نود درصد هزینه های آزمایشگاهی از جیب مردم پرداخت خواهد شد

Downloadسایت خبری راه کارگر : با اجرائی شدن تعرفه های جدید وزارت بهداشت، نود درصد هزینه های آزمایشگاهی از جیب مردم پرداخت خواهد شد. بهزاد پوپک رئیس یازدهمین کنگره کشوری ارتقاء کیفیت خدمات آزمایشگاهی و تشخیص پزشکی ایران با اعلام این مطلب . تاکید بر گرانی قیمت ارز و عدم اختصاص ارز مرجع از سوی رژیم برای لوازم آزمایشگاهی، از سونامی تعطیل شدن آزمایشگاههای کشور خبر داد.


نود درصد هزینه های آزمایشگاهی از جیب مردم پرداخت خواهد شد

وی هم چنین تاکید کرد با به اجراء درآمدن تعرفه های جدید، شرکتهای بیمه تنها ده درصد از هزینه آزمایشهای بیماران را پرداخت خواهند کرد و نود درصد باقیمانده از جیب بیماران پرداخت خواهد شد. به گفته وی در حالیکه مواد و تجهيزات آزمايشگاه‌ها به شدت وابسته به ارز است از اين به بعد به گفته وزير بهداشت ديگر ارز مرجع برای تجهيزات پزشکی و آزمايشگاهی اختصاص نمي‌يابد. این در حالیست که از سال گذشته تاکنون نيز قيمت‌ مواد، کيت‌ها و تجهيزات آزمايشگاهی بيش از سه برابر افزايش يافته است. گرانی هزینه بهداشت و درمان در کلیت خود و در زمانی که حداقل دستمزد تعیین شده از سوی جمهوری اسلامی برای حقوق بگیران زیر خط فقر در نظر گرفته شده، بار دیگر بر شکاف طبقاتی خواهد افزود. عدم امکان تامین این هزینه ها، سلامت را در جامعه و بویژه در بین طبقات حقوق بگیر به شدت به خطر خواهد انداخت.
تعطيلی گسترده آزمايشگاه‌های کشور/ نود درصد هزينه‌های درمانی از جيب مردم پرداخت مي‌شود
کلمه :رئيس يازدهمين کنگره کشوری ارتقا کيفيت خدمات آزمايشگاهی تشخيصی پزشکی ايران با اشاره به سونامی تعطيلی آزمايشگاه‌های کشور به دليل نوسانات ارز گفت: با تعرفه جديد وزارت بهداشت بيماران بايد ۹۰ درصد هزينه‌های درمانی را از جيب بپردازند.

بهزاد پوپک گفته است: عمده ترين چالش‌های آزمايشگاه‌ها مربوط به هزينه‌های مکان فيزيکی آزمايشگاه‌ها، گرانی تجهيزات و کيت‌ها به دليل نوسانات ارز و بالا رفتن هزينه‌های انرژی است.

وی افزود: مواد و تجهيزات آزمايشگاه‌ها به شدت وابسته به ارز است و اين درحالی است که از اين به بعد به گفته وزير بهداشت ديگر ارز مرجع برای تجهيزات پزشکی و آزمايشگاهی اختصاص نمي‌يابد و از سال گذشته تاکنون نيز قيمت‌های مواد، کيت‌ها و تجهيزات آزمايشگاهی بيش از ۳ برابر افزايش يافته است.

او با اشاره به اينکه در حال حاضر مردم بالغ بر ۷۰ درصد هزينه‌های درمانی و آزمايشی را از جيب مي‌پردازند و نقش بيمه‌ها در اين زمينه کم رنگ است، گفت: در صورت اجرای تعرفه‌های جديد وزارت بهداشت که از ۲۵ تا ۲۹ درصد را اعلام کردند نقش بيمه کم رنگتر خواهد شد بطوريکه مردم بايد با اين تعرفه‌ها ۹۰ درصد هزينه‌های درمانی را از جيب بايد بپردازند.

وی با مشکلات وام‌های بانکی و همچنين ورشکستگی آزمايشگاه‌ها در ماه‌های اخير تصريح کرد: متاسفانه بسياری از آزمايشگاه‌ها به دليل نوسانات ارز دچار ورشکستگی شده‌اند و اگر اين روند ادامه يابد شاهد ورشکستگی تمام آزمايشگاه‌های کشور خواهيم بود.

به گزارش تسنيم به نقل از پوپک بيمه‌ها در حدود ۷ ماه است که مبالغ بدهي‌های خود را به آزمايشگاه‌ها پرداخت نکرده اند و اين مسئله مشکل آزمايشگاه‌ها را بيشتر مي‌کند و اين در حالی است که شرکت‌های وارد کننده کيت و تجهيزات آزمايشگاهی برخلاف گذشته مبالغ خود را به نرخ دلار روز و نقد دريافت مي‌کنند در حاليکه در گذشته يک کيت را سه ماه استفاده مي‌کرديم و بعد پول آن را مي‌پرداختيم.

