کارگران چگونه به پیشواز اول ماه مه می روند

Downloadسایت خبری راه کارگر : کارگران در سال جاری در حالی به پیشواز جشن اول ماه مه می روند که کارگزاران رژیم اسلامی در شورای تعیین مزد برای آنان دستمزدی به میزان یک سوم میزان خط فقر در نظر گرفته اند.


کارگران چگونه به پیشواز اول ماه مه می روند

مسئول کانون انجمن های صنفی استان اصفهان با اعلام اینکه دستمزد سال نود و دوی کارگران نسبت به سال گذشته بیست و پنج درصد افزايش يافته که هيچ همخوانی و تناسبی با تورم موجود کشور ندارد، تاکید کرد درحالی که بر اساس آمارهای رسمي، خط فقر يا هزينه تأمين حداقل نيازهای يک خانواده چهار نفری نزديک به يک و نيم ميليون تومان برآورد شده است، شورای تعيين مزد کمتر از يک سوم اين مبلغ را به عنوان دستمزد کارگران در سال جاری درنظر گرفته‌ است. یزدانی با اشاره به اینکه کارد به استخوان همسران کارگران رسیده و توان اداره خانواده ها را ندارند، می پرسد آيا به نظر مسئولین دستمزد کمتر از پانصد هزار تومان، جوابگوی معيشت و تأمين حدأقل نيازهای زندگی يک کارگر در تهران يا ديگر نقاط کشور خواهد بود؟ به گفته فعالین مستقل کارگری، در حالیکه سازمانها و تشکلهای شبه کارگری وابسته به رژیم سعی دارند اعتراضات کارگران به این میزان از دستمزد را در سطح چانه زنی با مسئولین و گذشت زمان به نفع رژیم، نگهدارند، درخواست برای دستمزد واقعی و اعتراض مشترک حقوق بگیران به این سطح دستمزدها به هرشکل ممکن، می تواند نقطه عطف جدیدی در جنبش کارگری و روند شکل گیری تشکل های واقعی کارگران باشد.
دستمزد کارگران يک ميليون تومان با خط فقر فاصله دارد
ايلنا / دستمزد ۴۸۷ هزار تومانی کارگران را فقط برای اجاره بهای يک اتاق کافی است/ فقر، منشأ ايجاد هر فسادی در جامعه است و مسوولان بايد به اين موضوع توجه کنند که اين موضوع چه عواقبی را در جامعه در بر خواهد داشت. در حالی که بر اساس آمارهای رسمي، خط فقر يا هزينه تأمين حداقل نيازهای يک خانواده چهار نفری نزديک به يک و نيم ميليون تومان برآورد شده است، شورای تعيين مزد کمتر از يک سوم اين مبلغ را به عنوان دستمزد کارگران در سال ۹۲ درنظر گرفته‌ است.

مسوول کانون انجمن‌های صنفی کارگران استان اصفهان با اعلام اين مطلب به ايلنا گفت: دستمزد سال ۹۲ کارگران نسبت به سال گذشته ۲۵ درصد افزايش يافته که هيچ همخوانی و تناسبی با تورم موجود کشور ندارد. علی يزدانی با انتقاد از اينکه دستمزد ۴۸۷ هزار تومانی کارگران را فقط برای اجاره بهای يک اتاق کافی است، تاکيد کرد: آيا دستمزد کمتر از ۵۰۰ هزار تومان، جوابگوی معيشت و تأمين حدأقل نيازهای زندگی يک کارگر در تهران يا ديگر نقاط کشور خواهد بود؟

يزدانی با اشاره به مظلوم واقع شدن اين قشر هنگام تعيين دستمزد، ادامه داد: همسران کارگران زمانی که به قول معروف کارد به استخوانشان رسيده، پيش ما مي‌آيند و مي‌گويند با اين دستمزد چطور خانواده را اداره کنيم؟ قسط اجاره خانه عقب افتاده و حتی نمي‌توانيم در ماه نيم کيلو گوشت هم بخريم. به گفته وی تشکل‌های کارگری در يک بررسی آماري، ميانگين اقلام مصرفی کارگران به همراه مدارک آمار و ارقام آن را به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه دادند، اما با وجود اينکه بر اساس اين بررسی آماري، خط فقر يا هزينه تأمين حدأقل نيازهای يک خانواده چهار نفری نزديک يک و نيم ميليون تومان برآورد شده است برای سال ۹۲، کمتر از يک سوم اين مبلغ را به عنوان دستمزد کارگران درنظر گرفته‌اند.

همچنين مسوول کانون انجمن‌های صنفی کارگران استان يکی از مهم‌ترين مشکلات کارگران را عدم امنيت شغلی و ثبات کار عنوان کرد و گفت: آن بخش از کارگران نيز که با قراردادهای موقت مشغول به کار هستند، هميشه دغدغه عدم ثبات شغلی خود را دارند. وی با بيان اينکه فقر، منشأ ايجاد هر فسادی در جامعه است، تصريح کرد مسوولان بايد به اين موضوع توجه کنند که اين موضوع چه عواقبی را در جامعه در بر خواهد داشت و بر ميزان بروز انحرافات اجتماعی و اخلاقی در جامعه خواهد افزود

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s