دغدغه های مقامات پیرامون انتخابات ریاست جمهوری

imagesسایت خبری راه کارگر ـ هر چه به زمان انتخابات ریاست جمهوری نزدیک تر می شویم، تلاش برای کشاندن مردم به پای صندوق های رای گسترده تر می شود. قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس، یک «انتخابات باشکوه» را موثرتر از مانور بزرگ نظامی دانست و علی سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه از حضور چهار طیف اصولگرایان، طرفداران دولت، اصلاح طلبان و کارگزاران در انتخابات آتی خبر داد.


دغدغه های مقامات پیرامون انتخابات ریاست جمهوری

از سوی دیگر هاشمی رفسنجانی در جمع استانداران سابق، با انتقاد از وزن سپاه در اقتصاد و سیاست، تاکید کرد که سپاه به کمتر از کل کشور رضایت نمی دهد و تلویحا خامنه ای متهم کرد که در این قصد سپاه با آنها همسو است. هاشمی تاکید کرد به دلیل تاکید خامنه ای بر مواضعی غلط، حضور خود در انتخابات را به صلاح نمی داند. از سوی دیگر سایت های حزب اللهی نزدیک به بیت رهبری، جریان هاشمی را متحد باند احمدی نژاد و اصلاح طلبان می دانند و تلاش می کنند این سه جریان را مخالف ولایت فقیه قلمداد کنند.
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
هاشمی رفسنجانی: سپاه به کمتر از کل کشور راضی نیست / حضور من به صلاح نیست
سحام نیوز: سه روز پیش تعدادی از استانداران دوران سازندگی و اصلاحات به دیدار رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام رفتند.
این دیدار در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و با هدف دعوت از هاشمی رفسنجانی برای حضوردراین عرصه برگزار شده است. در این دیدار که چند ساعت به طول انجامید، استانداران سابق تلاش کردند آیت الله هاشمی رفسنجانی را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری قانع نمایند. به گزارش سحام نیوز آقای هاشمی در این دیدار طی سخنان مبسوطی به نقد روند جاری کشور پرداختند و شرایط را برای حضور خود؛ به واسطه عدم اعتماد رهبری منتقی دانستند.
یکی از استانداران دوران اصلاحات به سحام نیوز گفت که آقای هاشمی با نقل سختان مفصل خود با رهبری در مورد مسائل و چالش های اساسی کشور که اتفاقا شب قبل از ملاقات ما بود به اختلاف دیدگاه خود و ایشان اشاره کردند و گقتند اساسا ایشان طور دیگری فکر می کند و اشکالات موجود را قبول ندارد. هاشمی به رابطه ویژه خود با رهبری و نقش ویژه در معرفی ایشان به امام، شورای انقلاب، ریاست جمهوری و رهبری در دهه های گذشته پرداخت و گقت: “من آقای خامنه ای را از مشهد به تهران آوردم و با دوستان در شورای انقلاب صحبت کردم و به شورا بردم”. بسیاری از دوستان با سابقه انقلاب از این کار من گله کردند اما من گقتم “حضور ایشان لازم است”. مراحل بعد را هم که خود می دانید چگونه بوده. رابطه ما مثل دو برادر بوده اما مسائلی که در این سال ها پیش آمده موجب شده که ایشان دیگر به من اعتماد نداشته باشند، اگرچه من برادرانه راه برون رفت کشور را گفته ام.
هاشمی رفسنجانی بر اساس این سخنان و این دیدار انجام شده نتیجه گرفت در این وضعیت نمی توان کاری کرد و تاکید نموده بود که حضور من هم به صلاح نیست.
آفای هاشمی همچنین به وضعیت کشور و حاکمیت نظامیان بر عرصه های مختلف کشور پرداختند و گفتند: شرایط امروز تغییر کرده است.
ایشان با اشاره به دوران سازندگی گفتند: “مهندسی رزمی سپاه امکاناتی از جنگ داشت که در سازندگی کشور می توانست موثر باشد و ما در آن زمان پروژه هایی مثل راه سازی به آنان دادیم؛ هم برای کشور مفید بود و هم برای سپاه، اما حالا سپاه نبض اقتصاد، و سیاست خارجه و داخله را در دست گرقته و به کمتر از کل کشور راضی نیست.”
رئیس جمهور دوره سازندگی همچنین افزوده است: “اصلاح این وضعیت بدون هماهنگی آقای خامنه ای امکان پذیر نیست.”
هاشمی همچنین انتقادی هم از عدم پایبندی در دعوت ها کرد. ایشان گفتند: “در ۸۴ استانداران و برخی از چهره های اصلاحاتی آمدند و از من دعوت کردند؛ ما که آمدیم رفتند کاندیدای خودشان را آوردند و بسیاری از آنها را ما دیگر ندیدیم.” ایشان افزودند: “البته از آن دسته افراد در میان شما نیست و شما حتما مصمم هستید اما این هم واقعیتی است.”
اشاره آقای هاشمی به دعوت کسانی بود که در سال ۱۳۸۴ نیمه راه ایشان را رها کردند و دکتر معین را به صحته آوردند و با شکاندن آرا زمینه دخالت نظامیان و روی کار آمدن احمدی نژاد را فراهم ساختند.
خردادماه، رئیس دولت منصوب خواهد شد. طی روزهای پس از نوروز، رایزنی برای دعوت از هاشمی و خاتمی برای اعلام کاندیداتوری شدت گرفته است.
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
درباره دوقطبی کاذب هاشمی- انحراف؛
آقای هاشمی! لطفا کاندیدا شوید
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۵۸

