از تخریب بافت تاریخی یزد جلوگیری کنیم + عکس تخریب

yaz1 سایت خبری راه کارگر ـ تلاش مردم محلی برای جلوگیری از بافت تاریخی یزد تحت عنوان «طرح توسعه امام زاده جعفر» تاکنون بی نتیجه مانده و مسئولان با آغاز تخریب این مهمترین و قدیمی ترین خانه های خشتی یزد دست به جنایتی در حق آثار باستانی و میراث فرهنگی کشور زده اند. روشن است که دست به دامان مسئولان شدن کار به جائی نخواهد برد. بلکه باید همچون اقدام شجاعانه طرفداران محیط زیست در تجمع و گردهم آئی های سازمان یافته در جلوگیری از تخریب پارک گیاهشناسی نوشهر، در این مورد نیز دست به کار شد و با بسیچ مردمی مانع تخریب این بافت تاریخی که سرمایه ای ملی شد. تلاش مسئولان آن است تا بر تکیه بر احساسات مذهبی و جلب حمایت برخی از زوحانیون، بر جنایت خود مهر تائید بزنند و در آینده در زمینی به وسعت چهار هکتار، به فروش قبر و سرمایه اندوزی بیشرمانه روی آورند. از هر جا که بتوان جلو این اقدام جنایت کارانه را گرفت ، دیر نیست باید دست به کار شد این بر جوانان و فعالانی مدنی و فرهنگی است که از هر طریق ممکن دست به بسیج مردمی بزنند و هم زمان نیز از تمامی امکانات و راه های گوناگون اعتراض مدنی استفاده کنند. تلاش برای حفظ این میراث فرهنگی، دفاع از تاریخ کار و زحمت جان هائی است که برای ساخت و نگهداری این میراث از دست رفته است.
تجمع در اعتراض به تخریب بافت تاریخی یزد
پس از تخریب تعدادی از منازل قدیمی بافت تاریخی شهر یزد در “طرح توسعه‌ امامزاده جعفر” در محله بعثت این شهر، گروهی از مردم و دانشجویان یزد نسبت به این اقدام اعتراض کرده و خواهان توقف هرچه سریع‌تر این تخریب‌ها شدند. براساس گزارش‌های رسیده به بی‌بی‌سی فارسی این اعتراض‌ها در بافت تاریخی یزد از دیروز چهارشنبه ۵ تیرماه شروع شده و تا امروز نیز ادامه داشته است. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، امیر ترقی‌نژاد روز گذشته با اشاره به تخریب این سه خانه قدیمی در بافت تاریخی یزد گفته هرچند این خانه‌ها در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده بودند، ولی کل بافتی که خانه‌ها در آن قرار دارند، به‌عنوان بافت تاریخی یزد در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
آقای ترقی نژاد همچنین اعلام کرد دوست‌داران میراث فرهنگی در تهران در حال رایزنی با مشاوران حسن روحانی، رئیس‌جمهور منتخب هستند تا “شاید دست‌ کم از این طریق بتوان از تخریب فاجعه‌بار خانه‌های تاریخی یزد جلوگیری کرد.”
به اعتقاد فعالان میراث فرهنگی، مردم و دانشجویانی که برای جلوگیری از تخریب خانه‌های تاریخی به محله‌ بعثت رفتند، بر این باورند که “طرح توسعه‌ امامزاده جعفر فقط برای ایجاد پارکینگ محلی نیست، بلکه احتمال قبرفروشی نیز در این منطقه وجود دارد.”
“طرح توسعه امامزداده جعفر” شامل حدود چهار هکتار از بافت تاریخی پیرامونی در فاصله بین امامزاده و خیابان قیام یزد است که به منظور افزایش صحن امامزاده قرار است تخریب شود.
براساس گزارش‌ روزنامه کلیک بهار این طرح که از همان ابتدا با مخالفت و واکنش مردم محلی مواجه شده بود، با عدم توافق مالکان و ساکنان بافت تاریخی درباره وقف و فروش، وارد فاز جدیدی شده و به “تهدید و ارعاب” مردم محلی توسط مسئولان کشیده شده است.
طرح جامع امامزاده جعفر به کارفرمایی اداره اوقاف در سال ۱۳۸۸ آغاز شده است.
بر اساس شجرنامه‌ای که در سایت رسمی امامزاده جعفر آمده وی نوه امامزاده ابو جعفر محمد و از نوادگان امام جعفر صادق است. تاریخ احداث بقعه سال ۵۷۵ هجری – قمری و تاریخ بازسازی آن سال ۱۳۵۴ شمسی و مساحت فعلی اعم از زمین و ساختمان آن بیش از ۵۸ هزار متر مربع ا
وعده مسئولان بی‌ نتیجه بود، بافت تاریخی یزد تخریب می‌شود
نگرانی دوستداران میراث فرهنگی هر لحظه بیشتر می‌شود. به نظر می‌رسد که «پیش بینی تخریب بزرگ در راه است»، دارد به حقیقت می‌پیوندد.
به گزارش یزدی نیوز،هرچند گفته می‌شود که مسئولان سازمان میراث فرهنگی هم با این طرح مخالفند. اما شهرداری، شورای شهر و استاندار گویا حاضر نیستند که دلایل اهمیت بافت تاریخی در برابر توسعه شهری را بپذیرند.جمعی از دوستداران میراث فرهنگی در گفت و گو با chn خواستار توقف این طرح شدند. آن‌ها که به همراه تعدادی از ساکنان بافت تاریخی یزد و دانشجویان معماری و مرمت و فعالان میراث فرهنگی در اعتراض به طرح توسعه امامزاده جعفر (ع )، جلوی سازمان میراث فرهنگی و فرمانداری تجمع کردند، اکنون در برابر آغاز دوباره این تخریب‌ها متعجبند. معترضان دلیل اصلی این تجمع را اقدام مجریان طرح به تخریب ناگهانی خانه‌های تاریخی بدون رضایت مالکان پیش از تصویب این طرح عنوان کردند.

