باز زمین لرزید، این بار در کنار نیروگاه اتمی بوشهر

Downloadسایت خبری راه کارگر ـ باز زمین لرزید، در کنار نیروگاه اتمی بوشهر، ده ها شهر و ده ویران شدند، و هزاران نفر از هموطنانمان بی خانمان و ده ها نفر زیر آوار جان دادند. خانه های گاه گلی بر سر هموطنانمان ویران شد. فاجعه ی طبیعی در کنار نیروگاه اتمی بوشهر، می توانست فاجعه ای انسانی بوجود آورد. ما که حادثه چرنوبیل را دیده ایم، ما که حادثه فوکوشیما را دیده ایم، باید به این صرافت بیافتیم که انرژی اتمی، در کشوری زلزله خیز، تا چه حد می تواند خطرناک و فاجعه آمیز باشد. اما حکومتگران این کشور، با صرف صدها میلیارد از پول مردم محروم این کشور، به جای ساختن خانه های مستحکم، در تدارک نیروگاه های اتمی و غنی سازی اترژی هسته ای هستند و افتخار می کنند که همین امروز، برای ساختن کیک زرد اقدام تازه ای انجام داده اند. برای آن ها جان مردم امروز ایران و نسل های آینده ی آن ارزشی ندارد. باید در مقابل این سیاست قاجعه آمیز مقاومت توده ای را سازمان داد.
ساعت ۱۶:۲۲ دقیقه امروز به وقت ایران، زلزله‌ای نسبتا شدید استان بوشهر در جنوب ایران را لرزاند.مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران بزرگی زلزله را ۶.۱ ریشتر و مرکز آن را شهر کاکی در این استان اعلام کرده است.
zelzele-komak
زمین نلرز ! اینجا ایران است!
گاه فراموشت می شود که مردمان این سرزمین سالهاست که بر خود می لرزند ! تو دیگر کوتاه بیا !

اینجا بوشهر است ،جایی که خانه های مردمانش از کاه و گل است و قرار است برایشان برق اتمی هدیه شود !
اینجا کاکی است ،نزدیک همان دشت تنگستان ، همان جایی که رئیس علی قهرمانش ،جلوی تجاوز اجانب را به خاک میهن گرفت !

اینجا را فراموش نکن! به برجهای سر بفلک کشیده پولادی و بتنی نیروگاه اتمی ،نگاه نکن ! این را من هر روز از پشت بام خانه کاه گلی پدر کارگرم می دیدم ! ولی از فردا ،همین بام کاه گلی هم نیست که بر بالای آن بروم و با افتخار و غرور به نیروگاه اتمی ،این سرمایه ملی و مهمتر از جان من و دیگر هم میهنان نگاهی بیاندازم!…

آری اینجا بوشهر است در جنوب ایران مصیبت زده ! ایرانی که روزی آذربایجانش قربانی بی مسئولیتیها می شود و روزی دیگر بوشهر گرم و سوزانش!

راستی ،چرا می لرزی زمین؟!
لرزش تو از خشم است یا از ترس ؟!
شاید از اینهمه ظلم و ستم بر مردمان کم توقع و ساده میهنم خشمگینی؛
و یا از آینده هولناک این سرزمین، از ترس بر خود میلرزی!

نلرز زمین…شانه های پدرم هر روز می لرزد
تو دیگر نلرز….

از وبلاگ همایون نادری فر
zel2
وقوع زلزله‌ای نسبتا شدید در استان بوشهر ایران

به گزارش خبرگزاری‌های ایران نیروهای امداد به منطقه فرستاده شده‌اند.

این زلزله در عمق ۱۲ کیلومتری زمین اتفاق افتاده است.

کلیک مرکز زمین‌شناسی آمریکا بزرگی زلزله را ۶.۳ ریشتر در فاصله ۸۹ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر گزارش کرده است.

دو پس لرزه ۴.۸ و ۵.۳ ریشتری دقایقی بعد از زلزله اصلی دوباره شهر کاکی و روستاهای اطراف را لرزانده است.

نیروگاه هسته‌ای ایران در استان بوشهر قرار دارد.

اجساد تحویلی به پزشکی قانونی بوشهر به ۳۳ نفر رسید

با تحویل این اجساد، جمع متوفیاتی که تا زمان احراز هویت، در پزشکی قانونی شهرستان خورموج نگهداری می‌شوند به ۳۳ نفر رسیده است.

