واکنش ها به کاندیداتوری هاشمی رفسنجانی

entekhabat.tuka-nayestaniواکنش ها به کاندیداتوری هاشمی رفسنجانی
سایت خبری راه کارگر ـ کاندیداتوری هاشمی رفسنجانی، علیرغم منتظر ماندن او به عدم مخالفت قطعی رهبر رژیم، و ثبت نام در آخرین لحظات، خشم اصولگرایان و سینه چاکان بیت رهبری را برانگیخته است. نامه ی 150 تن از نمایندگان مجلس در اعتراض به سخنان هاشمی رفسنجانی در مورد این که با «اسرائیل در حال جنگ نیستیم» و هشدارهای سربازجوی کیهان در مورد ورود او بیان این خشم است. از سوی دیگر اصلاح طلبان حکومتی نیز تلاش دارند که هاشمی رفسنجانی به مقام «ناجی» خود که به آن نام «ناجی ملت» گذاشته اند برسانند. در این میان مردم ما اما، برای آینده مستقل خود چگونه باید وارد اقدام انقلابی شوند، سئوالی است که پاسخ آن بر دوش فعالان سیاسی و پیشروان جنبش انقلابی است.

هشدار حسین شریعتمداری نسبت به نامزدی رفسنجانی
حسین شریعتمداری، نماینده خامنه ای در کیهان، نوشت :
ماشاءالله‌،‌حزب‌الله… (يادداشت روز)

1- آوردگاه «جمل» است. آتش جنگ فرو نشسته و امير مؤمنان عليه‌السلام در حالي که چشم فتنه را کور کرده‌اند، با تأسف به کشته شدگان سپاه فريب مي‌نگرند و در وصف جنگ‌افروزان فتنه‌گر که بعد از آنهمه رجزخواني و خط و نشان کشيدن‌ها به سختي شکست خورده و به خاک مذلت افتاده‌اند مي‌فرمايند؛
«و قد ارعدوا و ابرقوا و مع هذين الامرين الفشل ولسنا نرعد حتي نوقع و‌لانسيل حتي نمطر… اصحاب فتنه جمل چون رعد غريدند و مثل برق جرقه زده و از جاي برآمدند اما، علي‌رغم آنهمه لاف گزاف، هنگام کارزار، ناتوان و ترسان بودند و از هم گسيخته و پراکنده شدند، ولي ما، خروش برنمي‌داريم مگر آن که دست به عمل مي‌زنيم و هرگز نمي‌باريم مگر آن که سيل به راه مي‌ اندازيم».
حضرت پيش از آغاز جنگ و هنگامي که پرچم را به دست فرزندش محمد حنفيه مي‌سپرد، خطاب به او فرموده بود؛ «اگر کوه‌ها از جاي کنده شدند، تو بر جاي خويش بمان، دندان‌ها را بر هم بفشار، جمجمه‌ات را به خدا بسپار، پاي بر زمين کوب و چشم به دور دست‌هاي سپاه دشمن بدوز، بيم به خود راه مده و بدان که پيروزي از جانب خداست».
2- بعد از ثبت‌نام آقاي هاشمي رفسنجاني به عنوان نامزد انتخابات رياست‌‌جمهوري يازدهم، که متأسفانه در قاب مشترک اصحاب فتنه و حلقه انحرافي صورت پذيرفت، رسانه‌ها و مقامات خارجي و دنباله‌هاي داخلي آنها در اقدامي هماهنگ و مانند دهها مورد مشابه ديگر، صدا به هلهله بلند کردند و صفحات اول روزنامه‌ها و خروجي سايت‌ها را از اين توهم انباشتند که چه نشسته‌ايد؟! کار نظام و انقلاب تمام شد! و حزب‌الله مي‌رود که خانه‌نشيني پيشه کند! و…
اين همه هياهو در حالي است که وقتي به صحنه نگاه مي‌کني به وضوح مي‌بيني که هيچ اتفاق تازه‌اي نيفتاده است. آمريکا به عنوان حامي رسماً اعلام شده ائتلاف فتنه و انحراف، همان آمريکاست که به قول هفته‌نامه «ويکلي استاندارد» تمامي رؤساي جمهور آمريکا از کارتر تا اوباما در يک نقطه با امام خميني(ره) به اشتراک نظر رسيده‌اند و آن، اين که «آمريکا هيچ غلطي نمي‌تواند بکند». مردم، همان مردم هستند که فتنه آمريکايي- اسرائيلي88 -جنگ احزاب- را علي‌رغم آنهمه برنامه‌ريزي بيروني و ائتلاف همه دشمنان داخلي و خارجي به ديوار بصيرت 9 دي کوبيدند. همان‌ها که بعد از آنهمه رجزخواني مشترک دشمنان بيروني و دروني، حماسه بي‌نظير 22 بهمن را آفريدند. همان مردمي که با وجود تحريم انتخابات مجلس نهم از سوي مدعيان اصلاحات، به مراتب بيشتر و گسترده‌تر از انتخابات‌هاي قبلي پاي صندوق‌هاي رأي آمدند و…
و اما، اصحاب فتنه و حلقه انحرافي نيز همان‌ها هستند که بودند و تاکنون هرچه کوشيده‌اند و خروشيده‌اند، راه به جايي نبرده و در نهايت اعتراف کرده‌اند که براي «هيچ» بيهوده به خود پيچيده‌اند! بنابراين چه فاکتور جديدي به ائتلاف فتنه و انحراف اضافه شده است که تاکنون نبوده است؟! اگر پاسخ «هيچ» است- که هست- بي‌ترديد اين همه سر و صداي مشترک بيروني و داخلي نيز براي هيچ است. نيست؟!
3- اکنون بايد پرسيد حضور آقاي هاشمي رفسنجاني در قاب نامزد مشترک فتنه و انحراف چه تغييري مي‌تواند در معادلات قبلي اين دو جريان ايجاد کند؟ و چه ارزش افزوده‌اي براي اين ائتلاف بي‌ارزش در پي خواهد داشت؟ مگر جناب هاشمي بيرون از جبهه مدعي اصلاحات طرفداران ديگري هم دارد؟ پاسخ منفي است يعني کساني که از آقاي هاشمي طرفداري مي‌کنند همان‌ها هستند که پيش‌‌از‌‌اين و طي چند سال گذشته در ميان طرفداران و حاميان فتنه و انحراف حضور داشته‌اند بنابراين آقاي رفسنجاني جمع جديدي را به طيف ياد شده اضافه نکرده و نمي‌کند که اينهمه هياهو براي آن قابل اعتناء باشد. مگر مدعيان اصلاحات بارها اعلام نکرده‌اند که هاشمي رفسنجاني سردار بي سپاه است؟! و مگر کارگزاران و مدعيان اصلاحات قبل از اين با يکديگر در ائتلاف نبوده‌اند که حالا پيوند آنان، يک حرکت و اتفاق جديد تلقي شود؟! و به قول کودکانه يکي از اصحاب فتنه، نامزدي هاشمي به منزله «انفجار بمب در ميان اصولگرايان»! باشد؟!… خب! با اين حساب بايد پرسيد، آن اتفاق مهمي! که دشمنان بيروني و ائتلاف مشترک فتنه و انحراف در بوق و کرنا کرده‌اند چيست؟!
4- حالا به اين نکته مي‌رسيم که وقتي نامزدي آقاي رفسنجاني هيچ تغيير جديدي در جبهه فرو ريخته و ائتلاف مشترک فتنه و انحراف پديد نمي‌آورد، اصرار فتنه‌گران براي نامزدي ايشان با چه هدف و منظوري صورت پذيرفته است؟ پاسخ به اين سؤال اگرچه فصل جداگانه‌اي مي‌طلبد ولي در اين مختصر به دو نکته اشاره مي‌کنيم.
الف: برخي از مدعيان اصلاحات و چند رسانه بيگانه طي همين 48 ساعت گذشته با صراحت اعلام کرده‌اند نبايد انتظار داشت که نامزدي آقاي رفسنجاني، پايگاه از دست رفته جبهه اصلاحات را به آنان بازگرداند چرا که هاشمي يک بار در همين ميدان حضور داشته و نگاه مردم به ايشان با اندکي تفاوت همان نگاه به اصلاح‌طلبان است ولي نامزدي آقاي رفسنجاني- به قول بي‌بي‌سي- مي‌تواند پوششي براي فعاليت انتخاباتي اصلاح‌طلبان باشد و زمينه‌اي براي بازگشت آنها به درون حلقه نظام فراهم آورد. ولي از اين فرصت- به گفته تحليلگر راديو فردا- نبايد انتظار تجديد حيات اصلاح‌طلبان را داشت.
ب: و اما، اکنون به خبري اشاره مي‌کنيم که مي‌دانيم جناب هاشمي رفسنجاني مي‌تواند با تحقيق و بررسي دقيق از صحت آن اطمينان حاصل کند. تحقيق در اين زمينه براي ايشان دشوار نيست.
آقاي خاتمي بعد از اصرار آقاي هاشمي براي کانديدا شدن به چند تن از افراد بسيار نزديک خود مي‌گويد؛ آقاي رفسنجاني مي‌داند که شوراي نگهبان صلاحيت مرا رد مي‌کند و قصد دارد بعد از رد صلاحيت من، بدون آن که هزينه‌اي پرداخته باشد، آراي اصلاح‌طلبان را به صندوق کانديداي تحت فرمان خود منتقل کند. خاتمي مي‌گويد؛ نامزد مورد نظر او هم راي نمي‌آورد ولي شکست وي به حساب هاشمي نوشته نمي‌شود و هاشمي مي‌تواند کماکان منتقد شرايط کنوني باقي بماند بي آن که جايگاه خود را به راي مردم گذاشته باشد. در همين حال و هوا، جلسه‌اي در «…» تشکيل مي‌شود. در اين جلسه آقاي «م» پيشنهاد مي‌کند مي‌توانيم با اين توضيح- بخوانيد ترفند و توجيه- که خرابکاري‌هاي احمدي‌نژاد باعث رويگرداني مردم از ايشان شده است و فرصت براي نامزدي آقاي هاشمي فراهم است و… توافق هاشمي را براي کانديداتوري جلب کنيم و تاکيد مي‌کند که اگرچه آقاي هاشمي فاقد پايگاه مردمي است و شکست مي‌خورد ولي اين شکست به حساب اصلاح‌طلبان نوشته نمي‌شود، چرا که هيچکس هاشمي را اصلاح‌طلب نمي‌داند! و سابقه همراهي او با نظام را فراموش نمي‌کند. در پي همين تصميم است که از يکسو آقاي خاتمي روي نامزدي آقاي هاشمي اصرار مي‌ورزد و سخن «کاش هاشمي مي‌آمد» او در رسانه‌هاي داخلي و خارجي بازتاب گسترده داده مي‌شود و از سوي ديگر برخي از افراد مطرح در همين طيف ماموريت مي‌يابند که تاکيد ‌کنند هاشمي همان عاليجناب سرخپوش است!… و بدين ترتيب بار ديگر آقاي هاشمي به عنوان «پل» در اختيار مدعيان اصلاحات قرار مي‌گيرد. يعني همان‌ها که بيشترين اهانت‌ها را عليه وي روا‌داشته بودند و هرگز از آن همه اهانت و دشمني ابراز پشيماني نکرده و نمي‌کنند!
پيش از اين با محاسبه شرايطي که مي‌دانستيم از نگاه آقاي رفسنجاني پنهان نيست پيش‌بيني کرده بوديم ايشان نامزد نمي‌شود ولي فاکتورهاي ديگري که به برخي از آنها اشاره شد در ميدان محاسبات وي قرار گرفت و ايشان را در معرض يک شکست قطعي و غيرقابل اجتناب ديگر قرار داد.
5- در اين ميان پيوند حلقه انحرافي با اصحاب فتنه نيز در فريب جناب هاشمي بي‌تاثير نبوده است. توضيح آن که حلقه انحرافي به پايان عمر خود رسيده است و با خاتمه دولت احمدي‌نژاد، بايد از قطاري که بي بليت سوار آن شده بود پياده شود. بنابراين حلقه انحرافي براي ادامه حيات خود چاره‌اي جز پيوند با يک جريان سياسي ديگر نداشت. اما براي ائتلاف با اصحاب فتنه مانند هر معامله ديگري پاي داد و ستد در ميان است. حلقه انحرافي اگرچه هويت ندارد ولي دست گشاده‌اي بر رانت قدرت و ثروت دارد. و اين همان امتيازي است که به اصحاب فتنه داده است و از سوي ديگر اصحاب فتنه در مقابل برخورداري از رانت قدرت و ثروت حلقه انحرافي، اين حلقه را در بازي بعدي مي‌پذيرد. حضور غيرقانوني آقاي احمدي‌نژاد در جريان ثبت نام مشايي و اعلام حمايت از وي که علي‌رغم اعتراض‌هاي فراوان صورت گرفت در همين بستر قابل ارزيابي است. آقاي احمدي‌نژاد با اين اقدام انتحاري خود به اصحاب‌فتنه پيام مي‌دهد که براي تنش‌آفريني و فتنه‌انگيزي آماده است و مي‌توانند روي قانون‌گريزي و ساختارشکني حلقه انحرافي حساب باز کنند. پيام‌هاي پنهاني رد‌و‌بدل شده بماند براي فرصتي ديگر.
6- تنها تغيير قابل توجه در صورت مسئله اين روزها، حضور پرشورتر از هميشه در انتخابات رياست جمهوري يازدهم است، چرا که از يکسو مردم در مشاهده همراهي و همخواني بيگانگان با اصحاب فتنه و انحراف، انگيزه قوي‌تري براي حضور در انتخابات يافته‌اند و از سوي ديگر حضور همه سليقه‌ها، آراي انبوه‌تري را به صندوق‌ها سرازير مي‌کند.
و بالاخره اصحاب فتنه و انحراف مي‌دانند و آزموده‌اند که اگر بار ديگر خيال فتنه و آشوب در سر داشته باشند، حزب‌الله يعني همان مردم پاکباخته حتي به اندازه چند ساعت نيز به آنها امان نمي‌دهند و به قول مولايشان حضرت امير عليه‌السلام، وقتي نوبت باريدن به آنها مي‌رسد، سيل به راه مي‌اندازند. به اعتراف واشنگتن‌پست، فدائيان رهبر ايران- حضرت آقا- از چند هزار کيلومتر فاصله بحران سوريه را مديريت مي‌کنند و در لبنان و فلسطين حضور دارند. نبايد مقابله اين نيروي عظيم با آشوب‌هاي داخلي را ناديده گرفت… ياد مرحوم حاج بخشي به‌خير، گوش کنيد! هنوز فريادش طنين‌انداز است که؛ ماشاءالله، حزب‌الله.
حسين شريعتمداري

