گزارشی از استادیوم تک جنسیتی آزادی: استاديوم خاليه جای زنا خاليه / استاديوم خاليه، مايه شرمساريه.

stadiom-azadiسایت خبری راه کارگر ـ ورزشگاه تک جنسیتی آزادی، قرار بود انبوه جمعیتی را در خود جای دهد که می خواستند همراه فوتبالیست های کشور جشن پیروزی برای راهیابی به جام جهانی در برزیل برگزار کنند. اما این جشن «مهندسی» شده که پیشاپیش ورود زنان را ممنوع کرده بود، با بی اعتنائی مردم روبرو شد. همان استادیومی که در جشن سپاس دولت احمدی نژاد، حضور مرد و زن آزاد بود، این بار، درهایش بر روی زنان بسته ماند و همین امر باعث شد که بسیاری از مردان نیز رغبتی به رفتن به این جشن را از خود نشان ندهند. زنان و مردانی که شب قبل از آن در خیابان های سراسر کشور جشن پیروزی را دوشادوش هم گرفته بودند، نمی خواستند این توهین را تحمل کنند. خالی ماندن استادیوم مردانۀ آزادی، باعث رسوائی حاکمانی شد که با اتکا به قوانین عقب مانده شان، تبعیض گسترده ای علیه زنان کشور ایجاد کرده اند. اما خالی ماندن صندلی های استادیوم آزادی نشان داد که دیگر مردم به این تبعیض ها با بی تفاوتی روبرو نخواهند شد و این تحریم استادیوم تک جنستی و مردانه آزادی، اقدامی نوید بخش بود.
*************************************
زنان اجازه ورود به ورزشگاه را نیافتند
در ورودی های مختلف ورزشگاه حدود هزار نفر از زنان برای استقبال از تیم ملی رفته بودند که با بد سلیقگی مسئولین از ورود آنها جلوگیری شد. بسیاری از مردان نیز با دیدن این صحنه ها به خانه بازگشتند
در ضمن در بسیاری از میادین بزرگ تهران و شهرستان ها نیروی های انتظامی صف کشیده اند. میدان ونک ولیعصر محسنی آزادی آریاشهر. طبق گزارشات رسیده پر از ماموران گارد ویژه و نیروی انتظامی است وقتی مردها دیدن زنها رو راه ندادن برگشتند و ورزشگاه تقریبا نیمه خالیه .تلویزون داشت پخش مستقیم نشون می داد بعد از نیم ساعت برناممه رو قطع کرد وقتی مردها داشتند وارد می شدند با سرود ای ایران و ارد ورزشگاه شدن
********************************‎‏
فوتبال؛ زنان معترض: استوديوم خاليه، مايه شرمساريه
به گزارش دریافتی، جمع زيادی از زنان امروز در پشت در ورزشگاه آزادی تجمع کردند اما با ممانعت نيروهای امنيتی روبرو شدند و اجازه ورود به داخل ورزشگاه را پیدا نکردند. این موضوع موجب متشنج شدن فضای اطراف ورزشگاه شد.
در بین این زنان گروهی از فعالین اجتماعی و فعالین حقوق زنان نیز دیده می ‌شدند که با پلاکاردها و دست نوشته‌هایی با مضامین دفاع از زنان و حقوق آنان شعار می‌ دادند.
زنان تجمع کننده شعار می دادند: استاديوم خاليه جای زنا خاليه / استاديوم خاليه، مايه شرمساريه.
نيروهای امنيتی با اعلام حضور غيرقانونی زنان در مقابل درب ورزشگاه، خواهان ترک محل توسط آنان شدند که این در خواست ماموران با بی اعتنايی زنان روبرو گردید.
ماموری که بلندگو را در اختيار داشت گفت: شاديهايتان را ديشب کرديد، امروز نوبت آقايون است و آقايون دست خانوم ها رو بگيريد ببريد خونه. با گفتن اين جملات، زنان حاضر در محل اين مامور را به شدت هو کردند.
********************************
استادیومِ خالی شکوهی ندارد
استادیوم خالی امروز کجا و خیابان های پر از زنان و مردانِ دیروز کجا….این یعنی جشنِ مهندسی شده و ممنوع شده برای زنان نمی تواند عظمتِ حضورِ یک جشن بر آمده از دل مردم ایران را داشته باشد.
