«نان! نان! انرژی هسته ای نه! نه!»

nan-nayabiسایت خبری راه کارگر ـ بحران کمبود نان در پی عدم دریافت کافی سهیه آرد،چهار استان کشور را فراگرفته است. صف های طولانی جلو نانوائی ها، تعطیلی برخی از نانوائی ها و اعتراض و نارضایتی مردم بیانگر بحران جدی در این زمینه است. در پی تحریم های گسترده اقتصادی و مدیریت فاجعه بار اقتصادی حکومت اسلامی، مردم به نان شب هم محتاج شده اند. چنین فاجعه ای در شرایطی صورت میگیرد که خبر پرداخت چهارمیلیارد دلار کمک به سوریه از سوی جمهوری اسلامی منتشر می شود و از سوی دیگر حیف و میل های میلیاردی در نهادها و ارگان های سرکوب رژیم حساب و کتابی ندارد. از سوی دیگر تلاش رهبر و متحدین نظامی ـ امنیتی اش در تداوم سیاست تنش زائی در سیاست خارجی و تاکید بر ادامه راه تاکنونی، امید به بهبود اوضاع را بیش از پیش کاهش داده است. سیاست حاکمیت در مهندسی انتخابات، این امر را بخوبی نشان داده است. اکنون نوبت مردم است که پا به میدان بگذارند و با فریاد «نان! نان! انرژی هسته ای نه! نه!» مشت محکمی به دهان چپاولگران و حکومت تبهکاران اسلامی بزنند. راه دیگری باقی نمانده است.
nan-ormieدر اعتراض به تبعیض در توزیع آرد؛
احتمال تعطیلی برخی نانوایی های ارومیه قوت گرفت
باور کنید قبلا ها که گندم را به روش سنتی آرد می گردیم کارمان راحت تر بود.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ندای ارومیـــه،مدت هاست که ناعدالتی در توزیع آرد به یکی از دغدغه های اصلی نانوایی های شهرستان تبدیل شده است.برخی ها آرد برای پخت نان پیدا نمیکنند و برخی دیگر که حرفشان برو دارد،آرد بیشتر میخرند و بسیاری را به نرخ آزاد میفروشند.
همین تبعیض ها و ناعدالتی های موجود در توزیع آرد مصرفی نانوایی ها، موجب شد که تعدادی از این واحدها در اعتراض به وضعیت فعلی تصمیم به اعتصاب گرفته و از پخت نان خودداری کنند.
مطابق گزارشات واصله،مهم ترین معترضین را تعدادی از واحد های سنگک فروشی خیابان های بهداری،آزادگان،شیخ تپه و رودکی تشکیل میدهند.
جهت اطلاع از صحت این خبر به تعدادی از نانوایی های مناطق نام برده سری زدیم تا از نزدیک پای صحبت نانوایان بنشینیم.
خ-بهداری/ک-م،پیرمرد کهنه کار عرصه نان و نانوایی در خصوص وضعیت فعلی نانوایان و آرد های توضیعی اظهار داشت:مشکل آرد برای ما نانوایان یک رفیق قدیمی است.البته باور کنید قبلا ها که گندم را به روش سنتی آرد می گردیم کارمان راحت تر بود.اما الان یا آرد بی کیفیت است،یا قیمت ثابت نیست و یا آرد می افتد دست دلالان! من معتقدم خود مسئولین موجبات این کار را فراهم می کنند.با پارتی بازی به برخی از نانوایی ها بیشتر آرد میدهند و به ما کمتر!نتیجه اش هم این می شود که ما مجبوریم در صورت کمبود،آرد را با قیمت بالاتر از دلالان بخریم.
من به مسئولین میگویم که نان شوخی بردار نیست.چند روز پیش چندی نفری از نانوایان تصمیم گرفتند که پخت را متوقف کنند،اما راستش من ترسیدم. آخر عمری …
خ-مافی/ح-م :مشکل خاصی نداریم،تقریبا یک سال پیش آرد پیدا نمی شد،اما الان وضعیت خوب است.
خ-آزادگان/م-م:تقریبا با تعداد 50 نفر از نانوایان به این نتیجه رسیدیم که در صورت حل نشدن مشکل آرد،نانوایی ها را تعطیل کنیم.چرا به کسانی که پارتی دارند بعضا چند برابر آرد میدهند و برای ما …
این مشکلات و ناهماهنگی‌های بین متولیان عرضه مواد غذایی موجب اختلال در بازار عرضه و تقاضا و سوءاستفاده دلالان و واسطه‌ها در بازار شده‌ است. لذا ضروری است مسؤولان در اسرع‌وقت راهکاری برای حل این مشکل اتخاذ کنند .

