تجمع اعتراضی پیروان آیین یاری در مقابل استانداری کرماشان+ عکس

yarsan3 سایت خبری راه کارگر ـ توهین به دگر اندیشان و حتی دگراندیشان دینی از ویژگی های دولت اسلامی است. استبداد دینی حاکمان بر کشور، حد و مرزی نمی شناسد. توهین به معتقدان به دراویش و پیروان آیین یاری به چنان درجه ای رسیده بود که دو تن از آن ها دست به خودسوزی زدند تا با جان خود به این توهین ها اعتراض کنند و حال صدها نفر از مردم شهرهای صحنه و دیگر شهرهای استان کرمانشان و همدان با گردهم آئی ها دست به اعتراض زده اند. باید که از این اعتراضات بصورت گسترده ای حمایت کرد. در شرایطی که فشار بر دگراندیشان روز به روز گسترده تر می شود، در شرایطی که فلاکت زندگی مردم را تباه کرده است، در شرایطی که مردم ملیت های مختلف کشور زیر سنگین ترین فشارها قرار دارند، راهی جز همدلی و همراهی و حرکت های متحدانه علیه این حاکمیت باقی نمانده است. برای پایان دادن به وضعیت باید از هر امکانی برای رساندن فریاد اعتراض مان در هر زمینه ای بلند کنیم. باید که این حاکمیت زور و ظلم و تبعیض را به عقب نشینی واداریم. –>
تجمع اعتراضی پیروان آیین یاری در مقابل استانداری کرماشان+ عکس

پس از فراخوان تعدادی از فعالان فرهنگی و مدنی کُرد و پیرو آیین یاری، شمار زیادی از شهروندان کُرد یارسان در مقابل استانداری کرماشان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

بر اساس گزارش های رسیده به پایگاه خبری و تحلیلی روز (NNS ROJ) در پی فراخوان شماری از فعالان فرهنگی و مدنی کُرد و پیرو آیین یاری برای تجمع در مقابل استانداری کرماشان، صبح امروز یکشنبه 19 اردیبهشت، بیش از دو هزار نفر از شهرونادن یارسان در مقابل استانداری کرماشان تجمع کرده و به توهین مقامات قضایی و امنیتی به آیین یاری اعتراض کردند.

منبعی مطلع در گفتگو با پایگاه خبری و تحلیلی روز اظهار داشت که «بسیاری از معترضین پلاکاردهایی را توهین های صورت گرفته را محکوم کرده و خواستار توضیح مقامات مسئول و معرفی عاملان شدند».

وی افزود که «سه تن از معترضین به نمایندگی از معترضین برای گفتگو و اعلام مطالبات پیروان آیین یاری به دیدار استاندار کرماشان رفتند که پس از پایان دیدار یکی از معاونین استاندار ضمن عذر خواهی از توهین صورت گرفته، معترضین را دعوت به آرامش کرد و قول مساعد داد که به زودی عاملان این توهین را معرفی خواهند کرد».

در جواب معاون استادار معترضین اعلام کردند که تا روز چهلم «نیکمرد طاهری» منتظر خواهند ماند و در صورتی که اقدامات لازم از سوی مقامات قضایی و امینتی صورت نگیرد یکبار دیگر دست به اعتراض خواهند زد.

این تجمع اعتراضی علی رم حضور نیروهای امنیتی بدون هیچ تنشی و در کمال آرامش برگزار شد.

این منبع افزود که یکی از خواست های اصلی معترضین آزادی «مهرداد رحمانی » بوده است. این شهروند یارسانی را به هنگام تصویربرداری از خود سوزی «نیکمرد طاهری» بازداشت کرده و به مکان نامعلومی انتقال داده بودند و تا کنون هیچ اطلاعی از سرنوشت وی در دست نیست.

شایان ذکر است که طی روزهای ۱۴ و ۱۵ خرداد دو شهروند کُرد پیرو آیین یارسان به نام های «حسن رضوی» و «نیک مرد طاهری» در اعتراض به هتک حرمت یک شهروند دیگر یارسان توسط مقامات قضایی و امنیتی همدان و همچنین توهین به آیین یارسان اقدام به خود سوزی کرده بودند.

در پی خودسوزی این دو شهروند کُرد، یکی از آنها به نام «نیکمرد طاهری» جان خود را از دست داد و حسن رضوی نیز برای مداوا به بیمارستان مطهری تهران منتقل شده است.