خبرگزاری ایرنا نوشت زنان زیادی آمدند اما پشت درهای استادیوم جا ماندند چون ممنوعیت از قبل اعلام شده بود، یک نفر برایم نوشت اما مردان زیادی هم با دیدنِ آنها از ورود به استادیوم خودداری کردند؟ این خبر درست است؟ از صدا و سیما که یک استادیوم پر از صندلی های خالی را دیدیم.
******************
ممنوع کردن ورود زنان به استادیوم آزادی 1-0 به نفع ملت ِمتحد …..آقای روحانی حواستون باشه نیمی از شرکت کنندگان در میتینگ انتخاباتی شمادر استادیوم شیرودی همین زنان بودند !
***********************
از تهران رـ ج
حالا حالا کار داریم تا به حداقلی از مطالبات مان برسیم..!
«با استقبالی کمتر از 10 هزار نفر!!!!»
بچه های فوتبالی ما روز گذشته با بازی درخشان خود در برابر کره جنوبی ملتی را غرق در شادی و سرور کردند اما تو گویی همچنان عده ای دگم و متصلب در اندیشه و کردار و رفتار نخواسته و نمی خواهند از اندیشه های بلاهت آور خود دست بشویند.
با ممانعت از ورود بانوان به ورزشگاه آزادی و حضور در جشن پیروزی، یک جشن بزرگ ملی که می توانست بسیار باشکوه برگزار شود به یک افتضاح بزرگ ملی مبدل شد…
*********************************
stadim-azadi3 استقبال از ملي پوشان بدون حضور زنان انجام شد؛ آزادي مردانه
روزنامه ابتکار- تاریخ ایجاد در چهارشنبه, 29 خرداد 1392 23:14
در حالي که کمتر از دو ماه پيش در يک مراسم جنجالي که دولت با عنوان« تجليل از دست اندرکاران سفرهاي نوروزي» در ورزشگاه آزادي برگزار کرده بود، ورود زنان به همراه مردان در اين مراسم آزاد بود، روز گذشته مراسم استقبال از ملي پوشان تيم فوتبال کشورمان در غيبت زنان علاقمند برگزار شد، تا ورزشگاه آزادي در فضايي مردانه از افتخارآفرينان فوتبال ملي استقبال کند.
موضوعي که البته اعتراض تعدادي از زنان و دختراني که به قصد حضور در اين مراسم به ورزشگاه رفته بودند، را به دنبال داشت.
در اطلاعيه روابط عمومي فدراسيون فوتبال آمده بود: فدراسيون فوتبال مراسم ويژه اي براي استقبال از ملي پوشان در ورزشگاه آزادي تدارک ديده است. اين مراسم ساعت 17 روز چهارشنبه 29 خرداد 92 در ورزشگاه آزادي با حضور علاقمندان و طرفداران تيم ملي برگزار خواهد شد و بازيکنان پس از ورود به ورزشگاه آزادي در مراسمي دور افتخار مي‌زنند و صعود به جام جهاني را همراه با تماشاگران پرشور جشن خواهند گرفت. در اين مراسم از ملي پوشان تقدير مي‌شود و مراسم نورافشاني هم در پايان برگزار خواهد شد.در اين مراسم تنها آقايان مي‌توانند حضور داشته باشند و از بانوان علاقمند تيم ملي درخواست مي‌شود تا از آمدن به استاديوم آزادي خودداري کنند.ساعت برگزاري اين جشن به نظر کمي زود مي‌رسيد که در استقبال جوانان و علاقمندان براي حضور در استاديوم تاثير گذاشته بود.
اما ايسنا عصر روز گذشته خبرداد که بيش از 50 تن از بانوان فوتبالدوست با تجمع در مقابل در غربي ورزشگاه آزادي خواهان حضور در جشن حضور تيم ملي در جام جهاني شده‌اند. از آنجا که اين مراسم براي آقايان ترتيب داده شده، به خانم‌ها اجازه ورود داده نمي‌شود. آن‌ها با پرچم‌هاي ايران منتظر حضور تيم ملي در استاديوم هستند. نيروي انتظامي حاضر در ورزشگاه مشغول هدايت آنهاست.
اعضاي تيم ملي فوتبال ايران ساعت 18 وارد ورزشگاه آزادي شدند. آنها که بعد از بازگشت و حضور در فرودگاه به هتل آکادمي رفته بودند با استقبال تماشاگران در ورزشگاه آزادي مواجه شدند. حدود 15 هزار تماشاگر از حدود ساعت 15 به استاديوم آمده‌اند. گرماي هوا آنها را به شدت اذيت مي‌کند و همه از برنامه‌ريزي فدراسيون براي برگزاري مراسم در چنين ساعتي گله‌مند بودند.
