مراسم تشییع جنازه طاهری اصفهانی امام جمعه پیشین اصفهان به تظاهرات ضد حکومتی تبدیل شد

Downloadسایت خبری راه کارگر ـ در روز سه شنبه چهاردهم خرداد ماه ، مراس خاکسپرای طاهری اصفهانی، در اصفهان به یک تظاهرات گسترده ضد حکومتی با شعار مرگ بر دیکتاتور، دیکتاتور دیکتاتور خوابت آشفته بادا، زندانی سیاسی آزاد باید گردد، تبدیل شد. در این مراسم به گفته شاهدان عینی جمعیتی نزدیک به یکصد و پنجاه هزار نفر شرکت کرده بودند که مدام در حال شعار دادن بودند.


مراسم تشییع جنازه طاهری اصفهانی امام جمعه پیشین اصفهان به تظاهرات ضد حکومتی تبدیل شد

حضور گسترده جمعیت و خشم آن ها علیه حکومت به گونه ای بود که نیروهای انتظامی و امنیتی توان مقابله با سیل جمعیت را نداشتند. با این حال برپایه گزارشات دریافتی تعدادی از شرکت کنندگان در این مراسم دستگیر شدند. گفته می شود که نعیم صلواتی فرزند فضل الله صلواتی از فعالان سیاسی اصفهان از جمله دستگیر شده گان است. بر پایه گزارش یک کاربر از اصفهان:« گفتنی‌ست در این مراسم چهره‌های چون احمد منتظری، محمد نوری‌زاد، محمدرضا خاتمی، احمد شیرزاد و آیت الله شبیری زنجانی نیز حضور داشتند که نوری‌زاد و خاتمی با شعارهای «نوری‌زاد، نوری‌زاد/ تشکر، تشکر» و «خاتمی، خاتمی/ تشکر، تشکر» مورد استقبال جمعیت قرار گرفتند. ضمن اینکه آقای حسن روحانی هم در اصفهان بود که با شعار «روحانی، روحانی/ سکوت کنی خائنی» مواجه شد و ترجیح داد به جای آنکه چون سایرین در جمعیت بماند و با مردم باشد، به دانشگاه اصفهان برود و معتدل بماند!»

