سیاست سپاه پاسداران در انتخابات آتی : عقب نشینی از «مهندسی معقول»؟

sepahسایت خبری راه کارگر ـ دخالت سپاه در تحولات سیاسی و تسلط آن بر اقتصاد کشور، این نیروی نظامی را در معادلات سیاسی بیش از پیش مطرح کرده است. چندی پیش هاشمی رفسنجانی پیرامون شرکتش در انتخابات گفته بود که سپاه به کمتر از کل کشور رضایت نمی دهند و از این رو فضای سیاسی کشور را امنیتی کرده است. خاتمی نیز همین معنا را به شکلی دیگر بیان کرده و از امنیتی شدن فضای سیاسی کشور گله کرده بود. محمود احمدی نژاد نیز بارها از دخالت «برادران قاچاقچی» در تحولات اقتصادی و سیاسی کشور خبر داده بود. این موضع گیری ها، فشار گسترده ای بر سپاه وارد آورده است. اکنون رمضان شریف مسئول روابط عمومی سپاه به میدان آمده و اعلام می کند که سپاه در انتخابات دخالتی نمی کند و رسانه ای نیز ندارد. در حالی که محمد سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پیش از این اعلام کرده بود که انتخابات آتی ریاست جمهوری را سپاه «به شکل معقولی مهندسی» خواهد کرد که این سخنان بازتاب و واکنش های گسترده ای به دنبال داشت. جالب این است که مسئول روابط عمومی سپاه در شرایطی می گوید که سپاه قرارگاهی به نام قرارگاه عمار ندارد که مهدی طائب برادر حسین طائب مسئول اطلاعات سپاه مسئول این قرارگاه است و خبرگزاری فارس نیز سخنان او در مورد چگونگی شکل دادن به حماسه سیاسی را آورده است. به نظر می رسد که بحران اوج یابنده ی درون نیروهای حکومتی، مقامات و فرماندهان سپاه را به احتیاط واداشته است بویژه که ولی فقیه رژیم این روزها در انزوای گسترده و سردرگمی شدیدی به سر می برد و فشار خارجی و بحران درون حکومتی و ورشکستگی اقتصادی که خطر شورش های توده ای را به دنبال خواهد داشت، برنگرانی دستگاه ولایت افزوده است. اگر مواضع مسئول روابط عمومی سپاه بیان نظرات فرماندهی این نیرو باشد، باید به این نتیجه رسید که سپاه نیز بتدریج تلاش می کند خود را در انتخابات آتی بیطرف نشان دهد.
رمضان شریف٬ مسئول روابط عمومی سپاه:
سپاه رسانه‌ای ندارد و در انتخابات دخالت نمی‌کند

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲
دیگربان ـ رمضان شریف٬ مسئول روابط عمومی سپاه گفته این نیرو در انتخابات «دخالت» ندارد٬ از نامزد خاصی «حمایت» نمی‌کند٬ هیچ «رسانه‌ای» ندارد و بی‌توجه به جوسازی‌ها به ماموریت‌های «قانونی» خود می‌پردازد.آقای شریف این مطالب را روز دوشنبه (۱۶ اردیبهشت) در گفتگویی که از وی در سایت «سپاه نیوز» منتشر شده٬ بیان کرده است.
وی ادعا کرده که گروهی از رسانه‌ها٬ افراد و جریان‌های «معاند» با «تمسک به دروغ٬ تهت و ابهام‌آفرینی» تلاش می‌کنند «کارکردهای قانونی این نهاد ارزشی {سپاه} را در منظر افکار عمومی وارونه» جلوه دهند.

شریف همچنین گفته برخی تلاش می‌کنند نشان دهند که سپاه در انتخابات از نامزدی «خاص» حمایت می‌کند و برخلاف «تذکرات قبلی» تعدادی از رسانه‌ها همچنان اصرار دارند «هرگونه اظهار نظر افرادی که به گونه‌ای انتساب به سپاه دارند را موضع این نهاد معرفی کنند.»

وی افزوده که «سایت خبری سپاه نیوز تنها مرجع رسمی خبری سپاه و منعکس کننده مواضع و دیدگاه‌های این نهاد پیرامون مسائل مختلف داخلی و خارجی است و به رغم برخی برداشت‌ها ما فاقد روزنامه و خبرگزاری اختصاصی هستیم.»

این مقام سپاه در ادامه از رسانه‌ها خواسته اظهار نظر برخی اعضای سابق سپاه را به پای این نهاد ننویسند.

وی گفته رسانه‌ها از به کاربردن عناوینی چون «از فرماندهان دفاع مقدس» یا «مشاورین فرماندهان یا مسئولین سپاه» برای این افراد خودداری کنند.

رمضان شریف همچنین افزوده که سپاه پاسداران قرارگاهی به نام «عمار» ندارد.

شریف در شرایطی این اظهارات را بیان می‌کند که در حال حاضر دست‌کم ۱۰ روزنامه٬ خبرگزاری و سایت خبری زیرنظر سپاه پاسداران فعالیت می‌کنند.

بسیاری از فرماندهان٬ مشاوران و روحانیون شاغل در این نهاد نظامی نیز بار‌ها و به صراحت درباره سیاست و انتخابات موضع‌گیری کرده‌اند.
Printer-friendly version
سپاه نیوز ـ دوشنبه 16 اردیبهشت 1392 زمان ارسال : 45 : 16 : 14                
سردار شریف:


سپاه بدون توجه به جوسازی ها و ترفندهای رسانه ای دشمن به مأموریت‌های قانونی خود می پردازد
سپاه نیوز: مسئول روابط عمومی کل سپاه با اشاره به هجمه های رسانه ای و اتهام سازی های دشمن علیه سپاه به ویژه در حوزه مسائل سیاسی و انتخاباتی گفت: سپاه بدون توجه به هجمه های دشمن به مأ موریت های قانونی و وظایف انقلابی و ذاتی خود می پردازد.
به گزارش سپاه نیوز؛ سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف مسئول روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفتگویی اظهار داشت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در چارچوب مأموریت های خطیر قانونی خود در عرصه های پاسداری از انقلاب اسلامی کماکان بدون توجه به جوسازی ها و سناریوهای رسانه ای دشمن و جبهه ضد انقلاب و دنباله روهای داخلی آن، همانند دوران حیات حضرت امام( ره)، پیگیری منویات ولایت فقیه و مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا را وظیفه قانونی، شرعی و انقلابی خود می داند.