ملي‌پوشان که قرار بود مراسم استقبال از آنها ساعت 17 آغاز شود، ساعت 18 وارد استاديوم شدند و با پرچم‌هاي ايران در دستشان و همچنين لباس‌هاي سفيد تيم ملي که به تن کرده بودند، دور تا دور استاديوم دور افتخار زدند. مسئولان فدراسيون از جمله علي کفاشيان، رئيس فدراسيون و مديران زيرمجموعه او همراه با تيم ملي بودند. همچنين وزير ورزش و جوانان هم همراه آنها بود. اما ليدر اصلي کاروان تيم ملي کارلوس کي‌روش بود که تماشاگران او را به شدت تشويق مي‌کردند. او نيز جلوتر از همه راه مي‌رفت و براي تماشاگران دست تکان مي‌داد.
مراسم با سرود اي ايران قبل از حضور تيم ملي در استاديوم آغاز شد. هنگامي که ملي‌پوشان دور افتخار مي‌زدند، سرودهاي حماسي از بلندگوهاي ورزشگاه پخش مي‌شد و تماشاگران با تکان دادن پرچم‌هايشان فرياد ايران ايران به زبان مي‌آوردند. پس از آن اعضاي تيم ملي و مسئولان همراه داخل زمين چمن شدند و پس از پخش سرود ملي جمهوري اسلامي ايران که در آن هنگام ملي‌پوشان پرچم بزرگي را از ايران به دست گرفته بودند، مراسم شکل رسمي‌تري به خود گرفت. پس از آن محمد عباسي وزير ورزش و جوانان سخنراني کرد.پس از صحبت‌هاي عباسي تماشاگران علي کفاشيان را تشويق کردند. بعد از آن اعضاي تيم ملي ايران از تدارکات گرفته تا بازيکنان و مربيان و مسئولان، روي سن آمدند. پس از حضور اعضاي تيم ملي روي سن، شال‌هاي ايران توسط عباسي به گردن‌شان آويخته مي‌شد و علي کفاشيان نيز دسته گلي به آنها مي‌داد.
کي روش که سرحال در مراسم حاضر بود، زماني كه نام بازيكنان خوانده مي‌شد و آنها به سوي وزير ورزش و رئيس فدراسيون فوتبال مي‌رفتند، سرمربي تيم ملي با بازيكنان به شوخي مي‌پرداخت. زماني كه نام محمدرضا خلعتبري از سوي مجري خوانده شد، او، اين مهاجم را به شکل جالبي در آغوش گرفت. سرمربي تيم ملي هر بازيكني را كه نامش خوانده مي‌شد با شوخي به سمت جايگاه مي‌فرستاد.
آندرانيك تيموريان كه در ديدار با كره جنوبي حدود 45دقيقه با ساعد شكسته بازي كرده بود با پرچم، پيراهن و پيشاني بند ايران و دستي گچ گرفته براي تقدير حاضر شد. او سپس دسته گل خود را به يكي از جانبازان تقديم كرد. حسين ماهيني كه روي پيراهنش نام استان بوشهر را نوشته شده بود دليل اين اقدام خود را به سرمربي تيم ملي توضيح داد. رضا قوچان نژاد گلزن قهار ايران بيشتر از ساير بازيكنان تشويق شد.
وقتي به همه بازيكنان ايران حمايل دادند، معاول اول يك حمايل به گردن وزير ورزش انداخت و وزير ورزش هم حمايل ديگر بر گردن رحيمي آويخت و هر دو به جمع تيم ملي ملحق شدند. در پايان مراسم بازيكنان تيم ملي به رسم معمول در دنياي فوتبال، كي روش را به هوا پرتاب كردند.بازيكنان و اعضاي كادر فني تيم ملي از ورزشگاه آزادي به ديدار دكتر احمدي نژاد رفتند. گفته مي‌شود پس از ديدار با احمدي نژاد، ملي پوشان با دكتر حسن روحاني رئيس جمهوري منتخب ملت ايران نيز ديدار کنند. احتمالا در ديدار با احمدي نژاد پاداش صعود ملي پوشان به جام جهاني 2014 برزيل به آنها اهدا خواهد شد.