nan-kamboodدر پی کاهش سهمیه آرد نانوائی ها
نارضایتی مردم از کمبود نان در خوی
مردم با مشاهده کمبود نان و شایعه گرانی این نعمت الهی از ماه بعدی ، شروع به انبار کردن نان در منازل کرده اند و این روند باعث کمبود جدی نان در نانوائی ها شود .
به گزارش آذرنـــگاه ،
این روزها برای تهیه یک بسته نان یا باید وقت کافی داشته باشی و با مراجعه به نانوائی های محلات ، خوی گردی کنی یا اینکه نانوائی آشنایی داشته باشی و با یک تماس تلفنی بگی برای شما یک بسته نان نگه داره ، چراکه تهیه نان بعنوان مایحتاج ضروری خانواده ها به مشکلی اساسی برای مردم شهر دارالمؤمنین خوی ، علی الخصوص خانواده های بی بضاعت تبدیل شده است .
گفتنی است در پی کاهش سهمیه آرد تحویلی به نانوائی ها از ابتدای خرداد ماه سال جاری ، شاهد تعطیلی چند روزه بعضی از نانوائیها و کمبود نان در نانوائی های سطح شهر دارالمؤمنین خوی هستیم .
بطوریکه اگر یک نانوائی 10 کیسه آرد سهمیه داشت ، اکنون سهمیه آن به 6 کیسه کاهش یافته است .
گفته میشود بهای آرد تحویلی به نانوائی ها از قرار هر کیسه 23 هزار تومان می باشد ولی اگر هر نانوایی بخواهد این آرد را بصورت آزاد از بیرون تهیه کند مبلغ آن به 40 هزار تومان خواهد رسید و با توجه به این مهم که نان بعنوان یکی از ملزومات خانواده های ایرانی بشمار میرود اگر با این رویه دنبال شود ، قیمت نهایی نان به عددی 350 تومان خواهد رسید . برخی از نانوائی ها هم اعلام کرده اند به هر خانواده مقدار مشخصی نان می توانند بفروشند و این مقدار را 15 قرص نان اعلام کرده اند .
در این میان مردم با مشاهده این وضعیت و همچنین شایعه گرانی نان از ماه بعدی ، شروع به انبار کردن این نعمت الهی در منازل کرده اند و این روند باعث کمبودی نان در نانوائی ها شده است و می طلبد مسئولین امر در آستانه برگزاری انتخابات توجه بیشتری به این موضوع داشته باشند .

