موج تحریم های جدید علیه اقتصاد ورشکسته ایران

Download (1)سایت خبری راه کارگر ـ گسترش تحریم های همه جانبه علیه جمهوری اسلامی و علیه اقتصاد کشور از سوی دولت آمریکا و مجلس نمایندگان و سنای این کشور با جدید دنبال می شود. در تازه ترین اقداموزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که نام ۱۲ شهروند و ۸ شرکت ایرانی دیگر را هم به لیست سیاه تحریم افزوده است. این افراد و شرکت‌ها به پشتیبانی از برنامه هسته‌ای ایران و کمک به این کشور در دور زدن تحریم‌ها متهم شده‌اند.


موج تحریم های جدید علیه اقتصاد ورشکسته ایران

یک روز پیش از انتشار فهرست جدید تحریمی‌ها از سوی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده٬ کمیته سیاست خارجی مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب طرحی زمینه تشدید تحریم‌ها علیه ایران را فراهم کردند. این طرح با هدف کاهش صادرات نفت ایران و محدودسازی درآمدهای ارزی جمهوری اسلامی تصویب شده و صنعت انرژی و اقتصاد ایران را در وضعیت دشوارتری قرار خواهد داد. گسترش تحریم با توجه به سیاست های ماجراجویانه رهبری جمهوری اسلامی و عدم تلاش برای حل این موضوع، اقتصاد کشور را به مرز فروپاشی کشانده است. هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در آخرین سخنرانی خود در جمع اعضای ستاد انتخاباتی اش در زمینه ابعاد تاثیرگذاری تحریم ها و بحران اقتصادی گفت : « پولی نمانده و اگر هم باشد قابل انتقال به داخل نیست. پول های خارجی را خوشبینانه به چین دادیم و آنها با دریافت هزینه ای آن را به یوآن تبدیل کردند و بعد هم گفتند به جای پول کالا می دهیم و بعد از آن هم گفتند نه هر کالایی، بلکه آنچه خودمان تعیین می کنیم می دهیم. هند هم آمده نفت ما را با قیمتی خیلی ارزان می خرد اما حاضر نیست حتی روپیه بپردازد. این گزارش وزیر بازرگانی و رییس کل بانک مرکزی است که در یکی از جلسات تلخ مجمع آمدند و گفتند». پایان نقل قول ـ در چنین شرایطی رهبر رژیم و باند نظامی ـ امنیتی حاکم مدام بر طبل رویائی با آمریکا و غرب می کوبند و شعار توخالی «اقتصاد مقاومتی» و «حماسه اقتصادی» سر می دهند