به گزارش ایلنا، علی رضایی، مدیرکل پزشکی قانونی استان بوشهر که در شهر شُنبه حضور دارد از تحویل ۹ جسد دیگر به پزشکی قانونی خبر داد و گفت: با تحویل این اجساد، جمع متوفیاتی که تا زمان احراز هویت، در پزشکی قانونی شهرستان خورموج نگهداری می‌شوند به ۳۳ نفر رسیده است.

رضایی افزود: از فردا و با مراجعه بستگان متوفیات، اجساد شناسایی و برای متوفیات جواز دفن صادر می‌شود.

پس از وقوع زلزله امروز عصر، چهار تیم تخصصی پزشکی قانونی از بوشهر به مناطق زلزله زده اعزام شدند.
zel1
زلزله بوشهر:تخريب کامل 700 خانه، 887 کشته و زخمی + عکس

خبرگزاری مهر: استاندار بوشهر گفت: همه امکانات استان بوشهر برای کمک به زلزله‌زدگان شهرستان دشتی بسيج شده‌اند.

فريدون حسنوند در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تسليت به مناسبت در گذشت تعدادی از هموطنان در شهرستان دشتي، اظهار داشت: با توجه به شدت بالای اين زمين لرزه، عمق فاجعه افزايش يافت و شاهد تخريب منازل بسياری در مناطق زلزله‌زده و کشته‌شدن 37 نفر و بيش از 850 مجروح هستيم.

وی با اشاره به اعزام دستگاه‌های مختلف امدادی به محل حادثه، تصريح کرد: اولويت اول ما خدمات‌رسانی به افراد حادثه ديده و در مرحله بعد اسکان مردم و حادثه ديدگان اين حادثه و همچنين برقراری امنيت و حفظ اموال حادثه‌ديدگان در اين منطقه است.

استاندار بوشهر اضافه کرد: مرحله نخست عمليات کمک به حادثه‌ديدگان امشب با بيرون کشيدن آسيب ديدگان به پايان رسيد و مرحله دوم نيز از فردا و با روشن شدن هوا برای کمک به حادثه‌ديدگان آغاز خواهد شد.

وی به ميزان تخريب منازل مسکونی در مناطق حادثه ديده نيز اشاره کرد و افزود: 700واحد مسکونی به طور کامل تخريب شده و بيش از 100 منزل مسکونی نيز بين 30 تا 40 درصد آسيب ديده است.

حسنوند ادامه داد: همه سازمان‌ها و ادارات استان بوشهر برای کمک به مناطق آسيب ديده بسيج شده‌اند و برای هر گونه کمک به مردم آسيب ديده از زلزله آماده هستند.

وی تصريح کرد: عمده افراد زخمی به بيمارستان‌های بوشهر اعزام شده‌اند و بيمارستان شهر خورموج را برای ارائه خدمات به آسيب ديدگان تخليه شده است.

وی با اشاره به حضور رئيس ستاد مديريت بحران کشور و همچنين رئيس سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر در مناطق آسيب ديده، افزود: نشست کميته بحران امشب برگزار می شود و برای آواربرداری و اسکان موقت اسيب ديدگان زمين لرزه تصميم گيری مي‌شود.
zel4

30 کشته و 850 مجروح درپی زمین‌ لرزه دشتی/ اعلام سه روز عزای عمومی

استاندار بوشهر از افزایش تعداد کشته شدگان به 30 نفر و مجروحان زمین‌لرزه شهرستان دشتی به 850 نفر خبر داد.
فریدون حسنوند در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: زمین لرزه شهرستان دشتی تاکنون 850 مجروح و 30 کشته در پی داشته است.

وی اضافه کرد: دو روستا در این شهرستان بالای 80 درصد تخریب شده که آمار دقیق تلفات و خسارات این زمین لرزه تا چند ساعت آینده اعلام خواهد شد.

استاندار بوشهر اضافه کرد: در حال حاضر گروه‌های امدادی متعددی در شهرستان دشتی در حال امدادرسانی به زلزله‌زدگان هستند و این عملیات با قوت انجام می‌شود.

وارد شدن خسارت 20 تا 80درصدي به 200 خانوار در منطقه زلزله زده دشتي

رئيس سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر ميزان خسارت وارد شدن به 200 خانوار را از 20 تا 80درصد اعلام كرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، محمود مظفر در خصوص زمين لرزه بوشهر بيان كرد: بر اساس آخرين گزارشها از تيم ارزياب به 200 خانوار خسارتهايي از 20 الي 80 درصدي وارد شده است.

وي ادامه داد: در حال حاضر تيمهاي امداد و نجات از استانهاي فارس و خوزستان به محل اعزام و كار امدادرساني ادامه دارد.