خط و نشان نظامیان برای مشایی و هاشمی

گروهی از فرماندهان نظامی به طور تلویحی اعلام کردند اعضای سپاه پاسداران و سازمان بسیج به اسفندیار رحیم مشایی و اکبر هاشمی رفسنجانی (در صورت تائید صلاحیت) رای نخواهند داد.

اکبر هاشمی رفسنجانی و اسفندیار رحیم مشایی روز گذشته (شنبه ۲۱ اردیبهشت) نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شدند که حضور این دو نفر با استقبال گروهی از اصلاح‌طلبان و حامیان احمدی‌نژاد و انتقاد گروهی از محافظه‌کاران مواجه شده است.

حسن فیروزآبادی٬ رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روز یکشنبه (۲۲ اردیبهشت) بدون آن‌که نامی از هاشمی و مشایی ببرد از مردم خواسته به کسانی که به آمریکا و بریتانیا «گرایش» دارند یا قبلاً داشته‌اند٬ رای ندهند.

غلامحسین غیب پرور٬ فرمانده سپاه فارس هم گفته ما با افرادی که «فتنه ۸۸ را ساختند هیچ گاه آشتی نمی‌کنیم و این خط قرمز ماست.»

غیب پرور افزوده است: «معیار ما در انتخاب افرادی نیست که با هم در دقیقه آخر به ثبت نام می‌آیند و یا اینکه رادیوهای بیگانه ثبت نام آنان را اعلام کرده و جشن می‌گیرند.»

وی اظهار کرده که «ما رئیس جمهوری می‌خواهیم که به ولایت بی اعتنا نباشد٬ 10 روز قهر نکند.»

غلامعلی ابوحمزه٬ فرمانده سپاه همدان هم در سخنانی با حمله به اکبر هاشمی رفسنجانی٬ محمد خاتمی و محمود احمدی‌نژاد گفته است: «هر کسی را که شورای نگهبان تایید می‌کند، لزوماً اصلح نیست بلکه صالح است و فرد اصلح را مردم باید با معیارهای رهبری انتخاب کنند.»

ابوحمزه افزوده که «طبق مستندات متقن کاندیدای دولت {رحیم مشایی} رد صلاحیت می‌شود و ممکن است اگر این اتفاق بیفتند جریان دولت مسائلی را ایجاد کند.»

به گفته وی «جریان انحرافی لیدر خود را انسان کامل می‌داند و در مسائل روحی، معنوی و مذهبی رابطه مرید و مرادی با او دارند که باید گفت این رویه شبیه جریان فراماسونری دارد.»

 

حاکمیت ملی ایران
با تمام نیرو از به قدرت رسیدن رفسنجانی جلوگیری کنیم
کارل سیگن دانشمند و کیهان شناس معروف معاصر در یک بحث علمی‌ گفت که » انسان دارای ظرفیت بی‌ حدیست برای گول زدن خودش». ما ایرانیان ۳۵ سال است که به فرم‌های مختلف از شروع به قدرت رسیدن این ارتجاع سیاه آخوندی تا این لحظه خودمان را گول زده ایم و هنوز هم دستبردار نیستیم. دوباره جمعی به تکاپو و زمینه سازی افتاده اند تا رفسنجانی رسواتر از رسوا و عامل اصلی‌ تمام سیه روزیهای ۳۵ سال گذشته ایران را به قدرت برسانند. عامل سیه روزی از بقدرت رسیدن خمینی خامنه‌ای گرفته تا جنگ، قتل عامهای ده‌ شصت و بقیه کشتارها، چپاولگر منابع مالی مملکت، باج ده‌ بینلملل، و یکی از سردستگان تروریست بینلملل

هاشمی‌ رفسنجانی رفت تو استین علی‌ خامنه‌ای تا از قوطیهای «رای گیری» بیرون اید. رفسنجانی این پدرخوانده مافیای حکومت و ثروت برای نجات ولی وقیح با عوامفریبی پا به عرصه میدان سیرک گذاشت تا با وصله پینه خامنه‌ای را از اوج ذلالت و ورشکستگی برهاند. ما در این شعبده بازی از هیچ فردی حمایت نمی‌کنیم و تمام این حکومت را ضّد ایرانی‌ می‌دانیم که چیزی به جز سلطه اسلام متجاوز و اشغالگر به سرزمین ما نمی‌باشد
چنانچه رفسنجانی‌ به قدرت برسد با توجه به سیاست معتدل دولت اوباما در قبال حکومت اسلامی میتواند شرائط مطلوبی برای غرب ایجاد کند که فقط و فقط از نظر روابط خارجی‌ باعث برداشتن تحریمها شود مشروط به اینکه آمریکا کاری بکار اوضاع داخلی‌ ایران نداشته باشد و از حقوق بشر و دموکراسی اسمی نبرد. مثلا اینکه غنی سازی اورانیوم را به همان میزانی‌ که غرب میخواهد کاهش دهد و به شکلی دست از حمایت سوریه، حزب‌الله لبنان، و حماس، و بقیه خرت و پرتها بکشد
رفسنجانی همین امروز در اولین صحبتش مشخص کرد که مخالفین حکومت دقیق دقیق بدانند که در در همان پاشنه میچرخد و وقتی‌ صحبت شرکت از سلائق مختلف سیاسی میشود منظور خودی هاست و بقیّه متوجه باشند که از حول حلیم تو دیگ نیفتند. از این قرار » ضرورت ايجاد اتحاد، اعتماد و قابليت جمع کردن همه سلايق و طيف‌هاي داخل خانواده نظام و انقلاب اسلامي و مديران دلسوز و با تجربه کشور را مي‌طلبد » که
نابود باد جمهوری اسلامی
پیش به سوی ایرانی‌ سکولار و دمکراتیک

عضو هیات رئیسه مجلس: احتمال‌ردصلاحیت‌ هاشمی‌به‌خاطر کهولت‌سن
مهر: محمد دهقان عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت : وقتی طبق قانون یک نماینده مجلس که کار اجرایی ندارد و بیشتر با فکرش کمک میدهد، نباید بیشتر از 75 سال سن داشته باشد پس به طریق اولی رئیس قوه مجریه که کار سنگین اجرایی کشور را بر عهده دارد نباید بیشتر از 75 سال سن داشته و بلکه باید جوان تر، با نشاط تر و پر کار تر باشد.
نماینده مردم طرقبه و چناران افزود: با بیان اینکه با تمام احترامی که به افراد پا به سن گذاشته دارم اما واقعیت امر این است که این گونه افراد قادر به اداره کشور آن هم در این شرایط نیستند.
عضو جبهه حماسه سازان انقلاب با بیان اینکه در حال حاضر شورای نگهبان در انبوهی از مصالح، محدودیت ها قرار دارد بنده انتظار ندارم که این شورا آقای هاشمی را رد صلاحیت کند اما همان طور که گفتم اگر بخواهد مرّ قانون اجرا شود هاشمی رد صلاحیت خواهد شد.