*** راهبرد رسانه های غربی ـ صهیونیستی در ابهام آفرینی پیرامون اقدامات قانونی سپاه

وی افزود: برخی رسانه ها، اشخاص و جریان های معاند و ضد انقلاب خارج نشین تحت سناریو و راهبری رسانه های غربی ـ صهیونیستی در صددند با تمسک به دروغ ، تهمت و ابهام آفرینی پیرامون اقدامات سپاه، کارکردهای قانونی این نهاد ارزشی و مردمی را در منظر افکار عمومی وارونه و برای کسب قدرت و منافع شخصی و سازمانی معرفی کنند.

سردار شریف با بیان اینکه ملت رشید و فهیم ایران اسلامی طی 34 سال گذشته با هوشمندی و حمایت از فرزندان خود در سپاه پاسخ قاطع و معناداری به دشمن داده است؛ تصریح کرد: بی تردید دشمن در ترفند جدید تبلیغاتی خود چیزی جز شکست و خفت را عاید خود نخواهد کرد.

*** سایت خبری سپاه نیوز، تنها مرجع رسمی خبری سپاه و منعکس کننده مواضع این نهاد است

سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه با اشاره به اهمیت سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی ، انتخابات آینده ریاست جمهوری را مظهر حماسه سیاسی ملت ایران در لبیک به ندای رهبر معظم انقلاب اسلامی توصیف کرد و با انتقاد از برخی تلاش های جهت دار توسط اشخاص و جناح های سیاسی مبنی بر حمایت سپاه از کاندیدایی خاص خاطر نشان کرد: به رغم تذکرات قبلی، همچنان تعدادی از رسانه ها اصرار دارند هرگونه اظهار نظر افرادی که به گونه‌ای انتساب به سپاه دارند را موضع این نهاد معرفی کنند در حالی که همان گونه که گفته شده است مواضع و دیدگاه های رسمی سپاه توسط روابط عمومی کل سپاه اعلام می شود.

وی با بیان اینکه سپاه برای اعلام و انعکاس نظرات و مواضع خود از ظرفیت ها و فرصت های رسانه‌ای موجود در کشور استفاده می برد اظهار داشت: «سایت خبری سپاه نیوز» تنها مرجع رسمی خبری سپاه و منعکس کننده مواضع و دیدگاه های این نهاد پیرامون مسائل مختلف داخلی و خارجی است و برغم برخی برداشت ها در واقع ما فاقد روزنامه و خبرگزاری اختصاصی هستیم .

سردار شریف با تأکید براینکه اگر روزی سپاه نیاز به روزنامه و خبرگزاری رسمی داشته باشد با صراحت آن را اعلام خواهیم کرد، افزود: از رسانه ها و ارباب جراید انتظار است به این موضوع توجه ویژه داشته باشند که اظهار نظر برخی عزیزان که قبلا در کسوت پاسداری در سپاه و یا دوران دفاع مقدس مسئولیت هایی داشته اند و امروز دیگر در سپاه نبوده و در خارج از این نهاد فعالیت دارند، دیدگاه سپاه نبوده و از موضع شخصیت حقیقی مطرح می شود و خود آنها مسئول اظهاراتشان هستند.

مسئول روابط عمومی کل سپاه اظهار امیدواری کرد رسانه ها از به کاربردن عناوینی چون «از فرماندهان دفاع مقدس» یا «مشاورین فرماندهان یا مسئولین سپاه» برای این عزیزان پرهیز و به ذکر عناوین حقیقی آنان بسنده کنند تا اظهارات‌شان تداعی کننده مواضع رسمی فرماندهی و نمایندگی ولی فقیه در سپاه نشود.

*** در مجموعه سپاه قرارگاهی به نام قرارگاه عمار نداریم

سردار شریف با توصیه به رسانه ها مبنی بر دقت بیشتر در معرفی و انتساب برخی مجموعه ها به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جمله قرارگاه عمار با صراحت گفت: در مجموعه سپاه قرارگاهی به نام قرارگاه عمار نداریم.

*** سپاه هیچ گونه دخالتی در انتخابات یا حمایت از کاندیدی خاص نخواهد داشت

سخنگوی سپاه در پایان با اشاره به اهمیت انتخابات آینده ریاست جمهوری و تأکید بر اینکه ملت ایران با حضور گسترده، پرشور و حماسی خود در 24 خرداد ماه حماسه سیاسی عظیم و ماندگاری را در تاریخ رقم خواهد زد، تأکید کرد: بار دیگر رسما اعلام می کنیم سپاه به مانند گذشته در چارچوب وظایف قانونی و وصایای حضرت امام (ره) و منویات مقام معظم رهبری هیچ گونه دخالتی در انتخابات و یا حمایت از کاندیدی خاص نخواهد داشت و تلاش و ظرفیت خود را برای کمک به تأمین امنیت برگزاری انتخابات و تشویق مردم به حضور حداکثری و پرشور به کار خواهد گرفت، چرا که برگزاری انتخابات گسترده و حداکثری تهدیدات دشمن را به فرصتی مجدد برای تداوم راه امام ره و شهیدان گرانقدر و پیشبرد اهداف و آرمان های بلند انقلاب اسلامی تحت رهبری امام خامنه‌ای عزیز تبدیل خواهد کرد.