شییع و تدفین پیکر آیت الله طاهری اصفهانی با شعارهای اعتراضی
سه شنبه, ۱۴ خرداد, ۱۳۹۲
کلمه ـ چکیده :یا حجت ابن الحسن، موسوی کروبی تسلیت تسلیت، یا حسین میرحسین، مرگ بر دیکتاتور و کروبی موسوی آزاد باید گردند شعارهایی بود که مردم در تشییع پیکر امام جمعه خود سر داده بودند. نظم مردم در مراسم تشییع پیکر آیت الله طاهری اصفهانی چشمگیر بوده است و دسته جات منظم آنان با شعارهایی در حمایت از موسوی، کروبی و خاتمی سرمی دادند….
کلمه- گروه خبر: مراسم تشییع پیکر آیت الله طاهری اصفهانی، اولین امام جمعه اصفهان با حضور بی نظیر و باشکوه مردم اصفهان با شعارهایی در حمایت از رهبران محصور جنبش سبز همراه شد. این در حالی است که اجازه تبلیغ و اطلاع رسانی برای این مراسم به طور گسترده داده نشده بود.
به گزارش کلمه، در این مراسم که همزمان با بیست و چهارمین سالگرد رحلت امام خمینی انجام شد، ده ها هزار نفر از مردم و طلاب مدارس علمیه شهرهای مختلف استان اصفهان و سایر شهرهای کشورمان در آن حضور داشتند، اولین امام جمعه شهر اصفهان و نماینده امام خمینی بر پیکر مردمی بدرقه شد که هنوز صدای رسای آیت الله طاهری اصفهانی را مسجد حسین آباد می شنیدند.
یا حجت ابن الحسن، موسوی کروبی تسلیت تسلیت، یا حسین میرحسین، مرگ بر دیکتاتور و کروبی موسوی آزاد باید گردند، یا حجت ابن الحسن ریشه ظلم رو برکن، وصیت طاهری ازادی موسوی، شعارهایی بود که مردم در تشییع پیکر امام جمعه خود سر داده بودند.
نماز میت توسط آیت الله العظمی شبیری زنجانی بر پیکر آیت الله طاهری در مسجد حسین آباد، محل برگزاری نماز جمعه توسط آیت الله طاهری، اقامه شد. آیت الله شبیری زنجانی در حین برگزاری نماز گریه می کردند.
پیکر آیت الله طاهری اصفهانی پس از اقامه نماز از مسجد اعظم حسین آباد به سمت دانشگاه اصفهان و بعد به سمت گلستان شهدا تشییع شد.
علاقه مندان آیت الله طاهری اصفهانی از ساعات اولیه صبح امروز برای وداع با امام جمعه خود به گلستان شهدای اصفهان آمده بودند و ساعت ده و نیم به محض ورود تابوت سبز آیت الله به گلستان شهدا، سیل مشتاقان ایشان را با شعار یا حسین میرحسین همراهی می کردند.
خبرنگار کلمه از این مراسم گزارش داد که نظم مردم در مراسم تشییع پیکر آیت الله طاهری اصفهانی چشمگیر بوده است و دسته جات منظم آنان شعارهایی در حمایت از موسوی، کروبی و خاتمی سرمی دادند.
در همین حال بر اساس مشاهدات خبرنگار کلمه حضور نیروهای امنیتی در این مراسم بسیار حضور پررنگی نداشتند و نیروهای انتظامی نهایت همکاری را با مردم کردند و حتی نسبت به شعار دادن آنها اعتراضی نمی کردند.
بر اساس این گزارش هر چند بارها از بلندگو از شرکت کنندگان در مراسم خواسته می شد که هماهنگ با برگزار کننده مراسم شعار دهند، اما مردم همصدا شعارهایی در حمایت از آزادی موسوی و کروبی و شعارهایی اعتراضی سر می دادند.
پس از برگزاری مراسم تشییع و تدفین جمعیت کثیر شرکت کننده که در خیابان های اطراف گلستان شهدا بودند با نظم و آرامش متفرق شدند.
آیت الله طاهری اصفهانی از روحانیون باسابقه و انقلابی و همراه همیشگی مردم بود که سالها برای برکناری حکومت ظالم تلاش کرد و با پیروزی انقلاب اسلامی نماینده امام خمینی در استان اصفهان بود. بارها در جبهه های جنگ شرکت کرد و یکی از فرزندانش نیز در جبهه های دفاع مقدس به شهادت رسید. وی از حامیان جدی اصلاحات و منتقد حصر آیت الله منتظری بود. پس از انتخابات مهندسی شده ریاست جمهوری نیز این امام جمعه باسابقه اصفهان همصدا با اکثریّت مردم رای باخته، این انتخابات را مخدوش و آن را باطل و تصدّی مجدّد رئیس دولت را برای دور بعد نامشروع و غاصبانه دانسته بود.
در این مراسم عبدالله نوری، غلامحسین کرباسچی، لطف الله میثمی، فرزند آیت الله مظاهری، عباسعلی روحانی، رضا خاتمی، علی اشراقی، مرتضی اشراقی، فضل الله صلواتی، احمد خرم، حسن روحانی ، محمود حجتی و احمد منتظری حضور داشتند. عباسی فرد، نماینده آیت الله هاشمی رفسنجانی نیز در این مراسم شرکت داشت. از آنجا که نوه امام خمینی عروس آیت الله طاهری است، تعدادی از اعضای بیت امام خمینی نیز در این مراسم شرکت داشتند.

از مقامات و مسئولان دولتی تنها طباطبایی، امام جمعه اصفهان در این مراسم حضور داشت.