نامه ۷۴۵۶ نفر به شورای نگهبان

کلمه : ۷۴۵۶ نفر از حقوقدانان در نامه‌ای به دبیر و اعضای شورای نگهبان قانون اساسی ضمن حمایت کامل از اقدامات قانونی این شورا از اعضا درخواست کردند بدون توجه به نام و شهرت، افرادی که در سالهای گذشته و در جریان فتنه سال ۸۸ و انحرافات صورت گرفته بعد از آن از مسیر مستقیم انقلاب منحرف شدند را رد صلاحیت کنند.
هر چند خبرگزاری مهر ادعا کرده که نام این افراد موجود است اما حتی به اسامی تعدادی از آنان هم اشاره نکرده است.
این افراد ادعا کرده اند که با ” حقوق ” و ” قانون ” سر و کار دارند، اما در نامه خود اشاره ای نکرده اند که مگر شورای نگهبان وظیفه اش را نمی داند که نیازمند نامه آنان باشد که در آن به اصول قانون اساسی اشاره شده باشد.
به گزارش مهر، ۷۴۵۶ نفر از حقوقدانان، اساتید دانشگاه، وکلا، قضات، مشاوران حقوقی، سردفتران و فارغ التحصیلان رشته حقوق در نامه‌ای به جنتی دبیر و اعضای شورای نگهبان قانون اساسی ضمن حمایت کامل از اقدامات قانونی این شورا از اعضا درخواست کردند بدون توجه به نام و شهرت افراد، هرکس که فاقد تمام یا برخی از شرایط مصرح در قانون باشد، خصوصاً افرادی که در سالهای گذشته و در جریان فتنه سال ۸۸ و انحرافات صورت گرفته بعد از آن از مسیر مستقیم انقلاب منحرف شدند را رد صلاحیت هر چند خبرگزاری مهر ادعا کرده که نام این افراد موجود است اما حتی به اسامی تعدادی از آنان هم اشاره نکرده است.

بیانیه اعتراضی 150 نماینده مجلس نسبت به مواضع رفسنجانی:
امروز در دولت احمدی نژاد رفاه و قدرت، بارزتر، با صلابت تر و با قدرت تر از دوره شماست

به گزارش خبرگزاری مهر، 150 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در اعتراض به اظهرات اخیر هاشمی مبنی براینکه ما با اسرائیل سرجنگ نداریم بیانیه ای منتشر کردند.

در بخشی از این نامه آمده است: «این ساده اندیشی است که ما اعلام کنیم با اسرائیل سر جنگ نداریم و اگر کشورهای عربی با اسرائیل جنگیدند ما از آنها حمایت خواهیم کرد. امام و رهبری همه تلاش خود را به کار بردند تا مسئله فلسطین را یک مسئله اسلامی نمایند و از حصار عربیت خارج نمایند. اگر امروز ظهور گروه‌هایی مانند حزب الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی را شاهد هستیم که پوزه اسرائیل را با همه مظلومیت و نابرابری به خاک مالیده‌اند نتیجه همین تفکر امام است. اگر ما با اسرائیل سر جنگ نداشته باشیم تا انقلاب اسلامی، انقلاب اسلامی باشد اسرائیل با ما سر جنگ خواهد داشت و نباید فراموش کنیم که امام خمینی محو اسرائیل را از آرمانهای انقلاب اسلامی قرار داده است.|

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است : در طول تاریخ تجربه کردیم که ولایت فقها تنها محور پیروزی امت اسلامی است و ولایت فقها در امتداد ولایت معصومین است.

در انتهای بیانیه ضمن انتقاد از اینکه چرا رفسنجانی تلاش می کند همواره کشور را در حالت خطیر معرفی نماید آمده است :
«امروز با همه انتقادات مبنایی به دولت احمدی‌نژاد، پیشرفت در زیرساخت ها، صنعت، مسائل علمی، رفاه و قدرت، بارزتر، با صلابت تر و با قدرت تر از دوره شماست. مردم در مقطعی که شما اداره امور کشور را عهده دار بودید، بارها نارضایتی خود را از نحوه اداره کشور توسط حضرت عالی ابراز داشتند. تحت تاثیر چند انسان متملق اطراف خود قرار نگیرید و سعی کنید به حب الله ولایت دست یابید و نه بر صورت ولایت چنگ اندازید.»

اثرات تخریبی شرکت رفسنجانی در انتخابات

۲۳/ارديبهشت/۱۳۹۲ عطا هودشتیان
شرکت هاشمی در این انتخابات تنوری را داغ می‌کند تا از پس آن رژیم بتواند آش خود را بپزد، و امکان پذیرش ادعای نظام را مبنی بر «دمکراتیک و آزادانه» بودن انتخابات در نزد جهانیان افزایش دهد.

بخش تحلیل خودنویس
– شرکت آقای رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری امسال در نظرگاه برخی چهار نتیجه پی‌گیر در بر خواهد داشت:

۱) معادلۀ قدرت را در ایران متحول می‌کند.

۲) امکان مانور اصلاح‌طلبان را افزایش داده و نیروهای میانی جامعه را از سردرگمی خارج می‌نماید.

۳) امکان تنش زدایی را فراهم کرده، که همین امر اندکی به گشایش فضای سیاسی می‌انجامد.

۴) و بالاخره از این طریق حتی نیروهای ناراضی درون نظام برعلیه استبداد هماهنگ تر می‌شوند.

برعکس چنین تحلیلی، به اعتقاد این قلم، شرکت آقای رفسنجانی در انتخابات این اثرات منفی را خواهد داشت:

۱) شرکت وی رنگ و لعابی تازه‌ای به آبروی نظام، که پس از جنبش سبز کاملا لجن مال شده بود، خواهد داد.

۲) امکان پذیرش ادعای نظام را مبنی بر «دمکراتیک و آزادانه» بودن انتخابات در نزد جهانیان افزایش می‌دهد.

۳) به گروه‌های مردد و میانه‌رو، به طبقه متوسطی که غالبا دل از نظام کنده و به آن بی‌اعتقاد شده است، امید واهی می‌دهد مبنی برآن که با وجود این نظام «هنوز می‌توان کاری کرد».

خلاصه آنکه در شرایط بحران شکننده مالی و اقتصادی و افزایش سرخوردگی مردم از قدرت حاکم، اندکی بیشتر امید مردم را به دستگاه سلطه خامنه‌ای باز می‌گرداند.

بی‌تردید صلاحیت آقای رفسنجانی در شورای نگهبان تایید خواهد شد. ولی شرکت وی در این انتخابات تنوری را داغ می‌کند تا از پس آن رژیم بتواند آش خود را بپزد. در واقع مهندسی و کنترل این انتخابات بسیار سهل تر از انتخابات ۱۳۸۸ خواهد بود، زیرا رژیم به‌مراتب بیشتر تجربه اندوخته. در یک کلام، آمدن رفسنجانی در نهایت هیج تاثیری در اراده نظام در نتیجه انتخابات نخواهد داشت.

در اساس شرکت یک کاندیدا در انتخابات ریاست جمهوری (حتی اندکی آزاد) براین فرض استوار است که وی می‌تواند کاری کند، طرح هایی را بجلو ببرد، قول و قرار هایی را متحقق نماید. با اینحال شرکت رفسنجانی برای نظام خوش آیند خواهد بود، زیرا این شرکت می‌تواند نخست اندکی هیجان موقتی، شور و شوق ناپایدار در میان مردم ایجاد کرده، هوای تازه برای رژیم مهیا کند، تا سپس، انتصاب رئیس جمهور بعدیش را به مردم و جهانیان مشروع نشان دهد، و مدعی شود که رئیس جمهور بعدی از دل یک «رودر رویی واقعی» با مخالفین سرسخت خود بیرون آمده، و این همه را جلوه ای از «گشاده نظری» حاکمیت نشان بدهد. از سوی دیگر، با این روش، یعنی از طریق شرکت رفسنجانی، نظام می‌تواند معادله دوسویه دولت-احمدی نژاد-مشایی از یک سو، و اصول گرایان، از سوی دیگر، را برهم زند، زیرا مانع می‌شود تا همه نیروهای مخالف نظام به یک باره بسوی مشایی (بخاطر نبود اصلاح طلبان) جلب شوند. به عبارت دیگر، اگر رفسنجانی گفته بود که بدون رضایت رهبری پا به میدان نخواهد گذاشت، پس آمدن او با رضایت خامنه‌ای متحقق شده، و این بی تردید از آنروست که پیش از این خامنه‌ای از آمدن مشائی در مبارزات انتخاباتی مطمئن بوده است. خامنه‌ای احتمالا رفسنجانی را برای مقابله با مشائی به میدان آورده تا «پیروزی» (بخوان: انتصاب) رئیس جمهور بعدی خود را «مشروع» جلوه داده و آنرا ماحصل یک «نزاع واقعی» در نگاه مردم و جهانیان نشان بدهد.

بی تردید، خواهند گفت که خامنه‌ای و رژیم حاکم برای تحکیم طرح‌های خود نیازی به «اجازه» گرفتن از کسی و حتی «قانع»کردن مردم ندارد. درست است. اما جمهوری اسلامی در طول عمر خود نشان داده است که نمی خواهد چهره مستبد اسلامی اش در نفی جمهوریت و «حمایت مردمی» – هرچند تقلبی- عرضه شود. پس حفظ صورت ظاهر برای نظام یک امر کلیدی است.

برخی گروه‌های اصلاح طلب رسالتی برای این انتخابات قائل نیستند. بسیاری سکولارها نیز بدرستی امید خود را از هرگونه تحول اندک از این نظام بریده اند. با اینحال، برخی اصلاح گرایان راست گرا تصور میکنند شرکت در هرگونه انتخاباتی و در هر شرایطی مثبت است زیرا میزان مدنیت، فعلیت و فعالیت جامعه را، هرچند اندک و به هرشکلی شده افزایش میدهد. آنها غالبا از نگاه نوعی تقابل با نظام و تنها برای اینکه نشان دهند «ماهم هستیم» به میدان پا می‌گذارند، و فکر نمی کنند که حضورشان در صحنه انتخابات، در شرایطی که رژیم در بالاترین سطح بی کفایتی در مدیریت، ورشکستگی در اقتصاد، نابسامانی بی نظیر در سیاست، هم در صحنه داخلی و هم در صحنه خارجی قرار دارد، تا چه میزان «مشروعیت» رژیم را بالا میبرند و چهره بیمار و مخدوش آنرا رنگ و لعاب تازه می‌دهند.

به واقع شرکت در این انتخابات، در شرایطی که دستگاه رهبری همه اهرم‌های قدرت را از آن خود کرده است، در موقعیتی که رئیس جمهور در ایران در عمل قدرت چندانی ندارد، چه سودی می‌تواند داشته باشد؟ در شرایط بسته بودن همه عرضه‌ها برای یک تقابل آزاد نیروها در یک انتخابات کم و بیش واقعی، مسلم است که رژیم از آمدن رفسنجانی خوشنود خواهد شد، زیرا تنها نتیجه شرکت وی این خواهد بود که نظام چهره این انتخابات را «مردمی و آزاد» جلوه دهد، زیرا در نهایت کلام، رفسنجانی مطمئن است که هیچ امیدی به پیروزی نباید داشته باشند.

اما اگر وی می‌داند که ازاین اقدام هیچ چیزدرعمل نصیبش نخواهد شد، پس چرا باز پای به میدان گذاشته است؟ زیرا ازاین طریق تنها می‌خواهد بگوید «ماهم هستیم»، تا اندکی از پراکندگی نیروهای اصلاح‌طلب درسطح جامعه بکاهد، و شاید هم: از قطع امید اکثریت مردم از نظام جلوگیری نماید و جلوی ریزش آن‌را بگیرد. ولی نمی‌داند که آن‌چه رژیم از شرکت وی به‌چنگ می‌آورد این است: «اما ما بیشترهستیم»!

