با وابستگی تامین 50 درصد مواد غذایی مردم ایران به واردات در شرایط ورود فاز تحریم ها به نفت در برابر غذا، فقر و کم غذایی در حال گسترش است.

Downloadسایت خبری راه کارگر: براساس بررسی‌های انجام شده توسط سازمان بهداشت جهانی در 20‌درصد خانوارهای ایران فقر و کم غذایی به صورت مزمن وجود دارد و 15 ‌درصد کودکان کشور دچار سوءتغذیه هستند. همچنین طبق برآوردی که از مقایسه آمار تولید و مصرف در کشور به دست می‌آید، مصرف سرانه برخی از مهم‌ترین مواد غذایی مثل نان، برنج، قند و شکر، روغن نباتی، گوشت قرمز، گوشت مرغ و لبنیات عموما در دو سال اخیر دچار تغییر میزان مصرف در سبد خانوار شده است. مقایسه مصرف محصولات دامی در کشور طی دو برنامه سوم و چهارم نیز تا حد زیادی می‌تواند ترسیم‌کننده تغییر سبد خانوار باشد.


با وابستگی تامین 50 درصد مواد غذایی مردم ایران به واردات در شرایط ورود فاز تحریم ها به نفت در برابر غذا، فقر و کم غذایی در حال گسترش است.

به نوشته شرق، کاهش 30‌درصدی مصرف شیر و جایگزینی حبوبات و غلات به جای پروتئین‌های گوشتی بارزترین تغییرات سبد خرید خانواده‌هاست. در بین مواد پروتئینی نیز نقش گوشت قرمز و ماهی کمرنگ‌تر و گوشت مرغ بیشتر شده است.در کنار تغییر سبد غذایی خانوار که تحت‌تاثیر شرایط اقتصادی ایجاد شده، ضریب امنیت غذایی در کشور نیز روندی کاهنده داشته است. براساس این گزارش در حال حاضر با خوش بینانه ترین برآوردها تنها 50 درصد از انرژی مورد نیاز روزانه مردم با تکیه بر تولیدات داخلی تامین می شود و تامین 50 درصد بقیه مشروط به واردات است. به گفته عباس کشاورز مسوول مطالعات و کارشناسی دفتر سازماندهی کشاورزی و آب اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران «بررسی تغییرات سرانه واردات محصولات کشاورزی طی سال‌های 68 تا 90 حاکی از آن است که متوسط سرانه واردات این محصولات طی برنامه‌های اول توسعه حدود 143‌کیلوگرم، در برنامه دوم حدود 161‌کیلوگرم و در برنامه سوم 157‌کیلوگرم بود، اما این میزان در برنامه چهارم به بیش از 191‌کیلوگرم افزایش یافت. به گفته کشاورز در سال‌های 89 و 90 نیز سرانه واردات به ترتیب 199 و 173‌کیلوگرم بوده است. براساس این آمار در دو سال گذشته متوسط تراز تجاری محصولات کشاورزی به حدود 11‌میلیون تن رسیده است. وابستگی 50 درصدی تامین مواد غذایی مورد نیاز روزانه مردم به واردات از خارج در حالی که تحریم های اقتصادی وارد فاز غذا در برابر نفت شده است، گرسنگی مزمن، به خطر افتادن حداقل تامین غذایی اکثریت مردم ایران و گسترش شدید دامنه بیماری های ناشی از کمبودغذا را به واقعیتی هولناک تبدیل کرده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s