در سال جدید فشار بر کاربران اینترنت از سوی پلیس فتا افزایش می یابد

Downloadسایت خبری راه کارگر: پلیس فتا طی اطلاعیه‌ای، طی صدور بیست دستورالعمل و ابلاغ آن، اعلام کرد که مدیران دفا‌تر خدمات اینترنتی و کافی‌نت‌ها موظفند حداکثر ظرف مدت پانزده روز از تاریخ ابلاغ اطلاعیه نسبت به اجرای مفاد اعلام شده، اقدام کنند.


در سال جدید فشار بر کاربران اینترنت از سوی پلیس فتا افزایش می یابد

ثبت مشخصات، آدرس و شماره تلفن استفاده کنندگان از اینترنت و بایگانی آن به مدت شش ماه، نصب دوربین های مداربسته، فیلم برداری از کاربران و بایگانی آن به مدت شش ماه، ثبت و کنترل سایت ها و وبلاگ های بازدید شده از سوی کاربران و بایگانی آن به مدت شش ماه و ایجاد مانع برای دسترسی به سایت ها و وبلاگهای ممنوع اعلام شده از سوی رژیم گوشه هائی از این اطلاعیه ابلاغی پلیس فتا می باشند. عمیق تر شدن اختلافات در بین باندهای مافیائی شریک در قدرت، شدت یافتن شکاف طبقاتی بین طبقات حقوق بگیر و صاحبان سرمایه و باندهای اقتصادی نزدیک به قدرت، ترس از گسترش اعتراضات مردمی به فلاکت اقتصادی گسترده و برنامه ریزی برای مهندسی انتخابات ریاست جمهوری جدید، باعث شده که رژیم از ابتدای سال جاری فشار برای کنترل تبادل اخبار و اطلاعات و اهمال سانسور خبری بیشتر را در دستور کار خود قرار دهد.