دلایلی هست که بر مبنای آنها می‌‌توان استدلال کرد هواداران گفتمان مقاومت – پیشرفت باید از حضور هاشمی‌رفسنجانی در انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم استقبال کنند. این دلایل توضیح می‌‌دهد که چرا حضور هاشمی یک اتفاق انتخاباتی خوب است و چرا عدم کاندیداتوری هاشمی برخی از مهم‌ترین فرصت‌های این گفتمان را از بین خواهد برد.
آقای هاشمی! لطفا کاندیدا شوید
سرویس سیاسی جهان نیوز – مهدی محمدی: اگرچه هاشمی‌رفسنجانی خود در این باره که بالاخره در انتخابات 24 خرداد کاندیدا خواهد شد یا نه، مبهم رفتار کرده ولی برخی نزدیکان او از جمله حسن روحانی و علی یونسی گفته‌اند او در این انتخابات کاندیدا نخواهد شد.
می‌توان حدس‌هایی زد ولی هنوز نمی‌دانیم این خبر تا چه حد جدی است. برخی دیگر از نزدیکان هاشمی اصرار دارند که او برای کاندیداتوری مصمم است و پروژه‌هایی مانند احاله دادن مراجعه‌کنندگان
تجربه نشان داده است متوهم شدن سیاستمداران در این ملک پدیده‌ای به غایت خطرناک است و حتی‌المقدور یا باید از آن پیشگیری کرد یا اگر نشد به فوریت علاجش نمود تا کار دست ملک و ملت ندهد.
به خاتمی یا جلو انداختن حسن روحانی را به این دلیل به اجرا گذاشته که از انتقادها مصون بماند، فضا را بسنجد و ظرفیت‌هایی برای مصرف در دقیقه90 ایجاد کند.
واقعیت هر چه باشد، دلایلی هست که بر مبنای آنها می‌‌توان استدلال کرد هواداران گفتمان مقاومت – پیشرفت باید از حضور هاشمی‌رفسنجانی در انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم استقبال کنند. این دلایل توضیح می‌‌دهد که چرا حضور هاشمی یک اتفاق انتخاباتی خوب است و چرا عدم کاندیداتوری هاشمی برخی از مهم‌ترین فرصت‌های این گفتمان را از بین خواهد برد.
یکم- نخستین دلیل این است که برخی هواداران درجه 2 و 3 هاشمی که کاری بیش از وبلاگ‌نویسی و هرزنامه‌گردانی از آنها بر‌نمی‌آید اکنون قویا عقیده دارند اشتباهات دولت احمدی‌نژاد سرمایه اجتماعی هاشمی را بازسازی کرده است و او بر خلاف انتخابات 84 یا 88 دیگر رکورد‌دار «رای منفی» در نظرسنجی‌ها نیست بلکه قادر است این بار با چهره‌ای بازسازی شده و مشروعیتی دوباره به دست آمده، کار انتخابات را همان مرحله اول یکسره کند. این ادعایی است که حقیقتا به آزمون گذاشته شدن آن برای آینده کشور دارای اهمیت حیاتی است.
اگر آقای هاشمی همچنان در این توهم است که مردم به خاطر ندانم‌کاری‌های دولت به شیفتگان او تبدیل شده‌اند می‌‌تواند به میدان
تا یک رقابت انتخاباتی در‌نگیرد روشن نخواهد شد دیدگاه‌های هاشمی و جریان انحراف درباره مسائل فرهنگی، سیاست خارجی، هسته‌ای، مذاکره با آمریکا، ولایت‌فقیه، اصولگرایی، ساختار نظام و… چقدر به هم نزدیک است.
بیاید و عقیده خود را به محک رای مردم بگذارد.

