جنبش مردمی مصر، شرایط کنار زدن اخوان المسلمین را فراهم آورد

mesr-altahrirجنبش مردمی مصر، شرایط کنار زدن اخوان المسلمین را فراهم آورد
حضور ارتش در کنار مردم، خطری که این جنبش را بشدت تهدید می کند.

سایت خبری راه کارگر ـ جنبش توده ای مردم مصر که توانست میلیون ها نفر را به خیابان های سراسر مصر بکشاند و نزدیک به 16 میلیون امضاء برای برکناری محمد مرسی جمع آوری کرده بود، زمینه برکناری او را فراهم آورد. زمانی که قدرت جنبش مردمی بیش از پیش برجسته شده و می رفت تا گام های بزرگتری در راستای تداوم انقلاب مردمی بردارد، با حرکت حسابشده و موذیانۀ ارتش روبرو شد. ارتش مصر که 25 درصد اقتصاد کشور را در دست دارد و یکی از اصلی ترین کارفرمایان کشور محسوب می شود و بسیاری از شریان های اقتصادی را در اختیار دارد و از امیتازات گسترده ای در کشور برخوردار است، برای حفظ موقعیت خود و دست نخوردن ساختار ارتش، خود را در کنار مردم قرار داد و در همکاری با نیروهای مخالف محمد مرسی، دولت اخوان المسلمین را برکنار کرد . اقدام ارتش طبعآ از سر خیرخواهی و همراهی با انقلاب مردم صورت نگرفته بلکه تلاشی است برای کنترل موج دوم انقلاب مردم مصر و این خطر وجود دارد که در سابۀ قدرت ارتش،نیروهای بازمانده دولت حسنی مبارک که در ساختارهای دولتی و قوه قضائیه و نیروهای ارتش و پلیس نقش گسترده ای دارند، مجددآ به تجدید سازمان خود روی آورند. با این حال حرکت مردمی مصر و ایجاد شرایط کنار زدن قدرت اخوان المسلمین، شرایط برای پیشروی را مساعد تر خواهد ساخت. نباید از نظر دورداشت که اگر اخوان المسلمین تسلط خود بر مصر را تثبیت می کرد و با توجه به طرح آمریکا برای کنترل انقلاب عرب با اتکای به نیروی اخوان المسلمین و الگوی دولت اردوغان در ترکیه و پیش بردن طرح های نئولیبرالی، امکان گسترش انقلاب محدودتر می شد. تثبیت قدرت اخوان المسلمین ، زمینه سرکوب سازمانیافته تر جنبش های اجتماعی و مدنی و بویژه زنان و دگراندیشان را بیش از پیش فراهم می آورد. اما رشد و قدرت گیری جنبش مردمی در چهارچوب جنبش «تمرد» ، توانست بساط این روند را درهم بریزد. اما حضور ارتش در این میان خود خطر جدیدی است که در کمین این جنبش نشسته است. قدرتمند تر شدن جنبش و بالا رفتن وزن نیروهای انقلابی و کارگری و متشکل تر شدن آن ها می تواند اجازه ندهد که ارتش بتواند راه را برای تکمیل یک کودتای تازه فراهم سازد.
*********************************
آنچه در زیر می خوانید انعکاس اخبار جنبش مردمی مصر و نقش ارتش در برکناری محمد مرسی در روزنامه های منتشر شده در ایران است
mesr-morsimobarak
«مرسی» به «مبارک» پیوست
درپی افزایش فشار مردم، نظامیان رییس‌جمهور مصر را برکنار کردند

شرق، مازیار خسروی: همیشه پیش از آن که فکر کنی اتفاق می‌افتد. «محمد محمد مرسی» نخستین رییس جمهوری منتخب مصر در سالگرد به قدرت رسیدنش، پس از چند هفته تظاهرات و تحصن مخالفان، با حکم ارتش برکنار شد. شگفتی تاریخ این که میلیون‌ها مصری شب گذشته را در خیابان‌های قاهره و دیگر شهرهای این کشور به جشن و پایکوبی برای پیروزی چیزی سپری کردند که از سوی هواداران «اخوان المسلمین» کودتا توصیف شده است.
