افزایش مرگ و میر در میان بیماران کشور

Downloadسایت خبری راه کارگر : بنا به اظهارات محمد مهدی گویا، رئيس مرکز مديريت بيماريهای واگير وزارت بهداشت، در سال 91، 105 تن از 285 نفر بیمار مبتلا به ایدز در استان مازندران، جان باختند. عدم دسترسی تعدادی از بیماران به دارو و خدمات پزشکی بدلیل بالا بودن قیمت ها، علت افزایش آمار مرگ و میر در میان بیماران است.


افزایش مرگ و میر در میان بیماران کشور

در سالهاي 88 تا 89 آمارخانواده‌هايي که توان پرداخت هزينه‌هاي سنگين درمان بيماريهاي سخت را نداشته و ناگزير با فروش وسايل زندگي به زير خط فقر رفته اند، در حدود دو و نیم تا چهار درصد از کل جمعيت کشور اعلام شده بود. اين آمار اما در سالهاي 90 تا 91 به مرز هفت و نیم درصد رسيده است. در سال پیش رو ، وضعیت به مراتب اسفبارتری خواهیم داشت چرا که بودجه وزارت بهداشت براي سال 92 ، بنا به ادعای خود دولتمردان، يک بودجه انقباضي است.
اگر در اکثر کشورهاي دنيا، سهم مردم از پرداخت هزينه‌هاي سلامت در حدود 18 درصد است، اين عدد در کشور ما بيش از 54.8 درصد است که با احتساب منابع بيمه‌اي اين عدد به بالاي 70 درصد مي‌رسد. به طوريکه بر اساس اظهارات دکتر حسينعلي شهرياري رئيس کميسيون بهداشت و درمان مجلس، در حال حاضر 75 درصد از هزينه‌هاي سلامت از جيب مردم پرداخت مي‌شود.
احمد آريايي نژاد عضو هيات رئيسه کميسيون بهداشت و درمان مجلس نيز با بيان اينکه سال 92 سال سختي براي بهداشت و درمان کشور خواهد بود، گفت: اگرچه بودجه بهداشت و درمان در سال 92، با رشد 29 الي 30 درصدي همراه بوده اما اين رشد در برابر رشد 50 درصدي تورم، ناعادلانه بوده و حوزه بهداشت و درمان را با مشکل روبرو مي‌کند. به گفته وي، در حال حاضر 75 درصد از هزينه‌هاي سلامت از جيب مردم پرداخت مي‌شود.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s