اعتصاب غذای ۵ زندانی محکوم به اعدام در زندان کارون اهواز

Downloadبعد از تهدید همراه با إیجاد مضایقات و فشارهای روانی مبنی بر اجرای حکم اعدام و شرایط بد زندان، هاشم شعبانی نژاد، هادی راشدی، مختار البوشوکه، محمد علی عموری نژاد و یابر البوشوکه فعالان موسسه الحوار خلفیه (رامشیر) دست به اعتصاب غذا زدند. بنا به اخبار رسیده به فعالین حقوق بشر اهوازی، این پنج تن همراه دوستشان رحمان عساکره که به ٢٠ سال محکوم گردیده از روز شنبه ٢/٣/٢٠١٣ (١٢ اسفند) اعتصاب غذای خود را آغاز نموده اند.


اعتصاب غذای ۵ زندانی محکوم به اعدام در زندان کارون اهواز

هاشم شعبانی نژاد، هادی راشدی، مختار البوشوکه، محمد علی عموری نژاد و یابر البوشوکه فعالان موسسه الحوار رامشیر به علت شرایط بد زندان و تهدیدهای مداوم روانی به اجرای حکم اعدام، دست به اعتصاب غذا زدند …

بعد از تهدید همراه با إیجاد مضایقات و فشارهای روانی مبنی بر اجرای حکم اعدام و شرایط بد زندان، هاشم شعبانی نژاد، هادی راشدی، مختار البوشوکه، محمد علی عموری نژاد و یابر البوشوکه فعالان موسسه الحوار خلفیه (رامشیر) دست به اعتصاب غذا زدند. بنا به اخبار رسیده به فعالین حقوق بشر اهوازی، این پنج تن همراه دوستشان رحمان عساکره که به ٢٠ سال محکوم گردیده از روز شنبه ٢/٣/٢٠١٣ (١٢ اسفند) اعتصاب غذای خود را آغاز نموده اند.

ارتباط تلفنی با خانواده ها از روز شنبه قطع شده و در حین ملاقات روز چهار شنبه خانواده ها از موضوع اعتصاب با خبر شده اند و متوجه حالت وخیم هادی راشدی می شوند. هادی راشدی از بیماری روماتیسم قلبی و ناراحتی کبد رنج می برد و هم اکنون در جمع دوستان خود دست به اعتصاب غذا زده است.
بعد از تأیید حکم اعدام توسط دیوان عالی کشور، خانواده های محکومین با مراجعه به مجلس شورای اسلامی، تجمع در مقابل بیت رهبری، مراجعه به مراجع تقلید و تجمع در مقابل أماکن دولتی و قضائی خواستار لغو احکام اعدام صادره در حق فرزندان خود شدند. در این راستا جمعی از فرهنگیان، بازاریان، معتمدین، بزرگان و شیوخ قبائل عرب توماری را امضاء نموده و ضمن تایید مسالمت آمیز بودن فعالیت آنها، درخواست لغو احکام اعدام این ۵ تن را کردند.
پنج فعال فرهنگی عرب اهوازی فوق الذکر از فرهنگیان و دبیران شهر خلفیه در ٨۰ کیلومتری شرق اهواز هستند که در چارچوب موسسه فرهنگی – مدنی الحوار (گفتگو) در دوره اصلاحات و پس از آن به فعالیتهای فرهنگی می پرداختند. این پنج تن در أوائل سال ٢٠١١ دستگیر و به مدت ٩ ماه در بازداشتگاه اطلاعات اهواز، تحت شکنجه شدید و فشار قرار داشته اند. در دادگاه انقلاب شعبه ٢ أهواز به اتهام های «محاربه»؛ «تبلیغ علیه نظام»، «أقدام علیه امنیت ملی » متهم شده و به اعدام محکوم شدند و پس از آن احکام اعدام آنها در دیوان عالی کشور شعبه ٣٢ به تایید رسید.
قابل ذکر است که شورای حقوق بشر به همراه پنج گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، عفو بین الملل، دیدبان حقوق بشر، کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، وزارت خارجه بریتانیا ، دولت آلمان و نروژ همچنین سی نهاد حقوق بشر دیگر خواستار لغو احکام اعدام صادره و إعاده دادرسی ومحاکمه عادلانه برای این فعالان شده اند.

گزارش از: کریم دحیمی فعال حقوق بشر

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s