شرط بندی سیاسی من چنین است:

احتمال پیروزی رفسنجانی، جلو رفت جریان اصلاح‌طلبان و شکل‌گیری مجدد موج اعتراضات درونی وعقب‌نشینی دستگاه رهبری خامنه‌ای ازطریق این انتخابات، علیرغم تمامی نابسامی‌ها و درهم‌شکنی‌های درونی نظام، تقریبا غیرممکن به‌نظرمی‌رسد. مگرآنکه اتفاقی «فراخامنه‌ای» درایران صورت پذیرد، چون کودتای جناحی از پاسداران، دخالت یک نیروی خارجی یا مرگ شخص رهبری.

خامنه‌ای شخص رفسنجانی را برای آماده‌سازی سیاسی جهت یک عقب‌نشینی تدریجی بعدی جلونیاورده است. نه رفسنجانی، نه خاتمی و نه جریان اصلاح‌گرایان امکان مانور چندانی در جریان این انتخابات نخواهند داشت.البته احتمالا در چند ماه آینده شاهد درگیری‌هایی خواهیم بود؛شاید شور و شوق موقتی بر صحنه جامعه حاکم شود، شاید امیدهایی زنده گردد، لیکن این همه طرح نخستین را تغیر نخواهد داد. مهندسی انتخابات از ورود رفسنجانی باید بهره‌بری حساب‌شده خود را ببرد.

شکست رفسنجانی درانتخابات قطعی است، اما قطعی‌تر از آن، انتصاب یک رئیس جمهوری سرسپرده رهبری است که «پیروزی» خود را مدیون «نبردی سهمگین» با مخالفین اعلام خواهد کرد.

دوشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۲ – 13 می 2013
حمایت شورای مشورتی اصلاح‌طلبان از هاشمی رفسنجانی
کناره‌گیری برخی نامزدها به نفع هاشمی رفسنجانی

با ثبت‌نام هاشمی رفسنجانی در آخرین لحظات، برخی نامزدها از جمله محمدرضا عارف و حسن روحانی به نفع وی کناره‌گیری کردند. در عین‌حال شورای اصلاح‌طلبان با صدور بیانیه‌ای حمایت کامل خود از هاشمی رفسنجانی را اعلام کرد.

بنابر نوشته دویچه وله :سرانجام پس از گمانه‌زنی‌های بسیار، اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دقیقه ۹۰ برای نامزدی در یازدهمین دوره‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

بلافاصله بعد از ثبت‌نام هاشمی رفسنجانی، خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا» گزارش داد که حسن روحانی به نفع رفسنجانی کناره‌گیری خواهد کرد. مسئول ارتباطات ستاد انتخابانی حسن روحانی به ایسنا گفت که کناره‌گیری این کاندیدای ریاست‌جمهوری روز یکشنبه (۲۲ اردیبهشت) اعلام خواهد شد. حسن روحانی پیش از این ریاست هیات مذاکره‌کننده‌ی برنامه هسته‌ای ایران را برعهده داشته است.
مقامات امنیتی در روزهای گذشته از برگزاری همایش ستاد انتخابات حسن روحانی به دلیل انتقاد وی از کسانی که در چهار سال گذشته مدام از واژه‌ی «فتنه» استفاده کردند، جلوگیری کردند.
از سوی دیگر خبرگزاری مهر نیز گزارش داد که حسن رسولی، از نزدیکان محمدرضا عارف اعلام کرد که عارف نیز به نفع رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از رقابت در انتخابات کناره‌گیری خواهد کرد.

این سیاستمدار نزدیک به عارف با تاکید بر این‌که محمد رضا عارف از ابتدا گفته بود که در صورت ثبت‌نام هاشمی رفسنجانی به نفع وی کناره‌گیری خواهد کرد، گفت که چندوچون این کناره‌گیری و همکاری تیم وی با هاشمی رفسنجانی هنوز مشخص نیست.

مسعود پزشکیان، عضو کمیسیون بهداشت و درمان و آموزش پزشکی مجلس شورای اسلامی نیز اعلام کرده است که به نفع رئیس‌جمهور سابق کشور، کناره‌گیری می‌کند. خبرگزاری “خانه ملت” به نقل از این نماینده‌ی مردم تبریز، آذرشهر و اسکو گزارش داد: «با توجه به حضور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی دلیلی برای ادامه عرصه انتخابات ندیده و به نفع ایشان کناره‌گیری می‌کنم.»
محمد شریعتمداری، وزیر پیشین بازرگانی کشور نیز قبل از ثبت‌نام هاشمی رفسنجانی، به خبرگزاری ایسنا گفت که در صورت حضور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، به نفع وی کنار می‌رود.
وزیر بازرگانی دولت سیدمحمد خاتمی هنگام ثبت‌نام گفت که او تا روز آخر منتظر ماند تا شاید خاتمی یا رفسنجانی ثبت‌نام کنند. او که به هنگام ثبت‌نام وعده داد که همه‌ی تلاش خود را برای آزادی زندانیان سال ۱۳۸۸ و پایان حصر خانگی موسوی، کروبی و رهنورد به کار خواهد بست، گفت: «آقای هاشمی بیاید، من کنار می‌کشم.»

حمایت شورای مشورتی اصلاح‌طلبان از هاشمی رفسنجانی

هاشمی رفسنجانی در حالی در آخرین دقایق مهلت ثبت‌نام راهی ساختمان وزارت کشور شد که شورای اصلاح‌طلبان جلسه‌ای مشورتی را با حضور محمد خاتمی برای بررسی انتخابات تشکیل داد.
شرکت‌کنندگان در این جلسه در پایان نشست با صدور بیانیه‌ای از ثبت‌نام علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی استقبال و قدردانی کردند. این بیانیه نامزدی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را “اقدامی فداکارانه” توصیف کرد و حضور رفسنجانی را فرصتی “ملی و فراجناحی” دانست.
این بیانیه تاکید کرده است که اصلاح‌طلبان در انتخابات از هاشمی رفسنجانی حمایتی همه‌جانبه خواهند کرد.

در عین حال خبرگزاری مهر نیز به نقل از مجید بهمن‌زاده، دبیر جبهه اصلاح‌طلبان گزارش داد که ۱۹ حزب عضو جبهه اصلاح‌طلبان روز سه‌شنبه (۲۳ اردیبهشت) نظر نهایی خود درباره حمایت از نامزدی هاشمی رفسنجانی را اعلام خواهند کرد.
بهمن‌زاده همچنین اضافه کرد که با شناختی که از کواکبیان دارد، او نیز به نفع هاشمی کناره‌گیری خواهد کرد و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تنها نامزد این جبهه با حمایت همه‌ی گروه‌ها خواهد شد.
اکبر هاشمی رفسنجانی پیش از این گفته بود که اگر مطمئن شود آیت‌الله خامنه‌ای با حضور او موافق است، ثبت‌نام خواهد کرد. رئیس‌جمهور پیشین در حالی نامزد می‌شود که شورای نگهبان صلاحیت محسن هاشمی، پسر او را که مدیرعامل پیشین متروی تهران بود برای انتخابات شوراهای شهر و روستا رد کرده است.
فاطمه راکعی، نماینده‌ی اصلاح‌طلب مجلس ششم و معصومه ابتکار عضو فعلی شورای شهر تهران نیز برای دور بعدی انتخابات شورا رد صلاحیت شدند.

اردوگاه اصولگرايان به هم ريخت
حامیان رهبرى؛ نگران از پیروزى هاشمى
آنا اشراقی

اظهارات پیاپى اصولگرایان و هواداران رهبر جمهورى اسلامى نشان از نگرانى شدید آنها از آمدن هاشمى رفسنجانى به عرصه انتخابات و احتمال پیروزى وى دارد؛ روز گذشته علی اکبر ولایتی، مشاور عالی رهبر جمهوری اسلامی گفت که هاشمی رفسنجانی در حوادث سال ۸۸ موضع درستی نگرفت و رهبر جمهوری اسلامی را تنها گذاشت.
ولایتی با اشاره به حضور هاشمی و مشایی نسبت به تفرقه اصولگرایان هشدار داد و افزود: طرف مقابل ما یعنی جبهه اصلاح طلبان و دولت موجود که داعیه دارند کاملا منسجم عمل می کنند. همانطور که دیدید هر کس در دولت بود امروز برای ثبت نام آمده بود و فکر می کنیم همه اتفاقات هدایت شده است. صحنه تا امروز برای ما کاملا روشن نبود و فکر نمی کردیم نیم ساعت آخر ثبت نام چنین هجومی شود. وی گفت که نمى گذارد “آنهایی که با رهبری نظام زاویه دارند امور کشور را به دست بگیرند”.
پیش از این، محمد خامنه‌ای، برادر رهبر جمهوری اسلامی نیز هاشمی رفسنجانی را بهترین گزینه برای “توطئه آمریکا” خوانده و از او به شدت انتقاد کرده بود.
از سوى دیگر یک روز پس از ورود هاشمی رفسنجانی به رقابت های انتخابات ریاست جمهوری، تعدادی از نمایندگان محافظه کار مجلس با امضای بیانیه ای، به مواضع رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام اعتراض کردند و از او خواستند به “حب ولایت دست یابد و بر صورت ولایت چنگ نیندازد”.
در متن بیانیه که توسط رسانه های وابسته به محافظه کاران منتشر شده لیستی از اسامی ۱۵۰ نماینده منتشر شده است اما با این حال تعداد قابل توجهی از اسامی تکراری است.

غلامعلی حدادعادل، روح الله حسینیان، حمید رسایی، ابوالفضل ابوترابی، مرتضی آقا تهرانی، جواد کریمی قدوسی، مهدی کوچک‌زاده، محمداسماعیل کوثری، فاطمه آلیا، احمد بخشایشی اردستانی، بیژن نوباوه، و مهرداد بذرپاش از جمله امضا کنندگان این بیانیه هستند.
آنگونه که در متن این بیانیه آمده، بهانه اعتراض این نمایندگان به هاشمی اظهارات گذشته او در جمع وبلاگنویسان است که گفته بود: “با رژیم صهیونیستی سر جنگ نداریم”. با این حال در ادامه بیانیه، وضعیت امروز ایران بهتر از دوره ریاست جمهوری هاشمی ارزیابی شده و از این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری خواسته شده “به صورت ولایت چنگ نیندازد”.

