آغاز طرحهای [ضد]امنيت اجتماعی/ زنان زير فشار بيشتر پليس امنيتی

Downloadآغاز طرحهای امنيت اجتماعی/ بدحجاب ها زير ذره‌بين پليس
طرحهای امنيت اجتماعی و صيانت از شان بانوان امسال هم به دنبال گرم شدن هوا و سوء استفاده عده اندکی از اين موضوع برای پوشيدن لباس های نامناسب، اجرای طرح امنيت اجتماعی از امروز آغاز و حضور گشتهای امنيت اخلاقی برای مقابله با افراد بدحجاب بيشتر می شود.


آغاز طرحهای [ضد]امنيت اجتماعی/ زنان زير فشار بيشتر پليس امنيتی

مهر

به گزارش خبرنگار مهر، گشت ارشاد برای اولين بار در اواسط دهه 80 توسط سردار طلايی رئيس پليس تهران وارد خيابانها شدند تا زنان بدپوشش را ارشاد کنند. گشت هايی که در طول زمان به تکامل رسيده و با تعيين مصاديق بدحجابی نامش نيز به گشت امنيت اخلاقی تغيير يافت. گشتی که حضورش در خيابانها دائمی شد و مشتريانش نيز دختران بدحجاب و بدپوششی بودند که 95 درصد آنها تنها يکبار دستگير و برای ارشاد به پليس امنيت اخلاقی برده شدند. دخترانی که با اخذ تعهد و رفع بدپوششی آزاد شدند.

تشديد طرح امنيت اخلاقی از امروز

هر روز طرح های امنيت اخلاقی در کشور اجرا می شود اما به گفته رئيس پليس کشور اجرای اين طرح از امروز اول ارديبهشت تشديد شده و پليس بدون اغماض با متخلفان برخورد می کند. در اين طرح علاوه بر بدحجابی با اراذل و اوباش، مزاحمان نواميس، آلودگی صوتی و جرايم اخلاقی نيز برخورد می شود.

سردار احمدی مقدم در پاسخ به سوالی که اجرای اين طرح همزمان با انتخابات تعطيل می شود، گفت: طرح های امنيت اخلاقی شل کن، سفت کن ندارد و تاثير انتخابات در اجرای اين طرح ها بسيار اندک است. پليس تلاش می کند به جای امنيتی کردن اجتماع، مسائل مختلف را به صورت اجتماعی حل کند.

اجرای طرح صيانت از شان بانوان

طرح های امنيت اخلاقی با گرم شدن هوا به اجرا درمی آيد و تشديد اجرای آن تا نيمه مهرماه ادامه دارد. طرحی که تنها 5 درصد دستگير شدگانش تکراری هستند و اصرار به هنجارشکنی و مقابله با هنجارهای جامعه دارند. افرادی که به عنوان بدحجاب برای آنها پرونده تشکيل و به مراجع قضايی معرفی می شوند. البته با توجه به برخی اشتباهات ماموران و کج روی های شخصی اين طرح به مقابله و مبارزه با بدحجابی مشهور شد. عنوانی که معاون اجتماعی نيروی انتظامی با آن مخالف است و می گويد نبايد اسم اين طرح را مقابله با بدحجابی گذاشت. نام اين طرح از اين پس به صيانت از شان بانوان تغيير پيدا کرده و رويکر ما نيز اجتماعی و ارشادی است.

منتظرالمهدی در مورد دستگاههای کم کار در حوزه حجاب می گويد: آنها بايد خودشان اقدامات لازم فرهنگی را انجام دهند. از 26 دستگاه مسئول تنها قوه قضائيه و پليس وظيفه برخورد سلبی را دارند که ما نيز اقدامات ايجابی را بيشتر از برخورد در دستور کار داريم.

برخورد با مزاحمان نواميس

بسياری از افراد طرح های امنيت اخلاقی و اجتماعی را تنها مقابله با افراد بدپوشش می دانند، اما با مزاحمان نواميس نيز در اين طرح برخورد می شود و در مناطقی که عده ای برای تفريح اقدام به دور دور کردن شبانه با خودرو کرده و برای نواميس مزاحمت ايجاد می کنند برخورد می شود. اولين بار سه سال قبل رئيس پليس تهران از برخورد با مزاحمان نواميس خبر داد و اين طرح را در مناطق مختلفی از جمله تهرانپارس، ايران زمين و غرب تهران اجرا کرد. خودروهای چند صد ميليونی جوانانی که برای تفريح چند ساعته خود اقدام به ايجاد مزاحمت کرده بودند نيز راهی به جز رفتن به پارکينگ پليس نداشتند.

برخورد با آلودگيهای صوتی

در طرح ديگری که پليس آن را اجرای می کند با خودروهای توليدکننده آلودگی صوتی برخورد می شود. ماموران پليس امنيت اخلاقی در اين طرح به صورت محسوس و نامحسوس با خودروهايی که صدای سيستم صوتی آنها بالاتر از حد مجاز است، برخورد کرده و علاوه بر توقيف چند روزه خودرو، سيستم آنها برای هميشه توقيف می شود.

ممنوعيت بدحجابی در خودرو و سگ گردانی

مقابله با سگ گردانی و بدحجابی در خودرو امسال هم اجرايی می شود. طرحی که سال گذشته برای اولين بار به اجرا در آمد. در اين طرح سگهايی که برخی افراد برای جلب توجه با خود در خيابان، پارک و اماکن ديگر حمل می کردند به مرکزی ويژه منتقل می شوند.

برخورد با بدحجابی در خودرو موضوع ديگری است که پس از کش و قوس فراوان به اجرا در آمد و امسال نيز در دستور کار ماموران قرار دارد. به نظر پليس، خودرو حريم شخصی نيست و فرد نمی تواند با ظاهری زننده در آن حضور داشته باشد. ضمن اينکه دودی کردن شيشه ها نبايد به گونه ای باشد که داخل خودرو ديده نشود.

برخورد با اراذل و اوباش طرحی برای تمام فصول

طرح برخورد با اراذل و اوباش که در سال بيش از 10 بار در پايتخت اجرا می شود، امسال نيز جزيی جدانشدنی از طرحهای امنيت اخلاقی است. طرحی که به گفته مسئولان پليس بيش از 80 درصد شهروندان موافق اجرای آن هستند و سال گذشته باعث چشيدن طعم زندان برای 1600 اراذل و اوباش درجه يک شده بود.

به نظر می رسد با توجه به اجرای اين طرح در سال گذشته و شناسايی نقاط ضعف و بکارگيری نيروهای آموزش ديده، امسال اين طرح همانند سال گذشته با اقبال بيشتری مواجه شود.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s