بار بحران مالی کارفرماها بر دوش کارگران

382724_559917170727666_1484694760_nسایت خبری راه کارگر : فلاکت اقتصادی ناشی از سیاستهای مخرب و ویرانگر اقتصادی باندهای مافیائی شریک در قدرت و اقتصاد، علاوه بر ایجاد رکود در تولید بویژه در صنایع پائین دستی، بیکار سازی کارگران و تعویق در پرداخت حقوق کارگران را افزایش داده است. به گفته رئیس شورای اسلامی کار کارخانه تابان یزد کارگران این کارخانه که تعدادشان چهل نفر است به علت مشکلات مالی کارخانه، سه ماه متوالی حقوق دریافت نکرده‌اند.


بار بحران مالی کارفرماها بر دوش کارگران

سابقا این کارخانه سیصد و بیست کارگر داشته است. دبیر خانه کارگر اردبیل نیز با بیان اینکه بهره برداری از واحد‌های تولیدی در این استان به حداقل رسیده است، از افزایش ورشکستگی واحدهای تولیدی در این استان خبر داده است. مرتضی مقدم تاکید کرد تعدیل نیرو و تعطیلی واحدهای اقتصادی از کارگاه‌های کوچک فراتر رفته و به مراکز مهم صنعتی استان اردبیل نیز سرایت کرده است. حق شاغل بودن و تامین امنیت شغلی از ابتدائی ترین حقوق شهروندی است که رژیم اسلامی نه تنها برای این حق الویت قایل نیست بلکه با سیاست های ماجراجویانه اتمی خود بحران و فلاکت اقتصادی را شدت داده و به بیکارسازی ها دامن زده است.
تاخیر سه ماهه در پرداخت حقوق ۴۰ کارگر نساجی تابان
ایلنا / رئیس شورای اسلامی کار کارخانه تابان یزد اعلام کرد: کارگران این کارخانه که تعدادشان ۴۰ نفر است به علت مشکلات مالی کارخانه، سه ماه متوالی حقوق دریافت نکرده‌اند.
«علیرضا جعفری‌پور» با اعلام خبر فوق به ایلنا گفت: کارخانه نساجی تابان یزد با سابقه طولانی که در حوزه تولید دارد به سبب مشکلات نقدینگی، از عهده پرداخت سه ماه از حقوق کارگران خود بر نیایده است و تنها به صورت علی‌الحساب مبالغ ناچیزی را به حساب کارگران واریز کرده است.
او با بیان اینکه وعده‌های پی در پی مسئولان کارخانه در پرداخت معوقات حقوقی کارگران تا به امروز محقق نشده است، اظهار کرد: هم اکنون ۴۰ کارگر باسابقه و ماهر در این کارخانه، منتظر دریافت معوقات حقوقی برای تامین مایحتاج روزانه خانواده‌های‌شان هستند.
نماینده کارگران کارخانه تابان یزد تعداد کارگران شاغل را تا چند ماه گذشته ۶۰ نفر عنوان کرد و افزود: طی چند ماه گذشته تعداد ۲۰ نفر از کارگرانی که شرایط بازنشستگی پیش از موعد در مشاغل سخت وزیان آور را داشتند، بازنشسته شده‌اند.
این فعال کارگری با ابراز نگرانی از تهدید امنیت شغلی کارگران واحد‌های نساجی کشور، اظهار داشت: اگر مشکلات فعلی واحدهای نساجی همانند نساجی تابان یزد پی گیری و رفع نشود با افزایشن مشکلات راه برگشتی برای ادامه فعالیت کارگران و تولید نخواهد بود.
رئیس شورای اسلامی کار کارگران کارخانه تابان یزد در خاتمه تعداد کارگران کارخانه نساجی تابان یزد را در سالهای گذشته ۳۲۰ نفر اعلام کرد و گفت: با بازنشسته شدن و خارج شدن تعداد زیادی از نیروهای کار این کارخانه، هم اکنون این رقم به ۴۰ کارگر رسیده است.
