بازار علیه دولت ! ـ التهاب بازار ارز، بازار تهران را به شورش کشاند!

سایت خبری راه کارگر ـ در پی التهاب شدید بازار ارز، و علنی شدن دعوای باند احمدی نژاد با خاندان لاریجانی که مجلس و قوه قضائیه را در اختیار دارند التهاب بازار ارز به خیابان ها کشیده شده است. هم اکنون از بازار لاله زار تهران خبر میرسد که بازاریان در این بازار در حرکتی هماهنگ دست به اعتصاب زدند و بازاریان به سمت توپخانه در حال حرکتند. گزارشات از ناآرامی در بازار تهران در پی اعتصاب بخشهایی از بازار خبر می دهد. در پی اعلام اعتصاب بخشهایی از بازار تهران عده ای از بازاریان با تعطیلی مغازه های خود در مقابل مغازه های خود تجمع کرده اند. همچنین برخی از بازاریان از محل اصلی بازار تهران به سمت سبزه میدان و خیابان 15 خرداد در حال حرکت هستند. به نظر می رسد جنگ میان اصولگرایان سنتی و دولت احمدی نژاد، با وارد شدن بازار در این دعوا، شکل تازه ای به خود خواهد گرفت
گزارشها و خبرهای مربوط به تظاهرات امروز (کلیک کنید)

ندای سبز آزادی: گزارشها حکایت از ناآرامی در بازار تهران در پی اعتصاب بخشهای عمده ای  از بازار دارد.

براساس گزارشهای رسیده به ندای سبز آزادی در پی اعلام اعتصاب بخشهایی از بازار تهران عده ای از بازاریان با تعطیلی مغازه های خود تجمع کرده اند. در حال حاضر اکثر بخشهای بازار تهران و مغازه های خیابانهای منتهی به بازار تعطیل شده است.

همچنین برخی از بازاریان از محل اصلی بازار تهران به سمت  سبزه میدان و خیابان پانزده خرداد راهپیمایی کردند. برخی گزارشهای نیز حکایت از سر دادن شعارهایی توسط برخی از بازاریان دارد. در میدان توپ خانه نیز تعدادی از بازاریان تجمع کرده و شعارهایی را علیه دولت سر دادند.

محمود خائن آواره گردی، نصرو من الله و فتح قریب مرگ بر این دولت مردم فریب، محمود حیاکن سیاست و رها کن «سوریه رو رها کن، فکری به حال ما کن»، «احمدی به هوش باش، ما مردمیم نه اوباش»از جمله این شعارها است.

این اعتراضات در پی نابسامانی اقتصاد کشور و افزایش سرسام آور قیمت ارز صورت گرفته است.همچنین نیروهای ضد شورش در خیابان فردوسی مستقر شده و در حال حرکت به سمت بازار هستند.نیروی انتظامی در خیابانهای منتهی به بازار مستقر شده و مانع از تجمع شهروندان شده است.همچنین گزارشها حکایت از  درگیری لباس شخصیها و نیروی انتظامی با مردم و بازداشت تعدادی از تجمع کنندگان در میدان فردوسی دارد.

سایت بازتاب نیز خبر داد که بسیاری از بازاریان در اعتراض به شرایط بی ثبات ارزی مغازه های خود را تعطیل کرده و در مبادی بازار مانند سبزه میدان تجمع کردند.

سایت زندگی نیز خبر داده که عده ای از فروشندگان بازار تهران اقدام به تعطیلی مغازه های خود کرده اند.

خبرگزاری ایلنا نیز خبر داد که امروز صرافان به نشانه اعتراض به وجود بازار سیاه و عدم واکنش دولت به آن، از هرگونه خرید و فروش ارز خودداری کرده اند.

bzr2_0.jpg

در همین رابطه، شمسعلی تحیری، یکی از صرافان واقع در چهارراه استانبول در گفت‌و‌گوباخبرنگار ایلنا، گفت‌: صرافی‌ها به دلیل آنکه در حال حاضر از همه سو مورد تهاجم قرار گرفته‌اند و دولت نیز در این رابطه تاکنون اقدام موثری را انجام نداده است خرید و فروش و فروش ارز را انجام نمی‌دهند.