گزارش محرمانه سازمان ملل درباره تحریم های ایران

صدای آمریکا : خبرگزاری رویترز با دستیابی به گزارش محرمانه گروهی از کارشناسان سازمان ملل متحد نوشته توافق نامه هایی که ایران برای مبادله فلزات با شرکت های عظیم گلنکور اکستراتا و ترافیگورا عقد کرده است می توانند راهکاری برای دور زدن تحریم های بین المللی باشند.
خبرگزاری رویترز روز اول مارس گزارش کرد که شرکت گلنکورٍ سوئیس طی سال گذشته هزاران تُن اکسید آلومینیوم به یک شرکت ایرانی با نام ایرالکو داده و در مقابل، میزان کمتری فلز آلومینیوم از ایران گرفته است. شرکت گلنکور خبر انجام این مبادله را تایید کرد و بعدا هم شرکت ترافیگورای سوئیس اذعان کرد که با شرکت ایرانی ایرالکو مبادلات بازرگانی داشته است.
مقامات سوئیس در آن زمان اعلام کردند که هیچگونه شواهدی در اختیار ندارند که مبادلات تجاری گلنکور با ایران نقض تحریم های سازمان ملل متحد و یا سوئیس باشند، اما کارشناسان سازمان ملل متحد که مسئولیت نظارت و کنترل اجرای تحریم ها علیه حکومت ایران را به عهده دارند، این احتمال را مطرح کرده اند که موافقت نامه های مبادله فلزات این شرکت ها در واقع به معنای تسهیل محدودیت های تجارت با ایران و به نوعی دور زدن تحریم ها است.
در بخشی از گزارش ٤٩ صفحه ای سازمان ملل متحد آمده است «اگر این امر تایید شود، چنین تبادلات بازرگانی می توانند نشان دهنده راهی برای دور زدن تحریم ها و خریداری مواد خام باشند. شرکت های طرف معامله با ایران تاکید کرده اند این قراردادها را به حالت تعلیق درآورده اند».
رویترز روز سه شنبه گزارش داده بود که گری فگل، رئیس دپارتمان آلومینیوم شرکت گلنکور از مقام خود کناره گیری کرده است و اما زمان مشخص و دلیل قطعی برای ترک مقام خود پس از دوازده سال ارائه نکرده است.
در گزارش سالانه کارشناسان سازمان ملل متحد در امور تحریم های ایران آمده است «شواهدی به دست آمده اند که تهران به طور مرتب تلاش می کند تا تحریم ها را دور بزند. ایران هنوز در پی یافتن راه هایی است که با شیوه های پیچیده اقلام مورد نیاز فعالیت های اتمی ممنوعه خود را خریداری کند و جعل اسناد، استفاده از افراد و شرکت های واسطه و یافتن مسیرهای جدید از جمله این شیوه ها است».
کارشناسان سازمان ملل متحد توصیه کرده اند دولت ها و مقامات کشورهای مختلف برای شناسایی معاملات مشکوک توجه و احتیاط بیشتری به خرج دهند.
براساس گزارش کارشناسان سازمان ملل متحد در امور تحریم های جمهوری اسلامی، ایران از ژوئن سال ٢٠١٢ تاکنون یازده مورد تحریم های این سازمان را نقض کرده است و هنوز تحقیق در باره شش مورد نقض تحریم ها نیز ادامه دارد و صادرات ابزار و ماشین آلات از اسپانیا و صادرات تجهیزات فنی برای استفاده از آن ها در فن آوری ماهواره ای از آلمان از جمله این موارد مطرح شده اند.
در این گزارش خاطرنشان شده است سوئد، بحرین، فرانسه، بریتانیا و کشور دیگری که نام آن با عنوان «کشور ایکس» مطرح شده است موارد نقض تحریم های ایران را گزارش کرده اند.
برپایه این تحقیقات، ایران طی سال گذشته پیشرفت چشمگیری در زمینه توانایی های جدید ساخت موشک نداشته اما کماکان با پرتاب موشک، قطعنامه های شورای امنیت (سازمان ملل متحد) را نقض کرده است.
اعضای کارشناسان سازمان ملل متحد تاکید کرده اند «با وجود موفقیت نسبی که ایران در زمینه توسعه برنامه موشک بالستیک در داخل کشور کسب کرده است اما هنوز برای فن آوری و برخی از اجزاء و مواد خام به واردات تجهیزات و اقلام خارجی نیاز دارد و ممانعت از فراهم کردن از واردات این اقلام به ایران برای موفقیت تلاش های بین المللی که به هدف کند کردن فعالیت های ممنوعه موشک بالستیک انجام می شوند، بسیار حیاتی و کلیدی هستند».
در بخشی از گزارش، کارشناسان سازمان ملل متحد از انتقال انواع سلاح از مسیر فضای هوایی عراق به سوریه خبر داده اند و آن را نقض ممنوعیت صادرات تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران خوانده اند.
۸ عضو هیات تحقیق سازمان ملل متحد در مورد توقیف محموله سلاح از کشتی «جهان» در سواحل یمن اختلاف نظر دارند و هنوز اطمینان ندارند این سلاح ها متعلق به ایران و در نهایت انتقال آن ها نقض تحریم های تسلیحاتی ایران باشد.
یمن ادعا کرد که ماموران گارد ساحلی این کشور موشک ها و راکت ها را روز ٢٣ ژانویه توقیف کردند و گمان می رود این محموله تسلیحاتی از ایران ارسال شده باشد. ایران هر گونه ارتباط با این سلاح ها را رد کرده است.
کارشناسان این سازمان بین المللی براین باورند کلیه اطلاعات موجود ایران را در بطن عملیات «جهان» قرار می دهد و کشتی با دور زدن عملیات تجسس امنیتی و مهاجرت به آب های بحرین راه یافته بود.