در بیانیه نمایندگان حامی رهبر جمهوری اسلامی در اعتراض به مواضع هاشمی آمده است: “جناب آقای هاشمی رفسنجانی در صحبت‌های خود با وبلا‌گ‌نویسان مطالبی را بیان کرد که بی‌شک از مصادیق فاصله گرفتن از اندیشه‌های امام (ره) است. ما نمایندگان مجلس ضمن تذکراتی چند از وی می‌خواهیم که به اندیشه‌های امام راحل و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بازگردد، به جای آن فاصله خود را از کسانی که دل در گرو انقلاب ندارند و تلاش می کنند انقلاب اسلامی را از مبانی خود تهی گردانند، حفظ نمایند.”
در بخش دیگری از این بیانیه ضمن تمجید از نقش “ولایت فقیه”، مواضع هاشمی مورد انتقاد قرار گرفته و آمده است: قرار دادن ولایت فقها در مقابل ولایت معصومین مغلطه ای بیش نیست، چه اینکه مطابق نظر همان ولایت به فقها منتقل شده است و ولایت فقها در امتداد همان ولایت معصومین است.
در ادامه این بیانیه آمده ادعا شده است: آقای هاشمی به خوبی می داند و حتماً در پیش خود و خدای خود اذعان خواهند کرد که جامعه باز امروز که توأم با سلایق مختلف است به مراتب بازتر و آزادتر از زمان حاکمیت ایشان است و این افتخار نه منصوب بر فرد خاصی است، بلکه قدرتمند شدن توده های مردم و خارج شدن مناصب از دست خانواده‌های تما‌میت‌ طلب است که شما آنها را «نیروهای با سابقه» می نامید. انحصار حضرتعالی در نیروهای خاص مشکلی بود که مردم را از نظام فاصله انداخت.
در ادامه این بیانیه آمده است: چرا تلاش می کنید همواره کشور را در حالت خطیر معرفی کنید. امروز با همه انتقادات مبنایی به دولت احمدی‌نژاد، پیشرفت در زیرساخت ها، صنعت، مسائل علمی، رفاه و قدرت، بارزتر، با صلابت تر و با قدرت تر از دوره شماست. مردم در مقطعی که شما اداره امور کشور را عهده دار بودید، بارها نارضایتی خود را از نحوه اداره کشور توسط حضرت عالی ابراز داشتند. تحت تاثیر چند انسان متملق اطراف خود قرار نگیرید و سعی کنید به حب الله ولایت دست یابید و نه بر صورت ولایت چنگ اندازید.
همچنین احمد سالک، سخنگوی جامعه روحانیت مبارز نیز در گفت و گویی با خبرگزاری مهر، به انتقاد از هاشمی پرداخت و گفت که او با رهبر جمهوری اسلامی اختلاف دیدگاه دارد.
سالک همچنین اطرافیان هاشمی را افرادی “ناسالم” خواند و نیز گفت که ورود هاشمی به انتخابات برای “مومنان و انقلابیون جای نگرانی دارد.”
سالک گفت: اطرافیان ایشان افراد سالمی نیستند. آقازاده ایشان در کمیسیون X در جریان فتنه مسئول کمیته رسانه بودند، فائزه هاشمی و کارهایش و برخوردهایی که اطرافیان ایشان کردند جای نگرانی جدی دارد. رفتارها و بیانات آقای هاشمی هم به صورتی است که جای واکاوی شدید دارد.
عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس افزود: آقای هاشمی مبنائا با رهبری اختلاف دارند و در مقابل دیدگاه ولایت قرار دارند.
وی گفت: با مجموعه این مسائل اگر ایشان وارد صحنه انتخابات شوند برای مومنین و انقلابیون جای نگرانی است و هاشمی رفسنجانی سال ۹۲ هاشمی سال ۶۸ نیست.

نماینده ولی فقیه در سازمان بسیج اعلام کرد:
حلقه‌های صالحین کانال ورود سپاه به انتخابات
۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۲

محمدرضا تویسرکانی٬ نماینده ولی فقیه در سازمان بسیج اعلام کرد اگر سپاه و بسیج بخواهند در انتخابات دخالت کنند این اقدام از طریق «حلقه‌های شجره طیبه صالحین» خواهد بود.
به گزارش خبرگزاری مهر٬ آقای تویسرکانی این مطلب را روز یک‌شنبه (۲۲ اردیبهشت) طی سخنانی در همایش سرگروه‌های تربیتی حلقه صالحین در همدان بیان کرده است.
وی گفته که سپاه و بسیج قصد دخالت در انتخابات را ندارند٬ اما اگر بخواهند دست به چنین کاری بزنند این اقدام از طریق حلقه‌های صالحین در پایگاه‌های بسیج و سایر ارگان‌های آموزشی و دولتی خواهد بود.
طرح «شجره طیبه صالحین» یکی از مهم‌ترین پروژه‌های عقیدتی‌ـ‌سیاسی بسیار مهم سپاه و بسیج است که پس از وقایع سال ۸۸ به دستور علی خامنه‌ای اجرای آن در دستور کار این نیروها قرار گرفته است.
هدف از اجرای این طرح٬ تربیت نیروهای مطیع محض ولایت فقیه اعلام شده است و آن‌طور که محمدرضا نقدی٬ رئیس سازمان بسیج اعلام کرده در حال حاضر بیش از ۲۰۰ هزار حلقه (حدود ۵۰۰ هزار نفر) در سراسر کشور فعال هستند.
نیروهای سپاه و بسیج سال‌هاست در انتخابات مختلف به نفع نامزدهای نزدیک به علی خامنه‌ای دخالت می‌کنند.

محمدرضا تویسرکانی یکی از مسئولان اجرای طرح «شجره طیبیه صالحین» است که در بخشی از سخنان خود انتقادهای تند و صریحی متوجه محمود احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم مشایی کرده است.

وی گفته که حضور احمدی‌نژاد در وزارت کشور برای ثبت نام رحیم مشایی اقدامی «مجرمانه» بوده و تیم احمدی‌نژاد تهدید کرده چنانچه رحیم مشایی رد صلاحیت شود٬ حامیان خود را به خیابان‌ها خواهد ریخت.
نماینده ولی فقیه در سازمان بسیج همچنین با انتقاد از تهدیدهای احمدی‌نژاد به افشاگری گفته است: «می‌گم می‌گم‌ها و بگم بگم‌ها در مناظره احمدی‌نژاد با میرحسین مورد تایید نبود» چرا که «فرهنگ دینی ما ستارالعیوب است و افشاگری از شاخص‌های فرهنگ غرب است.»

تویسرکانی:
تحمیل یک فرد به جامعه با خلق حماسه سازگاری ندارد/ باید مواظب حماسه سوزها باشیم
همدان – خبرگزاری مهر: مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین گفت: در کشور دو خط حماسه سوزها و خط حماسه سازها وجود دارد و ما باید مواظب حماسه سوزها باشیم و با شاخص های آنها آشنا شویم.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام محمدرضا تویسرکانی در همایش سرگروه های تربیتی حلقه صالحین که عصر یکشنبه در خانه معلم همدان برگزار شد با بیان اینکه کلمه حماسه یک کلمه انقلابی، جهادی و فرهنگ شور و شعور است گفت: به نقش بسیج در خلق حماسه سیاسی باید توجه شود چرا که اگر معرفت به این نقش آفرینی ها نداشته باشیم در نقطه مقابل خواست مولا حرکت می کنیم وهر کس که ارزش های امام و شهدا برای او مهم است لازم و بایسته است که به این نقش و چگونگی ایفای آن فکر کند.
وی افزود: رهبر معظم فرمودند که حماسه دستوری و بخشنامه ای نیست و از دل می جوشد و اگر امید بود فضای حماسه ایجاد می شود.

شورای نگهبان 10 روز وقت دارد که زوایای مختلفی را از هاله ابهام بیرون بیاورد

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه بحث انتخابات چند ماهی است آغاز شده و هر قدر به 24 خرداد نزدیک می شویم التهاب سیاسی و مباحث سیاسی در کشور بیشتر می شود ادامه داد: دیروز تا حدودی آرایش سیاسی مشخص شد و شورای نگهبان 10 روز وقت دارد که زوایای مختلفی را از هاله ابهام بیرون بیاورد.

حجت الاسلام تویسرکانی به هفت شاخص حماسه سوزها اشاره کرد و اظهار داشت: اگر ما شاخص های حماسه سوزها را بشناسیم دچار فریب نمی شویم و با توجه به این شاخص ها افراد حماسه سوز مشخص می شوند.

وی با بیان اینکه حماسه سوزان در نقطه مقابل حضرت آقا حرکت می کنند و اجازه نمی دهند تدابیر ایشان عملی شود، بیان کرد: ایجاد آشوب و تنش در فضای جامعه نخستین شاخص حماسه سوزها است، از الزامات حماسه آرامش است و فضای کشور باید آرام و عقلانی و به دور از هیجانات کاذب باشد، هر سخن و هر اقدامی که خط آشوب را تحریک کند حماسه سوزی است و به آن جریان ها و اشخاص باید به دیدی نگاه شود که در مسیر دشمن حرکت می کنند.

دیروز فضای وزارت کشور فضای تنش بود

تویسرکانی با بیان اینکه دیروز فضای وزارت کشور فضای تنش بود و برای درگیری ایجاد شده پلیس وارد کار شد، گفت: شخصی به حرکت احمدی نژاد اعتراض کرد که چرا همراه مشایی آمده است و می گفت که این که یک رئیس جمهور بیاید یک بدعت است و عمل رئیس جمهور را نیز عمل مجرمانه دانست.

وی با بیان اینکه امروز سخنگوی شورای نگهبان نیز عمل احمدی نژاد را عملی مجرمانه دانستو افزود: باید فضای امنیت و آرامش ایجاد شود و در فضای تنش و آشوب حماسه خلق نمی شود و ما به عنوان بسیج باید مواظب باشیم و حلقه های صالحین، بسیجیان و سرگروه های حلقه های صالحین باید هوشمندانه عمل کنند.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین شاخصه دوم حماسه سوزان را زیر سوال بردن انتخابات آزاد دانست و ادامه داد: حماسه زمانی شکل می گیرد که مردم ایران در انتخاب رئیس جمهور احساس آزادی کنند و احساس تحمیل یک شخص نباشد و احساس نکنند که رهبر، رئیس جمهور، مجلس، دولت، سپاه، بسیج یا هر جای دیگر به دنبال تحمیل شخص خاصی است.

تحمیل یک فرد به جامعه با خلق حماسه سازگاری ندارد

تویسرکانی با بیان اینکه تحمیل یک فرد به جامعه با خلق حماسه سازگاری ندارد، گفت: حضرت آقا در مشهد فرمودند که من یک رای دارم و کسی هم از رای من خبر ندارد و هر کس هم اگر چیزی گفت دروغ گفته است.

وی ادامه داد: ممکن است در روز انتخابات پیامک زده شود که رای رهبر فلان شخص است ولی ایشان می گویند که تا قبل از انتخابات کسی از رای من خبر ندارد.

تویسرکانی با اشاره به اینکه یک شایعه وسیع درست می کنند که بسیج و سپاه به دنبال فلان فرد است، اظهار داشت: و ما می گوییم که اگر بخواهیم حرکتی را آغاز کنیم از حلقه های صالحین استفاده می کنیم که هرگز چنین چیزی نیست.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به اینکه شبکه های ماهواره ای می خواهند بگویند بسیج و سپاه در انتخابات تاثیر گذار است افزود: من در جایی سخنرانی کردم و گفتم که بسیج خنثی نیست و شبکه های ماهواره ای به خاطر این حرف من جنجال به پاکردند.

وی با بیان اینکه تحمیل یک فرد از سوی یک شخصیت یا نهاد در مردم احساس تحمیل ایجاد می کند و از حماسه سازی جلو گیری می کند ادامه داد: حماسه سوزها می خواهند بگویند که رئیس جمهور از قبل مشخص شده است، کاری که الان شبکه های ماهواره ای انجام می دهند.

حماسه سوزها سعی می کنند که وضع کشور را خیلی سیاه و تیره و تاریک نشان دهند

تویسرکانی به شاخصه سوم حماسه سوزها یعنی سیاه نمایی پرداخت و گفت: حماسه سوزها سعی می کنند که وضع کشور را خیلی سیاه و تیره و تاریک نشان دهند و ما معتقدیم که در دولت آقای احمدی نژاد کارهای اقتصادی بزرگی صورت گرفته و تلاش و سخت کوشی و رفتن به میان مردم از نقاط قوت این دولت بوده است که دولت های بعدی هم باید داشته باشند.