اکنون همه نظرسنجی‌ها نشان‌دهنده آن است که رای منفی هاشمی حتی از جریان انحراف هم بالاتر است اما مثل انتخابات مجلس ششم و ریاست‌جمهوری نهم لابد هستند کسانی که به ایشان مشورت‌های وارونه بدهند، او را قهرمان ملی و محبوب قلوب خلایق معرفی کنند. اگر آقای هاشمی در این توهم بماند و عرصه‌ای برای عیان شدن حقیقت فراهم نشود، این احتمال هست که او پس از انتخابات پروژه‌هایی متوهمانه را به اجرا بگذارد که برای نظام هزینه خواهد داشت و برای او هم البته بسیار گران تمام خواهد شد. تجربه نشان داده است متوهم شدن سیاستمداران در این ملک پدیده‌ای به غایت خطرناک است و حتی‌المقدور یا باید از آن پیشگیری کرد یا اگر نشد به فوریت علاجش نمود تا کار دست ملک و ملت ندهد.

دوم- آقای هاشمی باید کاندیدا شود تا علاوه بر سرمایه اجتماعی، نزدیکی‌های او به جریان انحراف یعنی همان جریانی که در ظاهر شعار مخالفت با هاشمی می‌‌دهد برای افکار عمومی نمایان شود. تا یک رقابت انتخاباتی در‌نگیرد روشن نخواهد شد دیدگاه‌های هاشمی و جریان انحراف درباره مسائل فرهنگی، سیاست خارجی، هسته‌ای، مذاکره با آمریکا، ولایت‌فقیه، اصولگرایی، ساختار نظام و… چقدر به هم نزدیک است.

این پرده نفاق و تزویر بالاخره باید فرو‌بیفتد. نباید اجازه داد یک بار دیگر دوقطبی کاذب هاشمی- انحراف شکل بگیرد و رهزن فکر و اندیشه مردم شود. چنین دو‌قطبی‌ای
گرایش هاشمی به سمت سازش از دید غربی به معنای شکاف درون نظام، از دست رفتن انسجام نظام برای مقابله در مقابل توطئه‌های غرب و همچنین آمادگی او برای قربانی کردن راهبردهای نظام پیش پای جنگ قدرت تفسیر شده است. فقط برای به آزمون گذاشتن همین یک فرضیه هم که شده آقای هاشمی باید کاندیدا شود.
در واقع وجود ندارد ولی ساختن آن و بال و پر دادن به آن البته هم پروژه آقای هاشمی است و هم پروژه منحرفان، تا نزدیکی‌های محتوایی خود را پنهان کنند و متقابلا از یکدیگر برای درگیر شدن با اصل نظام سود ببرند.

سوم- اکنون هم برای کسانی در داخل ایران و هم برای برخی دشمنان خارجی ملت ایران این توهم به‌وجود آمده که جامعه ایرانی از خط مقاومت خسته شده و آماده پذیرش دیدگاه‌های سازشکارانه مقابل غرب است. غربی‌ها اکنون از اجتماعی شدن خط سازش در کشور حرف می‌‌زنند و منظورشان هم این است که توقع و تمنای سازش از حد نخبگان و خواص فراتر رفته و به توده‌های مردم نیز سرایت کرده است.

تردیدی نیست منشأ بخش بزرگی از فشارهایی که اکنون ملت ایران با آن مواجه است، همین اشتباه محاسباتی است. وقتی دشمن به این ارزیابی رسیده باشد که فشارها اثر کرده و ملت آماده سازشند، بی‌شک به فشارهای خود خواهد افزود چرا که استراتژی تولید فشار را موفق ارزیابی می‌‌کند. در این تردید نیست که یکی از اصلی‌ترین عوامل ایجاد‌کننده این توهم در ذهن غربی‌ها مجموعه کدهایی بوده که از جانب آقای هاشمی و وابستگان ایشان تولید شده است.

گرایش هاشمی به سمت سازش از دید غربی به معنای شکاف درون نظام، از دست رفتن انسجام نظام برای مقابله در مقابل توطئه‌های غرب و همچنین آمادگی او برای قربانی کردن راهبردهای نظام پیش پای جنگ قدرت تفسیر شده است. فقط برای به آزمون گذاشتن همین یک فرضیه هم که شده آقای هاشمی باید کاندیدا شود. کاندیدا شدن هاشمی صف‌آرایی 2 جبهه سازش و مقاومت را شفاف خواهد کرد و در نهایت هرگونه اشتباه محاسباتی درباره سوق پیدا کردن بدنه جامعه به سمت سازش را از ذهن دشمنان خارجی ملت ایران خواهد زدود.

