آیا مسیح همسر خود را از سنگسار نجات داده است؟ / زهره سحر خیز

masihالیزابت وارگاس تهیه کننده پرنفوذ برنامه، د ر شبکه تلویزیونی نیرومند ای بی سی آمریکا در تدارک تهیه برنامه ای در مورد مسیح است . برنامه این نظریه را مورد بررسی قرار داده است که آیا این درست است که مریم ماگدالنا ، همسرعیسی مسیح بوده و از او فرزندی به جهان آورده است؟


آیا مسیح همسر خود را از سنگسار نجات داده است؟ / زهره سحر خیز

روشنگرب
عنوان برنامه این است ” عیسی، مری و داوینچی” . بنا بر گزارش بی بی سی برنامه خانم وارگاس بخشا بر پایه کتابی است به نام ” کد داوینچی” که اخیرا منتشر شد و فورا به یکی از پرفروش ترین کتاب ها در آمریکا تبدیل شد. کتاب ادعا میکند که مریم ماگدالنا که بسیاری معتقدند قبل از ملاقات با مسیح به تن فروشی اشتغال داشته است، زن مسیح بوده است. بنا بر بسیاری از تعابیرعیسی او را نخستین بار هنگامی ملاقات میکند که او متهم به زنا شده و در آستانه مجازات مرگ و سنگسار بود و آن حکم معروف مسیح مبنی بر آنکه کسی باید سنگ بیندازد که خود گناهی نکرده باشد محکوم را از سنگسار نجات میدهد. در بسیاری از تفاسیر زنی که در انجیل لوقا به اتهام زنا گرفتار شده هم اوست و مسیح خواهان بخشودگی او میشود.البته بسیاری هم مریم ماگدالنا و این زن را یک نفر نمیدانند.
درکتاب ” کد داوینچی ” گفته میشود مریم ماگدالنا پس از به صلیب کشیده شدن عیسی از اورشلیم فرار میکند و فرزند خود از عیسی را نیز همراه خود میبرد. بنا بر این نظریه که اولین بار نیست که مطرح میشود، داستان واقعی مسیح و مریم ماگدالنا در محافل مخفی زنده نگاه داشته میشود و از جمله لئو ناردو داوینچی خالق مونالیزا و نابغه اواخر قرون وسطی این داستان را بطور نیمه تمام و نیمه پوشیده زنده نگه میدارد.
مریم ماگدالنا مطابق متن انجیل از جمله زنان جلیلیه است که از مسیح و حواریون پیروی میکند، او در مراسم به صلیب کشیده شدن مسیح حضور دارد، در خاکسپاری او حاضر است، اوست که در یکشنبه پاک به قبرستان میرود تاپیکر مسیح را روغن بمالد،او ست که گور مسیح را خالی می بیند و اوست شاهد اولین رستاخیز مسیح بعد از مرگ و ” بشارت دهنده” این رستاخیز به ” بشارت دهنده گان” هم اوست.
این همه اعتبار برای زنی که آشکارا قبل از ملاقات مسیح روسپی محسوب میشد و مجازاتش در جامعه بدوی سنگسار، داستان مریم ماگدالنا را به یکی از انسانی ترین داستان های انجیل ، تبدیل کرده است و نشان دهنده آن است که مذاهب بزرگ حداقل در دوره ای که صدای جنبش مظلومان بودند در برابر زورمندان ، با قربانیان مقدم ظلم و زوریعنی زنان، مهربان بودند. در اسلام نیز که امروز توسط بنیاد گرایان به ابزار خشن ترین و ظالمانه ترین رفتار با زنان تبدیل شده است، قران آنجا که ظالمان را از روز معاد میترساند ، در میان هول هیبت و وحشتی که حرکت کوهها و به هم بر آمدن زمین و زمان در روز معاد بر می انگیزد ، توجه مخاطب را به صدای دختر زنده به گور شده جلب میکند : به کدامین گناه کشته شدم!