*************************
stadim-zan2نیروی انتظامی دیروز از ورود زنان به ورزشگاه آزادی برای برگزاری جشن پیروزی تیم‌ملی جلوگیری کرد
شادی زنان در خیابان«آری»، در ورزشگاه «نه»
روزنامه بهارـ جامعه / الناز محمدی
30 خرداد 1392
«آزادی» دیروز جایی برای زنان نداشت. سکوهایش مثل همیشه مردانه بودند. همه جای ورزشگاه آزادی را مردها گرفته بودند. شادی می‌کردند، جیغ می‌زدند، می‌خندیدند، پرچم تکان می‌دادند و از بازیکنان تیم‌ملی فوتبال استقبال می‌کردند اما ، از حضور زنان در ورزشگاه خبری نبود.
یک ساعت از شروع ساعتی که فدراسیون فوتبال برای مراسم دور افتخار بازیکنان تیم‌ملی اعلام کرد، گذشته بود و هنوز نیمی از ورزشگاه آزادی هم پرنشده بود. مردانی که تنها و بدون حضور زنان آمده بودند، تعدادشان آن‌قدر نبود که استادیوم صد‌هزارنفری آزادی را همان استادیوم همیشگی کند. زنان حق ورود به ورزشگاه را نداشتند و خیلی‌ها می‌گفتند که به دلیل همین ممنوعیت ورود، تعداد کسانی که از این مراسم استقبال کرده‌اند، کم شده‌است.
دیروز صبح بود که روابط عمومی فدراسیون فوتبال اطلاعیه‌ای صادر کرد و در آن آورد: «فدراسیون فوتبال مراسم ویژه‌ای برای استقبال از ملی‌پوشان در ورزشگاه آزادی تدارک دیده است. این مراسم ساعت 17 روز چهارشنبه 29 خرداد 92 در ورزشگاه آزادی با حضور علاقه‌مندان و طرفداران تیم‌ملی برگزار خواهد شد و بازیکنان پس از ورود به ورزشگاه آزادی در مراسمی دور افتخار می‌زنند و صعود به جام‌جهانی را همراه با تماشاگران پرشور جشن خواهند گرفت. در این مراسم از ملی‌پوشان تقدیر می‌شود و مراسم نورافشانی هم در پایان برگزار خواهد شد.» در پایان این اطلاعیه آمده بود که در این مراسم تنها مردان می‌توانند حضور داشته باشند و از زنان علاقه‌مند تیم‌ملی درخواست می‌شود تا از آمدن به استادیوم آزادی خودداری کنند. این جلوگیری از حضور زنان در جشن استقبال از بازیکنان تیم‌ملی فوتبال در حالی صادر شد که سه‌شنبه شب گذشته و بعد از تمام شدن بازی فوتبال تیم‌های ملی ایران و کره‌جنوبی و راه یافتن ایران به جام‌جهانی 2014 برزیل، تعداد فراواني از زنان و مردان در شهرهای مختلف به خیابان‌ها آمدند و این پیروزی‌ را جشن گرفتند؛ جشنی که شبکه‌های مختلف صداوسیمای ایران هم بارها تصاویر آن را همراه با سرودهای غرورآفرین ملی پخش کرد. بعد از صدور این اطلاعیه بود که موجی از اعتراض در شبکه‌های اجتماعی مجازی به‌راه افتاد و زنان با انتشار پوسترهایی خواستار حضور زنان در مراسم استقبال از تیم‌ملی فوتبال شدند. در بعضی از این تبلیغات از مردان شرکت‌کننده خواسته شد در صورت جلوگیری از حضور زنان در ورزشگاه آزاد از شرکت در مراسم استقبال خودداری کنند. در این پوسترها آمده بود که زنان برای حضور در ورزشگاه آزادی به در غربی این ورزشگاه مراجعه کنند و از ماموران بخواهند که آن‌ها را به ورزشگاه را دهند. بعد از انتشار این پوسترها در فضای مجازی، ساعت هرچه به پنج نزدیک‌تر می‌شد، تعداد زنانی که به سوی ورزشگاه آزادی می‌رفتند هم بیشتر می‌شد. زنانی که چه همراه با خانواده‌هایشان و چه تنها به ورزشگاه آزادی می‌رفتند تا پیروزی‌ تیم‌ملی را جشن بگیرند. اما هرچه تعداد این زنان در اطراف ورزشگاه آزادی بیشتر می‌شد، تعداد ماموران پلیس و گارد ویژه برای جلوگیری از