ایجاد صف های طولانی در نانوایی های شهر سنندج

nan-ardabielدر پی کاهش سهمیه آرد صورت گرفت؛
ایجاد صفهای طولانی در نانوایی های شهر سنندج
سنندج- کم شدن سهمیه آرد نانوای های شهرهای استان کردستان خصوصاً شهر سنندج موجب طولانی شدن صف های مردم در مراکز پخت نان شده است.
به گزارش خبرنگار کردپرس طی چند هفته گذشته و به ویژه روز های اخیر با کاهش سهمیه آرد شاهد شلوغی و صفهای طولانی در نانوایی ها هستیم و این امر در سنندج موجب نارضایتی شهروندان شده و این در حالی است که مسئولان شهرستان و استانی این مشکل را تکذیب کرده اند. نان مصرف اصلی سفره های مردم است و هم اکنون نیز با شروع فصل کارهای ساختمانی و فعالیت کارگران و نیز افزایش امور کشاورزی در مناطقی همچون کردستان نیاز به مصرف نان برای این اقشار رو به افزایش است.
یکی از مالکان این نانوای ها به خبرنگار ما گفت: که سهمیه ی آردی که به ما تعلق می گیرد کاهش پیدا کرده و بدین جهت در نانوایی ها هم شاهد ازدحام جمعیت و صف های طولانی برای تهیه نان هستیم.زندی بیان داشت: سهمیه روزانه نانوایی ها در ماه های گذشته 10 کیسه بود و هر کیسه با قیمت 23 هزار تومان به خبازی ها واگذار می شد اما هم اکنون این سهمیه به 6 کیسه و نیم کاهش پیدا کرده و اگر خبازی ها بخواهند بیش از این میزان پخت داشته باشند باید هر کیسه آرد را با قیمت 35 هزار تومان از بازار آزاد تأمین کنند.
در این رابطه شهروندی از شایعه فروش آزاد و خارج از شبکه و قاچاق آن به کشور عراق خبر داد و گفت: تشدید نظارت بر مراحل توزیع آرد و عملکرد نانوایی ها ضرورت دارد چرا که تامین نان روستانشینان از نانوایی های شهرها دلیل دیگر کمبود نان در این شهر ها است.
مدیرکل غله استان کردستان در این ارتباط گفت: آرد مورد نیاز کردستان کاملا تامین شده است و هیچ گونه مشکل و محدویتی در این زمینه وجود ندارد و کمبود آرد در استان شایعه است.
جمال صالحی افزود: هرساله دولت در راستای ساماندهی خرید گندم قیمت تضمینی را اعلام می کند و این قیمت برای سال جاری 734 تومان اعلام شده است.
صالحی با اشاره به اینکه تغییر قیمت نان بسته به اعلام قیمت فروش گندم است اظهار داشت: قیمت فروش زمانی اعلام می شود که بودجه تصویب و یارانه نان نیز اعلام شود و هم اکنون هیچ گونه تغییری در زمینه قیمت نان خبازی و همچنین هیچ کاهشی در میزان فروش آرد خبازی صورت نگرفته است.
وی با اشاره به اینکه قبل از یکم اردیبهشت ماه سال جاری یارانه به آرد صنف و صنعت تعلق می گرفت و اکنون این یارانه قطع شده است تصریح کرد: زمانیکه یارانه به آرد صنف و صنعت تعلق می گرفت اختلاف قیمت این آرد با آرد خبازی دو الی پنج هزار تومان بود و در حالیکه بعد از قطع یارانه ها این اختلاف قیمت به حداقل ١٠ الی ١٥ هزار تومان رسیده است.
مدیرکل غله کردستان افزود: این اختلاف قیمت موجب روی آوردن قنادان و سایر مصرف کنندگان آرد صنوف و صنعت به خرید آرد خبازی و بالا رفتن فروش این نوع آرد شده است، لذا هیچ محدویت و جیره بندی برای فروش آرد خبازی و نان صورت نگرفته است.
وی با بیان اینکه یکی دیگر از دلایل کمبود نان، ناشی از کم کاری خبازان و کاهش ساعات کاری از سوی آنها می باشد که این امر نیازمند نظارت واحد های نظارتی و بازرسی می باشد تصریح کرد: برخی از افراد و خانواده ها به ذخیره سازی آرد اقدام کرده اند و هیچ گونه جیره‌بندی نان و محدویتی در فروش و توزیع آرد در استان وجود ندارد.
صالحی در پایان اظهار داشت: لازم به یادآودری است فروش آرد در اردیبهشت ماه سال جاری به نسبت گذشته افزایش داشته و قاچاق آرد به عراق و دیگر کشورها صحت ندارد.
شایعه خروج غیرقانونی آرد از کشور و فروش در بازارهای کشورهای منطقه و حضور چند ساعته در صف های طولانی برای تهیه نان سبب نگرانی مردم شده و آیا بی تدبیری مسئولین و عدم نظارت صحیح بر عملکرد نانوای های سطح شهر عامل مشکلات اخیر در عرضه نان است؟

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s