ایجاد صف های طولانی در نانوایی های شهر سنندج

nan-ardabielدر پی کاهش سهمیه آرد صورت گرفت؛
ایجاد صفهای طولانی در نانوایی های شهر سنندج
سنندج- کم شدن سهمیه آرد نانوای های شهرهای استان کردستان خصوصاً شهر سنندج موجب طولانی شدن صف های مردم در مراکز پخت نان شده است.
به گزارش خبرنگار کردپرس طی چند هفته گذشته و به ویژه روز های اخیر با کاهش سهمیه آرد شاهد شلوغی و صفهای طولانی در نانوایی ها هستیم و این امر در سنندج موجب نارضایتی شهروندان شده و این در حالی است که مسئولان شهرستان و استانی این مشکل را تکذیب کرده اند. نان مصرف اصلی سفره های مردم است و هم اکنون نیز با شروع فصل کارهای ساختمانی و فعالیت کارگران و نیز افزایش امور کشاورزی در مناطقی همچون کردستان نیاز به مصرف نان برای این اقشار رو به افزایش است.
یکی از مالکان این نانوای ها به خبرنگار ما گفت: که سهمیه ی آردی که به ما تعلق می گیرد کاهش پیدا کرده و بدین جهت در نانوایی ها هم شاهد ازدحام جمعیت و صف های طولانی برای تهیه نان هستیم.زندی بیان داشت: سهمیه روزانه نانوایی ها در ماه های گذشته 10 کیسه بود و هر کیسه با قیمت 23 هزار تومان به خبازی ها واگذار می شد اما هم اکنون این سهمیه به 6 کیسه و نیم کاهش پیدا کرده و اگر خبازی ها بخواهند بیش از این میزان پخت داشته باشند باید هر کیسه آرد را با قیمت 35 هزار تومان از بازار آزاد تأمین کنند.
در این رابطه شهروندی از شایعه فروش آزاد و خارج از شبکه و قاچاق آن به کشور عراق خبر داد و گفت: تشدید نظارت بر مراحل توزیع آرد و عملکرد نانوایی ها ضرورت دارد چرا که تامین نان روستانشینان از نانوایی های شهرها دلیل دیگر کمبود نان در این شهر ها است.
مدیرکل غله استان کردستان در این ارتباط گفت: آرد مورد نیاز کردستان کاملا تامین شده است و هیچ گونه مشکل و محدویتی در این زمینه وجود ندارد و کمبود آرد در استان شایعه است.
جمال صالحی افزود: هرساله دولت در راستای ساماندهی خرید گندم قیمت تضمینی را اعلام می کند و این قیمت برای سال جاری 734 تومان اعلام شده است.
صالحی با اشاره به اینکه تغییر قیمت نان بسته به اعلام قیمت فروش گندم است اظهار داشت: قیمت فروش زمانی اعلام می شود که بودجه تصویب و یارانه نان نیز اعلام شود و هم اکنون هیچ گونه تغییری در زمینه قیمت نان خبازی و همچنین هیچ کاهشی در میزان فروش آرد خبازی صورت نگرفته است.
وی با اشاره به اینکه قبل از یکم اردیبهشت ماه سال جاری یارانه به آرد صنف و صنعت تعلق می گرفت و اکنون این یارانه قطع شده است تصریح کرد: زمانیکه یارانه به آرد صنف و صنعت تعلق می گرفت اختلاف قیمت این آرد با آرد خبازی دو الی پنج هزار تومان بود و در حالیکه بعد از قطع یارانه ها این اختلاف قیمت به حداقل ١٠ الی ١٥ هزار تومان رسیده است.
مدیرکل غله کردستان افزود: این اختلاف قیمت موجب روی آوردن قنادان و سایر مصرف کنندگان آرد صنوف و صنعت به خرید آرد خبازی و بالا رفتن فروش این نوع آرد شده است، لذا هیچ محدویت و جیره بندی برای فروش آرد خبازی و نان صورت نگرفته است.
وی با بیان اینکه یکی دیگر از دلایل کمبود نان، ناشی از کم کاری خبازان و کاهش ساعات کاری از سوی آنها می باشد که این امر نیازمند نظارت واحد های نظارتی و بازرسی می باشد تصریح کرد: برخی از افراد و خانواده ها به ذخیره سازی آرد اقدام کرده اند و هیچ گونه جیره‌بندی نان و محدویتی در فروش و توزیع آرد در استان وجود ندارد.
صالحی در پایان اظهار داشت: لازم به یادآودری است فروش آرد در اردیبهشت ماه سال جاری به نسبت گذشته افزایش داشته و قاچاق آرد به عراق و دیگر کشورها صحت ندارد.
شایعه خروج غیرقانونی آرد از کشور و فروش در بازارهای کشورهای منطقه و حضور چند ساعته در صف های طولانی برای تهیه نان سبب نگرانی مردم شده و آیا بی تدبیری مسئولین و عدم نظارت صحیح بر عملکرد نانوای های سطح شهر عامل مشکلات اخیر در عرضه نان است؟