پوپک با اشاره به اختلاف و فاصله فاحش تعرفه وزارت بهداشت با تعرفه سازمان نظام پزشکی افزود: هنوز جزئيات تعرفه‌ها را به ما اعلام نکرده اند ولی در صورت اجرای شدن تعرفه وزارت بهداشت بيمه‌ها فقط ۱۰ درصد هزينه‌های درمانی بر گردن آنان خواهد افتاد در حاليکه براساس قانون بايد مردم فقط ۳۰ درصد هزينه‌های درمانی را بپردازند که امروز معکوس آن را شاهد هستيم.

وی با بيان اينکه با وجود تمام اين مشکلات خوشبختانه خدمات آزمايشگاهی در کشور متوقف نشده است، بيان داشت: ولی نوسانات ارز مشکلات زيادی برای آزمايشگاه‌ها ايجاد کرده است به صورتی که مسئولان آزمايشگاه‌ها بايد از جيب خود هزينه‌های اضافی را بپردازند و حتی بيمار نيز به اين صورت تحت فشار قرار نگرفته است که در نهايت اين مشکلات باعث تعطيلی آزمايشگاه‌های متعددی شده است.

رئيس ششمين کنگره بين المللی و يازدهمين کنگره کشوری ارتقا کيفيت خدمات آزمايشگاهی تشخيصی پزشکی ايران در تشريح تناسب آزمايشات در ايران گفت: خوشبختانه تناسب مناسبی بين آزمايشات و بيماري‌ها در کشور وجود دارد البته از هر ۸ آزمايش يک مورد از آزمايشات غيرطبيعی مي‌شوند.

پوپک به مسئله فارسی شدن آزمايشانت نيز اشاره کرد و گفت: فارسی شدن بخشی از آزمايشات هيچ مانعی ندارد ولی برخی از جواب‌های آزمايشات مانند بيماري‌های صعب العلاج نظير سرطان مي‌تواند با فارسی نويسی باعث استرس شديد بيمار از جهت آگاهی يافتن از آزمايشات شود و بايد تمام روند فارسی کردن آزمايشات به دقت و کارشناسی شده صورت پذيرد.

وی خاطرنشان کرد: به هر حال جامع آزمايشگاهی کشور با توجه به شرايط کنونی کشور دچار مشکلات بسياری است که مسلمأ بيماران را در روند تشخيص‌ها و درمان‌ها دچار مشکل مي‌کند و خواستار آنيم که در يک فضای علمی و کارشناسی و به دور از مسائل سياسی به اين مشکلات پرداخته شود.
کليه فروشی برای زنده ماندن در پايتخت
ايسنا / سيدحسن موسوی چلک در مطلب تازه خود در خبرآنلاين به بررسی موضوع کليه فروشی در سريال پايتخت دو پرداخته است. به گزارش ايسنا، خبرآنلاين به نقل از رئيس انجمن مددکاران اجتماعی ايران نوشت: یکی از نکاتی که در سريال پايتخت دو به آن اشاره شد موضوع فروش کليه برای تامين هزينه های زندگی بود. اگر چه در اين سريال به همه ابعاد اين موضوع پرداخته نشده و قرار هم نبود پرداخته شود. در زير به چند نکته به اختصار اشاره می شود:

یک: باور کنيم که عده ايی از مردم در کشور برای تامين هزينه های زندگی خود مجبور به فروش عضوی از بدن خود از جمله «کليه» خود هستند. شايد برخی از ما نوشته هايی را روی ديوارها، به ويژه ديوارهای نزديک به مراکز يا انجمنهای بيماران کليوی يا بيماران خاص ديده باشيم که حاکی از اعلام آمادگی برای فروش کليه است.

دو: عده ای هم به بهانه فروش کليه به نيازمندِ پيوند کليه، حسابی کلاهبرداری ميکنند و به اصطلاح خانواده ها را سرکيسه ميکنند. خانوادهها هم که نيازمند کليه هستند مجبورند به هر شکلی شده آنها را راضی کنند. در حالی که بسياری از این گروهِ به اصطلاح فروشنده ها، کليه را نميفروشند فقط از شرايط خانواده سوءاستفاده ميکنند و هزينه های زيادی را به آنها تحميل ميکنند.
سه: عده ای هم دلالان کليه هستند. اين افراد کسانی هستند که راه و چاه کار را بلدند. مراکز را می شناسند. مقررات را بلدند و … اما اين افراد از هردو طرف، فروشنده و خريدار، سوءاستفاده ميکنند. موضوعی که در سريال پايتخت دو به خوبی نشان داده شد.
چهار: عدم آشنايی با منابع اجتماعی هم از مشکلات ديگری است که موجب ميشود تا از مردم سوءاستفاده شود. توجه به اين موضوع در سريال پايتخت دو هم در نوع خود جالب بود.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s