افزودن ۲۰ شهروند و شرکت ایرانی دیگر به لیست سیاه تحریم آمریکا

دویچه وله : وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که نام ۱۲ شهروند و ۸ شرکت ایرانی دیگر را هم به لیست سیاه تحریم افزوده است. این افراد و شرکت‌ها به پشتیبانی از برنامه هسته‌ای ایران و کمک به این کشور در دور زدن تحریم‌ها متهم شده‌اند.
وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنج‌شنبه (۲ خرداد٬ ۲۳ مه) با انتشار بیانیه‌ای فهرست جدیدی از تحریم‌شدگان را ارائه کرده است. برخی از شرکت‌های حمل‌ونقل٬ کشتی‌رانی و هواپیمایی٬ از جمله آبان ایر٬ اورکس و DFS Worlwide و بعضی از مقامات این شرکت‌ها از جمله کسانی هستند که به تازگی به فهرست بلند تحریم‌شدگان اضافه شده‌اند.
گفته می‌شود این اشخاص و شرکت‌ها به هواپیمایی ملی ایران٬ ایران ایر٬ کمک می‌کردند تا از سد تحریم‌هایی که از مدت‌ها پیش با آن روبرو بوده٬ عبور کند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه٬ شرکت پترو گرین٬ مستقر در مالزی و حسین وزیری٬ از مدیران ارشد آن نیز به خاطر همکاری‌هایی که با شرکت‌های زیرمجموعه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی داشته‌اند به لیست سیاه تحریم‌ها اضافه شده‌اند. سپاه پاسداران از دیرباز تحت تحریم‌های امریکا قرار گرفته است.
گذشته از این‌ها٬ رضا مظفری‌نیا٬ معاون وزارت دفاع جمهوری اسلامی و رئیس دانشگاه مالک اشتر هم به فهرست تحریمی‌ها اضافه شده. گفته می‌شود او در توسعه برنامه موشکی جمهوری اسلامی نقش مهمی دارد.
دو شرکت و یک فرد نیز به خاطر فعالیت و همکاری مستقیم در برنامه هسته‌ای ایران تحت تحریم قرار گرفته‌اند. با قرار گرفتن نام اشخاص و شرکت‌ها در لیست سیاه تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا٬ همه افراد و نهادهای مستقر در آمریکا از هرگونه مراوده مالی و تجاری با آنها منع می‌شوند.
وزارت خزانه‌داری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که «این افراد و شرکت‌ها مسئولیت تامین خدمات و لوازم ضروری و اساسی برای برنامه پنهان هسته‌ای و تسلیحاتی ایران را برعهده داشته‌اند.» بر اساس این بیانیه٬ وزارت خزانه‌داری قصد دارد با افزایش فشارهایی از این دست٬ شبکه‌های فعال در توسعه برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کند.

تحریم‌های جدید علیه ایران در راه است
یک روز پیش از انتشار فهرست جدید تحریمی‌ها از سوی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده٬ کمیته سیاست خارجی مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب طرحی زمینه تشدید تحریم‌ها علیه ایران را فراهم کردند. این طرح با هدف کاهش صادرات نفت ایران و محدودسازی درآمدهای ارزی جمهوری اسلامی تصویب شده و صنعت انرژی و اقتصاد ایران را در وضعیت دشوارتری قرار خواهد داد.
در صورت تصویب نهایی این طرح در کنگره، کشورها و شرکت‌هایی که خرید نفت از ایران را کاهش ندهند به «فهرست سیاه» آمریکا افزوده خواهند شد و مجازات‌های اقتصادی در انتظار آنان خواهد بود.
تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی با هدف وادار کردن رهبران ایران به تغییر رفتار و رویکرد در قبال برنامه بحث‌برانگیز هسته‌ای این کشور اعمال می‌شود. قدرت‌های جهانی نسبت به اهداف نظامی برنامه هسته‌ای ایران تردیدها و نگرانی‌های جدی دارند٬ اما ایران همواره با رد کردن همه اتهامات می‌گوید برنامه هسته‌ای این کشور اهداف صلح‌آمیز و غیرنظامی دارد.

مديرکل تجهيزات پزشکي سازمان غذا و دارو:
30 تا 40 ميليون دلار تجهيزات پزشکي در گمرک خاک مي خورد
خراسان – مورخ پنج‌شنبه 1392/03/02 شماره انتشار 18411
مديرکل تجهيزات پزشکي سازمان غذا و دارو ضمن اعلام اين خبر که حداکثر 30 تا 40 ميليون دلار تجهيزات پزشکي در گمرک است، گفت: به همه شرکت‌ها اعلام شده است مابه‌التفاوت ارز مبادله‌اي را پرداخت و اجناس خود را ترخيص کنند تا پس از قيمت‌گذاري، با قيمت مصوب به فروش برسانند. دکتر حسين کيوان در گفت‌وگو با ايسنا در پاسخ به اينکه چه ميزان از تجهيزات پزشکي با ارز آزاد وارد مي‌شود، عنوان کرد: ميزان ورود تجهيزات با ارز آزاد بسيار پايين است. وي ادامه داد: ارز آزاد اغلب زماني پرداخت مي‌شود که اقلامي در گمرک مانده‌ و در حال متروکه شدن و گذشت تاريخ مصرف است و ارز مبادله‌اي هم تخصيص داده نمي‌شود. بنابراين وارد کننده ناچار است اقلامش را با ارز آزاد از گمرک ترخيص کند. کيوان با بيان اين که به دنبال سازوکارهايي هستيم تا بتوانيم قيمت اين اقلام را با احتساب ترکيبي از چند نرخ ارزي تعيين و قيمت متوسطي را براي آن ارائه کنيم که در آينده هم توسط سازمان‌هاي بيمه‌گر قابل پرداخت باشد، گفت: بايد به هدف مندرج در برنامه پنجم توسعه، مبني بر پرداخت 30 درصدي هزينه‌هاي درمان از جيب مردم برسيم.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s