رئيس سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر از اتمام كار ارزيابي خبر داد و اظهار داشت: در اين راستا كار جستجو همچنان ادامه دارد.

وي اظهار داشت: اين زمين لرزه ساعت 16 و22 دقيقه در منطقه دشتي استان بوشهر به وقوع پيوست و تاكنون 18 زمين لرزه داشته كه كمترين آن 3.6 و بيشترين آن 5.4 ريشتر بوده است.
zel3
کنترل امنیتی نظامی مناطق زلزله زده
جوانان برای حقوق بشر ایران Youth For Human Rights:Iran
وقوع زلزله شدید ۶/۳ ریشتری در استان بوشهر به فوت و جراحت تعداد زیادی از شهروندان منجر شد و بنا بر گزارش خبرگزاری‌های مختلف، کشورهای همسایه نظیر امارات، قطر، بحرین و حتی عربستان را نیز به شدت لرزاند. با این حال نهادهای مختلف جمهوری اسلامی و همچنین رسانه‌های حکومتی تلاش برای عادی نشان دادن شرایط و تحت کنترل بودن همه مسایل را در دستور کار خود قرار داده‌اند.
در همین حال از نخستین ساعات وقوع زلزله مقامات دولتی بار‌ها طی گزارش‌ها و گفت‌و‌گوهای مختلف با رسانه‌های رسمی کشور تاکید کرده‌اند که نیروگاه اتمی بوشهر در جریان این حادثه آسیبی ندیده است.
بنا برگزارش ساعت ۱۶ و ۲۲ دقیقه و ۴۹ ثانیه روز گذشته زلزله‌ای به بزرگی ۶/۱ در مقیاس ریش‌تر بخش کاکی از توابع شهرستان دشتی استان بوشهر را لرزاند. مرکز این زمین لرزه شهر «کاکی» در نزدیکی «خورموج» بوده و زمین‌لرزه در عمق ۱۲ متری زمین به وقوع پیوسته. این زلزله تا زمان تهیه این گزارش ۲۹ پس لرزه داشته است.
در ابتدای وقوع زلزله خبرگزاری‌های جمهوری اسلامی از جراحت تعدادی و در ادامه از مرگ ۳ تن از ساکنین این مناطق خبردادند اما در ادامه با ثبات نسبی و کاهش شدت پس لرزه‌ها گزارش‌ها از مرگ ۳۷ کشته و مجروحیت ۸۵۰ نفر حکایت دارند.
برخی شهروندان از وقوع یک توده عظیم از گرد و غبار در منطقه خبرداده اند و خبرگزاری های رسمی این موضوع را به لرزه نسبتا شدید کوه «مند» در اطراف شهر کاکی و ریزش شدید و البته گرد و خاک زیاد حاصل از این ریزش نسبت داده اند.
در حالی که فریدون حسنوند استاندار بوشهر از تحت کنترل بودن و اعلام نهایی خسارات پس از بررسی های نهایی خبرداده، شاپور رستمی معاون استاندار بوشهر در یکی از آخرین اظهارنظرها درباره چگونگی شرایط منطقه پس از وقوع زلزله اعلام کرده که امکان افزایش خسارات در ساعات پیش رو وجود دارد.
محمود احمدی نژاد که در جریان وقوع زلزله سال گذشته در استان آذربایجان شرقی از دادن پیام تسلیت و همدردی با مردم خودداری کرده بود این بار در ساعات نخست به زلزله زدگان تسلیت گفت.
آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی نیز ضمن انتشار پیام تسلیتی که در بخش های مختلف خبری از سوی صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش شد از «مسئولان محترم در استان و نیز مسئولان ذیربط در مرکز و غیره» خواست تا برای نجات جان آسیب دیدگان اقدام کنند.
در این میان اخباربرخی سایت های محلی و گزارش های شهروندی نیز حاکی از ترافیک شدید در جاده های مناطق خسارت دیده و همچنین کنترل شدید نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی برای ورود به این مناطق است.
در این ارتباط سرتیپ پاسدار احمدرضا رادان جانشین فرمانده نیروی انتظامی اعلام کرد که «پس از وقوع زمین لرزه ماموران یگان امداد و پس از آن یگان ویژه در مناطق زلزله زده حاضر شده و تامین امنیت این مناطق را برعهده گرفتند. ضمن اینکه اقدامات لازم برای تسهیل ترافیک در دستور کار ماموران قرار دارد.»