از بعد از ظهر دیروز، شایعه سرنگونی مرسی، دهان به دهان و از زبان رسانه‌ها همه گیر شده بود. گویی همه مصر نفس را در سینه حبس کرده و در انتظار شنیدن بیانیه‌ای بود که قرار بود از سوی ارتش منتشر شود. یک روز پیش از آن مرسی در تلویزیون حاضر شده بود و خطاب به معترضان سخن گفته بود. سخنرانی که با واکنش منفی مخالفان روبرو شد. درست به همین دلیل بود که ژنرال «سیسی» فرمانده ارتش مصر به هنگام خواندن بیانیه ارتش، از سخنرانی مرسی به شدت انتقاد کرد.شیخ الازهر، پاپ تواضروس دوم، رهبر مسیحیان قبطی مصر، محمد البرادعی، رهبران حزب سلفی نور و رهبران جنبش «تمرد» در سالنی که بیانیه ارتش در آن خوانده می‌شد، حضور داشتند. فرمانده ارتش گفت: «ما پیام مصر را دریافت کرده‌ایم. ارتش احساس کرد که مردم مصر درخواست کمک کرده‌اند، نه برای حکومت بلکه برای خدمت. ما نمی‌توانیم به مسئولیت‌های خود در قبال مردم عمل نکنیم.» و سرانجام ضربه نهایی؛ «قانون اساسی به حال تعلیق در آمده است. انتخابات جدیدی در کشور برگزار خواهد شد، رئیس دادگاه قانون اساسی به عنوان رئیس جمهور موقت مصر فعالیت خواهد کرد.»
جمعیت حاضر در میدان تحریر با شنیدن بیانیه ارتش به شادمانی پرداختند. این در حالی است که پیش از آن ارتش تمام راه‌های منتهی به کاخ ریاست جمهوری را مسدود کرده بود. ظاهرا اخوان به آسانی حاضر به پذیرش حکم برکناری مرسی نیست. خبرنگاران می‌گویند پیام صوتی محمد مرسی با بلندگو در شهرک نصر قاهره، که طرفدارانش در آن تجمع کرده ‌بودند پخش شده است. رییس جمهوری سرنگون شده مصر که تا لحظه تنظیم این خبر از محل و وضعیت او گزارش موثقی منتشر نشده است در صفحه فیس بوک خود ضمن محکوم کردن بیانیه ارتش، آن را یک کودتای نظامی خواند.
مرسی تیر ماه ۱۳۹۱ با اختلاف اندکی برنده انتخابات ریاست جمهوری اعلام شده بود. یک سال بعد اما ورق کاملا برگشت و جهان سیاست، روی تلخ خود را به رییس جمهوری اسلامگرا نشان داqد. مصری‌هایی که در نخستین روزها، «هزاران» و در چند روز گذشته «میلیون‌ها» تن توصیف می‌شدند، سرشار از خشم و سر خوردگی به میدان «التحریر» – میعادگاه انقلاب – بازگشتند. معترضان از آنچه «اقتدار طلبی» اخوان المسلمین می‌نامیدند به ستوه آمده و خواستار بازگشت انقلاب به دست صاحبان اصلی خود شدند. آنان مدعی هستند اخوان و هوادارانش، غایبان کارزار سرنگونی «حسنی مبارک» بوده‌اند و با فرصت طلبی بر واگن نخست قطار انقلاب سوار شده‌اند.
«عدلی منصور» رئیس جمهوری منصوب نظامیان مصر، پیش از این رئیس دادگاه قانون اساسی بود. او که ۶۸ سال دارد یک ماه پیش از سوی مرسی به این سمت گمارده شده بود.در این میان برخی واکنش‌ها به اعلام خبر سرنگونی مرسی در نوع خود جالب توجه بود. از جمله بشار اسد رییس جمهوری سوریه، به تلویزیون دولتی این کشور گفت: «هر کسی که از دین برای مقاصد سیاسی استفاده کند سقوط خواهد کرد.»
چهره آرام مصریان سر به زیر و مطیع، اکنون مدت‌ها است که به تاریخ پیوسته است؛ آنان در کمتر از دو سال و نیم، دو رییس‌جمهوری را سرنگون کرده‌اند و نبض انقلاب در میدان‌های مصر همچنان تند می‌زند. شاید مرسی آخرین کسی نباشد که به عاقبت «محاکمه در خیابان» دچار می‌شود…
***************
mesr-arteshسخنگوی حزب آزادی و عدالت: ارتش مصر کودتا کرده است
کودتای خزنده در مصر

شرق: روزگذشته با اتمام مهلت تعیین‌شده از سوی ارتش، محمد مرسی در یک عقب‌نشینی تاکتیکی اعلام کرد، پیشنهاد مخالفان مبنی برتشکیل یک دولت ائتلافی را می‌پذیرد. اما این عقب‌نشینی مورد توجه قرار نگرفت و کسی به آن پاسخ مثبت نداد. همزمان گفته شد سران ارتش با برخی از چهره‌های شاخص از جمله شیخ‌الازهر و محمد البرادعی گفت‌وگو کردند تا تصمیم نهایی گرفته شود. پس از آن همه منتظر صدور بیانیه ارتش شدند. حتی برخی خبرهای تایید‌نشده می‌گفت بیانیه ارتش آماده و به ساختمان رادیو، تلویزیون مصر برده شد اما به دلیل پرهیز از هرگونه تشنج و خون‌ریزی تا لحظه تنظیم این خبر قرایت نشد.