وی ادامه داد: از نظر اقتصادی، فناوری، علم، روحی، روانی و رفاه کشورمان رو به رشد است؛ در مسائل اقتصادی مشکل داریم اما تحریم ها نتوانست ما را فلج کند و ما کشورمان در میسر رشد حرکت می کند.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه کسی نباید فکر کند که می خواهد سوپرمن شود، گفت: مشکل، تنگنا و سوء مدیریت در کشور داریم اما باید منصفانه رفتار کنیم.

تویسرکانی دادن شعارهای تند را از دیگر شاخصه های حماسه سوزها دانست و عنوان کرد: گاهی کاندیداها شعارهایی که در حیطه اختیارشان نیست می دهند مثلا کسی که دم از تغییر می زند و می گوید باید همه چیز را تغییر دهیم آیا شامل دین، قانون اساسی و غیره نیز می شود، رئیس جمهور مجری قانون است و قانون گذار نیست.

وی پنجمین شاخصه حماسه سوزها را عدم پایبندی به قانون در تمام مراحل انتخابات برشمرد و افزود: در تمام مراحل انتخابات ما قانون داریم و به هیچ وجه نقطه کور و مبهمی وجود ندارد و کسی که حماسه سوزی می کند می گوید من این را قبول ندارم مثلا آقای سینه چاک مشایی می گوید اگر مشایی رد صلاحیت شود،اگر مردم مطالبه کنند تایید می شود این شخص می گوید که مردم اگر مشایی رد صلاحیت شد به خیابان ها بریزید.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین ادامه داد: ما نباید برای شورای نگهبان تعیین تکلیف کنیم شورای نگهبان 12 نفر انسان عاقل و ولایی هستند و اگر کسی را تایید کردند ما نیز باید بپذیریم.

وی با بیان اینکه رد صلاحیت افراد به این معنی نیست که اصلا صلاحیت ندارند، گفت: اگر کسی رد صلاحیت شد به این معنا نیست که در پست خود نیز صلاحیت ندارد یعنی صلاحیت پست رئیس جمهوری را ندارد و هم اصولگرایان و هم این طرفی ها و آن طرفی ها باید بگذارند که شورای نگهبان کار خودش را انجام دهد.

تویسرکانی با بیان اینکه ما بسیجی ها باید فراجناحی فکر کنیم، گفت: ما نباید به یک جبهه و جناح گره بخوریم بسیج و سپاه شمشیر ولایت هستند نه شمشیر جناح ها.

وی با اشاره به اینکه ما به همه شخصیت ها احترام می گذاریم ادامه داد: ما به دنبال حماسه سیاسی هستیم و هر کس که منتخب مردم شد ما به وی احترام می گذاریم و عدم پایبندی به قانون با حماسه سازی منافات دارد.

افشا گری فرهنگ وارد شده از غرب است

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین افشا گری را فرهنگ وارد شده از غرب دانست و گفت: ششمین شاخص حماسه سوزها افشا گری است و فضای افشاگری فضای ضد دینی است، رهبر در جلسه ای فرمودند فرهنگ دینی ما ستارالعیوب است و افشاگری از شاخص های فرهنگ غرب است؛ در فرهنگ غرب اگر کسی بخواهد توبه کند باید برود پیش کشیش اما در فرهنگ ما اگر کسی گناه کرد بین خود و خدا توبه می کند.

می گم می گم ها و بگم بگم ها در مناظره احمدی نژاد با میرحسین مورد تایید نبود

حجت الاسلام تویسرکانی افزود: می گم می گم ها و بگم بگم ها در مناظره احمدی نژاد با میرحسین مورد تایید نبود و رهبر در خطبه مشهور نماز جمعه فرمود من این رفتار را نمی پسندم یا در جمعه سیاه که احمدی نژاد آن نوار را در مجلس گذاشت باعث ایجاد سوال هایی در ذهن مردم شد که کی برده و کی خورده است؟ و آقا فرمودند که اشتباه بود و افشاگری به معنی افشاگری اسرار مردم حرام است.

وی افزود: در مورد کاری که دیروز احمدی نژاد برای مشایی کرد اگر اعتراض کنیم افشاگری نیست افشاگری یعنی وارد حریم خصوصی فرد شویم و یک حرف درست و صد حرف غلط در کنارش بیاوریم.

تویسرکانی ناامنی را آخرین شاخص حماسه سوزها بیان کرد و ادامه داد: فضای ترور، انفجار و مسائل امنیتی حماسه سوزی می کند و قطعا دشمن برای این موارد برنامه ریزی کرده است، امروز در پاکستان انتخابات بود و ده ها تن بر اثر انفجار کشته شدند هفته پیش در عراق انتخابات بود و تعدادی کشته شدند.

وی با بیان اینکه یک بسیجی باید به مسائل امنیتی دقت کند چرا که مسائل امنیتی خیلی مهم است، گفت: ایجاد امنیت از الزامات حماسه سازی است و به عنوان سربازان ولایت باید در نقطه مقابل حماسه سوزها باشیم.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین ادامه داد: ما بسیجیان باید ویژگی کاندیدای اصلح را برای مردم تبیین کنیم، به مردم امید دهیم، از ایجاد فضای تنش و تخریب جلوگیری کنیم اگر کسی تخریب شود حماسه سیاسی اتفاق نمی افتد.

تویسرکانی با اشاره به این سخن هاشمی رفسنجانی که ما با اسرائیل سرجنگ نداریم و اگر عرب ها جنگ می کنند ما حمایت می کنیم گفت: ما به او می گوییم پس جمله معروف امام چه می شود؟

یک روز با اسرائیل دچار نبرد نهایی خواهیم شد

وی با بیان اینکه ما یک روز با اسرائیل دچار نبرد نهایی خواهیم شد، گفت: بشار اسد دارد تاوان دفاع از مقاومت را می دهد.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به اینکه نباید به کسی تهمت زده شود اظهار داشت: هاشمی گفته کلنگ تمام کارهای صورت گرفته در دوره احمدی نژاد را من زدم و در دولت احمدی نژاد کارهای کوچکی صورت گرفته است و ما داریم می بینیم که هدفمندی یارانه ها و سهمیه بندی سوخت کار بزرگی بود که در دولت احمدی نژاد صورت گرفت.

تویسرکانی با بیان اینکه 10 یا 15 سال پیش آقایی گفت که ما باید فضای انتخابات را فضای قرمز و آبی کنیم ادامه داد: رهبر معظم فرمودند که این کار در فضای انتخابات اشتباه است و قرار است که کسی مسئولیت را برعهده گیرد و همه ما باید در اداره کشور به او کمک کنیم ؛ و بسیجیان باید مواظب باشند که در عرصه انتخابات در مسیری حرکت کنند که مدنظر آقا است.

وی در پایان ضمن تبریک ولادت امام باقر(ع) با بیان اینکه امام باقر موسس حرکت های علمی در شیعه بوده است گفت: در مراکز حوزه علمیه آن زمان 30 علم تدریس می شده است نه فقط علومی مثل فقه بلکه شیمی و فیزیک و غیره نیز تدریس می شد و این حضرت موسس روشن گری های علمی در شیعه بوده است که تا امروز شاهد این حرکت هستیم.


سرنوشت «ایران» به «آخرین فصل زندگی سیاسی هاشمی» گره خورده است
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۲ – ۱۲:۲۳

هاشمی تنها فردی است که اجماعی حول شخصیت او وجود دارد و می‌تواند وضع ایران را برگرداند به ماقبل وضع ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد. یعنی آرزوی ما این است که برگردیم به همان وضع سال 84 و این تلفات سال‌های اخیر را به حافظه تاریخ بسپاریم که دیگر آنها را تکرار نکنیم.
عصر ایران؛ هومان دوراندیش – ماشاءالله شمس الواعظین، معتقد است اگر تا روز انتخابات ریاست جمهوری حادثه سیاسی خارق العاده ای رخ ندهد، هاشمی رفسنجانی قطعاً رئیس جمهور ایران می شود. وی کاندیداتوری هاشمی رفسنجانی را اقدامی «مسئولیت‌شناسانه» در قبال کشور ایران و تحسین‌برانگیز می داند.

شمس الواعظین معتقد است هاشمی برخلاف سال 84، این بار رئیس جمهور ایران می شود چرا که نیروهای اجتماعی دموکراسی خواه ایران، این بار به خوبی درک می کنند که هاشمی کاندیدایی است که از بطن نظام ، منتقد وضع برآمده از هشت سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد است.

***

*همان‌طور که می‌دانید هاشمی رفسنجانی هم نامزد مقام ریاست جمهوری شده است. ارزیابی شما از این واقعه مهم در فضای سیاسی ایران، چیست؟

من ارزیابی خودم را از این موضوع، سال 1384 در سرمقاله‌ای در روزنامه شرق تحت عنوان «ضرورت بازگشت به دولت توسعه‌گرا» نوشته‌ام. من در آن سرمقاله، گفتم حالا که اصلاح‌طلبی در ایران، به علت برخوردهای رادیکال داخلی و نیز برخوردهای رادیکال خارجی با ایران، دچار انفارکتوس شده، بهتر است ما عقب‌نشینی نکنیم و از رحم دولت شبه‌دموکراتیک آقای خاتمی، یک دولت شبه‌توتالیتر به دنیا نیاوریم.

من این بحث تئوریک را در کاخ سعدآباد با خود آقای خاتمی هم در میان گذاشتم و به ایشان گفتم که این بازگشت به عقب، یعنی بیرون‌آمدن یک دولت شبه‌توتالیتر از دل دولت اصلاحات، برای کشور ایران خطرناک است. آقای خاتمی توصیه کرد که این دیدگاه را بنویسم. من هم آن را نوشتم و در روزنامه شرق منتشر شد.

در سال 84، به هر دلیلی، آقای هاشمی رئیس جمهور نشد و دولت توسعه‌گرا بر سر کار نیامد. در هشت سال گذشه، حتی مطابق تحلیل‌های خوش‌بینانه، ما شاهد وضعیت اسفبار اقتصادی، افزایش شکاف‌های اقتصادی، افزایش حیرت‌انگیز نقدینگی ( 4 برابر دوره خاتمی و 8 برابر دوره هاشمی)، گرانی و تورم و غیرقابل تحمل بودن آنها، سیاست خارجی منزوی، تحریم‌های بین المللی آسیب‌زننده به منافع ملی ایران و اموری از این دست بوده‌ایم.

اگر جدولی از محسنات دولت‌های توسعه‌گرا و شبه‌دموکراتیک هاشمی و خاتمی و دولت احمدی‌نژاد ترسیم کنیم، شاخص‌هایی کاملاً منفی در کارنامه دولت در هشت سال گذشته، مشاهده می‌کنیم؛ دولتی که به طور تصادفی ثروتمندترین دولت تاریخ ایران بوده است. در این دوره، ما شاهد فساد مالی و اختلاس‌های فراوان بودیم که فقط یک پرونده این اختلاس‌ها، 3هزار میلیارد تومان بود.