انورالدین شهیدی، مالك صرافی انورالدین شهیدی و شرکاء واقع در خیابان فردوسی شمالی نیز  اظهار داشت‌: صرافی‌ها به دلیل بی‌توجهی دولت و برای اینکه به عنوان مقصر قلمداد نشوند از هرگونه خرید و فروش ارز خودداری می‌کنند ‌. ‌

خبرنگار کلمه نیز از بازار تهران گزارش داده که فعالان قدیمی بازار، اعتراض امروز را بی سابقه ترین مورد تعطیلی بازار تهران پس از انقلاب ارزیابی می کنند؛ چرا که صنف های مختلف فعال در بازار از جمله صنف پارچه و قماش، طلا و جواهرات، پوشاک، خشکبار، لوازم خانگی و … در آن شرکت دارند و هماهنگی و یکپارچگی کم سابقه ای بین بازاریان در اعتراض امروز به چشم می خورد.

دبیر کل جامعه انجمن های اسلامی اصناف و بازار که از شخصیت های محافظه کار حامی رهبر جمهوری اسلامی است اما این اعتراضات را «توطئه ای نامعلوم» خوانده است که مشخص نیست از کجا نشات می گیرد.

احمد کریمی  تاکید کرد: از روز گذشته پیامک هایی به برخی بازاریان مبنی بر تعطیلی مغازه ها ارسال شد، از دیگر سو بخشی از بازار به لحاظ اینکه کارگران به تعطیلی مغازه ها علاقه مند بودند، تعطیل شد.

دبیر کل جامعه انجمن های اسلامی اصناف و بازار ادعا کرد: تنها در گوشه و کنار بازار تعدادی از مغازه ها تعطیل کرده اند و معلوم نیست این کار از کجا دیکته شده است.

وی همچنین گفت که تعطیلی های بازار به صورت صنفی نبوده است و تنها نوشت افزار و خرازی ها به صورت محدود مغازه های خود را تعطیل کرده اند.

به گفته کریمی اصفهانی هم اکنون صرافی های بازار تهران کار خود را انجام می دهند و این صنف از بازار حالت عادی دارد.

عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری  در پایان با اشاره به رایزنی ها برای بازگشایی مغازه ها، گفت: در این زمینه وظیفه داریم که رایزنی کنیم و وظیفه خود را نیز انجام خواهیم داد.

این خبر به روز رسانی می شود
تعطیلی بازار تهران در اعتراض به نوسان شدید ارز + روایت یک ارزشی
بسیاری از بازاریان در اعتراض به شرایط بی ثبات ارزی مغازه های خود را تعطیل کرده و در مبادی بازار مانند سبزه میدان تجمع کردند
>پس از یک هفته نوسانات شدید ارز، بازار تهران صبح امروز در اعتراض به نابسامانی حاکم بر بازار ارز به حال تعطیل درآمد.

به گزارش خبرنگار «بازتاب» بسیاری از بازاریان در اعتراض به شرایط بی ثبات ارزی مغازه های خود را تعطیل کرده و در مبادی بازار مانند سبزه میدان تجمع کردند.

نوسانات شدید ارزی که از  هفته قبل آغاز شده است، باعث شد قیمت دلار مقابل ریال از 2200 تومان تا قریب 4000 تومان نوسان کند و این نوسانات شدید عملا خرید و فروش کالا را غیرممکن کرده است.

روز گذشته ظاهرا با تزریق ارز به بازار توسط بانک مرکزی، ابتدا قیمت ارز از 4000 تومان به 3200 تومان سقوط کرد، اما با سخنان احمدی نژاد در کنفرانس خبری بار دیگر به 3600 تومان افزایش یافت.

گفته می شود بازاریان از دادن شعار خودداری کرده و صرفا اقدام به تجمع سکوت کرده اند.

یک شاهد عینی حاضر در بازار اعلام کرد که ساعت 12 و سی دقیقه خیابان اصلی بازار باز است و بازارها تقریبا بسته است و حضور مشتریان و خود بازاریان در بیرون از مغازه ها باعث شلوغی شده است.

در این حال کبری آسوپار از فعالان ارزشی در شبکه اجتماعی گوگل پلاس نوشته است:

دیروز پیامک هایی به بازاریان رسیده که چهارشنبه بازار بزرگ تهران در اعتراض به تورم در اعتصاب بوده و تعطیل است. صبح امروز بازاری ها به محل کار رفتند؛ اما مجدداً پیامک های مشابه رسیده و بعد هم عده ای به داخل بازار ریخته و با داد و فریاد از بازاریان خواستند که کرکره ها را پایین بکشند. قدیمی های بازار از بیم ضرر رساندن این افراد به مغازه هایشان، کرکره ها را پایین کشیدند و از نیروی انتظامی درخواست کمک کردند… هم اکنون بازار قدیم تهران تعطیل است.این ها را از صحبت با کسی که در بازار مغازه ی شلوارفروشی دارد، دریافتیم.