مهدی طائب٬ رئیس قرارگاه عمار تفسیر کرد:
حماسه یعنی استفاده خارج از قانون از استعداد‌ها

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲

مهدی طائب٬ رئیس قرارگاه عمار در تفسیر واژه «حماسه» مدنظر علی خامنه‌ای گفته که ««حماسه یعنی استفاده از استعداد‌ها خارج از قوانین تأئید شده.»

به گزارش خبرگزاری فارس آقای طائب این تفسیر را روز یکشنبه (۱۵ اردیبهشت ماه) طی سخنانی در همایش «حماسه خدمتگزاری و نمایش وحدت و همدلی» این اظهارات ارائه کرده است.

وی گفته که «از آن موقع که حضرت آقا در مورد حماسه صحبت کردند بنده تحقیق کردم و متوجه شدم که واژه حماسی جایی تعریف نشده است و نشستم بر اساس حرف آقا حماسه را معنی کردم و معتقدم حماسه یعنی استفاده از استعداد‌ها خارج از قوانین تأئید شده.»

رئیس قرارگاه عمار با این حال درباره مکانیسم «استفاده از استعداد‌ها خارج از قوانین تأئید شده» توضیح بیشتری نداده است.

وی افزوده که رهبر جمهوری اسلامی «حماسه می‌خواهد٬ یعنی با مشارکت ۴۰-۵۰ نفری نمی‌شود حماسه آفرید و باید صد در صدی باشد.»

طائب همچنین اظهار کرده است: «آن کسی که بعد از امام روند قضایا را از همه جهات رصد می‌کرد حضرت آقا بود.»

وی مدعی شده بعد از حوادث سال ۸۸ «شخصی از من پرسید که فتنه بعدی داخلی است یا خارجی و بنده گفتم فتنه بزرگ‌تر جهانی خواهد بود چرا که بار دنیا فرو می‌ریزد روی دوش ما.»

علی خامنه‌ای سال ۱۳۹۲ را سال «حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی» نام‌گذاری کرده است.

در پیش رو بودن دو انتخابات ریاست جمهوری و شورا‌ها و نیز شرایط دشوار اقتصادی و تلاش مقام‌های جمهوری اسلامی برای ایجاد انگیزه در مردم به منظور مقاومت در برابر این شرایط٬ دلیل این نام‌گذاری بوده است.

 
حجت‌الاسلام طائب در همایش حماسه خدمتگزاران و نمایش وحدت و همدلی:
حماسه جز با وحدت و همدلی حاصل نمی‌شود

رئیس قرارگاه عمار گفت: باید در انتخابات شوراها حماسه‌سازان را انتخاب کنیم و رئیس‌جمهور نیز باید فردی حماسه‌ساز باشد که این جز با وحدت و همدلی حاصل نمی‌شود.

خبرگزاری فارس: حماسه جز با وحدت و همدلی حاصل نمی‌شود

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس،‌ حجت‌الاسلام مهدی طائب که در همایش حماسه خدمتگزاری و نمایش وحدت و همدلی که از سوی تشکل خدمتگزاران آبادانی و پیشرفت در سالن سیدالشهداء واقع در میدان هفت تیر برگزار شد، سخن می‌گفت، اظهار داشت: آن کسی که بعد از امام روند قضایا را از همه جهات رصد می‌کرد حضرت آقا بود.

وی افزود: بعد از فتنه سال 88 که آقا فرمود کشور واکسینه شده است، شخصی از من پرسید که فتنه بعدی داخلی است یا خارجی و بنده گفتم فتنه بزرگتر جهانی خواهد بود چرا که بار دنیا فرو می‌ریزد روی دوش ما.

رئیس قرارگاه عمار ادامه داد: کل دنیا به سوریه رفته و اینکه می‌گویند جمهوری اسلامی ایران آنجا نیرو دارد، دروغ است.

حجت‌الاسلام طائب به نامگذاری امسال مبنی بر حماسه سیاسی و اقتصادی توسط رهبر معظم انقلاب اشاره و تصریح کرد: از آن موقع که حضرت آقا در مورد حماسه صحبت کردند بنده تحقیق کردم و متوجه شدم که واژه حماسی جایی تعریف نشده است و نشستم بر اساس حرف آقا حماسه را معنی کردم و معتقدم حماسه یعنی استفاده از استعدادها خارج از قوانین تأئید شده.

وی گفت:‌ مقام معظم رهبری حماسه می‌خواهد یعنی با مشارکت 40-50 نفری نمی‌شود حماسه آفرید و باید صد در صدی باشد.

رئیس قرارگاه عمار، گفت: رئیس‌جمهور فعلی در امور کشور خوب می‌دوید البته بنده با او مسئله دارم اما معتقدم باید فوق این حرفها بدویم.

حجت‌الاسلام طائب با تأکید بر اینکه انتخابات آینده باید حماسه باشد گفت:‌ در شوراها باید حماسه‌سازان انتخاب شوند و همچنین باید رئیس‌جمهور حماسه‌سازی نیز انتخاب کنیم که همه اینها جز با وحدت وهمدلی حاصل نمی‌شود.


سپاه چگونه فاقد خبرگزاری و روزنامه است؟!

شبکه ایران (وابسته به روزنامه دولتی «ایران») : «سپاه پاسداران روزنامه و خبرگزاری ندارد.» این اظهار نظر متعلق به سردار رمضان شریف مسئول روابط عمومی کل سپاه است.

وی با بیان اینکه سپاه برای اعلام و انعکاس نظرات و مواضع خود از ظرفیت‌ها و فرصت‌های رسانه‌ای موجود در کشور استفاده می‌برد، اظهار داشت: «برغم برخی برداشت‌ها، سپاه فاقد روزنامه و خبرگزاری اختصاصی است. اگر روزی سپاه نیاز به روزنامه و خبرگزاری رسمی داشته باشد با صراحت آن را اعلام خواهیم کرد.»

آقای رمضان شریف توضیح نداده است که چگونه با وجود خبرگزاری فارس، خبرگزاری دانشجو، خبرگزاری نسیم، روزنامه جوان، سایت مشرق و … سپاه پاسداران فاقد خبرگزاری و روزنامه اختصاصی است.