این وضع منجر به افزایش نگرانی‌های مردم و نخبگان شده است. بنابراین الان وقت مناسبی است که دولتمردی مثل آقای هاشمی، آخرین فصل زندگی سیاسی‌اش را به یک ثقل سیاسی بدل کند و آن را در باسکول اجتماعی قرار دهد.

البته داوری با مردم است ولی من متعقدم که ما با یک سونامی اجتماعی در زمینه داوری درباره کارنامه دولت‌های توسعه‌گرا و شبه‌دموکراتیک آقایان هاشمی و خاتمی مواجهیم. مقایسه عملکرد این دو دولت با عملکرد دولت فعلی، عامل پیدایش این سونامی هاشمیاجتماعی است.
ما باید قطار دولت را که از ریل خارج شده و فرسنگ‌ها از مسیر اصلی فاصله گرفته، بلافاصله به مسیر درست برگردانیم. یعنی وضعی پدید آید که نخبگان در جامعه جایگاه خوبی داشته باشند، طبقه متوسط که مولد ثروت و منزلت برای ایران است و در این هشت سال گذشته آسیب دیده است، باید دوباره به وضعی برگردد که بتواند تولید ثروت کند و نیز آمار مهاجرت به خارج از کشور – که در میان نخبگان و روزنامه‌نگاران و حتی تکنسین‌ها حیرت‌انگیز است – باید کاهش یابد.

تحقق این امور مستلزم این است که یک شوک امیدوارکننده به جامعه داده شود. به نظر من، ریاست جمهوری آقای هاشمی این شوک را به جامعه می‌دهد؛ چرا که هاشمی تنها فردی است که اجماعی حول شخصیت او وجود دارد و می‌تواند وضع ایران را برگرداند به ماقبل وضع ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد. یعنی آرزوی ما این است که برگردیم به همان وضع سال 84 و این تلفات سال‌های اخیر را به حافظه تاریخ بسپاریم که دیگر آنها را تکرار نکنیم.

به نظر من، آقای هاشمی از آخرین فصل حیات سیاسی‌اش به نحو احسن دارد استفاده می‌کند و با مسئولیت‌شناسی بسیار بالایی که ستایش‌برانگیز هم است، وارد میدان انتخابات ریاست جمهوری شده است. وقتی بنده از لفظ ستایش برانگیز می کنم، دلیلش این است که این تصمیم آقای هاشمی با سرنوشت میهن مرتبط است. من هیچ سابقه‌ای در تجلیل از شخصیت‌های سیاسی ندارم مگر اینکه با سرنوشت میهن پیوند خورده باشد. در این مقطع تاریخی، بهبود وضعیت ما پیوند خورده است به بازگشت آقای هاشمی و مدل دولت توسعه‌گرا در کشور. امیدوارم چنین چیزی محقق شود و ما شاهد تغییر اوضاع باشیم.

* سال 84 که هاشمی کاندیدا شد، نوعی بدنامی گریبانگیر او بود که در شکست او تاثیر قابل توجهی داشت. الان وضع هاشمی را از این حیث چطور ارزیابی می‌کنید؟

ما باید با روش‌های علمی، از جمله نظرسنجی‌های عالمانه، باید به این سوال پاسخ دهیم. ولی صرفنظر از ماهیت انتخابات سال 84، نباید فراموش کنیم که عملکرد آقای هاشمی در هشت سال اخیر، چه سکوتش، چه هشدارهایش و چه توصیه‌هایش، نشان می دهد که هاشمی در مقایسه با سال 84، از موقعیت بسیار مستحکم‌تری برخوردار است. بسیاری از نخبگان خواستار بازگشت ایشان شده‌اند. همین الان که فقط اندکی از ثبت نام آقای هاشمی در ستاد وزارت انتخابات وزارت کشور می‌گذرد، در کل طبقات اجتماعی، تحرک امیدوارکننده‌ای رخ داده است. بلافاصله پس از ثبت نام آقای هاشمی، نرخ دلار در بازار، بین 50 تا 300 تومان کاهش یافت. این وضع دال بر افزایش اقبال نخبگان به هاشمی و افزایش شانس او برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری است.

* پس به نظر شما، احمدی‌نژاد با اینکه هاشمی را در سال 84 شکست داد، ولی عملکردش منجر به اعاده حیثیت سیاسی هاشمی شد.

بله. البته فقط اعاده حیثیت هم نبود. شما تصور کنید اگر ثروتی که در دامن دولت آقای احمدی‌نژاد نشست در دامن دولت هاشمی می‌نشست، وضع ما به کلی متفاوت از الان بود. یعنی عملکرد احمدی‌نژاد نه تنها منجر به اعاده حیثیت سیاسی هاشمی شده است، بلکه بازگشت او را هم ضروری کرده و به مردم ایران این درس را داده است که ما نباید داشته‌ها و سرمایه‌های ملی‌مان را در سر بزنگاه‌ها، صرفاً برای شعارهایی توخالی و پوشالی همچون انتقال پول نفت به سر سفره‌های مردم، قربانی کنیم.

ما نباید فراموش کنیم کل مناقشه دولت احمدی‌نژاد با هاشمی، مناقشه‌ای شعاری بود ولی مناقشه هاشمی با دولت احمدی‌نژاد، مناقشه‌ای آماری بوده است؛ مناقشه‌ای متکی بر آمار و واقعیت‌های عینی جامعه ایران. الان شخصیتی مثل آقای هاشمی می‌تواند این وضع نامطلوب را جمع و جور کند.

البته بیفزایم که هاشمی به تنهایی نمی تواند چنین کاری کند مگر اینکه متوسل شود به مدیران اصلح و برجسته کشور؛ و توانمندی های ملی را از هر گروه و جناحی جمع کند و همه این‌ها را زیر چتر واحدی بیاورد و اوضاع کشور را قدرتمندانه به سوی بهبود نسبی سوق دهد.

* تکثر رقبا، یکی از دلایل شکست هاشمی در سال 84 بود. تکثر رقبا در این انتخابات، احتمالاً بیشتر از سال 84 خواهد بود. آیا این وضع این بار هم کار دست هاشمی خواهد داد؟

با وجود احترامی که برای همه نامزدهای قائلم، به نظر من چهره‌های معروف و برجسته‌ چندانی در میان نامزدهای فعلی وجود ندارد و اگر چنین چهره هایی هم وجود داشته باشند، آنها در برخی از حوزه ها کارنامه خودشان را نشان داده اند. لذا حتی نیازی به مقایسه کارنامه آنها با کارنامه هاشمی نیست.

در عین حال، صرفنظر از چگونگی برگزاری انتخابات در سال 84، بنده معتقدم وزن آقای هاشمی در باسکول اجتماعی بسیار سنگینی می کند و ارزیابی من این است که اگر تا روز انتخابات اتفاق ویژه و فوق العاده ای تا روز برگزاری انتخابات رخ ندهد، آقای هاشمی برنده قطعی انتخابات خواهد بود.

* در واقع در تحلیل شما این فرض وجود دارد که نیروهای اجتماعی، این بار منفعل نمی نشینند و شکست هاشمی را نظاره نمی کنند.

بله. به نظر می رسد که طبقه خاموش با تمام قوا وارد میدان می شود و با کنارگذاشتن قهر سیاسی، می کوشد نیاز اصلی کشور را، که تغییر اوضاع مدیریتی کشور است، محقق کند و به مدیریت کشور نزدیک شود.

* ممکن نیست ناخرسندی های ناشی از حوادث پس از انتخابات سال 88، دستمایه موفقیت هواداران تز تحریم انتخابات در این انتخابات شود و آرای بالقوه هاشمی چندان هم بالفعل نشود؟

وضعیت کشور طی چند سال اخیر به گونه ای بغرنج شده است که من تصور نمی کنم که ما دیگر، چه در داخل و در خارج از کشور، جریانی به نام تحریم داشته باشیم. این انتخابات، به یک دلیل کاملاً ساده، وضعیتی به کلی متفاوت پیدا خواهد کرد: این بار کسی می خواهد رئیس جمهور شود که از بطن نظام به نقد جدی و همه جانبه عملکردها تن داده است و می خواهد از آخرین تجربه و توشه حیات سیاسی اش در جهت نجات ایران از وضعیت فعلی استفاده کند. این خیلی مهم است و مردم هم متوجه این نکته هستند.

* بین هاشمی و خاتمی کدامیک گزینه بهتری برای ریاست جمهوری بود؟

من به عنوان روشنفکری که دموکراسی خواهی را سرلوحه برنامه های خودم قرار داده ام، خروج از سیاه‌چال اقتصادی را ضروری ترین، حیاتی ترین و فوری ترین مساله جامعه ایران می دانم. رسیدن به این نقطه مطلوب، با شخصیت آقای هاشمی تناسب بیشتری دارد تا شخصیت آقای خاتمی.
وقتی سر سفره مردم گوشت پیدا نشود، مردم دیگر دنبال دموکراسی نمی روند. بهبود اوضاع اقتصادی، به معنای نجات مردم ایران از وضع نامطلوب کنونی است و از این نظر، می توان گفت که الان هاشمی در قیاس با خاتمی، گزینه مناسب‌تری برای ریاست جمهوری است.

* و نقش هاشمی در تغییر در سیاست خارجی؟

غربی ها نیزبا توجه به موضع گیری ها و گفتمان حاکم بر سیاست خارجی ایران در چند سال گذشته،نیازمند یک شوک هستند تا ببینند اوضاع و مواضع ایران می تواند متحول شود.
ما به شخصیتی نیاز داریم که توانش فراتر از صرف یک رئیس قوه مجریه باشد؛ شخصیتی که بتواند بالانس لازم را به سیاست خارجی و سیاست داخلی ایران برگرداند. من این قدرت بالانس را در آقای هاشمی می بینم.