روز جمعه 16 خرداد نیز صدها شهروند یارسانی در مقابل فرمانداری شهر صحنه تجمعی اعتراضی برگزار کرده بودند.

همچنین طوماری با امضا هزاران شهروند یارسانی در شهر صحنه و در اعتراض به توهین های صورت گرفته آماده شده است و قرار است طی روزهای آینده به مقامات سیاسی و امنیتی استان تحویل داده شود.

yarsan3

در اعتراضات کرمانشاه ٢ شهروند بازداشت شدند
کردستان میدیا: پس از اعتراضات چند روز اخیر در شهرهای مختلف کرمانشاه، روز گذشته ٢ شهروند کُرد یارسان در منازل شخصی خود بازداشت شدند.
به گزارش وب‌سایت کردستان میدیا، عصر روز یکشنبه نوزدهم خردادماه میثم حیدری و رسول کرمی ٢ نفر از شهروندان کرمانشاهی در منازل شخصی خود، توسط نیروهای اداره‌ی اطلاعات بازداشت شدند.
یکی از بستگان نزدیک به یک نفر از بازداشت‌شدگان شیوه‌ی بازداشت این دو شهروند کُرد را برای وب‌سایت کوردستان میدیا اینگونه بازگو کرده است: «مأموران امنیتی با مراجعه به درب منازل این دو شهروند در ابتدا عنوان کرده‌اند که از طرف اداره‌ی پست آمده‌اند که پس از بیرون آمدن دو شهروند از منازلشان آنها را بازداشت و با خود به مکان نامعلومی منتقل داده‌اند»
همین منبع خبری، دلیل بازداشت این دو شهروند کُرد را در ارتباط با اعتراضات اخیر شهروندان کرمانشاهی و پیروان آیین یاری به بی حرمتی به این آیین عنوان کرده است.
تا لحظه‌ی انتشار این خبر، اطلاع دقیقی از سرنوشت این دو شهروند کرمانشاهی در دست نمی‌باشد.
چند روز پیش و در پی تراشیدن سبیل یک شهروند یارسان از سوی مأمورین زندان، دو شهروند دیگر یارسان در اعتراض به این اقدام خود را به آتش کشیده که یکی از آنان جان خود را از دست داد.
در همین رابطه و در تعدادی از شهرهای کرمانشاه اعتراضاتی مردمی آغاز شد. همچنین این اقدام نیروهای حکومتی اعتراض برخی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت اسلامی ایران و برخی سازمان‌ها و نهادهای حقوق بشری منطقه‌ای را در پی داشت.

yarsan2بی خبری از سرنوشت «فیلمبردار تصاویر خودسوزی» شهروند یارسانی

به روز شده در 6/7/2013 | شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۲/ ۱:۵۸

NNS ROJ: با گذشت سه روز از بازداشت یکی از افراد حاضر تجمع مقابل فرمانداری همدان، هیچ اطلاعی از سرنوشت او به دست نیامده است.

بر اساس گزارش رسیده به پایگاه خبری و تحلیلی روز (NNS ROJ)، وضعیت یکی از معترضان کُرد پیرو آیین یارسان به نام «مهرداد رحمانی» که روز ۱۵ خرداد در مقابل فرمانداری شهر همدان بازداشت شده بود همچنان نامشخص است.

منبعی مطلع در گفتگو با NNS ROJ اظهار داشت که این شهروند کُرد به همراه نیکمرد طاهری برای اعتراض به توهین مقامات قضایی و امنیتی همدان به این شهر عزیمت کرده بوده بود.

وی همچنین افزود که نیروهای امنیتی، این شهروند یارسانی را به هنگام تصویربرداری از خود سوزی «نیکمرد طاهری» بازداشت کرده و به مکان نامعلومی انتقال داده بودند.

خانواده این شهروند کُرد پیرو آیین یارسان تا کنون موفق به کسب اطلاع در خصوص وضعیت فرزند خود نشده و همچنین از سوی نیروهای امنیتی برای عدم اطلاع رسانی تحت فشار می باشند.

از سوی دیگر بر اساس گزارش های رسیده به پایگاه خبری روز، علی رغم تهدید مقام های امنیتی شمار زیادی از پیروان آیین یارسان و شهروندان صحنه و دیگر شهرهای استان کرماشان و همدان امروز در مراسم ختم «نیکمرد طاهری» حضور بهم رسانده بودند.