ورود زنان به ورزشگاه هم بیشتر می‌شد. نادا، 23‌ساله، یکی از زنانی است که دیروز برای استقبال از بازیکنان تیم‌ملی فوتبال به ورزشگاه آزادی رفته بود ولی پشت درهای بسته ماند. او به «بهار» گفت که به همراه چندنفر از دوستانش به درهای ورزشگاه آزادی مراجعه کرده ولی ماموران نیروی انتظامی به او گفته‌اند که اگر از آنجا نرود او را بازداشت می‌کنند: «ما به همراه تعدادی از زنان و مردان پشت در ورودی ورزشگاه آزادی ایستاده بودیم و می‌خواستیم که ما را به ورزشگاه راه دهند ولی از ورود ما جلوگیری شد و حتی یکی از ماموران با من برخورد فیزیکی کرد. ما فقط می‌خواستیم مانند دیگر افراد در ورزشگاه حضور داشته باشیم و شادی‌مان را جشن بگیریم.» هومن یکی از مردانی بود که دیروز همراه با هم‌کلاسی‌های مرد و زنش به ورزشگاه آزادی رفته بود ولی وقتی همراهان زن او را به ورزشگاه راه ندادند، خودش هم به داخل ورزشگاه نرفت. او به «بهار» گفت که حدود 200 تا 300 نفر از زنان و مردان پشت درهای ورزشگاه آزادی جمع شده بودند و خواهان این بودند که با هم وارد شوند ولی ماموران از ورودشان جلوگیری کردند: «ما می‌خواستیم همراه با زنانی که حقشان بود که در ورزشگاه حضور داشته باشند به داخل ورزشگاه برویم ولی ماموران ما را پراکنده و شادی ما را به ناخوشی تبدیل کردند.»
stadiom-azadi5این اولین‌بار نیست که موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها سروصدا به پا می‌کند. اولین‌بار در سال 83 بود که ماموران اجازه ندادند زنانی که برای تماشای بازی ایران و بحرین به ورزشگاه آزادی رفته بودند وارد ورزشگاه شوند. هرچند آن روز وقتی که سیدمحمد خاتمی، رییس‌جمهوری وقت، با هیات همراه از در اصلی مجموعه ورزشی آزادی عبور کرد و با صحنه تجمع زنان روبه‌رو شد، اجازه حضور آن‌ها در ورزشگاه را برای دیدن این مسابقه صادر کرد. آن روز این زنان بازی ایران-بحرین را تماشا کردند و حتی در جشن صعود تیم‌ملی به مسابقات جام‌جهانی هم حضور داشتند ولی پس از پایان آن دیدار باز هم زنان پشت درهای استادیوم ماندند. بعد از آن بود که فعالان حقوق زنان کمپینی را با نام «روسری سفیدها» برای ورود به ورزشگاه‌ها تشکیل دادند و خواسته‌هایشان را برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها به گوش مسئولان رساندند. بعد از آن و در سال 85 بود که محمود احمدی‌نژاد، رییس دولت نهم، با ارسال نامه‌ای به رییس سازمان تربیت‌بدنی خواستار فراهم کردن امکانات حضور زنان در ورزشگاه‌ها شد. در این دستورالعمل آمده بود که «بسترسازی برای حضور دختران در ورزشگاه‌ها در اولویت قرار بگیرد.» این نامه با سخنان متفاوتی در میان مسئولان کشور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و خبرگزاری‌های خارجی همراه شد. چند روز بعد از انتشار این نامه، گروهی از علما درباره آن انتقاد صریحی کردند و با شدت‌گرفتن این اعتراض‌ها محمود احمدی‌نژاد از تصمیم خود صرف‌نظر کرد. در آن زمان احمد خاتمی، خطیب نمازجمعه تهران، مهم‌ترین عامل مخالفت روحانیون با حضور زنان در ورزشگاه‌ها را اهمیت رعایت حجاب و عفاف دانست و گفت نمی‌توان بر رعایت آن در صورت حضور زنان در ورزشگاه‌ها برای تماشای مسابقات ورزشی تضمینی داد. در هشت سال گذشته هرچند وقت یک‌بار موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها خبرساز شده است. آخرین آن‌ها بازمی‌گردد به اردیبهشت گذشته؛ وقتی دولت تصمیم گرفت جشنی را با حضور زنان و مردان دست‌اندرکار میراث فرهنگی در ورزشگاه آزادی برگزار کند؛ جشنی که با اعتراض تعداد زیادی از مسئولان و نمایندگان مجلس روبه‌رو شد. این افراد این جشن را کاری تبلیغاتی برای انتخابات ریاست‌جمهوری و برای اسفندیار رحیم‌مشایی دانستند. اما این اعتراض‌ها فقط به اینجا ختم نشد و این اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی بود که گفت: «اولین‌بار احمدی‌نژاد دستوری را صادر کرد که زنان می‌توانند وارد ورزشگاه شوند که علما به مخالفت با آن پرداختند و حضرت آقا نیز با حضور زنان در ورزشگاه مخالفت کردند. از ایشان پرسیدیم که آیا این طرح‌ها به فوتبال مربوط می‌شود؟ که ایشان فرمودند خیر و نباید زنان در ورزشگاه‌ها وارد شوند.»اسماعیل احمدی مقدم یکی از مخالفان سرسخت حضور زنان در ورزشگاه‌هاست. او حتی حضور زنان در مراسم پخش مسابقات فوتبال را هم مجاز نمی‌داند و معتقد است که «وقتی گلی در بازی‌هایی که از سینما پخش می‌شد رد و بدل می‌شد، سن به جایگاه جشن و پایکوبی دختر و پسر تبدیل می‌شد.»اما موافقان حضور زنان در ورزشگاه‌ها چه در هنگام پخش مسابقات و چه در جشن‌های ملی نظر دیگری دارند. توران ولی‌مراد، فعال حقوق زنان و دبیر ائتلاف اسلامی زنان، در گفت‌وگو با «بهار» می‌گوید که وجود نداشتن اجازه برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها به نظر شخصی تعدادی از مسئولان بازمی‌گردد: «ما در این سال‌ها شاهد بوده‌ایم که تعداد زیادی از مسئولان وقتی خودشان با یک مسئله مخالف بوده‌اند پشت مسئولان دیگر سنگر گرفته‌اند و اجازه نداده‌اند که آن مسئله عملی شود. این یک نگاه غلط است که زنان نباید در ورزشگاه‌ها حضور داشته باشند. مگر ورزش زنانه و مردانه است که تماشایش را زنانه و مردانه کنیم. غیر از موضوع ورزش حالا ما می‌بینیم که در جشن‌های ملی هم از حضور زنان در ورزشگاه‌ها جلوگیری می‌شود. این دخالت بی‌جا در حوزه خصوصی افراد و علاقه‌هایشان است.» اشرف گرامی‌زادگان، حقوقدان، هم در گفت‌وگو با «بهار» می‌گوید که حضور زنان در ورزشگاه‌های هیچ منع قانونی ندارد و این منع از نظر شخصی بعضی از مسئولان برآمده است. زهره ارزنی، وکیل و فعال حقوق زنان هم یکی از موافقان حضور زنان در ورزشگاه‌هاست. او به «بهار» می‌گوید که این یک رویه غلط است که در سال‌های گذشته به راه افتاده و از حضور زنان در ورزشگاه‌ها جلوگیری شده است: «ما در این سال‌ها دیده‌ایم که این فقط زنان ایرانی‌اند که نمی‌توانند برای تماشای مسابقات ورزشی به ورزشگاه‌ها بروند و زنان، خارجی همراه با تیم‌هایی که به ایران می‌آیند، به ورزشگاه‌ها وارد می‌شوند. علاوه بر فقها و بعضی از مسئولان، این نگاه سنتی بعضی از افراد جامعه است کا با حضور زنان در ورزشگاه‌ها مخالف است و باید این نگاه در بین این افراد از بین برود.» ارزنی معتقد است همان‌طور که در اتوبوس‌ها و مترو جای ویژه‌ای برای زنان در نظر گرفته شده، می‌توان در ورزشگاه‌ها هم همین کار را کرد: «با این راهکار هم مخالفت وجود دارد ولی با وجود این ما دیده‌ایم که در بعضی از همایش‌ها زنان همراه مردها به ورزشگاه‌ها رفته‌اند و هیچ اتفاقی هم نیفتاده است.»