گفتنی است خبرگزاری تسنیم با حمایت سردار مقدم فر، معاون فرهنگی سپاه اخیرا به فهرست رسانه های نزدیک به سپاه پاسداران اضافه شده است.

رسانه های مذکور طی ماه های گذشته حمایت قابل توجهی از محمد باقر قالیباف، علیرضا زاکانی، علی اکبر ولایتی و غلامعلی حداد عادل به عمل آورده اند.

آقای رمضان شریف در عین حال تاکید کرده است که سپاه از هیچ کاندیدایی حمایت نخواهد کرد و صرفا به بیان معیارهای کلی می پردازد.

گفتنی است معاون سیاسی سابق سپاه پاسدران 7 ماه قبل در گفت و گو با شبکه ایران تاکید کرده بود که اجازه نخواهد داد خبرگزاری فارس و سایر رسانه های نزدیک به سپاه از هیچ کاندیدایی حمایت کنند. آقای علی اشرف نوری در خصوص عملکرد خبرگزاری فارس گفته بود:« نه اینکه به عملکرد فارس انتقادی وارد نباشد، خیلی وقت ها هم ممکن است بی انصافی صورت گرفته باشد و من این را نفی نمی کنم. واقعا برخی رسانه ها بی انصافند و هیچ توجهی به تلاش های دولت ندارند… من خودم هم بعضا نسبت به برخی مطالبی که دوستان ما می زنند، انتقاد دارم…شما نباید بگویید چون این خبرگزاری وابسته به سپاه است، خطش را هم از سپاه می گیرد. خیلی از مواقع خود ما هم انتقاد داریم. بارها دیده ام که نماینده محترم ولی فقیه در سپاه نامه نوشتند و به جهت گیری و مطالب خبرگزاری فارس انتقاد کردند. ضمن اینکه فارس هم یک رسانه است و برای خودش مسئول دارد… ممکن است بعضی جاها سپاه هم راضی نباشد… مواضع فارس، لزوما مواضع سپاه نیست. فارس هم یک رسانه است و جهت گیری های خودش را دارد.»

آقای نوری اندکی پس از انتشار این مصاحبه برکنار شد و جای خود را به سرهنگ رسول سنایی راد داد.

مدیرعامل خبرگزاری فارس نیز چندی پیش در پاسخ به سوالات دانشجویان اظهارداشت: «بنده به عنوان مدیرعامل فارس در کسوت پاسدار نیستم. ما با سپاه ارتباط داریم.» آقای موسوی در ادامه از رئیس جمهور به دلیل اینکه در کنفرانس خبری سال گذشه اش به وابستگی خبرگزاری فارس به یک نهاد نظامی – امنیتی اشاره کرده بود، انتقاد کرد.

رئیس جمهور در کنفرانس خبری سال گذشته اش، گفته بود: «اتفاقاً مصاحبه ایشان [علی لاریجانی] اینجا هست و دیدیم و متأسفم که با خبرگزاری وابسته به یک نهاد نظامی علیه دولت صحبت کرده اند. خبرگزاری ای که وابسته به نهاد امنیتی است، نباید وارد مسائل سیاسی شود.

بگذارید یک خاطره برایتان بگویم. رئیس بانک مرکزی می گفت در یکی از روزهای وفات که تعطیل عمومی بود و در مراسم عزاداری نشسته بودیم، یک دفعه دیدیم از خبرگزاری پیامک آمد که سکه این قدر و ارز این قدر. در روز تعطیل؟! رئیس کل بانک مرکزی در جلسه ای که همة مسئولین کشور بودند، گفت من شک کردم. خواستم ببینم کجاست؟ بالاخره ممکن است اتفاقی افتاده باشد. سوار شدم رفتم به خیابان فردوسی و اطراف و هرجایی که محل صراف ها و خرید و فروش طلاست. دیدم همه جا تعطیل است. امروز نیز همین حرف ها دوباره در همین خبرگزاری گفته می شود.
یک خبرگزاری وابسته به نهاد امنیتی باید خیلی بهتر عمل کند و این قدر سیاسی نباشد. این هم یک تذکر درست است؛ البته هم دوستانه و هم از موضع رئیس جمهور است. این را قاطع می گویم، خبرگزاری وابسته به نهادهای امنیتی یا دستگاه ها تبلیغاتی از دولت پول می گیرند. اینها نباید سیاسی کار باشند، آن هم علیه دولت. اشکالی ندارد. ما این را هم بخشیدیم.»

حجت الاسلام سعیدی:
سپاه از هیچ نامزد انتخاباتی جانبداری نمی‌کند/ تورم 50 درصدی دوران هاشمی را فراموش نکردیم

نماینده ولی فقیه در سپاه پیرامون معضلات دولت‌های پیشین گفت: ما باید جبهه‌هایی که در برابر تفکر امام و رهبری زاویه دارند را به طور متوازن ببینیم. بزرگ کردن یک جریان و ندیده گرفتن جریان دیگر به ما ضربه می‌زند.
سه شنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۱۶
جوان آنلاین: گرچه استاد مطهری را بیشتر با روز شهادت و یادکرد از معلمان گرانقدر می شناسیم، اما در سپاه پاسداران این شهید گرانقدر معنای عمیق تری دارد و آن، گره خوردن روز شهادت، با گرامیداشت عنصر مهمی چون عقیدتی سیاسی است. حجت الاسلام و المسلمین سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اگرچه تلاش کرد در گفتگو با گروه دفاع و امنیت مشرق، ترسیمی کامل از اهمیت این عنصر مهم در سپاه داشته باشد، اما مقام یک کارشناس و محقق تاریخی که مدتهای مدید درباره خطرات پیش روی انقلاب های صورت گرفته در تاریخ معاصر و سده های قبل تحقیق کرده، نیم نگاهی نیز به وضعیت فعلی کشور و انتخابات پیش رو داشت.