چهارم- دلیل چهارم این است: هاشمی باید کاندیدا شود تا ببیند که دیدگاه واقعی ملت
کاندیدا شدن هاشمی همه این بازی‌های دوگانه و چندگانه و پروژه‌های زیر‌پوستی را آشکار خواهد کرد و یک بار؛ شاید برای همیشه، ائتلاف فتنه- انحراف – بیگانه – ضد‌انقلاب را روبه‌روی گفتمان انقلابی قرار می‌‌دهد تا بتوان آن را تعیین تکلیف کرد.
ایران درباره فتنه 88 نه فقط تغییر نکرده بلکه رادیکال‌تر هم شده است. بر خلاف هاشمی، ملت از اشتباهات و انحرافات دولت فعلی حقانیت فتنه را نتیجه نگرفته است. هاشمی طوری حرف می‌‌زند که گویی شکست تجربه احمدی‌نژاد به معنی شکست تجربه اصولگرایی و اثبات حقانیت و مشروعیت فتنه است.
هاشمی باید کاندیدا شود تا روشن شود اشتباهات احمدی‌نژاد تغییری در دیدگاه ملت درباره فتنه ایجاد نکرده است. جایگزین «انحراف»،«فتنه» نیست و دولت آینده بناست جلوتر از دولت‌های نهم و دهم باشد نه اینکه به دولت‌های 20-18 سال قبل بازگردد. این موضوعی است که فقط با کاندیدا شدن هاشمی و پای صندوق رای تعیین تکلیف می‌‌شود.
پنجم- و در نهایت هاشمی باید کاندیدا شود تا از جبهه واقعی ضد‌اصولگرایی یعنی ائتلاف «فتنه- انحراف- ضد‌انقلاب- بیگانه» در تمامیت آن رونمایی شود. هیچ واقعه‌ای همچون کاندیداتوری هاشمی مرزها را شفاف نکرده و فضا را برای بیان حرف‌های ناگفته مهیا و مساعد نمی‌کند.
اکنون بسیاری از ائتلاف‌ها و بده‌بستان‌ها پنهانی انجام می‌‌شود و کسانی هستند که ضرورتی نمی‌بینند موضع واقعی خود را روشن کنند. حتی خارجی‌ها هم سعی می‌‌کنند موضع واقعی خود را بپوشانند و به تعبیر خودشان به فرآیندهای داخلی ایران مجال ظهور و بروز بدهند. کاندیدا شدن هاشمی همه این بازی‌های دوگانه و چندگانه و پروژه‌های زیر‌پوستی را آشکار خواهد کرد و یک بار؛ شاید برای همیشه، ائتلاف فتنه- انحراف – بیگانه – ضد‌انقلاب را روبه‌روی گفتمان انقلابی قرار می‌‌دهد تا بتوان آن را تعیین تکلیف کرد.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــت
نماينده خامنه‌ای در سپاه طيف‌های حاضر در انتخابات را معرفی کرد