شایان ذکر است که طی روزهای ۱۴ و ۱۵ خرداد دو شهروند کُرد پیرو آیین یارسان به نام های «حسن رضوی» و «نیک مرد طاهری» در اعتراض به هتک حرمت یک شهروند دیگر یارسان توسط مقامات قضایی و امنیتی همدان و همچنین توهین به آیین یارسان اقدام به خود سوزی کرده بودند.

از سوی دیگر نیز صدها شهروند اهل شهرستان صحنه ظهر روز پنجشنبه ۱۶ خرداد، پس از تشیع پیکر «نیکمرد طاهری» در مقابل فرمانداری شهر صحنه تجمع کردند.

شهروندان صحنه ای با سرودن سرودهای آیین یارسان و همچنین سر دادن شعارهایی، از مقامات جمهوری اسلامی خواستند تا عاملان توهین به آیین یارسان را به «سزای اعمال» خود برسند.

yarsan1Download
تجمع اعتراضی در صحنه

تجمع اعتراضی شهروندان یارسان در شهر صحنه به روایت تصویر  0  24

به روز شده در 6/6/2013 | جمعه ۱۷ خرداد ۱۳۹۲/ ۰:۴۳

 

NNS ROJ: در پی خودسوزی دو شهروند کُرد پیرو آیین یارسان در اعتراض به توهین مقامات قضایی همدان به آیین یارسان، صدها شهروند صحنه ای ظهر روز پنجشنبه 16 خرداد، پس از تشیع پیکر «نیکمرد طاهری» در مقابل فرمانداری شهر صحنه تجمع کردند.

شهروندان صحنه ای با سرودن سرودهای آیین یارسان و همچنین سر دادن شعارهایی از مقامات جمهوری اسلامی خواستند تا عاملان توهین به آیین یارسان به سزای اعمال خود برسند.

همچنین در پایان تجمع اعتراضی بیانیه ای از سوی «طیب طاهری» خطاب به رهبران جمهوری اسلامی و مقامات قضایی قرائت شده است.

در بخشی از این بیانیه که نسخه ای از آن بدست پایگاه خبری و تحلیلی روز (NNS ROJ) رسیده است آمده » ما جامعه یارسانی از رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران تقاضا داریم تا در این خصوص دستور فرمایند که قضیه پیگیری شود و به غیرت و اصالت و انسانیت مردم اهل حق اذعان گردد، تا ما دیگر شاهد آن نباشیم که به اعتقادات یارسانی توهین شود. مردم جامعه یارسانی افرادی خشونت طلب نیستند و بر اساس آنچه که آرامش و حقیقت گفتمانی و دیالکتیک مربوط به آن است رفتار می کنند».

در پایان این بیانیه جامعه یارسان از مقامات قضایی طلب می کنند تا افرادی که مسبب این وقایع بوده اند محاکمه شده و به اشد مجازات برسند، همچنین بخشنامه ای را برای تمام ارگان های دولتی مبنی بر احترام و به رسمیت شناخته شدن اعتقادات یارسانی ارسال کرده و تفکر و آیین یارسانی در ایران همچون یک اقلیت مذهبی به رسمیت شناخته شود.

طوماری نیز در اعتراض به مقامات امنیتی و قضایی همدان توسط شهروندان صحنه ای آماده شده است و به این بیانیه پیوست شده است.

از دیگر سو نیز تعدادی از فعالان مدنی و فرهنگی کُرد در فراخوانی خطاب به ملت کُرد و «مردم حق پرست یارسان» از آنان دعوت به عمل آورده اند تا روز یکشنبه 19 خرداد ماه، راس ساعت 10 صبح در مقابل استانداری شهر کرماشان اعتراض خود را نشان دهند.

در بخشی از این فراخوان آمده است که » ما به عنوان فعالان جامعه یارسان (یکی از بزرگترین اقوام ملت کورد) از ملت عزیزمان علی عموم و مردم استان کرماشان به ویژه تقاضا داریم که در برابر این ظلم و ناعدالتی که حاکمیت سرکوبکر اسلامی بیشتر از سه ده بر ما و دیگر ملتهای ایران روا داشته بی صدا ننشینند و برای احقاق حقوق برحقمان و حمایت از این دو عزیز که جان خود را فدای آرمانهای برحقشان نمودند با همدلی و یک صدایی تجمعی اعتراضی در استان کرماشان برگزار نماییم».

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s