روزنامه جمهوري اسلامي
23/02/1392
سرويس خبر: داخلي
بيانيه حضور آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در انتخابات يازدهمين دوره رياست جمهوري

بخش خبري: آيت‌الله هاشمي رفسنجاني روز گذشته با انتشار بيانيه‌اي دلايل حضور خود در يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري را اعلام كرد. متن بيانيه به شرح زير است:
بسم‌الله الرحمن الرحيم
مردم فهيم، وفادار و قدرشناس ايران اسلامي
پس از گذشت ماهها رايزني با شخصيت‌هاي حقيقي و حقوقي و به پاس قدرداني و احترام به توصيه‌هاي ضمني يا مستقيم برخي مراجع عالي‌قدر و يا درخواست فضلا، علماي حوزه‌هاي علميه، ائمه جمعه و جماعات، دانشگاهيان، دانشجويان، صنعتگران، توليدكنندگان، كارگران، كشاورزان، نويسندگان، هنرمندان، ورزشكاران، صنوف مختلف، احزاب، گروه‌هاي متعدد و به‌ويژه خانواده‌هاي مكرم شهدا، ايثارگران و با ايمان كامل به نقش بي‌بديل آحاد مردم خونگرم و صميمي در تعيين سرنوشت كشور، خود را براي انتخابات يازدهمين دوره رياست جمهوري، در معرض رأي و نظر شما قرار مي‌دهم تا در اين برهه حساس از تاريح كشور كه مشكلات سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي به ادلّه‌اي كه بر شما مخفي نيست، زمينه تأثير تهديدها و تحريم‌هاي خارجي را هموار كرده است، يك بار ديگر به وظيفه و تكليف انقلابي و تاريخي خويش عمل كرده باشم و نيز با ايجاد رقابتي سالم و مؤثر، شرايط تحقق حماسه سياسي و اقتصادي مورد تأكيد رهبري معظم انقلاب فراهم آيد.
عزم پاسخ قاطع به ادعاهاي كذب و القاي ناكارآمدي نظام اسلامي، ضرورت ايجاد اتحاد، اعتماد و قابليت جمع كردن همه سلايق و طيف‌هاي داخل خانواده نظام و انقلاب اسلامي و مديران دلسوز و با تجربه كشور را مي‌طلبد كه بعضاً به دليل برخوردهاي تنگ‌نظرانه و افراطي، در حال حاضر، كم‌كار، منزوي يا خانه‌نشين شده‌‌اند، ايجاد اعتدال و استفاده از همه قابليت‌هاي مديران مجرب از طيف‌هاي مختلف، مرا نيز مانند ساير دلسوزان نظام بر آن داشت تا با توجه به شرايط داخلي و تهديدات و تحريم‌هاي خارجي، براي رفع تدريجي معضلات و مشكلات عديده كشور، به مدد شما مردم وفادار، پا به عرصه خدمتگزاري بگذارم تا انشاءالله، دست در دست هم دهيم به مهر- ميهن خويش را كنيم آباد.
براي اينجانب، اعتلاي ايران اسلامي و تقويت مكتب اهل بيت(ع) بسيار مهمتر از آن است كه براي انجام وظيفه و تكليف خويش به تعريف و تمجيد اختلاف‌برانگيز دشمنان دانا و تهديد، تحديد، بداخلاقي و تخريب دوستان نادان توجه نمايم، آن‌گونه كه يك سرباز در دفاع از آرمان‌هايش، جانش را در طبق اخلاص مي‌نهد، من نيز آبرو و اعتبارم را كه در طول نيم قرن گذشته از انقلاب اسلامي و مردم گرفته‌ام براي اسلام، انقلاب و مردم و اعتلاي ميهن به دست مي‌گيرم و با تأكيد بر اعتدال علوي كه چپ و راست، افراط و تفريط را ضلالت و گمراهي مي‌داند، پا به ميداني ‌گذارم كه قبلاً در سالهاي پس از جنگ 8 ساله حزب بعث عليه ايران كه نتيجه آن ويراني 5 استان كشور و نابودي زيرساخت‌ها و امكانات بود، تجربه كرده بودم. سالهايي كه به دليل وجود همدلي، اتحاد و اعتماد در جامعه و به كمك شما مردم فهيم و قدرشناس، به تدريج ركود اقتصادي، دلسردي‌هاي اجتماعي، ويراني‌هاي زيرساخت‌ها و توليد، كسر بودجه، بيكاري و مشكل كسب و كار، از كشور رخت بربست و ايران عزيز به دست شما مردم و استفاده از مديران لايق، دلسوز و معتدل از همه طيف‌ها و سلايق سياسي، به رشد و بالندگي رسيد و در عرصه بين‌المللي و سياست خارجي نيز، با تنش‌زدايي، ايجاد تعامل و گفتگوهاي سازنده و شفاف براساس احترام و حفظ عزت و كرامت، حقانيت سياسي كشور را هم به اثبات رسانديم.
اكنون، با توكل بر خدا و با حضور شما مردم در انتخابات، مطمئنم، فصلي تازه و سرشار از اميد در تاريخ معاصر ايران با خلق حماسه رقم خواهد خورد كه همه ايرانيان با قوميت‌ها، زبان‌ها، مذاهب و اديان و حتي سلايق مختلف سياسي، براي سربلندي خود، ميهن عزيز و نسل‌هاي آينده، تلاش خواهند كرد. انشاءالله

روزنامه جمهوري اسلامي
23/02/1392
سرويس خبر: داخلي
جامعه مدرسين حوزه علميه قم در بيانيه‌اي به مناسبت انتخابات رياست جمهوري:
جناح‌ها و طرفداران نامزدها از تخريب و سياه‌نمائي بپرهيزند

بخش خبري – جامعه مدرسين حوزه علميه قم به مناسبت يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري بيانيه‌اي صادر كرد كه متن آن چنين است:
بسم‌الله الرحمن الرحيم
«إِنَّ‌الله يَأْمُرُكُمْ أَن تُؤدُّواْ الأَمَانَاتِ إِلَي أَهْلِهَا وَإِذَا حَكَمْتُم بَيْنَ النَّاسِ أَن تَحْكُمُواْ بِالْعَدْلِ إِنَّ‌الله نِعِمَّا يَعِظُكُم بِهِ إِنَّ‌الله كَانَ سَمِيعًا بَصِيرًا» سوره نساء آيه 58
ملت شريف و مقاوم جمهوري اسلامي ايران
امروز ايران اسلامي در سايه نعمت بزرگ ولايت، راهبري‌هاي داهيانه بنيانگذار كبير انقلاب و خلف صالح ايشان حضرت آيت‌الله خامنه‌اي(مدظله‌العالي) و مجاهدت‌هاي سي و چهار ساله فرزندان برومند خود عليرغم همه توطئه‌ها‌، تحريم‌ها و كارشكني‌هاي دشمنان مستكبر، به پيشرفت‌هاي چشمگير در عرصه‌هاي مختلف دست يافته و اميد ملت‌هاي مستضعف را به امكان رسيدن به قله‌هاي عزت و پيشرفت و رهايي از سلطه مستكبران بيش از پيش كرده است.
اكنون كه ملت بزرگ ايران در آستانه امتحاني ديگر قرار گرفته است جامعه مدرسين حوزه علميه قم توجه عموم ملت مسلمان ايران را به نكات ذيل جلب مي‌كند:
1- همانگونه كه رهبر معظم انقلاب فرموده‌اند حضور حداكثري مردم، به كشور و نظام اسلامي مصونيت مي‌بخشد و روح جديدي در كالبد كشور، ملت و انقلاب مي‌دمد. بنابر اين مهمترين مسئله همچون گذشته حضور حداكثري و پرشور مردم فهيم و موقعيت‌شناس ايران در عرصه سرنوشت‌ساز انتخابات است.
2- انتخابات بويژه انتخابات رياست جمهوري نقش بسيار مهمي در ادامه راه پرافتخار نظام اسلامي دارد، لذا توجه آحاد مردم به‌ويژگي‌هاي نامزد اصلح با رهنمود گرفتن از ارشادات رهبر فرزانه انقلاب از اهميت خاصي برخوردار است.ايمان و اعتقاد راسخ به خداوند متعال، و باورداشتن و پايبندي به انقلاب‌، قانون اساسي و مردم‌؛ داشتن روحيه‌ي مقاوم و تسليم نشدن در برابر فشارهاي خارجي، داشتن تدبير، حكمت‌، برنامه و نگاه بلندمدت و همه‌جانبه و تهذيب اخلاقي از جمله اين ويژگي‌ها است.
3- نامزدهاي انتخاباتي نيز بايد با ارزيابي درست از توانايي‌هاي خود و مقتضيات مسئوليت مهمي كه مي‌خواهند به‌عهده بگيرند وارد ميدان انتخابات شوند.التزام به قانون، معرفي برنامه‌هاي خود از طريق تبليغات سالم‌، دوري از اسراف‌، ندادن وعده‌هاي كاذب و پرهيز از تخريب ديگران بايد سرلوحه فعاليت آنان باشد.
جناح‌ها و گروه‌هاي‌ موجود كشور و طرفداران‌ كانديداها نيز از تخريب‌ كساني‌ كه‌ با تشخيص‌ تكليف‌ وارد ميدان‌ رقابت‌ انتخاباتي‌ شده‌ و صلاحيت‌ آنها نيز از سوي‌ شوراي‌ محترم‌ نگهبان‌ تأييد مي‌شود جداً پرهيز و از سياه نمايي وضع موجود و تخطئه تلاش‌هاي انجام شده در دوره‌هاي مختلف خودداري كنند.
4- فرد منتخب مردم هم بايد با تشكيل دولتي قوي و كارآمد و به‌كار گرفتن نقاط قوت دولت‌هاي پيشين و پرهيز از نقاط ضعف آنان به‌رفع موانع موجود و حل مشكلات بپردازد و زمينه ساز حماسه اقتصادي در كشور شود. در اين زمينه، تبعيت از ولايت فقيه، ارتباط وثيق با مراجع عظام تقليد و علما‌، ياري گرفتن از كارشناسان دلسوز، توجه به ذخاير مادي و معنوي فراوان كشور‌، حركت در مسير چشم انداز 20 ساله نظام و پرهيز از شتابزدگي و روزمره فكر كردن در مسائل اقتصادي، توجه به اقتصاد مقاومتي و خودداري از ايجاد تشويش و هزينه تراشي براي مردم از جمله مواردي است كه بايد وجهه همت رئيس‌جمهور منتخب باشد.
5- برگزاري همزمان انتخابات شوراهاي اسلامي در سراسر كشور نيز از اهميت بسزايي برخوردار است و مردم شريف ايران اسلامي در اين مورد نيز همچون انتخابات مهم رياست جمهوري بايد با مشورت و نظرخواهي از افراد زبده، آگاه و معتمد و تحقيق و بررسي، افراد صالح و شايسته را شناسايي كنند و امور اجرايي كشور، شهرها و روستاهاي خود را به دست آنان بسپارند.
6- همان‌گونه كه رهبر معظم انقلاب هشدار دادند تلاش دشمن براي پرشور برگزار نشدن انتخابات و در صورت ناكامي از بين‌بردن شيريني آن، همچون انتخابات سال 88 است؛ بنابراين لازم است همه مردم ايران اسلامي بويژه نامزدها و هواداران آنها با هوشياري از قرار گرفتن در طرح و نقشه دشمن پرهيز كنند و با التزام كامل به قانون چه در مرحله تأييد صلاحيت‌ها و چه بعد از مشخص شدن نتايج، حماسه سياسي مردم را با رفتار صحيح خود تكميل كنند.
در پايان ياد‌آور مي‌شود كه مردم فهيم، انقلابي و موقعيت شناس ايران اسلامي نشان داده‌اند كه وجود برخي ضعف‌ها و نابساماني‌هاي اقتصادي در كشور و مشكلات معيشتي نمي‌تواند در عزم مستحكم آنان در ادامه راه پرافتخارشان خللي ايجاد كند و انشاء‌الله با هوشياري و حضور هميشگي خود در پاي صندوق‌هاي راي اين بار هم فصل جديدي از قدرت و پيشرفت نظام مقدس جمهوري اسلامي را رقم مي‌زنند و با خلق حماسه سياسي اميدهاي دشمنان نظام را به ياس و نااميدي تبديل مي‌كنند.
و السلام عليكم و رحمه‌الله و بركاته
محمد يزدي
رئيس شوراي عالي جامعه مدرسين حوزه علميه قم

نوشته شده در سیاسی. 1 Comment »

یک پاسخ to “واکنش ها به کاندیداتوری هاشمی رفسنجانی”

  1. پابک Says:

    در این میان مردم ما اما، برای آینده مستقل خود چگونه باید وارد اقدام انقلابی شوند؟
    تنها اقدام انقلابی رای دادن به رفسنجانی است…


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s