محدود کردن کافی‌نت‌ها طی دستور العمل ۲۰ ماده‌ای پلیس فتا
خبرگزاری هرانا – پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا در اطلاعیه‌ای، ۲۰ دستورالعمل‌ صادر و اعلام کرد که مدیران دفا‌تر خدمات اینترنت (کافی‌نت‌ها) موظفند حداکثر ظرف مدت ۱۵ روز از تاریخ ابلاغ اطلاعیه نسبت به اجرای مفاد اعلام شده، اقدام کنند.
بنا به گزارش ایسنا، پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که این پلیس به دفا‌تر خدمات اینترنت (کافی نت‌ها) نکات ذیل را برای آگاهی و اجرای سریع از سوی مدیران دفا‌تر، اعلام می‌دارد.
در این گزارش آمده است که مدیران دفا‌تر خدمات اینترنت (کافی‌نت‌ها) موظفند حداکثر ظرف مدت ۱۵ روز از تاریخ ابلاغ این اطلاعیه نسبت به اجرای مفاد اعلام شده، اقدام کنند، چرا که پس از طی مدت قانونی اعلام شده، کار‌شناسان پلیس فتا نسبت به بازرسی تمامی دفا‌تر خدمات اینترنت در سرتاسر کشور اقدام کرده و در صورت مشاهده هرگونه تخلف و اجرا نشدن مفاد این اطلاعیه، طبق تبصره‌های یک تا ۳ ماده ۷ آیین‌نامه‌ دفا‌تر خدمات اینترنت (کافی‌نت) و نیز سایر قوانین و دستور العمل‌های مرتبط در صورت مشاهدهٔ هرگونه تخلف دیگر، اقدامات لازم انتظامی و معرفی متخلفین به مراجع قضایی را صورت خواهد داد.
بنابراین تمامی مراکز و صنوفی که مجوز ارائه خدمات دسترسی ندارند (دفا‌تر فنی، بازی‌سرا‌ها و….)، مجاز به ارائه خدمات اینترنت نیستند و در صورت مشاهده این گونه از مراکز و اصناف که به صورت غیر مجاز نسبت به ارائه‌ خدمات اقدام می‌کنند، برخورد انتظامی و قضایی با آنان صورت خواهد گرفت.
همچنین در این گزارش آمده است که دفا‌تر خدمات اینترنت موظفند نکات ذیر را منطبق با آیین نامه دفا‌تر خدمات اینترنت (کافی‌نت)، ابلاغیه‌ها و بخشنامه‌های اتحادیه صنف رایانه، داده ورزی و ماشین‌های اداری را رعایت کنند:
۱- مدرک مجوز در محل مناسب و در معرض دید مشتریان قرار گیرد؛ محل این دفا‌تر باید در معرض دید و نظارت عمومی باشد و تمامی ضوابط اماکن عمومی رعایت شود.
۲- دفا‌تر خدمات اینترنت موظفند پهنای باند مورد نیاز خود را الزاماً از طریق شرکت‌های دارای پروانهٔ ارائه کنندگان خدمات اینترنتی (ISP) تامین کنند، بنابراین تامین پهنای باند از ارائه دهندگان غیر مجاز از طریق ماهواره مطابق قانون ممنوعیت استفاده از تجهیزات دریافت از ماهواره، اکیدا ممنوع است.
۳- مدیران دفا‌تر و دارندگان مجوز فعالیت اینگونه از دفا‌تر ملزم به رعایت مفاد شرایط عمومی، موضوع ماده‌ ۳ آیین‌نامه دفا‌تر خدمات اینترنت هستند.
۴- مدیران دفا‌تر خدمات اینترنت موظفند مدارک لازم در مورد تامین پهنای باند و رعایت شرایط عمومی را حسب مورد در اختیار بازرسان پلیس فتا قرار دهند.
۵- ارائه هرگونه خدمات غیر حضوری از طریق دفا‌تر خدمات اینترنت ممنوع است.
۶- ارائه هر گونه خدمات، غیر از ارائه خدمات اینترنت به صورت حضوری، (فروش نرم افزار، تایپ و پرینت، راه اندازی سیستم‌های بازی رایانه‌ای و…) ممنوع است.
اطلاعات هویتی کاربران ثبت شود
۷- صاحبان مجوز دفا‌تر خدمات اینترنت موظفند برای تصدی مسئولیت اجرایی از افرادی استفاده کنند که حائز شرایط ذیل باشند:
– متعهد، مجرب
– دارای حسن شهرت بوده و عدم دارابودن سوء سابقه کیفری و قضایی
– متاهل با حداقل ۲۵ سال سن
۸- دفا‌تر خدمات اینترنت موظفند اطلاعات هویتی کاربران را با دریافت مدارک شناسایی معتبر (ترجیحا «کارت ملی) ثبت و از ارائه خدمات به مراجعه کنندگانی که مدارک شناسایی ارائه نمی‌کنند خودداری کنند.
۹- اطلاعات هویتی که بایستی مورد ثبت دقیق قرار گیرند عبارتند از:
– نام و نام خانوادگی
– نام پدر- کد ملی
– کد پستی
– شماره تلفن تماس.
۱۰- دفا‌تر خدمات اینترنت موظفند علاوه بر اطلاعات هویتی کاربران، سایر اطلاعات کاربری شامل روز و ساعت استفاده، IP اختصاص یافته و فایل لاگ وب سایت‌ها و صفحات رویت شده را ثبت و حداقل تا شش ماه نگهداری کنند.
ممنوعیت نصب VPN بر روی رایانه‌های کافی‌نت‌ها
۱۱_ صورت حساب چاپی زمان و هزینه‌ استفاده بایستی به کاربران تحویل داده شود.
۱۲_ استفاده و در اختیار گذاشتن هر گونه ابزار دسترسی به سایت‌های فیل‌تر شده، مثل انواع فیل‌تر شکن‌های قابل نصب روی رایانه، یا معرفی سایت‌های فیل‌تر شکن و خدمات گیرندگان و یا استفاده از هرگونه VPN روی سیستم‌های رایانه‌ای دفا‌تر خدمات اینترنت ممنوع است.
۱۳_ مدیران دفا‌تر خدمات دسترسی موظفند شرایطی را فراهم کنند که اطلاعات کاربر پیشین (شامل سایت‌ها، صفحات دیده شده، فعالیت‌ها، IDها، آدرس‌های ایمیل و……) به محض قطع استفاده کاربر، از بین رفته و برای کاربران بعدی که از آن رایانه استفاده می‌کنند قابل بازیابی نباشد.
رایانه‌ها الزاما بایستی در حالت (Limited User)
۱۴_ رایانه‌های استفاده شده در مراکز خدمات اینترنت (کافی‌نت) بایستی الزاماً در حالت کاربر محدود (Limited User) در اختیار کاربران قرار گرفته و درگاه‌های ورودی سیستم رایانه‌ای شامل درگاه‌های USB، کارت خوان‌ها و سایر درگاه‌هایی که امکان اتصال حافظه‌های جانبی به آن‌ها وجود دارد، به صورت نرم افزاری مسدود شود.
در این گزارش آمده است که درصورت نیاز کاربر به استفاده یا ارسال فایل رایانه‌ای بایستی انتقال از طریق متصدی اجرایی دفتر خدمات اینترنت و از طریق شبکه‌ داخلی دفتر روی سیستم رایانه‌ای کاربر و پس از اطمینان از سلامت و آلوده‌نبودن فایل رایانه‌ای به بدافزار‌ها، تروجان‌ها و ویروس‌ها صورت بگیرد.
۱۵_ مدیران دفا‌تر خدمات اینترنت موظفند از نرم افزارهای امنیتی معتبر (آنتی ویروس‌ها، نرم افزارهای امنیت اینترنت و دیواره‌های آتش) استفاده کرده و مرتباً نسبت به بروز رسانی نرم افزار اقدام کنند.
۱۶_ مدیران دفا‌تر خدمات اینترنت موظفند هر روز در پایان ساعت کاری کافی‌نت نسبت به وارسی سیستم‌های رایانه‌ها از نظر نصب نشدن نرم افزارهای Keylogger، آلودگی به ویروس‌ها و بدافزار‌ها و امحاء اطلاعات باقی مانده کاربران اقدام کنند.
نصب دوربین مدار بسته‌ الزامی شد
۱۷_ نصب دوربین مدار بسته داخلی با قابلیت ضبط تمام وقت، نگهداری تصاویر و امکان بازبینی تا شش ماه الزامی است.
۱۸_ مدیران دفا‌تر خدمات اینترنت باید نسبت به برقراری امکان فنی ارسال پیام روی سیستم‌های رایانه‌ای دفتر در خصوص اعلام زمان استفاده و هشدارهای کاربری اقدام کنند.
۱۹_ مدیران دفا‌تر خدمات اینترنت موظفند به نحو مقتضی نسبت به نصب و نمایش مفاد قانون جرایم رایانه‌ای و فهرست مصادیق محتوای مجرمانه در دید کاربران اقدام کنند
۲۰_ مدیران و متصدیان اجرایی دفا‌تر موظفند از استفاده بیش از یک نفر از هر دستگاه رایانه‌ای متصل به اینترنت جزء در مواردی که کاربر نا‌آشنا قصد استفاده از خدمات عمومی را داشته باشد و از یکی از نزدیکان و آشنایان خود برای کمک و تسهیل امور خود استفاده کند، جلوگیری کنند

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s