وجود مسیح در تاریخ ثابت نشده است. بسیاری محققان از ” مسیح ” های گوناگونی صحبت میکنند که از میان مردم برخاستند و با وضع موجود در افتادند و همه این ها سرانجام در داستان های انجیل به یک شخصیت تبدیل شده اند. در باره وجود، یا عدم وجود، مسیح به عنوان یک شخصیت تاریخی هرعقیده ای داشته باشیم، نمیتوانیم منکر اهمیت تصورات و افکار و عقاید مردم باشیم که در تصویر مسیح و شخصیت های دور وبر داستان او نقش بسته است.

تعبیر داستان مریم ماگدالنا به عشق لطیف بین عیسی و مریم قبلا سابقه داشته است . خود صحنه هایی که انجیل توصیف میکند از لطافت خاصی برخوردار است.اگر زنی که در انجیل لوقا مسیح ملاقات میکند مریم باشد که در افکار عمومی جوامع مسیحی چنین است ، او مسیح را بسیار دوست دارد، پاهای او را به اشک تر میکند و با موهایش خشک میکند، محبتش به مسیح نشانه ادامه تداوم عشق خدا در وجود انسان است و به خاطر عشق زیادش مستحق بخشایش . در زندگی و مرگ عیسی ، هنگامی که او معجزه میکند و هنگامی که به صلیب کشیده میشود مریم با اوست. عشق او از وفاداری یک حواری فراتر میرود ، وقتی که در یکشنبه پاک بر سر گور مسیح میرود و جسد را نمی بیند به یک حواری اطلاع میدهد حواری بر سر قبر می شتابد و واقعه را تصدیق نموده و سپس آنجا را ترک میکند ، اما مریم میماند. دراعتقاد مسیحی او تنها کسی است که به خاطر عشق زیاد در زمره مقدسین درآمده است.
مقامات مذهبی مسیحی این پدیده را در داستان مریم ماگدالنا می شناسند ولی به آن جنبه معنوی میدادند، مانند تعبیری که در ایران از یار و معشوق و شراب در اشعار شاعران ما مثلا حافظ داده شده است. ارائه یک تفسیر زمینی از این داستان در یکی از مهم ترین شبکه های تلویزیونی آمریکا خیلی ساده نیست. باید دانست آمریکا یکی از مذهبی ترین دموکراسی های غربی محسوب میشود و بعلاوه کسانی که اکنون دولت را در دست دارند معتقدان بنیادگرای موسوم به مسیحیان دوباره زاده شده هستند که بسیاری از قوانین لغو شده مبتنی بر اصول مذهبی را احیاء کرده اند .

خانم وارگاس میگوید با اینکه این برنامه را با نهایت احترام تهیه کرده ام اما شما نمیتوانید راجع به این مسایل برنامه تهیه کنید بدون اینکه مردم را برنجانید.
تلویزیون ای بی سی هم اکنون تعدادی از مقامات مذهبی و دین شناسان را دعوت کرده است که در مورداین برنامه نظر خود را بگویند.جوزف فئو نماینده لژ کاتولیک ها به شدت کتاب داون براون را مورد انتقاد قرار داده است. او گفت اکثریت مردم در این نظر نه ذره ای عقلانیت می بینند و نه نشانی از حقیقت. این نظر به شدت تحت تاثیر عقاید پدرریچارد براین از کلیسای نوتر دام است. ریچارد براین گفته است که مریم ماگدالنادر دستگاه مذهبی دست کم گرفته شده است.
تحلیل گران اجتماعی از پیدایش یک موج ضد سنتی که از سخت گیری و چهره عبوس مسیحیت بنیادگرای دولت بوش خسته شده است ، خبر میدهند. هدف تهیه کننده گان برنامه و شبکه پخش کننده نیز مذهب زدایی نیست ، زمینی کردن مذهب و جذاب کردن آن است. خود خانم وارگاس بر این نکته انگشت گذارده است . او میگویدای بی سی هیچ سندی بدست نیاورده است که نشان دهد عیسی زن داشته است امااین داستان را به کلی هم نمیشود نادیده گرفت:” برای من این موضوع مذهب را جذاب تر کرده است ” امید شبکه این است که همین حالت را به بیننده گان خود منتقل کنیم.”
زهره سحر خیز

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s