وضعيت بحرانی کارگران کوره‌پزخانه‌ها؛ کار در محيط ناسالم و بدون امکانات ابتدايی

Download (1)در حالی که فصل کار کوره پزخانه‌ها از ارديبهشت ماه شروع مي‌شود بسياری از فعالان کارگری معتقدند کارفرمايان در تامين حداقل استانداردهای بهداشتی در کارگاه‌های آجرپزی کوتاهی مي‌کنند.


وضعيت بحرانی کارگران کوره‌پزخانه‌ها؛ کار در محيط ناسالم و بدون امکانات ابتدايی

به گزارش ايلنا، کارگران کوره پزخانه‌ها هر چه دارند از اوايل انقلاب است که کارفرمايان مجبور بودند امکانات رفاهی را برای آنان فراهم سازند و تمام اين امکانات زندگی از جمله خانه، آشپزخانه و سرويس‌های بهداشتی از سی و چهار سال پيش دست نخورده باقی مانده و پس از گذشت چند دهه اينک مخروبه شده است.

اين شرايط باعث شده است نا سلامت کارگران کوره پزخانه‌ها به دليل محيط کاری نامناسب همواره در معرض خطر قرار گيرد.

در اين زمينه «پيروز چراغی»، رئيس انجمن صنفی کوره پزخانه‌های منطقه يافت آباد در گفتگو با ايلنا وضعيت بهداشت کوره پزخانه‌ها را «زير صفر» توصيف کرد.

«معمولا از تجهيزات اوليه پزشکی در اين کارگاه‌ها خبری نيست و اگر اتفاقی در محيط کار بيافتد امکان خدمات رسانی به کارگر مصدوم وجود ندارد از اين روی لازم است مسئولان به فکر تاسيس درمانگاه برای کارگران کوره پزخانه‌ها باشند.»

کاهش تعداد کارگران کوره پزخانه‌ها

از جانب ديگر گزارش‌های ايلنا حاکی است که تعداد کارگران کوره پزخانه‌ها نسبت به گذشته به مراتب کمتر شده است. ريشهٔ اين کاهش نيروی انسانی را مي‌بايست در نحوهٔ پرداخت دستمزد و تغيير مواد و مسالح ساختمانی جستجو کرد.

«غلامرضا عباسی» رئيس انجمن صنفی کارگران کوره پزخانه‌های استان تهران با اشاره به «فراری داده شدن کارگران کوره پزخانه‌ها» مي‌گويد: کارفرما‌ها در فصول قبل، با کارگران کوره‌پزخانه‌ها رفتار مناسبی نداشتند و آن‌ها را به نحوی فراری دادند. اين کارفرما‌ها در سال‌های قبل هم از اتباع غير ايرانی استفاده مي‌کردند و هم در بحث مزد، مبالغ مورد توافق را به کارگران پرداخت نمي‌کردند.

لزوم بازديد دوره‌ای بازرسان کار از کارگاه‌های آجرپزی

طبق قانون کار، بازرسان وزارت کار با اختيارات «ضابط قضايی» موظف‌اند که به صورت دوره‌ای يا سرزده در فواصل زمانی کوتاه از واحدهای صنعتی کوچک، متوسط يا بزرگ بازديد کنند و اگر آنان وظايف خود را به درستی انجام دهند از ميزان حوادث ناشی از کار به طور قابل توجهی کاسته مي‌شود. طبيعی است وقتی نظارت بر کارفرمايان کم رنگ باشد، حقوق کارگران به راحتی پايمال مي‌شود.

در همين رابطه پيروز چراغی رئيس انجمن صنفی کوره پزخانه‌های منطقه يافت آباد معتقد است «به ندرت اتفاق مي‌افتد که بازرسان وزارت کار برای نظارت بر وضعيت کوره پزخانه‌های منطقه يافت آباد به اين منطقه اعزام شوند.»

لزوم حضور فعال تشکل‌های کارگری

حضور تشکل‌های مستقل کارگری مي‌تواند به بازرسان وزارت کار و بيمه کمک کند تا مشکلات کارگران را بهتر ببينند و درک کنند.

غلامرضا عباسی با انتقاد از ديد منفی مسولان دولتی نسبت به انجام وظايف صنفی تشکل‌های کارگری مي‌گويد: هر‌گاه مسئله‌ای در جهت احقاق حق کارگران از سوی تشکل‌های کارگری دنبال مي‌شود مسئولان به گونه‌ای برخورد مي‌کنند که گويا دخالتی در کار آن‌ها شده است. حال آنکه وظيفهٔ تشکل‌های کارگری کمک به مسئولان در شناسايی مشکلات کارگران و حراست از حقوق نيروی کار است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s