********************************
stadim-atashآتش در جشن سرد صعود
در غیاب بانوان ؛ حضور پررنگ كت و شلوار پوشان
شرق ـ 30 خرداد 1392
شادی صعود خاطره‌انگیز تیم‌ملی فوتبال به جام‌جهانی 2014 برزیل دیروز هم ادامه داشت و این بار خود ملی‌پوشان هم در این جشن‌ حضور داشتند؛ جشنی که البته چندان باشکوه نبود. دیروز روز ویژه‌ای برای کارلوس کی‌روش و شاگردانش بود. اعضای تیم‌ملی ایران دیروز ظهر وارد ایران شدند و مورد استقبال صدها علاقه‌مند به فوتبال و مسوولان قرار گرفتند. محمد عباسی، وزیر ورزش و جوانان و علی کفاشیان، رییس فدراسیون فوتبال، همسفر ملی‌پوشان در این سفر بودند. همچنین تعدادی از خانواده‌های ملی‌پوشان هم برای خوشامدگویی در فرودگاه حضور داشتند. جالب اینکه بازیکنان تیم‌ملی در حین پرواز با وجود خستگی فراوان، یک‌بار فیلم بازی مقابل کره‌جنوبی را دیدند. هنگامی که بازیکنان صحنه‌های بازی ایران برابر کره‌جنوبی را تماشا می‌کردند، وقتی صحنه واکنش زیبای رحمان احمدی فرا رسید، با تشویق فراوان، دروازه‌بان تیم‌ملی را که در چند ماه اخیر زیر فشار شدید برخی از رسانه‌ها قرار داشت، تشویق کردند. هادی آیت‌اللهی، مهدی تاج و شهاب‌الدین عزیزی‌خادم از اعضای عالیرتبه فدراسیون در فرودگاه حاضر شدند و از ملی‌پوشان استقبال کردند. هواداران هم با سردادن شعارهایی کاروان تیم‌ملی را مورد تشویق قرار دادند. رضا قوچان‌نژاد که با گلش موجبات صعود تیم‌ملی به جام‌جهانی را فراهم کرد، بیشتر مورد توجه هواداران قرار گرفت. بازیکنان تیم‌ملی سپس به آکادمی فوتبال رفتند و پس از کمی استراحت راهی ورزشگاه آزادی شدند تا در جشن صعود شرکت کنند. در مسیر حرکت 50 خودرو طرفداران تیم‌ملی به‌منظور بدرقه ملی‌پوشان آنها را همراهی کردند. ملی‌پوشان ساعت 18 وارد ورزشگاه آزادی شدند و دور افتخار زدند. مراسمی که برگزار شد چندان در شأن بازیکنان نبود. سکوهای خالی کاملا به چشم می‌آمد. گرمای هوا و عدم اطلاع‌رسانی مناسب موجب شد تا فقط 10هزار تماشاگر شاهد دور افتخار بازیکنان تیم‌ملی باشند. دیگر نکته قابل توجه دیگر، تعداد زیاد مسوولان در رژه افتخار بود. تعداد مسوولان فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش بیش از بازیکنان بود، گویی آنها سه‌شنبه کره‌جنوبی را شکست داده بودند چراکه پیشاپیش بازیکنان رژه می‌رفتند و بی‌خیال هم نمی‌شدند! چند باری کی‌روش مسیر خود را عوض کرد تا از محاصره این مسوولان کت‌وشلوارپوش خلاص شود اما وزیر ورزش و همراهانش و مدیران فدراسیون قصد نداشتند متوقف شوند. جو ورزشگاه هم تقریبا آرام و «بی‌حال» بود. ایراد دیگر مراسم، راه‌ندادن بانوان علاقه‌مند بود. بانوانی که قصد داشتند برای تشویق ملی‌پوشان به ورزشگاه بیایند با ممانعت ماموران ورزشگاه مواجه شده و از ورود بازماندند. این بانوان به همراه خانواد‌ه‌هایشان قصد ورود به ورزشگاه داشتند که پس از اطلاع از ممنوعیت این کار با ناراحتی زیاد محل را ترک کردند. به هر ترتیبی که بود مراسم تقدیر از ملی‌پوشان با حضور وزیر ورزش و رییس فدراسیون برگزار شد. چند ملی‌پوش فرزندان خود را هم داخل زمین آوردند تا به همراه آنها جشن بگیرند. پس از سخنراني وزير ورزش اعضای کادر تدارکات، پزشکی، فنی و بازیکنان تیم‌ملی به‌هر‌ترتیب روی سکو رفتند و مورد تجلیل قرار گرفتند. در اواسط مراسم یک اتفاق عجیب دیگر رخ داد؛ به یک‌باره محمدرضا رحیمی معاون رییس‌جمهور وارد ورزشگاه شد و در مراسم شرکت کرد.در هنگام برگزاري مراسم نور افشاني كم مانده بود سكوي ويژه بازيكنان آتش بگيرد. این اتفاق باعث سوختگی چند نفر شد.