همچنین وبسایت رسمی بسیج نیز اعلام کرد که در پی وقوع این زلزله این نهاد نظامی گردانهای مختلف امنیتی نظامی خود شامل امام علی، امام حسین، عاشورا و الزهرا را به منطقه اعزام کرده است.
این همه درحالی است که از نخستین ساعات وقوع زلزله مقامات مختلف استانی و کشور در شرایطی که هنوز بررسی ها از خسارات ناشی از زلزله به پایان نرسیده بود در اظهاراتی ضد و نقیض درباره فاصله مرکز وقوع زلزله تا نیروگاه بوشهر از عدم خسارت این نیروگاه خبرداده اند.
فریدون حسنوند یک ساعت پس از وقوع زلزله درباره خسارات احتمالی به نیروگاه بوشهرمدعی شد که «نیروگاه اتمی بوشهر با مرکز زلزله «چند صد کیلومتر» فاصله داشته و هیچ آسیبی به این نیروگاه نرسیده است، بنابراین اخبار منتشره در این زمینه دروغ است.»
دو ساعت پس از زلزله اما عبدالکریم جمیری نماینده بوشهر در مجلس و عضو کمیسیون انرژی با کاهش مسافت محل وقوع زلزله تا نیروگاه بوشهر با گفتن اینکه «فاصله کانونی زلزله تا نیروگاه بوشهر حدودا ۸۰ کیلومتر بوده و براساس آخرین اطلاعات به نیروگاه آسیبی نرسیده است»تاکید کرد که» البته در حال حاضر آمار دقیقی از میزان خسارات وارد شده در دست نیست».
در همین حال خبرگزاری ریانوستی روسیه اعلام کرد که سفارت سوریه در ایران به این خبرگزاری اعلام کرده است که» این زلزله هیچ تاثیری در کار نیروگاه اتمی بوشهر نگذاشته و این نیروگاه به کار عادی خود ادامه می دهد.»
۱۶ بهمن ماه سال ۹۰ نیز زمین لرزه‌ای به قدرت ۵ ریش‌تر بوشهر را لرزاند. چند روز پس از وقوع این حادثه «سرگی بویارکین»مدیر شرکت اتمی روسی «استروی اکسپورت» همزمان با انتشار برخی خبر‌ها مبنی بر تخریب بخش‌هایی از نیروگاه اتمی بوشهر اعلام کرده بود که «زمین لرزه ۵ ریشتری بوشهر هیچ اثری بر ساختمان و فعالیت نیروگاه اتمی بوشهر نگذاشته است.»
این مقام روس اضافه کرده بود که «نیروگاه بوشهر بر طبق طرح ساختمانی آن برای زمین لرزه‌هایی به شدت تا ۸ درجه در نظر گرفته شده است. زمین لرزه‌ای که روز یکشنبه ۱۶ بهمن رخ داد، در ناحیه نیروگاه فقط به شدت ۴ درجه بود و این به مراتب کمتر از شدت پیشبینی شده است.»
گفتنی ست پیش از این نیز در پی بروز برخی مشکلات در نیروگاه اتمی بوشهر که منجر به شکسته شدن قطعات و خروج سوخت هسته ای از این نیروگاه شد، مقامات کشور و همچنین مقامات روس در ابتدا وقوع این حوادث در نیروگاه بوشهر را تکذیب اما در ادامه پس از چند ماه آن را تایید و حاصل حملات سایبری توسط ویروس استاکس نت اعلام کردند. این درحالی بود که مشکلات در این نیروگاه همچنان ادامه داشته و تاکنون طرف روس از افتتاح آن خودداری کرده است.
روز گذشته پیش از وقوع زلزله در استان بوشهر که همزمان با روز «فناوری هسته ای» بود فریدون عباسی رییس سازمان انرژی اتمی درباره زمان افتتاح احتمالی نیروگاه بوشهر اعلام کرده بود که » مطابق برنامه‌ریزی راکتور در آینده نزدیک احتمالا اوایل اردیبهشت به مدار مجددا متصل می‌شود. در حال حاضر آزمایش‌ها و عیب‌های نیروگاه مشخص و برطرف شده و به زودی بهره‌بردار ایرانی آن را از پیمانکار روسی به طور مقدماتی تحویل می‌گیرد تا دوره گارانتی‌اش را طی کند.»
منبع:روز

زلزله 6.1 ریشتری امروز سه شنبه در شهرستان دشتی استان بوشهر تاکنون 32 کشته و 850 زخمی بر جای گذاشته است.

زلزله در بوشهر

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s