کمبود نان در شهرهای پیرانشهر و اشنویه

سر دبیر ۱۲:۰۲ ب.ظ ۰
عدم عرضه آرد به نانوایی‌ها، باعث کمبود نان در شهرهای پیرانشهر و اشنویه شده است و بعضی از نانوایی‌ها به دلیل کمبود شدید آرد تعطیل شده‌اند.
کردستان میدیا:طی چند روز گذشته، عدم عرضه‌ی آرد به نانوایی‌ها، باعث کمبود نان در شهرهای پیرانشهر و اشنویه شده است و کمبود نان در بازار و فروشگاههای عرضه نان، باعث افزایش قیمت آن شده است.
همچنین به دلیل در اختیار نداشتن آرد، شمار زیادی از نانوایی‌ها شهرهای پیرانشهر و اشنویه تعطیل شده‌اند و شهروندان پیرانشهر برای خرید نان به بازار اشنویه مراجعه کرده‌اند.
شماری از فعالان بخش آرد و نان، دلیل عدم عرضه آرد به نانوایی‌ها را، افزایش قیمت گندم و فروش آن به قیمت بالا به کارخانجات تولید آرد عنوان کرده‌اند و این اقدام موجب سردرگمی آن‌ها برای تعیین نرخ جدید هر کیسه آرد شده است.
در همین رابطه پیشتر نیز در شهرهای سنندج، مریوان و دهگلان آرد به صورت چشمگیری کاهش یافته و شهروندان باید برای بدست آوردن نان چندین ساعت در صف نانوایی منتطر بمانند.
در همین رابطه، شهرهای اراک، شاهرود، گرمی و بهارستان نیز در ایران با این مشکل مواجه بوده و از آن رنج می‌برند.
کمبود آرد در استان کُردستان و شهرهای دیگر ایران در حالی است که چندی پیش خبرگزاری رویترز منتشر کرده بود، رژیم اسلامی ایران به منظور تأمین نان نیروهای مسلح رژیم سوریه یکصد هزار تن آرد را به این کشور منتقل کرده و “وائیل الحقی” نخست وزیر سوریه نیز این خبر را تأیید کرده بود.

nan-sanandajکمبود نان در سنندج
05 خرداد 1392
بنا بر گزارشات رسيده، جمع کثيری از مردم سنندج پس از اتمام نان، در مقابل يک نانوايی در خيابان تکيه و چمن، به کمبود نان اعتراض کردند. نانواييها دليل کمبود نان را کم شدن سهميه آرد نان اعلام کردند.
قطحی نان در سنندج باعث خشم مردم شده است. مردم نجف آباد نيز به قطحی و کمبود نان در اين شهر اعتراض کردند. به دنبال کمبود نان و آرد در شهرها، عباس قبادی معاون وزير صنعت، معدن مدعی شد: ما توزيع آرد داريم و هيچ مشکلی در کشور وجود ندارد.