آخرین خبرهای دیروز حاکی از آن بود که ارتش، نیروهای خود را در مناطق مهمی از قاهره مستقر کرده است. شبکه العربیه به نقل از یک سخنگوی حزب آزادی و عدالت – شاخه سیاسی اخوان‌المسلمین – اعلام کرد: ارتش در مصر کودتای نظامی کرده است و تانک‌ها در خیابان‌ها مستقر شده‌اند. همزمان در چند خبر جسته‌گریخته اعلام شد محمد مرسی، محمد بدیع (رهبر اخوان) و خیرت الشاطر به همراه 270نفر از شخصیت‌های برجسته این گروه ممنوع‌السفر شده‌اند. برخی خبرهای تاییدنشده نیز می‌گفت محمد مرسی در یکی از ساختمان‌های وابسته به وزارت دفاع به صورت اقامت اجباری نگهداری می‌شود. طرفداران اخوان‌المسلمین می‌گویند درمصر کودتای غیرقانونی شده و درمقابل آن ایستادگی خواهند کرد. یکی از معاونان مرسی دیروز اعلام کرد این کودتا بدون خون‌ریزی نخواهد بود. با این حال در خبری گفته شد ارتش مصر یک‌بار دیگر از مرسی خواسته است به صورت مسالمت‌آمیز قدرت را ترک کند. مرسی دیروز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد تا پای جان خواهد ماند و قدرت را ترک نمی‌کند.
25 کشته و بیش از 250 مجروح تنها بخشی از خشونت‌هایی است که نشان از امکان آغاز یک درگیری گسترده میان معترضان پرشمار ولی بدون رهبری مشخص- از یک سو و هواداران سازمان‌یافته و مسلح به چماق «محمد مرسی» رییس‌جمهور اسلامگرا دارد.
همزمان با تجمع صدها هزار نفر از معترضان و افزایش فشار کشورهای غربی و سازمان‌های بین‌المللی بر دولت مصر، مرسی در نطقی که در ساعات پایانی شامگاه سه‌شنبه از تلویزیون پخش شد بر این تاکید کرد که تا پای جان از مشروعیت خود که مبتنی بر قانون اساسی است دفاع خواهد کرد. او اولتیماتوم ارتش را رد کرد و خود را رییس‌جمهوری برآمده از رای مردم خواند و پذیرفت اشتباهاتی مرتکب شده و قول داد به مردم وفادار بماند. این در حالی‌ است که مرسی پیشتر ریشه این اعتراضات را ناشی از دوران«مبارک» و بازماندگان رژیم پیشین دانسته بود.
جنبش تمرد: مرسی بازداشت شود
نطق 45 دقیقه‌ای مرسی در شرایطی پخش مستقیم شد که همزمان میلیون‌ها مصری بر ضرورت استعفای او و دستگیری‌اش توسط ارتش تاکید می‌کردند. طرح «آشتی ملی» دولت با روشن‌شدن نقشه راه ارتش که «رویترز» آن را منتشر کرده، عملا به یک شوخی دیرهنگام تبدیل شده است زیرا روند تضعیف رییس‌جمهور سیر صعودی گرفته و ارتش مشغول آماده‌سازی اجرای طرحی برای تشکیل شورای موقت ملی است که با حذف مرسی از قدرت، فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. این شورا دربرگیرنده چهره‌های ملی‌گرا و فعالان احزاب مختلف خواهد بود و مسوولیت برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری را بر عهده خواهد گرفت. همچنین گمانه‌زنی‌هایی نیز از قصد ارتش برای انحلال پارلمان مصر که اکثریت آن در قبضه اسلامگرایان است به گوش می‌رسد.
