود.آمارهای جهانی از شیوع بالای کمبود ویتامین د خبر می‌دهند که این آمارها بسیار هشدار دهنده است.بر اساس گفته کارشناسان تغذیه با ویتامین د برای بافت‌های استخوانی بسیار ضروری است و در توان ماهیچه‌ای اثر می‌گذارد. ‌بروز بیماری‌های مزمنی مانند دیابت نوع یک و نوع ۲، سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی و عروقی به نوعی به وضعیت ویتامین د در جامعه برمی‌گردد.

روزانه 10 نفر در تهران خودکشی می کنند

در حال حاضر ميزان خودکشی 12 نفر در هر يکهزار نفر است و استان های ايلام، کرمانشاه، کردستان و بعد همدان رکورددار آمار خودکشی در ميان زنان هستند. به گفته قرائی مقدم مسائل خانوادگی بیشترین عامل خودکشی است و در تهران روزانه 10 نفر خودکشی می کنند و يکی از عوامل اصلی آن همسر دوم بودن در ميان زنان و مسائل اقتصادی در بين مردان است. ايران سومين کشور جهان است که در آن آمار خودکشی زنان افزايش می يابد و در حال پيشی گرفتن از آمار خودکشی مردان است. زنان بیش از سه برابر مردان اقدام به خودکشی می کنند. هرچند مرگ در اثر این اقدام در میان مردان بیشتر از زنان است. رتبه های اول و دوم را در اين زمينه کشورهای چين و هندوستان دارند. در کليه کشورهای دنيا در برابر هر سه مرد که در اثر خودکشی می ميرند، يک زن از اين طريق جان خود را از دست می دهد.

درصد کارتن‌خواب‌ها زن هستند20

معاون خدمات اجتماعی سازمان رفاه و مشارکت اجتماعی با تأکید بر این موضوع که اکثر بی‌خانمان‌ها مرد هستند، گفت: ۱۵ تا ۲۰ درصد بی‌خانمان‌ها زن هستند. وی با بیان اینکه بی‌خانمان‌ها اتباع بیگانه نیستند، گفت: بیش از ۸۰ درصد بی‌خانمان‌ها در تهران، شهرستانی هستند. بخش عمده آسیب‌دیدگان از پدیده اعتیاد رنج می‌برند.

افزایش مرگ زنان معتاد

به گزارش خبرنگار مهر، نتایج آخرین تحقیقات در خصوص مرگ و میرناشی از اعتیاد نشان می دهد ماهانه 13 زن بر اثر اعتیاد جان خود را از دست می دهند. این آمار را مجید ابهری، آسیب‌شناس اجتماعی اعلام کرده و گفته است که مرگ به دلیل اعتیاد افزایش 4‌ درصدی داشته و طی 10 ماه گذشته به طور متوسط ماهانه 13 زن جان خود را بر اثر اعتیاد از دست داده‌اند و استان تهران، اصفهان و فارس در این زمینه رتبه اول تا سوم را دارند.

رشد 70 درصدی سرانه مصرف دارو

بر اساس مطالعه ای که طی 12 سال در کشور انجام شده است، مصرف دارو هر سال سیر صعودی داشته و 2 برابر شده است. شهاب الدین صدر در چهارمین همایش علمی داروسازان کشور از افزایش سرانه مصرف دارو از 266 عدد در سال 76 به 453 عدد در سال 87 خبر داد و گقت: این اعداد نشان دهنده رشد 70 درصدی سرانه مصرف دارو در کشور است. وی با اشاره به اینکه ارزش داروهای مصرفی در کشور بیش از 17 برابر شده است، ادامه داد: سرانه ریالی مصرف دارو در سال 76 حدود 2300 تومان بود که در سال 87 این رقم به 36 هزار و 400 تومان رسیده و 16 برابر شده است. صدر گفت: قیمت یک عدد دارو به طور میانگین در سال 76 حدود 90 ریال بوده است که این رقم به 800 ریال در سال 87 رسیده و 9 برابر شده است.

سالانه 80 هزار سقط جنين زير زمينی در ايران

طبق آماری که مورد تأييد وزارت بهداشت است هر سال حدود 90 هزار جنين در کشور سقط مي‌شوند که 80 هزار مورد آن غيرقانونی انجام مي‌شود. آمارهای سازمان نظام پزشکی در سال 89 اين افزايش را تأييد مي‌کند؛ در سال 89، چهار هزار و 202 مورد مجوز سقط صادر شد که نسبت به سال پيش از آن 18.8 درصد افزايش داشته است. در ایران سقط جنين توسط افراد غيرمتخصص و به صورت غيراصولی در شرايط نامناسب و مکانی آلوده انجام مي‌شود.

مرگ درانتظار 80 درصد معتادان شيشه

کارشناسان از مرگ بيش از 80 درصد مصرف کنندگان شيشه توليد داخل بعد از گذشت دو سال خبر مي‌دهند. اين در حالی است که آمار مرگ و مير معتادان بر اثر سوء مصرف مواد مخدر نسبت به سال گذشته حدود سه درصد افزايش داشته است. براساس آمارها قيمت ماده مخدر شيشه در سالهای ابتدايی ( دهه 80) حدود 80 ميليون تومان و در سال 90 با کاهش 400 درصدی به دو ميليون تومان رسيده است. به دليل وجود برخی از اسيدهای کشنده و خطرناک در ماده مخدر توليد شيشه اين ماده پس از 6 ماه مصرف اثرات زيانباری را روی مغز برجای گذاشته و باعث می شود فرد با آسيبهای مغزی و مرگ روبرو شود. معتادان به شيشه پس از دو سال به علت افزايش مصرف و آسيب ديدن مغز و عروق قلبی جان خود را از دست می دهند. البته افرادی که از چنگال مرگ رهايی يابند نيز با ضايعات مغزی از جمله از کار افتادن قدرت درک و حواس مواجه می شوند. به گفته یک مسئول در پزشکی قانونی ایران آمارها نشان می دهد که تهران آلوده ترين و کردستان پاک ترين شهر از نظر میزان معتادان به مواد مخدر است.

نقض حقوق بشر در ایران

گزارش منابع حقوق بشری از موارد نقض حقوق بشر در دی ماه گذشته در ایران نشان می دهد،که موارد نقض حقوق بشر در دی ماه گذشته نسبت به ماه قبل 23 درصد افزایش یافته است. . طی این ماه ۴۶ گزارش در مورد نقض حقوق کارگران انتشار یافته و مجموع موردی نقض حقوق کارگران بالغ بر ۲۹۸۶ مورد بوده است. طی ماه دی ۱۰۱ مورد نقض حقوق اصناف ، ۷ مورد نقض حقوق فرهنگی، ۵ مورد نقض حقوق زنان، ۸ مورد نقض حقوق کودکان،۲۱ مورد نقض حقوق دانشجویان و ۱۱۵ مورد صدور و اجرای حکم اعدام در زندان ها و یا در ملاء عام گزارش شده است. . طبق این آمار و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل صدور و اجرای حکم اعدام 28 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، هم چنین نسبت به ماه پیش نیز افزایش 40 درصدی را شاهد بوده‌ایم.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s