فردا مراسم ترحیم آیت الله طاهری در اصفهان برگزار خواهد شد و شخصیت های سیاسی و مذهبی که به دلیل شرکت در مراسم سالگرد امام نتوانسته بودند در مراسم تشییع حاضر شوند به اصفهان خواهند رفت. همچنین روز جمعه ۱۷ خرداد نیز از ساعت ۹ صبح الی ۱۲ ظهر مجلس بزرگداشتی در مسجد اعظم حسین آباد اصفهان برگزار می گردد.
آیت الله سید جلال الدین طاهری اصفهانی، اولین امام جمعه اصفهان در سن ۸۷ سالگی به دنبال بیماری تنگی نفس صبح یکشنبه در بیمارستان الزهرای اصفهان دار فانی را وداع گفت.
او اولین امام جمعه شهر اصفهان بود به طوری که قبل ازانقلاب اسلامی نیز اقدام به برگزاری نماز جمعه در مسجد اعظم حسین آباد کرد.
آیت الله طاهری اصفهانی امام جمعه و نماینده ولی فقیه در اصفهان و نماینده استان اصفهان در مجلس خبرگان قانون اساسی و همچنین مجلس خبرگان رهبری بود. وی بعدها به علت انتقاد از سیاست های جاری از امامت جمعه استعفا داد و فعالیت سیاسی نداشت. او در سال ۸۸ از حامیان میرحسین موسوی بود.
وی که از ائمه جمعه منصوب توسط امام خمینی بود در سال ۱۳۸۱ با انتشار نامه‌ای سرگشاده، در اعتراض به رفتار نظام حاکم از امامت جمعه اصفهان استعفا داد. این روحانی انقلابی ده سال پیش با نوشتن نامه ای افشاگرانه با برشمردن ضعف های حاکم بر جامعه از امامت جمعه اصفهان استعفا داد. بعد از آن کمتر خبری از این امام جمعه منصوب امام خمینی در رسانه ها منتشر می شود.
هر چند هنوز اقتدارگرایان تلاش دارند، استعفای ایشان را مربوط به بیماری و ضعف بدانند، اما مطلعان به خوبی می دانند که ایشان به علت مخالفت با سیاست های جاری و در انتقاد از وضعیت ایجاد شده، نامه نوشت و محراب نماز جمعه را ترک کرد.
ایشان در آن نامه با انتقاد شدید از استفاده ابزاری از مقدسات مردم گفته بود: ” آنان که بر شتر چموش قدرت سوارند و در میدان سیاست دو اسبه می‌تازند و از نردبان مقدسات و اعتقادات مردم بالا می‌روند و گرد‌آسیاب ریاست می‌چرخند و از پل دین می‌گذرند تا به دنیا برسند متأسفانه مؤید و مشوق عده‌ای چماق به دوش و فرقه‌ای کفن پوش که دندان تمساح خشونت را تند و تیز می‌کنند و می‌خواهند عجوزه تندخوی و عفریته زشت روی خشونت را به نکاح دین درآورند و امور مقدس را ملوث جلوه دهند یعنی رجاله‌ها و فاشیست‌هایی که معجونی از جهل و جنونند و بندنافشان به مراکز ثقل قدرت متصل است و مطلق العنان و افسار گسیخته‌اند و نه ملوم معاقب قضا هستند و نه محکوم معاتب قانون. هم فقیه و هم فیلسوف و هم داروغه و هم حاکم و هم مفتی و هم قاضی هستند! فعال‌مایشاء و حاکم ما یرید! ذوب شدگانی که ماست را سیاه می‌بینند!”
نامه ای که برای انتشار با محدودیت های شورای عالی امنیت ملی رو به رو شد. هر چند این نامه مورد حمایت گروه های سیاسی، نمایندگان اصلاح طلب مجلس قرار گرفت اما رهبری پاسخی تند و غیرمحترمانه به آن داد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s