در اتاقی که همیشه نماینده ولی فقیه در سپاه، چفیه ای را به رسم عجیبن بودن پاسداری با این فرهنگ همراه دارد، به گفتگو نشستیم؛ همچون عجین بودن دو عنصر عقیدتی و سیاسی در سپاه.

حجت الاسلام علی سعیدی در ابتدای این گفتگو درباره نامگذاری روز عقیدتی و سیاسی در سپاه همزمان با روز شهادت شهید مطهری گفت: شهید مطهری نماد اندیشه دینی، تفکر دینی و یک نظریه پرداز و ایدئولوگ همه جانبه دینی بود که در عصر خود توانست تأثیر بسیاری در دو عرصه معرفی همه جانبه گفتمان دینی مبتنی بر گفتمان نبوی و علوی و عرصه مقابله با گفتمان‌های انحرافی و التقاطی بگذارد.

وی با یادآوری تعدد گفتمان‌ها در یکصدسال اخیر افزود: یکی از این گفتمان‌ها گفتمان لیبرالی بود که متکی به اندیشه‌های غربی بود. تفکرات اومانیستی، انسان‌گرایی و سودگرایی، لذت‌گرایی مایه‌ها و مولفه‌های گفتمان لیبرالیستی است. دومین گفتمان، چپ مارکسیستی بود که در آن دوره با توجه به جدید بودن نظام سوسیالیستی جاذبه زیادی برای کشورهای مختلف داشت و چپ مارکسیستی، عراق، سوریه، مصر و الجزایر را درنوردیده بود و حزب بعث سوریه سوسیالیست بود، حزب بعث عراق مارکسیست بود، یمن، الجزایر و لیبی همه تحت تفکر چپ مارکسیستی قرار گرفته بودند. در ایران هم خیلی تلاش کرده بودندکه اندیشه مارکسیستی را در ایران تئوریزه کنند.

نماینده ولی فقیه در سپاه در ادامه گفت: سومین گفتمان، گفتمان ناسیونالیستی بود چه ناسیونالیستی دولتی که رضاخان و محمدرضا پهلوی دنبال می‌کردند یا ناسیونالیتی ملی که نهضت آزادی و جبهه ملی دنبال می‌کرد. چهارمین گفتمان، گفتمان التقاطی بود یعنی تلفیق بین آموزه‌های دینی با آموزه‌های مارکسیستی یا آموزه‌های لیبرالیستی. پنجمین گفتمان، گفتمان دینی بود و عقبه گفتمان دینی عصر امامت و نبوت بود.

وی اضافه کرد: در یکصد سال اخیر ما اوج این گفتمان‌های انحرافی را در ایران و منطقه خاورمیانه شاهد بودیم. گفتمان پان عربیسم در مصر، پان ترکیسم در ترکیه و پان ایرانیسم در ایران.

سعیدی با اشاره به نقش موثر شهید مطهری در مقابله با گفتمان‌های انحرافی افزود: شهید مطهری از کسانی بود که با همه وجود در تثبیت و تبیین گفتمان دینی تلاش کرد و ما امروزه این مدل را دنبال می‌کنیم. در مدل رفتاری و عملکردی مرحوم شهید مطهری می‌توان به دو ترکیب از دو مولفه تبیین گفتمان دینی و مقابله با گفتمان‌های انحرافی اشاره کرد و در سپاه هم همین روش و شیوه را دنبال می‌کنیم.

نماینده ولی فقیه در سپاه یادآور شد: روز شهادت این استاد روز عقیدتی و سیاسی نام‌گذاری شده که مربیان و متربیان بدانند که باید این شیوه را در تبیین منطقی معقول گفتمان دینی برای آشنایی مخاطبین و رد و نقد گفتمان‌های غیر دینی دنبال کنند.

سپاه پاسداران برای سخت‌ترین شرایط ایجاد شده است

حجت الاسلام سعیدی درباره دلیل اهمیت روز عقیدتی و سیاسی در سپاه گفت: در انسان باید سازه‌ای باشد که مأموریت‌های انسان متناسب با آن سازه انجام شود. هر مقداری که آن مأموریت سنگین‌تر شد آن سازه باید مقاوم‌تر باشد که تحمل آن کار را داشته باشد. سازه یک انسان ایمان به خداست که او را در شرایط مختلف نگه می‌دارد.

وی اضافه کرد: چون مسئولیت و رسالت پاسداران، پاسداری از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن است پس باید شناخت مناسب از اسلام و ایمان قوی داشته باشند.

نماینده مقام معظم رهبری در سپاه افزود: سپاه و پاسداران برای سخت‌ترین شرایط ایجاد شده‌اند، شرایطی مانند مقابله با تهاجم سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و هر پاسداری متناسب با افزایش درجه، رتبه، جایگاه، پست، مأموریت و اختیارات باید ایمان به خدا و تقوا قوی‌تری داشته باشد که بتواند این مسئولیت را حفظ کند. بنابراین تمام اهتمام ما روی تقویت ایمان و تقوای پاسداران است.

به گزارش مشرق، وی با اشاره به کسب تقوا و ایمان پاسداران از طریق آموزش عقیدتی افزود: یک روز را به عنوان روز عقیدتی قرار داده‌اند که به معنای اهتمام به این امر است. اهمیت این مسئله از آنجا مشخص می‌شود که عنصر عقیدتی در تحکیم سازه فرد در سختی‌ها و شرایط پر نوسان تأثیر گذار است و روز عقیدتی در واقع به معنای اهمیت این موضوع است و آثار و برکاتی را هم به دنبال دارد. از کارهای مهم در این روز می‌توان به معرفی و گزارش کار و همچنین بیان آخرین تحولات و تقدیر از مربیان و اساتیدی که در این امر نقش مهمتری را داشته‌اند اشاره کرد.