پس از پايان برگزاري‌مراسم ور زشگاه آزادي ملي پوشان به ديدار محمود احمدي نژاد رفتند.
stadim-azadi4******************************
من امروز رفتم ورزشگاه در مقابل اخظار پلیس که گفت اینجا رو ترک کن مقاومت کردم. منو به زور وارد ون کردن مانتومو پاره کردن و به امنیت اخلاقی خیابان وزرا بردن.اونجا دختر 15 ساله ای رو دیدم که خودش رو شبیه پسرا کرده بود و به ورزشگاه رفته بود. پلیس از صداش متوجه شده و اونو آوردن همون حایی که منو بردن.

******************************

stadim-zan1

مسیح علی نژاد
هنوز زود است مادرجان، بنشین در خانه ات
این عکسِ یکی از زنان است پشت درهای بسته استادیومِ آزادی.
می دانم که می گویید «هنوز» زود است طرحِ مطالباتِ زنان اعم از ورود به استادیوم آزادی، حجابِ اختیاری، حق آواز خواندن و …. همه اینها را خوب می دانم اما اینها دلیلی نمی شود که زنان مطالبات شان را نگویند و سالها و سالها منتظر بنشینند تا این «هنوز» یک روز عمرش به سر آید.
هیچ حکومتی با بیانِ مطالباتِ زنان سرش زیرِ تیغ نمی رود. پس اگر همراهی نمی کنید لطفا «هیس» هم نگویید. چون حضورِ و پیگیری این زنان گمان نمی کنم آزاری برای آزادیِ دیگران ایجاد کند.
حداقل به احترام همین تعداد زنانی که برای خواسته های خود منتظرِ تغییرِ شرایط نیستند بلکه برای تغییرِ شرایطِ خود خواسته های شان را در پستو نمی اندازند و حرکت می کنند می شود سکوت کرد و فتوای مطلق صادر نکرد که الان وقت اش نیست.
به عکس این زن در مقابل درهای بسته استادیوم نگاه می کنم و از خودم می پرسم او چند سال است که این جمله را شنیده:
ـ یعنی فکر می کنی الان همه مشکلاتِ جامعه حل شده فقط مانده ورود زنان به استادیوم؟
ـ یعنی فکر می کنید فضای استادیوم آماده است برای ورود زنان یا باید کمی صبر کرد تا اول فرهنگ سازی شود؟
ـ معنیِ این همه شتاب را نمی فهمم، مگه انقلاب شده؟
ـ خانم در این برهه حساس چرا سطحِ توقعات را باید بالا می برید؟ نمی شود کمی صبر کرد تا از این بحران بگذریم؟
و…..
******************************

تجمع زنان ایرانی در پشت درهای بسته آزادی : به روایت تصویر
از سوی ‏The Feminist School مدرسه فمينيستي‏ (‏یادداشت‌ها‏) در ‏در تاریخ ‏چهارشنبه, ژوئن 19, 2013‏ و ساعت ‏16:30‏‏

مدرسه فمینیستی: بعد از ظهر امروز چهارشنبه 29 خردادماه 1392، گروه هایی از زنان برای شرکت در جشن ملی پیروزی تیم فوتبال ایران، در مقابل در ورزشگاه آزادی تهران تجمع کردند، اما به رغم وعده های اولیه، از ورود آنان به ورزشگاه جلوگیری به عمل آمد. در این تجمع زنان شعار می دادند: «استادیوم خالی، جای زنان خالیه» اما با برخورد تلخ  انبوهی از ماموران نیروی انتظامی و امنیتی مواجه شدند. ماموران پس از حدود یک ساعت مقاومت زنان، آنان را در نهایت پراکنده کردند و اجازه ورود ندادند. تعدادی از مردان نیز با مشاهده ممانعت پلیس از ورود زنان، از رفتن به استادیوم خودداری کردند. گزارش تصویری از تجمع مسالمت آمیز زنان در مقابل درهای بسته استادیوم تک جنسیتی آزادی را در زیر ببینید:

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s