خطر بیکاری کارگران واحدهای کوچک اردبیل با انتقال صنایع بالا دستی
دبیر خانه کارگر اردبیل با بیان اینکه بهره برداری از واحد‌های تولیدی در این استان به حداقل رسیده است، نسبت به افزایش ورشکستگی واحدهای تولیدی در این استان هشدار داد.
مرتضی مقدم با اشاره به تعطیلی و کاهش حجم تولید در واحد‌های تولیدی فعال، به ایلنا گفت: تعدیل نیرو و تعطیلی واحدهای اقتصادی از کارگاه‌های کوچک فراتر رفته و به مراکز مهم صنعتی استان اردبیل نیز سرایت کرده است.
او افزود: اگر چه بدیل بنیه قوی‌تر اقتصادی و همچنین امکانات انبارداری تاثیر شرایط فعلی اقتصادی بر واحدهای بزرگ و متوسط به اندازه واحدهای کوچک مشهود نیست اما می‌توان پیش‌بینی کرد که در صورت عدم مقابله اصولی و هدفمند با تحریم‌های ناعادلانه غرب، این بحران به طور مشهودتری دامن صنایع بزرگ را هم بگیرد.
این فعال کارگری با اشاره به اینکه واحدهای کوچک اقتصادی استان اردبیل در مقابل نرخ بالای تورم و هم‌زمان ورود کالاهای خارجی توان مقاومت ندارند، رکود تولید و تعدیل گسترده نیرو در این واحدها را حاصل تحریم‌های داخلی و خارجی دانست.
او با اشاره به نام چند واحد تولیدی بحران‌زده یا در آستانه بحران همچون کارخانه چرم مغان، شرکت فراوردهای سیب زمینی، نساجی اردبیل و… گفت: در حال حاضر تولید این کارخانه‌ها به حداقل رسیده است.
مقدم با ذکر مثالی ادامه داد: از کارخانه چرم مغان که در گذشته رونق بسیاری داشت و محصولات آن به کشور ایتالیا و سایر کشورهای اروپایی صادر می‌شد، اکنون چیزی باقی نمانده است.
دبیر خانه کارگر اردبیل ادامه داد: شرکت فراوردهای تولیدی سیب زمینی نیز که در گذشته حرف اول تولید در کشور را می‌زد هم اکنون به سبب نداشتن صنایع تبدیلی دچار مشکل شده و ظرفیت تولیدش را به حداقل رسانده است.
این فعال کارگری با انتقاد از اینکه در استان اردبیل صنایع مادر و بالادستی وجود ندارد، از انتقال واحدهای مولد به استان‌های همجوار انتقاد کرد و گفت: در شرایطی که کارگران استان اردبیل همچون سایر کارگران کشور با مشکل امنیت شغلی مواجه‌اند، انتقال صنایع مادر به سایر استان‌ها کارفرمایان صنایع پایین دستی را به تعدیل نیروی کار ترغیب می‌کند.
مقدم در ادامه درباره پروژه‌های نیمه کاره و ر‌ها شده دولت در بخشهای مختلف تولیدی گفت: نساجی اردبیل یکی از پروژه‌های نیمه‌‌ رها شده دولت است که با هدف اشتغال ۱۰ هزار نیروی کار احداث شد اما در بدو تاسیس تعطیل شد و مدیران آن مجددا با دریافت تسهیلات بانکی این کارخانه را با ظرفیت هزار کارگر و به صورت نیمه فعال راه اندازی کردند.
دبیر خانه کارگر اردبیل در خاتمه همچنین با اشاره به‌‌ رها شدن واحد پتروشیمی اردبیل و ناتمام ماندن پروژه راه سازی قطار اردبیل گفت: ساخت کارخانه پتروشیمی اردبیل و همچنین انجام پروژه محور قطار بین شهری اردبیل که پل ارتباطی انتقال صنعت در این استان است همچنان نیمه کاره باقی مانده وسرمایه ملی کشور در بیابان‌ها‌‌‌‌ رها شده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s