کارگران خواهان حذف شرکت های پیمان کاری «آدم فروش» شدند

Downloadسایت خبری راه کارگر ـ به دنبال پایان انتخابات ریاست جمهوری که یکی از اصلی ترین محورهای مبارزه انتخاباتی اش وضعیت معیشت مردم و وضعیت اقتصادی کارگران، در بستر تحریم های همه جانبه اقتصادی بود، تشکل های دولتی کارگری با ارسال نامه ای به رئیس جمهور جدید خواست های خود را مطرح کردند. در همین راستا نمایندگان کارگران عضو شورای اسلامی کار استان تهران به ارسال نامه ای به حسن روحانی اصلی ترین خواست های خود را بیان کردند.


کارگران خواهان حذف شرکت های پیمان کاری «آدم فروش» شدند

هم زمان نیز دبیر خانه کارگر خراسان گفته است :« «رواج قراردادهای موقت کاری، امنیت شغلی کارگران را سلب کرده است./ این کارگران پس از گذشت چندین سال از اشتغال مستمر در یک واحد تولیدی همچنان به صورت قراردادهای چند ماهه زیر نظر پیمانکار خصوصی كار می‌كنند.». کارگران شورای اسلامی کار استان تهران مهمترین خواست خود را حذف شرکت های پیمانکاری دانسته و نوشته اند:« محو پدیده شوم شرکت های پیمانکاری یا آدم فروش» آنها همچنین بر ضرورت تشکل های مستقل تاکید کرده اند و نوشته :« استقلال تشکل های کارگری و عدم دخالت دولت و کارفرمایان در تشکیل و ادامه فعالیت تشکل های کارگری». با این حال روشن است که تشکل های وابسته ای همچون «خانه کارگر» و «شورای اسلامی کار» نمی توانند به عنوان تشکل های مستقل کارگری شناخته شوند. نباید از یاد ببریم که تعدادی از فعالان تشکل های مستقل کارگری همچون سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه و یا سندیکای نیشکر هفت تپه و نهادهای همآهنگی برای ایجاد تشکل های کارگری همچنان در زندان به سر می برند.

جزئیات نامه 8 بندی کارگران به روحانی/ شرکت‌های”آدم فروش”را متوقف کنید
خرداد ۲۸م, ۱۳۹۲
به گزارش خبرنگار مهر، یکی از مهمترین محورها و برنامه های اعلام شده از سوی حسن روحانی به عنوان منتخب جدید ریاست جمهوری مردم ایران حل مسائل مربوط به بازار کار کشور و رسیدگی عادلانه به امور کارگران است.
وی با اعلام اینکه عدالت زمانی اجرا می شود که کارگران بتوانند با عدالت به حقوق خود برسند، توانست بخش قابل توجهی از آراء کارگران کشور را به سوی خود جلب کند. روحانی در تبلیغات انتخاباتی خود مسائل گوناگون دیگری را درباره بازار کار کشور و وضعیت نامناسب بیکاری جوانان مطرح کرده است.
نمایندگان کارگران عضو شوراهای اسلامی کار استان تهران در نامه ای به رئیس جمهور منتخب مردم ایران، مطالبات جامعه کارگری را در ۸ بخش مطرح و از روحانی خواستند درباره موارد مطرح شده تصمیمات موثری را اتخاذ کند.

در متن نامه کارگران به رئیس جمهور منتخب آمده است:

“جناب آقای دکتر حسن روحانی

رئیس جمهوری محترم و منتخب مردم در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