تصاویر دیروز بازار هنگام کنفرانس احمدی نژاد

تجمع در اطراف بازار تهران؛ اعتراض به سوء مدیریت و بی‌ثباتی اقتصادی + اخبار تکمیلی
بر اساس گزارش های متعدد، شایعات دو روز اخیر در نهایت به عمل تبدیل شده و بازار تهران به طور کامل به حال تعطیل درآمده است. نیروهای ضد شورش وابسته به سپاه و نیروی انتظامی نیز به طور گسترده وارد عمل شده و به دستگیری تجمع کنندگان پرداخته اند.

به گزارش کلمه، ساعتی پیش از ظهر امروز در خیابان های ناصر خسرو و اطراف بازار تهران، تعداد قابل توجهی از کسبه و بازاریان دست به تجمع و راهپیمایی زده اند.

بر اساس گفته های منابع مختلف، راهپیمایی در مسیر خیابان های ناصرخسرو، میدان امام خمینی و خیابان فردوسی ادامه یافته و معترضان در تمام اسین مسیرها در حال شعار دادن بوده اند.

بر اساس گزارش های جدیدتر، گارد ضد شورش نیروی انتظامی با حضور پرتعداد در میدان و خیابان فردوسی، اقدام به دستگیری حاضران کرده است.

تعداد نیروهای پلیس و لباس شخصی حاضر در محل، بسیار گسترده و برخورد آنها هم بسیار خشن گزارش شده است.

با این حال در سبزه میدان و محوطه مقابل بازار سنتی تهران، پلیس نتوانسته از تجمع بازاریان و تعطیلی کامل کسب و کار جلوگیری کند.

از جمله شعارهایی که در تجمع ظهر روز چهارشنبه سر داده شده، «الله اکبر»، «نصر من الله و فتح قریب/ مرگ بر این دولت مردم فریب»، «محمود خائن آواره گردی…»، «محمود حیاکن، سیاستو رها کن»، «سوریه رو رها کن، فکری به حال ما کن»، «نترسید نترسید ما همه با هم هستیم»، «احمدی به هوش باش، ما مردمیم نه اوباش» و… گزارش شده است.

همچنین منابع مختلف گفته اند که پلیس برای متفرق کردن تجمع کنندگان از گاز اشک آور استفاده کرده است.

خبرنگار کلمه از بازار تهران گزارش داده که فعالان قدیمی بازار، اعتراض امروز را بی سابقه ترین مورد تعطیلی بازار تهران پس از انقلاب ارزیابی می کنند؛ چرا که صنف های مختلف فعال در بازار از جمله صنف پارچه و قماش، طلا و جواهرات، پوشاک، خشکبار، لوازم خانگی و … در آن شرکت دارند و هماهنگی و یکپارچگی کم سابقه ای بین بازاریان در اعتراض امروز به چشم می خورد.

آخرین گزارش ها حاکی است که در خیابان های سعدی، جمهوری، فردوسی و منوچهری درگیری هایی بین پلیس و معترضان رخ داده و نیروهای نظامی با لباس رسمی برای سرکوب تجمع کنندگان وارد صحنه شده اند.

صرافی های سطح شهر به خصوص در اطراف بازار، خیابان جمهوری و خیابان فردوسی هم به طور کامل کرکره ها را پایین کشیده و خرید و فروش را تعطیل کرده اند.

ایلنا گزارش داده که این اقدام به عنوان اعتراض به نبود برنامه ریزی اقتصادی، ایجاد بازار سیاه و موضع انفعالی دولت صورت گرفته است.

اعتراض فعالان بازار تهران به گرانی نرخ ارز، بی ثباتی اقتصادی و ناتوانی دولت از مهار قیمت ها و سوء مدیریت موجود است.

وزیر اقتصاد شب گذشته اعلام کرده بود که تصمیم گرفته شده بازار غیر رسمی ارز “جمع شود”. همچنین گفته می شود که سردار رادان به عنوان مسئول برخوردهای پلیسی با افراد فعال در بازار ناآرام ارز تعیین شده است.

احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی هم از تشکیل ستاد متمرکزی برای بررسی بازار ارز و برخورد با کسانی که آنها را “اخلالگر” نامیده، خبر داده است.

درخواست محافظه کاران برای مداخله نیروی انتظامی!

دبیر انجمن اسلامی اصناف و بازار که تشکل وابسته به محافظه کاران در بازار تهران است، در مصاحبه ای با ایسنا خواستار مداخله نیروی انتظامی و برخورد با کسانی شده که آنها را “اخلال گر” نامیده است.

احمد کریمی اصفهانی که دیروز در مصاحبه ای از بی کفایتی و ناتوانی دولت سخن گفته بود، امروز در واکنش به اعتراضات بازاریان به همین موضوع، گفته است: “برخی به دنبال اخلال‌گری در بازار(تهران) هستند و ما انتظار داریم که نیروی انتظامی این مساله را پیگیری کرده و با اخلال‌گران برخورد کند.”

وی ابتدا ادعا کرده بود که بازار تعطیل نشده و “اخلال‌گری‌ها از خارج از بازار به آن تزریق شده است”! اما در مصاحبه بعدی به تعطیلی مغازه های بازار اعتراف کرده ولی گفته است که بازاریان از ترس ناامنی و “برای این که اوضاع به هم نریزد” مغازه های خود را بسته اند.

دبیر انجمن اصناف و بازار در مصاحبه خود با ایسنا به طور مشخص به اعتراض در صنف قماش اشاره کرده و گفته است: “شاید در بخش‌هایی مانند خرازی‌ها مشکلاتی باشد، اما به طور کلی اینگونه نیست و ما با اتحادیه خرازی‌ها نیز صحبت کردیم که گفتند شرایط عادی است.”

صنف پارچه و قماش سال گذشته هم برای حدود دو ماه به طور کامل در اعتصاب بود.

گزارش کامل از خیابان فردوسی و بازار تهران از یک سایت حزب اللهی

در خیابان لاله زار یکی از کسبه اقدام به خاموش کردن سطل آشغال شعله ور نمود که توسط سنگ و چوب از سوی اغتشاش گران مورد حمله قرار گرفت.
این اقدامات باعث شد که حوالی ساعت 13 اعتراض کسبه ی این خیابان به این اغتشاشگران بالا گرفت و لیدرهای اصلی این آشوب با همکاری کسبه، مردم و اقدامات نیروی انتظامی دستگیر شدند.
به گزارش خبرنگار اعزامی فرهنگ نیوز به خیابان فردوسی و منطقه ی بازار تهران، پیش از ظهر امروز عده ای از اراذل و اوباش با سوء استفاده از شلوغی خیابان های آن منطقه از تهران دست به اغتشاش و تجمعات 40 تا 50 نفره ای زدند که حاصل این تجمعات آتش زدن چند سطل آشغال و همچنین حمله به وسیله ی سنگ و چوب به شیشه ی چند مغازه ای بود که در مقابل درخواست این گروه، از بستن مغازه ی خود امتناع کرده بودند.

به گزارش خبرنگار فرهنگ نیوز، در خیابان لاله زار یکی از کسبه اقدام به خاموش کردن سطل آشغال شعله ور نمود که توسط سنگ و چوب از سوی اغتشاش گران مورد حمله قرار گرفت.

این اقدامات باعث شد که حوالی ساعت 13 اعتراض کسبه ی این خیابان به این اغتشاشگران بالا گرفت و لیدرهای اصلی این آشوب با همکاری کسبه، مردم و اقدامات نیروی انتظامی دستگیر شدند.

از ساعت 14 نیروی انتظامی حضورش را در محل پررنگ تر نمود و هم اکنون آرامش در خیابان فردوسی و لاله زار برقرار است و بازار تهران در آرامش کامل به سر می برد.

در همین زمان گزارش خبرنگار فرهنگ نیوز از میدان سبزه میدان و خیابان 14 خرداد حاکی از وجود آرامش کامل در این منطقه است. تا کنون هیچگونه خبری از خرابکاری و اغتشاش در این منطقه از بازار گزارش نشده است.

لازم به ذکر است خبرنگار ما قیمت دلار را در میدان سبزه میدان و حوالی آن 3400 تومان گزارش کرده است و هم اکنون خرید و فروش در این منطقه به صورت معمول در حال انجام است.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s