راضیه غلامی شعبانی اولین زن زندانی سیاسی ایران در گذشت

Downloadراضیه غلامی شعبانی در اردیبهشت ١٣٠٤ در تبریز به دنیا آمد و در بیست ویک سالگی در ارتباط با فرقه دموکرات آذربایجان دستگیر شد. پس از پایان دوران زندان به شوروی سابق گریخت و پس از انقلاب ١٣٥٧ مجددا به ایران بازگشت.


راضیه غلامی شعبانی اولین زن زندانی سیاسی ایران در گذشت

http://www.iran-women-solidarity.net/spip.php?article2642

راضیه غلامی شعبانی در اردیبهشت ١٣٠٤ در تبریز به دنیا آمد و در بیست ویک سالگی در ارتباط با فرقه دموکرات آذربایجان دستگیر شد. پس از پایان دوران زندان به شوروی سابق گریخت و پس از انقلاب ١٣٥٧ مجددا به ایران بازگشت.

وی که پس از یورش جمهوری اسلامی ایران به گروههای شرکت کننده در انقلاب مجددا به شوروی پناهنده شده بود. پس از مدتی به آلمان پناهنده شد و در شهر کلن زندگی میکرد. کارنامه زندگانی پر تلاش او که در کتاب « خاطرات یک زن توده ای » به قلم او آمده، حکایت ازهفت سال زندان، دوازده سال زندگی مخفی و بیش از چهل سال تبعید دارد.

او در این کتاب از چگونگی فعالیت سیاسی خود سخن می‌گوید وهمچنین گوشه‌هایی از زندگی خصوصی خویش را در ایران و خارج ازکشور بیان می کند. همسر راضیه، رضا ابراهیم زاده از اعضای گروه موسوم به پنجاه و سه نفر و حزب کمونیست ایران در دوران سلطنت رضا پهلوی بود. فرزند باقی مانده از او پسری است که در سال ١٣٢٦ در زندان شهربانی تبریز بدنیا اورده و فراری نام نهاده بود.

راضیه در دهه های پایانی زندگی خود با جنبش زنان ایران همراه شد و از چهره های پر انرژی و بیاد ماندنی کنفرانس های زنان بود. راضیه غلامی شعبانی در ژوئن ۲۰۰۶ در هفدهمین کنفرانس بنیاد پژوهش‌های زنان ایران در مونترال کانادا (با عنوان «فمینیسم سکولار، انقلاب مشروطه، شرایط و چالش‌های کنونی) به عنوان زن برگزیده شناخته شد.

او فعالیت های زنان را پشتیبانی میکرد و در همین راستا از اولین کسانی بود که از کمپین یک میلیون امضاء حمایت و پای بیانیه آن را امضا کرده بود. راضیه تا پایان زندگی پر رنج خود، پر شور و شوخ طبع پای در راه مبارزه برای دموکراسی، عدالت اجتماعی و برابری داشت.

شبکه بین المللی همبستگی با مبارزات زنان ایران سفر بی بازگشت این یار دیرین جنبش عدالت اجتماعی و جنبش زنان را به همه باز ماندگان و یاران تسلیت می گوید.

مراسم خاکسپاری و بزرگداشت متعاقبا اعلام می شود

نظر شما در مورد این نوشته چه بود؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s