سپاه و عقیدتی – سیاسی از هم جدا شدنی نیستند

وی با اشاره به جداناپذیری سپاه و عقیدتی و سیاسی گفت: ایمان و بصیرت چراغ راه هر انسانی است. اگر ایمان سطحی باشد اما بصیرت نباشد نتیجه‌ای جز امثال انجمن حجتیه نمی‌دهد و اگر فردی دارای تحلیل سیاسی باشد اما ایمان نداشته باشد نتیجه‌ای جز امثال منافقین نمی‌دهد.

سعیدی یادآور شد: این دو عنصر باید متوازن باشد و هر پاسدار باید هم از نظر ایمانی قوی باشد و هم چشم بصیرت داشته باشد. همانطور که چشم سر برای حرکت کردن نیاز است چشم بصیرت نیز برای رویت حقایق نیاز است که بتوان جریان سالم را از غیرسالم، جریان انحرافی را از حق، حق را از باطل تشخیص داد و موضع‌گیری درستی را داشت.

علاقه مردم به سپاه به دلیل پاسداری از انقلاب است

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران در تشریح اهمیت عقیدتی – سیاسی در سپاه گفت: برای موفقیت یک فرد در مأموریت مولفه‌ها و عناصر زیادی لازم است. برای پیروزی در یک جنگ و مأموریت، بحث توانایی جسمی، تجهیزات، مهارت‌ها، آشنایی با منطقه هرکدام از این‌ها مولفه‌های مهمی هستند ولی اگر آن عنصر اصلی که به این فرد انگیزه بدهد نباشد که در این شرایط بایستد و مقاومت کند، مجموعه آن عوامل هیچگونه کارایی ندارد.

وی اضافه کرد: اگر سپاه فاقد ایمان و بصیرت بود مبدل به نیرویی می‌شد که هویت پاسدار انقلاب اسلامی را نداشت و به انقلاب و خودش لطمه وارد می‌کرد. اگر بنا بر این باشد که سپاه رسالتش را به نحو احسن انجام دهد، باید عنصر معنویت، ایمان و تقوا در حد بسیار بالایی فراهم شود.

این مسئول ارشد سپاه تاکید کرد: مردم به دلیل نقشی که سپاه در پاسداری از انقلاب داشته، به این نیرو و اعضای آن علاقه دارند. برای اینکه ما از تضییع جایگاه سپاه و تخریب فعال، نشاط و پیشتاز بودنش جلوگیری کنیم، باید علاوه بر ویژگی‌هایی که در سپاه باشد دو عنصر معنویت و بصیرت را در سپاه دنبال کنیم.

وی در تشریح کارهای انجام شده برای تبیین ویژگی‌های عقیدتی و سیاسی در سپاه خاطرنشان کرد: یکی از جاهایی که از 20 سال قبل نظام مناسبی داشت، عقیدتی – سیاسی بود که هم بخش سیاسی و هم بخش عقیدتی از یک نظام خوب برخوردار بود که این نشان از میزان اهتمام نماینگان امام به مسئله عقیدتی دارد.

طبیب معنوی پاسدارها هستیم

به گفته وی، این نظام در روند تحولات، چند بار بازسازی شده است و متغیرهایی که با آنها روبرو هستیم در نظام آموزش عقیدتی ما تأثیر گذار است. به طور مثال یکی از این متغیرها تغییر نسل‌هاست.

سعیدی با بیان اینکه اکنون ما با جوان‌هایی روبرو هستیم که جنگ را ندیده‌اند یا امام را در سنین کودکی فقط دیده‌اند، گفت: این نسل جدید نیازمند آموزش دیگری است.

وی افرود: متغیر دیگری که ما با آن روبرو هستیم بحث ارتباطاتی است که در گذشته نبوده. شبهاتی که امروزه متوجه ذهن مردم است در گذشته به نوع دیگری نمود می‌کرد یعنی همیشه باید در مورد محتوا، متغیرهای لازم را مد نظر قرار بدهیم که از پویایی و تأثیرگذاری بهینه برخوردار باشد. نظام آموزش عقیدتی مانند نظام بهداشت و درمان است و ما در حقیقت طبیب معنوی پاسدارها هستیم. باید هر تحول و تغییری را رصد کنیم و متناسب با آن متغیرها پیش بینی‌های لازم را اعمال کنیم.

سعیدی با اشاره به دیگر تحولات صورت گرفته گفت: ما به این نتیجه رسیدیم که اگر هر 3 سال یکبار بخواهیم یک پاسدار را تحت پوشش قرار دهیم، جوابگو نیست و به جای اینکه هر پاسدار هر 3 سال، یک ماه آموزش ببینید ما این فرآیند را به سالی یک هفته تغییر داده‌ایم. همچنین دیدیم اگر این آموزش را در شهرهای مقدس برگزار کنیم تأثیر بهتری خواهد داشت لذا یکی از طرح‌های ما در سال‌های اخیر این بود که پاسداران را به مشهد و یا قم ببریم.

وی در تشریح ثمرات این موضوع گفت: انگیزه بسیار زیادی را در متربیان در قم و مشهد میبینیم که به دلیل اینکه هم آموزش، زیارت و دیدار با علما تأمین می‌شود و این کار اهداف متعدد و جذابی را در خود جای داده است.

نماینده ولی فقیه در سپاه در ادامه این گفتگو به سایر تحولات صورت گرفته اشاره کرد و گفت: سومین تحولی که ما در این مسئله به وجود آوردیم، استاد محوری به جای متن محوری بود چراکه قبلاً ‌متن به استاد ارائه می‌شد و خواسته می‌شد این آموزش داده شود ولی اکنون موضوعات به استاد ارائه می‌شود و درخواست می‌شود که روی این موضوعات کار کند.