علی سعيدی، نماينده ولی فقيه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، می‌گويد که در انتخابات یازدهم رياست جمهوری چهار طيف سياسی حاضر می‌شوند که شامل اصولگرايان، طرفداران دولت، اصلاح طلبان و کارگزاران خواهند بود.
آقای سعيدی که به شهر رشت رفته است از آنچه که «حماسه انتخابات» خواند به عنوان «آزمون بزرگ ملت ايران» در سال ۹۲ ياد کرده و خواستار «پاسخ دندان شکن» مردم به «توطئه بحران های سياسی دشمن» شد.
به گزارش خبرگزاری فارس، نماينده آيت‌الله خامنه‌ای در سپاه پاسداران تاکيد کرده که انتخابات روز ۲۴ خرداد، «چهار بعدی» خواهد بود و طيف‌های حاضر در اين رقابت‌ها را «اصولگرايان، اصلاح طلبان، کارگزاران و طرفداران دولت» دانسته است.
جدا کردن طيف کارگزاران از اصلاح طلبان توسط علی سعيدی در حالی است که اين حزب خود را در چارچوب جريان اصلاح طلبی تعريف کرده است.
از سوی ديگر، اصلاح طلبان به دليل «وضعيت سياسی کشور» و فشارهای وارده از سوی حاکميت هنوز به جمع بندی و تصميم برای شرکت در انتخابات نرسيده‌اند.
نماينده ولی فقيه در سپاه با حمايت کامل از اصولگرايان گفته است که «اگر اقدام‌های انجام شده در کشور با دوره‌های کارگزاران و اصلاح طلبان مقايسه شود به سادگی نمی‌توان خدمات اصولگرايان را ناديده گرفت».
وی از اعلام حضور «۱۵ نامزد اصولگرايان» در انتخابات رياست جمهوری انتقاد کرده و از «بزرگان جريان اصولگرايی» خواسته که در زمينه «اتحاد و ائتلاف نامزدها و معرفی نامزدی واحد چاره‌انديشی کنند».
آقای سعيدی گفته است که نامزدهای اصولگرا «کمی درباره توانمندی‌های خود تامل کرده و از جمع خود اصلح‌ترين را برای اين عرصهٔ»، به گفته او، «سرنوشت‌ساز»، معرفی کنند.
وی ويژگی‌های نامزد اصلح را «روحيه خدمتگذاری، ولايت مداری، تدبر، تخصص و سلامت» عنوان کرده است.
تاکنون افرادی چون علی اکبر ولايتی، محمد باقر قاليباف و غلامعلی حدادعادل در قالب «ائتلاف پيشرفت» و منوچهر متکی، محمدرضا باهنر، مصطفی پورمحمدی، يحيی آل اسحاق و محمد حسن ابوترابی در قالب «ائتلاف پنجگانه اصولگرايان» برای اين انتخابات اعلام نامزدی کرده‌اند.
محسن رضایی، محمد شريعتمداری و محمد سعيدی کيا از ديگر نامزدهای وابسته به جريان اصولگرايی در انتخابات يازدهم رياست جمهوری هستند.
در همين حال، قاسم سليمانی، فرمانده نيروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گفته که تاثير برگزاری «انتخابات باشکوه» بيش از «مانور نظامی» است و افزوده که «در انتخابات پيش‌رو نبايد اشتباه کنيم و بايد در پيشگاه خداوند به نقش و وظيفه خود عمل کنيم».
آقای سليمانی تاکيد کرده که «مردم زياد توجهی به جريانات سياسی ندارند و در خدمت و گوش به فرمان ولايت و رهبری هستند».

تشکيل قرارگاه انتخابات رياست جمهوری

در تحولی ديگر، سعيد منتظرالمهدی، معاون فرمانده پليس ايران، روز سه‌شنبه، ۲۷ فروردين، از تشکيل قرارگاهی به نام «فجر» در رابطه با انتخابات رياست جمهوری يازدهم خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، آقای منتظرالمهدی که در يک نشست خبری حضور يافته بود، اظهار داشت: «قرارگاه فجر در نيروی انتظامی با ماموريت تامين امنيت انتخابات داير شده است.»
به گفته او، ماموران پليس ايران با رصد فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای که از آنها به عنوان «معاند» ياد کرده است، تلاش می‌کند به انتخابات رياست جمهوری «اشراف کامل اطلاعاتی» داشته باشد و امنيت آن را تامين کند.
در آستانه انتخابات رياست جمهوری يازدهم ايران، فرماندهان نيروی انتظامی بارها نسبت به حاشيه‌هايی که اين انتخابات می‌تواند داشته باشد، هشدار داده‌ و تاکيد کرده‌اند که پليس اجازه «بروز بحران و فتنه» را نمی‌دهند.
«فتنه»، اصطلاحی است که مسئولان حکومت ايران برای توصيف رويدادهای پس از انتخابات رياست جمهوری سال ۱۳۸۸ به‌کار می‌برند، انتخاباتی که به اعتراضات گسترده‌ای در تهران و چند شهر بزرگ ديگر منجر شد و فضای سياسی کشور را تحت تاثير عميق خود قرار داد.
اما اکنون معاون اجتماعی نيروی انتظامی ايران نسبت به عدم بروز هر گونه مشکلی در رابطه با انتخابات رياست جمهوری اطمينان می‌دهد و می‌گويد که «با اشراف اطلاعاتی و رصد فضای مجازی و جامعه و همچنين با استناد به تجربيات نيروی انتظامی، يقينا انتخابات خوبی خواهيم داشت».
او همچنين ضمن ابراز اميدواری نسبت به عدم استفاده از «نيروهای سلبی» در جريان انتخابات گفت که پليس ايران تلاش می‌کند فضای جامعه «امنيتی» نشود، اما در جامعه امنيت برقرار باشد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s