پناهندگی خبرنگار ورزشی شبکه جام جم و نگاه ۲

Download (1)مسيب سروندی روزنامه‌نگار و مفسر ورزشی پس از صدور قرار تامين و آزادی موقت از زندان اوين، از ايران خارج شده و درخواست پناهندگی کرده است.


پناهندگی خبرنگار ورزشی شبکه جام جم و نگاه ۲

اين خبرنگار ورزشی به عنوان کارشناس با برنامه ورزش از نگاه ۲ و شبکه جام جم همکاری مي‌کرد. سروندی همچنين مجری راديو جوان بود. معاونت سردبيری روزنامه هدف و دبير سرويس ورزشی سايت موج، در سوابق او ديده مي‌شود.
سروندی که همراه تيم‌های ورزشی ايران به عنوان خبرنگار به کشورهای مختلف اعزام شده، طی يک و نيم سال گذشته در شبکه فيزيک TV که از امارات پخش مي‌شود، به عنوان تهيه کننده و مجری فعاليت مي‌کرد.

او با اشاره به دوران حبس در زندان اوين و سپس خروجش از ايران مي‌گويد اجرای برنامه او در يک شبکه ماهواره‌اي، ابعادی کاملاً ورزشی داشت. مسيب سروندی با توجه به قوانين رواديد، ناگزير بوده دو ماه در امارات به سر ببرد و يک ماه در ايران. اما مجريگری در آن شبکه و همچنين رفت و آمد مکرر بين تهران و دبي، باعث ايجاد شائبه جاسوسی شد که به اعتقاد او «کاملا غلط و غير منطقی است.»

اتهام جاسوسی به خبرنگار ورزشی

سروندی درباره ماجرای بازداشت خود گفت که اواخر آذر ۱۳۹۱ با حضور ماموران وزارت اطلاعات در منزل‌ دستگير شده و اسناد رسمی پيرامون اين ماجرا را تسليم مقامات کميساريای عالی پناهندگان سازمان ملل کرده است.

سروندی در مصاحبه اختصاصی با دويچه وله افزود: «تا يک هفته حتی به خانواده‌ام نيز خبر ندادند که در کدام زندان يا بازداشتگاه هستم و اصلاً ماجرا از چه قرار است. در انفرادی زندان اوين بودم و توسط افراد مختلف بازجويی شدم. وقتی مرا برای صدور حکم نزد قاضی بردند، خواهر و برادر يک مدير شبکه تلويزيونی ديگر هم بودند که با وثيقه ۵۰۰ ميليونی آزاد شدند. مي‌گفتند پدرشان همچنان زندانی است. متاسفانه اين رويه غير انسانی رايج شده که برای تحت فشار قرار دادن خبرنگاران، خانواده‌هايشان را آزار مي‌دهند.»

سروندی تاکيد کرد: «در آن روزهای پر عذاب، هربار يک موضوع جديد را به جرم‌های مرتکب نشده‌ام، اضافه مي‌کردند که اگر بخواهم به دو مورد اصلی از اتهامات اشاره کنم، اول گفتند فساد اخلاقی را ترويج کرده‌ام و سپس متهم به جاسوسی شدم و اصرار بر اينکه با چه کسانی در ارتباط هستم.»

سروندی در باره واکنش ورزشکاران که با وی سال‌ها در ارتباط بوده‌اند، گفت: «خانواده‌ام که به من دسترسی نداشتند به همين ورزشکاران متوسل شدند. خوشبختانه در آن روزها ورزشکاران بزرگی مانند حميد سوريان، مجيد خدايي، حسن رنگرز و چند چهره ديگر در دادسرای شهيد مقدس اوين حاضر شدند تا وساطت کنند. حضورشان بسيار موثر بود و قاضی پرونده با وثيقه ۳۰۰ ميليون تومانی دستور آزادی موقت را صادر کرد.»

خروج غير قانونی از ايران

اين گزارشگر ورزشی گفت که ورزشکاران ياد شده به هيچ وجه در جريان مفاد پرونده نبودند. به گفته وی اين قهرمانان فارغ از اين‌که موضوع و موارد اتهام چيست، برای هر خبرنگار ديگری هم که به مشکل مي‌افتاد، پا پيش مي‌گذاشتند. وی افزود: «از آنها سپاسگزارم که اگر نبودند، من حالا همچنان در اوين بودم.»

سروندی درباره روزهای پس از آزادی تصريح کرد که ديگر به امارات بازنگشته و ناگزير فقط منتظر برگزاری دادگاه بوده. با اين تصور که به زعم او مراجع قضايی و امنيتي، به اشتباه خود درباره بي‌اساس بودن اتهام جاسوسی پی برده‌اند.
اما در عمل، اتفاق ديگری رخ داد: «دوم اسفند نامه آمد و خواستند به دادسرای اوين مراجعه کنم. به محض حضور، مجدداً بازداشت شدم. گفتند با خانه تماس بگيرم تا گذرنامه‌ام را بياورند. فردای همان روز آزاد شدم. اين ماجرا همزمان بود با دستگيری گروهی از خبرنگاران که در داخل ايران فعاليت مي‌کردند و هيچ جرمی هم مرتکب نشده بودند.»

او با اشاره به دريافت احضاريه ۲۵ اسفند برای حضور در دادسرای اوين، درباره چگونگی خروجش از ايران به دويچه وله فارسی گفت: «حکم رسمی ممنوع‌الخروجی را دريافت کرده بودم اما تفاوتی هم نداشت. چون گذرنامه نداشتم که بخواهم از کشور خارج شوم. وقتی ديدم سوابق مشخص من در صداوسيما و رسانه‌های مکتوب باعث خلاصی من نخواهد شد و حتی پادرميانی مطرح‌ترين چهره‌های ورزشی نيز بي‌فايده است، به صورت غير قانونی از ايران خارج شدم.»

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s