سعیدی در خصوص بهره گیری از روش های مناسب تعلیم و تربیت در حوزه های عملیه گفت: یکی از روش‌های خوب که در حوزه علمیه وجود دارد این است که تربیت اخلاقی با تربیت علمی همزمان است یعنی استاد در کلاس هم درس فقه می‌گوید هم درس اخلاق، هم فلسفه می‌گوید و هم با رفتار و گفتارش متربی را تربیت می‌کند، لذا ما نیز به سمتی رفتیم که ببینیم چطور می‌توان تربیت با تعلیم را ادغام کرد و به دنبال این هستیم که به راهکارهای بهتر برسیم.

ترسیم ویژگی های خانواده مطلوب در حال تحقیق و پژوهش است

حجت الاسلام سعیدی در ادامه مصاحبه خود با مشرق در تبیین اقداما انجام شده برای ترسیم ویژگی‌های یک پاسدار انقلاب اسلامی گفت: همانطور که هرچیزی استاندارد دارد، انسان هم دارای استانداردی است که آن را دین تعیین می‌کند. حدودی که دین تعیین کرده در قالب اخلاقیات، اعتقادات و احکام است که حدود انسان نیز هست. دومین کار الگو است که انبیا و ائمه معصوم الگوی ما هستند. ما می‌خواستیم استانداردهای اسلام را برای پاسدار مطلوب بنویسیم که یک پاسدار مطلوب در سن جوانی خود فکر، عقیده، عملکرد و مدیریتش چگونه باشد که مانیفست انسان مسلمان یک چیز است و مانیفست انسان پاسدار غلیظ تر که مانیفست انسان مطلوب در حدود 800 صفحه منتشر شد.

وی در توصیف استانداردهای انسان مسلمان تعیین شده در این کتاب شیعه، انقلابی، تابع ولی فقیه و منتظر امام زمان بودن را ذکر کرد و افزود: فاز بعدی پاسدار مطلوب است که مراحل پایان کار خود را سپری می‌کند. انسان مطلوب دارای منابع قرآن و سنت و پاسدار مطلوب دارای منابع قرآن، سنت، فرمایشات حضرت امام و رهبری، قانون اساسی و قانون عادی است.

سعیدی اضافه کرد: ما قصد جمع آوری این شش منبع را داریم تا بگوییم یک پاسدار مطلوب اینگونه باید باشد وهر پاسداری این کتاب را به عنوان یک مانیفست در منزل داشته باشد. اگر اسم این کتاب را بخواهیم در یک کلام خلاصه کنیم «نقشه کمال و تکامل انسان» مناسب خواهد بود و از این کتاب طرح‌ها و برنامه‌هایی می‌شود استخراج کرد که این کار در 3 فاز در حال اجرا است. فاز اول چاپ و منتشر شده، فاز دوم پاسدار مطلوب و فاز سوم خانواده مطلوب است که خانواده مطلوب بدست پژوهشکده نمایندگی ولی فقیه در سپاه در حال تحقیق و پژوهش است.

عنصر سیاسی برای پاسدار بسیار اهمیت دارد

حجت الاسلام سعیدی در توضیح اهمیت رکن سیاسی در مباحث مربوط به عقیدتی و سیاسی نیز گفت: امکان دارد انسان نابینا باشد اما همه چیز را درست ببینید و در مقابل انسانی دیگر چشم داشته باشد اما منحرف شده و در چاله سیاسی سقوط و دچار انحراف شو لذا عنصر سیاسی برای پاسداران بسیار اهمیت دارد.

وی با بیان اینکه برای یک مسلمان در نظام دینی برخورداری از فهم، بینش، درک و بصیرت سیاسی بسیار ضروری است، گفت: بسیاری از خواص که به چالش افتاده‌اند به خاطر فقدان بصیرت است. ابوموسی اشعری و یا بلعم باعورا به دلیل عدم فهم سیاسی سقوط کردند. در عصر نبوت و امامت خیلی از خواص سقوط کردند به خاطر اینکه فهم سیاسی نداشتند.

نماینده ولی فقیه در سپاه تاکید کرد: در سپاه به دلیل داشتن مأموریت های مختلفی چون مقابله با ضدانقلاب، جریان انحرافی و دشمن، اهمیت بصیرت افزون است. چون دشمن از شیوه‌های مختلف برای ضربه زدن به انقلاب استفاده می‌کند، پاسداران باید در اوج بصیرت باشند که بتوانند در شرایط لازم با هر نوع فتنه و انحرافی مقابله کنند.

یکی از قوی‌ترین بخش‌های سیاسی کشور بخش سیاسی سپاه است

نماینده ولی فقیه در سپاه در توضیح کارهای انجام شده برای بصیرت افزایی در سپاه خاطر نشان کرد: ما در این زمینه کارهای زیادی را انجام داده‌ایم چراکه یکی از قوی‌ترین بخش‌های سیاسی کشور بخش سیاسی سپاه است که از قدیم‌الایام این فعالیت را داشته است.

وی در تشریح اقدامات انجام شده گفت: ما در مرحله اول خبررسانی می‌کنیم چون خبر یکی از راهکارهای ورود انسان به تحلیل است و دوم اینکه راهکارهای تقویت بنیه تحلیل را هم پیش‌بینی کرده‌ایم. به عنوان مثال جریان شناسی تاریخ معاصر که کمک به بصیرت انسان‌هاست، جریان شناسی اندیشه‌های تاریخ معاصر که بسیار کمک می‌کند به بصیرت پاسداران و ارائه تحلیل که کمک می‌کند به بازپروری ذهن فرد.

برگزاری 80 تا 100 هزار نشست سیاسی در طول سال

وی همچنین افزود: یکی دیگر از کارها، برگزاری نشست‌های سیاسی است. به طور میانگین ما در سال 80 تا 100 هزار نشست سیاسی برگزار می‌کنیم و اکنون نیز بر حسب اقتضا این کار را برای اینکه بتوانیم مجموعه پاسداران و بسیج فعال و ویژه را در شرایط مختلف از آخرین تحولات سیاسی مطلع کنیم انجام می‌دهیم.