آخرین تصاویر از وضعیت بافت تاریخی یزد

گفته می‌شود، این تخریب‌ها در حالی صورت می‌گیرد که رییس سازمان نظام مهندسی و اعضای هیئت علمی دانشکده هنر و معماری، با تایید نکردن صلاحیت مشاور گزینشی، مخالفت شدید خود را با اصل طرح اعلام کرده بودند. هرچند به دلیل تنش‌های موجود، این جلسه نتوانست منتهی به نتیجه مشخصی شود.
دوستداران میراث فرهنگی می‌گویند که فقیه خراسانی (رییس شورای شهر) و مهندس نوروزی (نماینده استاندار و رییس شورای بافت) از تخریب حمایت کرده و با توجه به تجمع اعتراض آمیز هفته گذشته که در مقابل سازمان میراث فرهنگی صورت گرفت، آن را تحریک مردم به این امر خوانده اند.
از سوی دیگر ساکنان بافت تاریخی یزد در گفت و گو با chn می‌گویند که دلیل اصلی اعتراض آن‌ها به دلیل تهدیدهایی بوده که توسط برخی افراد ناشناس صورت گرفته است.
معاون حفظ و احیای سازمان میراث فرهنگی اما در مورد این مسئله می‌گوید:« طرح جامع حفاظت از بافت قدیم در سال گذشته به تصویب رسیده و ضوابط مشخصی دارد. کارفرمای آن راه و شهرسازی و مجری آن شهرداری است. ضوابطی که در طرح توسعه امامزاده جعفر (ع) تعیین شده، کاملا منطبق بر آن نیست. این طرح پیش از اجرایی شدن باید در کمسیون دیگری تصویب شده است.»
تخریب بزرگترین بافت خشتی جهان در آخرین ماه دولت دهم + عکس‌
تاریخ ثبت: 1392/4/6 –
یزد بزرگترین بافت خشتی جهان است که اکنون خرد می‌شود. بهانه، توسعه امامزاده جعفر است و وسعت تخریب باورکردنی نیست.
به گزارش یزدی نیوز،می‌گویند لودرها با فرمان مصوبه هیات دولت آرامش را از بافت تاریخی یزد گرفته‌اند. دولت دهم در آخرین ماه حضورش در پاستور، فرمانی ناخوشایند برای پیشینه یزد صادر کرده‌است.
محدوده امامزاده جعفر یزد این روزها یادآور بحران زلزله و جنگ است. خانه‏های بزرگترین بافت خشتی و تاریخی جهان یک به یک خراب شده و هیچ‏ گوش شنوایی صدای کسانی را که می‏گویند خانه‏هایمان را خراب نکنید نمی‏شنود. خانه‏ها یک به یک ‏فرو می‏ریزند و اهالی می‏گویند که زمین‏هایشان به محدوده و قبرستان امامزاده جعفر می‏پیوندد. استانداری فرمان داده و شهرداری اجرا می‏کند. میراث فرهنگی می‏گوید مخالفت است اما پشت همه این اتفاقات مصوبه هیات دولت قد علم می‏کند.
عکس‏های پیش رو بخشی از تخریب‏های چند روز گذشته است که همچنان ادامه دارد. این عکس‏ها با موبایل گرفته شده به همین علت کیفیت مناسب را ندارند.
yaz2
yaz3
yaz4
yad5
yad6
yad7
yad8
yad9
yad10
yad11
yad12
yad13
yad14

یک پاسخ to “از تخریب بافت تاریخی یزد جلوگیری کنیم + عکس تخریب”

  1. عباس Says:

    حتماً یک اثر تاریخی متعلق به تورکها در آنجا بوده و مثل بقیه آثار تاریخی تورکها میخواهند این را هم نابود کنند تا دری زبانان مهاجر از خراسان و افغانستان از این پس مملکت را تمام و کمال در اختیار بگیرند!!!


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s