نان خالی هم از سفره ها حذف میشود

Download (1)سایت خبری راه کارگر : بدلیل وخامت وضعیت مالی دولت، مبنای خرید و قیمت گذاری برخی از اقلام اساسی همچون گوشت و نان، بجای ارز مرجع، یعنی یکهزار و دویست و پنجاه تومان، با ارز مبادله ای، که در حال حاضر ، دوبرابر، یعنی حدود دوهزار و پانصد تومان است، محاسبه میگردد. این امر بمعنی حداقل دوبرابر شدن هزینه ی معیشت مردم خواهد بود. به این ترتیب سفره فقیرانه کارگران و زحمتکشان ، خالی تر خواهد شد. با گران تر شدن نان، بعنوان نخستین کالای معیشت اکثریت جامعه، نه تنها فقر، بلکه گرسنگی ، گسترش بیشتری میابد.


نان خالی هم از سفره ها حذف میشود

افت شدید سطح معیشت مردم به حدی است که سازمانهای کارگری – پلیسی ای همچون خانه ی کارگر و کانون شوراهای اسلامی، به دست و پا افتاده برای کنترل و به انحراف کشاندن حرکات مستقل کارگری، به ابراز مخالفت و ارائه ی راهکارهائی، البته در درون نظام میپردازند.
در پی انتشار خبر حتمی بودن افزایش قیمت نان در روزهای آینده، علیرضا حیدری، دبیر سابق کانون عالی شوراهای اسلامی کار، در مورد حتمی بودن افزایش قیمت نان در روزهای آینده نسبت به وخیم‌تر شدن وضعیت معیشتی کارگران هشدار داده، گفت: نان یک کالای ضروری پرمصرف است و از نظر اهمیت نخستین کالا در سبد هزینه مصرفی کارگران محسوب می‌شود.
وی یادآور شد: در سالهای گذشته همواره با افزایش بهای کالای‌های ضروری چون مواد پروتئینی، لبنیات، انواع گوشت و میوه و سبزیجات، کارگران به دلیل ضعف قدرت اقتصادی نان را جایگزین این کالا‌ها کرده‌اند.
حیدری گفت: چنانچه در سال ۹۲ حداقل درآمد یک خانواده متوسط کارگری را ۵۰۰ هزار تومان در نظر بگیریم، بابت سهم هزینه هر یک از اعضای خانواده ماهانه ۱۲۵ هزار و روزانه سه هزار تومان اختصاص می‌یابد.
وی بابیان اینکه این مبلغ سرانه بر مبنای دلار مبادله‌ای ۲۵۰۰ تومانی معادل حدود یک دلار خواهد شد، گفت: این مبلغ با تعریف‌های جهانی که از خط فقر می‌شود بسیار مطابقت دارد. طبق تعریف سازمان ملل درآمد روزانه یک تا دو دلار معیار فقیر بودن افزاد تلقی می‌شود.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s