سعیدی با یادآوری اینکه پاسداران باید نسبت به دشمن داخلی و خارجی هوشیار و آگاه باشند، گفت: برنامه‌های ما شامل خبررسانی، تحلیل، نشست سیاسی و عرضه کتاب‌هایی است که نوشته‌ایم. به طور مثال درمورد حادثه سال 88 دو کتاب قوی نوشته‌ایم با نام‌های عبور از فتنه 88 1 و 2.

سپاه از هیچ نامزد انتخاباتی جانبداری نمی‌کند

حجت الاسلام سعیدی در تشریح برنامه‌های سپاه برای برای هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن انتخابات گفت: هر پاسداری به عنوان شهروند جمهوری اسلامی و وفادار به آرمان‌های نظام وظیفه شرکت در انتخابات را دارد. از دیگر وظایف سپاه امنیت در انتخابات است که اگر نیروی انتظامی درخواست کند، سپاه دریغ نخواهد کرد اما در رابطه با رأی دادن، فقط پاسداران را ارشاد می‌کنیم و معیارها، ضوابط، تدابیر رهبری و حضرت امام را بیان می‌کنیم اما ابداً وارد مصداق نمی‌شویم و به خود پاسداران واگذار می‌کنیم.

وی اضافه کرد: پاسداران ما از فهم و درک بالایی برخوردار هستند که وقتی معیارها، ضوابط و رهنمودهای رهبری را می‌بینند خودشان به سمت انتخاب اصلح و بهینه برای پاسداری از انقلاب خواهند رفت.

تدابیر رهبر انقلاب چراغ راه هر فرد مسلمان است

این مسئول عالی رتبه سپاه همچنین درمورد انتخابات پیش رو گفت: ما تجربیات تلخ و شیرینی را پشت سر گذاشته‌ایم، جامعه ما نباید اشتباهات گذشته را تکرار کند. رهبر معظم انقلاب فرمودند: «رئیس جمهور آینده باید مزایای دولت‌های پیشین را داشته باشد اما معایبش را نداشته باشد.» این تدبیر چراغ راه و نقشه‌ای است برای هر فرد مسلمانی که خودش را پیرو ولایت می‌داند. راه صحیح این است که ما تدابیر رهبری را دیده و مسیری که ایشان انتخاب کرده را ادامه بدهیم و معایب و محاسنش را مقایسه کنیم.

وی تاکید کرد: بنده نظرم این است که خطری که در کمین همه انقلاب‌ها بوده رجعت است. یعنی بازگشت به عقب، بازگشت به قهقرا؛ همان اتفاقی که در انقلاب موسی بن عمران و پیامبر افتاد. بعد از پیامبر جامعه برگشت به عصر جاهلیت. درست است که یک سری شاخصه‌های عصر جاهلیت را نداشت ولی محتوا، محتوای عصر جاهلی بود.

در دولت دهم شاهد یک سری واخوردگی، انحراف از شعارهای اصلی و ارزشی بودیم

حجت‌الاسلام سعیدی با اشاره به سه دوران کارگزاران، اصلاح طلبان و اصولگرایان گفت: در دولت نهم ما امتیازات بسیار خوبی را شاهد بودیم اما در دولت دهم بود که ما شاهد یک سری واخوردگی، انحراف از شعارهای اصلی و ارزشی بودیم.

وی اضافه کرد: مردم ما باید به جلو بروند و به عقب برنگردند. یعنی رئیس جمهور بعدی باید از توان بالای مدیریتی، ظرفیت ولایتمداری بالا، از ظرفیت ارزشی بالایی برخوردار باشد. بتواند کشور را از این مرحله عبور، مسئله تورم و معیشت مردم را حل و گام‌های بلندی را برای اتمام پروژه‌هایی که زمین مانده است بردارد.

تفکر کارگزاران ضربات زیادی به حرکت انقلاب وارد کرد

نماینده ولی فقیه در سپاه اضافه کرد: بازگشت به زمان دولت کارگزاران و اصلاح طلبان رجعت است و این با حرکت یک ملت انقلابی پیشرو سازگاری ندارد. زمان کارگزاران، تفکر آنها ضربات زیادی به حرکت انقلاب وارد کرد.

وی ادامه داد: بخشی از محسنات دوره کارگزاران، سازندگی بود ولی خلاء فرهنگی مشهود بود. اصلاح طلبان زاویه‌های زیادی با تفکرات حضرت امام داشتند. در روزنامه‌ها، مجلات و صحبت‌هایشان ما نسبت به آزادی، جامعیت دین زاویه‌های زیادی را شاهد بودیم.

نماینده ولی فقیه در سپاه پیرامون معضلات دولت‌های پیشین گفت: ما باید جبهه‌هایی که در برابر تفکر امام و رهبری زاویه دارند را به طور متوازن ببینیم. بزرگ کردن یک جریان و ندیده گرفتن جریان دیگر به ما ضربه می‌زند.

حرف‌هایی که آقایان آن روزها زده‌اند هنوز در ذهن بسیاری هست

سعیدی با بیان اینکه از ورود مجدد تفکر تکنوکراتی کارگزاران به قوه مجریه نگرانی داریم ، گفت: حرف‌هایی که آقایان آن روزها زده‌اند هنوز در ذهن بسیاری هست، تورم 50٪ دوران آقای هاشمی، تبدیل شدن دوران خدمتگزار به دولت کاسب که هر وزیری خودش پول درمی‌آورد و خودش خرج کند با هیچ منطق سازگاری ندارد.

وی اضافه کرد: اقتصاد آزاد جزء برنامه‌های آن روز بود در برابر آزادی اقتصادی. حضرت امام و رهبری معتقدند به آزادی اقتصادی بودند. دولت موسوی می‌گفت اقتصاد دولتی، دولت آقای هاشمی می‌گفت اقتصاد آزاد، عرضه و تقاضا؛ تز آدام اسمیت. این با آزادی اقتصادی که مقام معظم رهبری می فرمایند تفاوت دارد.

نوشته شده در سیاسی. Leave a Comment »

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s