با سلام و خداقوت
احتراما؛ ضمن عرض تبریک و آرزوی توفیق جنابعالی به عنوان رئیس جمهور برگزیده مردم و به ملت عزیز ایران که با حضور خود در پای صندوق های رای در روز جمعه ۹۲٫۰۳٫۲۴ حماسه سیاسی را رقم زدند، کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران بر خود وظیفه می داند به عنوان یک تشکل قانونی موضوع اصل ۱۰۴ قانون اساسی پیگیر مطالبات به حق قشر عظیم کارگران که در خلق حماسه سیاسی نقش اصلی و محوری داشتند، باشد.
به همین منظور اهم مطالبات را به شرح ذیل اعلام داشته و امیدواریم در تحقق آنها اقدام جدی به عمل آورید و حماسه اقتصادی مورد نظر مقام معظم رهبری که کارگران را ستون فقرات جامعه می دانند تحقق یابد.
۱- تفاوت ۱۵ درصدی تورم و دستمزد کارگران در سال ۹۲ که وعده داده بودید را عملی کنید.
توضیح: حداقل دستمزد سال ۹۲ کارگران کشور کمتر از نرخ تورم و سبد معیشت موضوع ماده ۴۱ قانون کار به تصویب رسید و شورای اسلامی کار استان تهران به عنوان اعتراض اقدام به شکایت در دیوان عدالت اداری نمود.
۲- پیاده کردن ظرفیت های قانون کار که معطل مانده و در صورت نیاز به ایجاد تغییرات و اصلاح در قانون کار باید سمت و سوی آن در جهت حمایت از نیروی کار باشد.
۳- استقلال تشکل های کارگری و عدم دخالت دولت و کارفرمایان در تشکیل و ادامه فعالیت تشکل های کارگری
۴- محو پدیده شوم شرکت های پیمانکاری یا آدم فروش
۵- برقراری امنیت شغلی و اقتصادی جهت کارگران قراردادی دائم و موقت
۶- استقلال سازمان تامین اجتماعی و اداره آن توسط شرکای اجتماعی کارگران و کارفرمایان و نقش نظارتی دولت
۷- همسان سازی پرداخت مالیات حقوق کارگران با کارکنان دولت چرا که کارکنان دولت پس از اعمال معافیت، به صورت ثابت ۱۰ درصد مالیات پرداخت می کنند و پرداخت مالیات توسط کارگران پس از اعمال معافیت به صورت پلکانی از ۱۰ تا ۳۰ درصد است
۸- پرداخت عیدی کارگران دستگاه های دولتی به مانند کارگران شاغل در کارگاه های مشمول قانون کار
توضیح: عیدی کارگران مشمول قانون کار بر اساس ماد واحده سال ۱۳۷۰ به میزان دو ماه حقوق است در حالی که متاسفانه کارگران دستگاه های دولتی با استناد به ماده واحده سال ۱۳۷۴ با وجود اینکه مشمول قانون کار هستند به مانند کارکنان دولت عیدی دریافت می کنند که رقم آن به مراتب کمتر از عیدی کارگران کارگاه های مشمول قانون کار است ضمن آنکه کارگران دستگاه های دولتی از سایر مزایای دستگاه های اجرایی نیز محروم هستند.”

كارگران از رئیس دولت یازدهم تضمین امنیت شغلی می‌خواهند
دبیر خانه کارگر خراسان جنوبی:
كارگران از رئیس دولت یازدهم تضمین امنیت شغلی می‌خواهند
1392-03-28, 09:25
سرویس: کارگری
چکیده: «رواج قراردادهای موقت کاری، امنیت شغلی کارگران را سلب کرده است./ این کارگران پس از گذشت چندین سال از اشتغال مستمر در یک واحد تولیدی همچنان به صورت قراردادهای چند ماهه زیر نظر پیمانکار خصوصی كار می‌كنند.»
دبیر خانه کارگر خراسان جنوبی یكی از مهم‌ترین خواسته‌های جامعه کارگری استان از رئیس دولت یازدهم در شرایط اقتصادی امروز را ایجاد تضمینی برای «امنیت شغلی» كارگران ذکر کرد و گفت: رواج قراردادهای موقت کاری، امنیت شغلی کارگران را سلب کرده است.
«محمدحسین براتی» با بیان اینکه قراردادهای موقت از مهم‌ترین مشکلات امروز جامعه کارگری است به ایلنا گفت: عمده كارگرانی که در کارگاهای دولتی و خصوصی زیر نظر پیمانکاران فعالیت دارند هنوز قرار داد موقت بوده و از وضعیت شغل خود ناراضی‌اند.
این فعال كارگری با انتقاد از وضع بسیاری از کارگران قراردادی و پیمانی، تصریح کرد: متاسفانه بسیاری از این کارگران پس از گذشت چندین سال از اشتغال مستمر در یک واحد تولیدی همچنان به صورت قراردادهای چند ماهه زیر نظر پیمانکار خصوصی بدون هیچ گونه مزایا از جمله داشتن بیمه به همکاری خود ادامه می‌دهند.
او با ذکر مثالی از وضعیت قرار داد کارگران پیمانکاری شهر داری بیرجند اشاره کرد و گفت: این کارگران که در بخشهای خدماتی و فضای سبز شهرداری بیرجند فعالیت دارند از وضعیت قرار داد و نحوه پرداخت حقوق خود که با تاخیر انجام می‌شود، گله‌مند بوده و به طور مکرر از مسئولان در خواست رسیدگی کرده‌اند که تا كنون رسیدگی نشده است.
این فعال کارگری در این مورد اضافه کرد: کارگران شهرداری بیرجند انتظار دارند مسئولان با حذف پیمانکار، مشکلات صنفی آنان را در زمینه نداشتن امنیت شغلی و كمبود حقوق ماهانه به حداقل برسانند.
به گفته دبیر خانه کارگر خراسان شمالی دولت می‌تواند با تزریق کمک‌های غیرنقدی از قبیل بن کارگری میزان قدرت خرید این دسته از کارگران را تقویت کرده تا انگیزه کار کردن در آنان بازگردد، چرا که دریافت حداقل حقوق، نداشتن امنیت شغلی و.. راندمان کار این کارگران را بسیار کاهش داده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s