nan-ardabiel1نیکزاد مطرح کرد:
نارضایتی گردشگران از کمبود نان در اردبیل

اردبیل – خبرگزاری مهر: استاندار اردبیل گفت: به دلیل ضعف برنامه ریزی ها و کمبود نانوایی، مسافران نوروزی اردبیل با مشکل کمبود نان مواجه اند.
به گزارش خبرنگار مهر، اکبر نیکزاد پیش از ظهر چهارشنبه در جلسه ستاد تنظیم بازار استان با انتقاد از وضعیت ساماندهی نانوایی ها تصریح کرد: گزارشات رسیده حاکی از آن است که در روزهای اول تعطیلات نوروزی مسافران و خود شهروندان با کمبود نان مواجه بوده اند.
وی با بیان اینکه این مشکل در شهرستان سرعین با توجه به حجم گردشگران مشهود بوده است، افزود: این در حالی است که به تامین نیاز احتمالی مسافران تاکید ویژه شده بود.
استاندار اردبیل اضافه کرد: اردبیل یک استان توریست پذیر است که افزایش ده درصدی مسافر به صورت سالانه قابل پیش بینی است، با این وجود دیده می شود برنامه ریزی ها بدون توجه به این مهم اجرا شده و گردشگران را در تهیه نان با مشکل مواجه می کند.
وی معتقد است در صورتی که تدابیر مناسبی از سوی دستگاههای اجرایی صورت می گرفت مسافران نوروزی با کمبود یکی از مهمترین کالاهای مصرفی خود مواجه نمی شدند.
نیکزاد با اشاره به وضعیت سایر استانها در زمینه تامین اقلام مورد نیاز ادامه داد: در حالی که اردبیل جزو پنج استان برتر کشور در خصوص جذب گردشگر است اما در توزیع اقلام مصرفی وضعیت مناسبی در مقایسه با سایر استانها ندارد.

نارضایتی شهروندان از افزایش قیمت میوه

وی همچنین با یادآوری ذخیره سازی هزار تن سیب و هزار و 200 تن پرتقال شب عید در استان متذکر شد: نه تنها توزیع میوه مطابق برنامه ریزی های صورت گرفته نبوده بلکه با افزایش قابل توجه قیمت نیز مواجه است.
استاندار اردبیل تاکید کرد: علاوه بر این قیمت گوجه فرنگی، خیار، کاهو، انواع سبزیجات و میوه در مقایسه با اسفند ماه نزدیک به دو برابر افزایش داشته است.
نیکزاد با بیان اینکه نظارت بر این مهم ضرورت ویژه ای دارد، عنوان کرد: در مقایسه با استان تهران انواع میوه و سبزی در اردبیل 20 درصد گران تر است.
توزیع میوه متوقف شده است
در این جلسه همچنین شهردار اردبیل با اشاره به عدم توزیع میوه شب عید، بیان داشت: در حال حاضر توزیع میوه انجام نمی شود و خانواده ها برای مصرف شخصی مجبور به خرید میوه از مغازه ها هستند.
صدیف بدری با اشاره به فروش پرتقال به قیمت 35 هزار ریال در هر کیلو عنوان کرد: این در حالی است که پرتقال های ارائه شده کیفیت مناسب را نداشته و شهروندان از سر ناچاری اقدام به خرید آن می کنند.
وی با اشاره به شلوغی صف نانوایی ها بویژه در مسیرهای تردد مسافران متذکر شد: این در حالی است که دستگاههای اجرایی قول مساعد عرضه مناسب نان را داده بودند.

فرماندار اردبیل: کمبود نان نداریم
فرماندار اردبیل در پاسخ به گلایه های مطرح شده با رد کمبود نان و نانوایی در سطح شهر گفت: با توجه به افزایش ناگهانی آمار مسافران و عدم پیش بینی این تعداد مسافر تنها مشکل ترافیک خرید نان در اردبیل وجود دارد که با تشکیل جلسه تعداد نانوایی های فعال را از 45 مورد به 56 مورد افزایش دادیم.
کاظم دبیر با بیان اینکه یکی از مهمترین مشکلات نانوایی ها فروش آرد توزیعی شرکت غله در بازار توسط نانوا است، تصریح کرد: بسیاری از نانوایان با سوءاستفاده از تفاوت قیمت آرد توزیعی شرکت غله و آرد بازار آزاد اقدام به فروش آن در بازار می کنند.
وی با بیان اینکه این موضوع موجب زیان عموم مردم و مشکل توزیع نان می شود، خواستار رسیدگی به این مشکل و دخالت بازرسان برای برخورد قانونی با نانوایان خطاکار شد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s