مستقرشدن نیروهای مصری در مرزهای غزه
در تحولی دیگر البرادعی از رهبران معترضان با ژنرال«السیسی» رییس شورای نظامی دیدار و درخواست کرد که ارتش برای جلوگیری از خونریزی بیشتر مداخله کند. در شرایطی که بانک‌ها و موسسات اقتصادی فعالیت‌های خود را متوقف کرده‌اند«عمر البشیر» دیکتاتور سودان سفر خود را به مصر لغو کرد و کشورهای غربی از شهروندان خود خواسته‌اند تا از سفرهای غیرضروری به مصر خودداری کنند و مقامات کویتی نیز از شهروندان خود خواسته‌اند تا مصر را ترک کنند. از سوی دیگر خانواده‌های دیپلمات‌های آمریکایی از یک سو و سفیر قطر از سوی دیگر خاک مصر را ترک کردند. در ساعات باقیمانده به پایان ضرب‌الاجل ارتش، ائتلافی از نیروهای اسلامگرا با محوریت اخوان‌المسلمین در بیانیه‌ای این ضرب‌الاجل را رد کردند و خواستار بی‌طرفی ارتش شدند. در چنین شرایطی هواداران مرسی در حمایت از او گروه‌های ضربت تشکیل داده‌اند. بنا بر گزارش‌ها هواداران سازمان‌یافته که مسلح به سپرهای فلزی، چماق و در مواردی سلاح‌های سرد دیگری هستند در صف‌هایی منظم در اطراف کاخ ریاست‌جمهوری تجمع کرده‌اند. جمعیت اسلامی مصر از گروه‌های حامی مرسی خواهان انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری شد در حالی که رهبران اخوان خود را آماده شهادت در راه حمایت از محمد مرسی می‌کنند. نشست فوق‌العاده دیروز فرماندهان ارتش در شرایطی برگزار شد که معترضان از ارتش درخواست عکس‌‌العملی قاطع را در انتهای زمان مقرر دارند. هرچند ارتش اعلام کرده است که بیانیه‌ای اعلام نخواهد کرد ولی ساختمان مرکزی رادیو و تلویزیون دولتی در قاهره را به کنترل خود درآورده است و کارکنان از ساختمان خارج شده‌اند. در تحولی دیگر معترضان خشمگین دفتر حزب آزادی و عدالت ارگان سیاسی اخوان‌المسلمین را در شهر کوم به آتش کشیدند و مردم اسکندریه با بستن راه‌آهن و سایر ادارات دولتی به اعتصاب در اعتراض به مرسی پیوستند. ساعت‌های پیش‌رو را می‌توان از حیاتی‌ترین لحظات تاریخ مصر دانست. مصری‌ها دوسال پس از سرنگونی حسنی مبارک اینک عزم ساقط‌کردن اخوانی را کرده‌اند که روزگاری بزرگ‌ترین و قوی‌ترین تشکیلات جهان عرب را دارا بود. فریادهای «ارحل، ارحل» (برو، برو) در میان خوانش سرود ملی مصر در میدان تحریر شنیده می‌شود و فریاد«الشعب یرید اسقاط النظام» (مردم خواهان سقوط نظام هستند.) بلندتر از هر زمانی به گوش می‌رسد.
———————————————————————
محمدعلی سبحانی . کارشناس امور مصر

در چند روز اخیر پیش‌بینی‌ها در مورد کودتای ارتش در مصر جدی‌تر شده است. آیا این امر را محتمل می‌دانید؟
من فکر نمی‌کنم کار به کودتای ارتش بکشد. من دخالت و فشار ارتش بر دو طرف را بیشتر متصور می‌دانم. حتی اگر دو طرف نتوانند به توافق برسند، ارتش با حفظ ساختارهای موجود، دخالت موقتی می‌کند.
‌تغییر مواضع جناح‌های مصری را چگونه توجیه می‌کنید؟
مصر جامعه سیاسی بسیار قدرتمندی دارد و این جامعه سیاسی بر اساس منافعشان عمل می‌کند. اما اشتباه بزرگ «اخوان‌المسلمین» که موجب جداشدنش از جامعه سیاسی شد، اتحاد با سلفیون بود. درست است که سلفیون بعد از انقلاب مصر به صندوق و رای و سیاست پیوستند، اما به شکل جدی به صندوق ایمان ندارند و جزو جریانات افراطی به شمار می‌روند. بنابراین بحران اعتماد میان نیروهای سیاسی و اخوان‌المسلمین به وجود آمده و اجازه نمی‌دهد دو طرف همدیگر را پیدا کنند. پس وقتی جامعه‌ای تا این حد نتیجه‌گرا و منفعت‌گراست، طبیعی است که مواضعش را تغییر دهد.
‌چه سناریوهایی را برای آینده مصر متصور می‌شوید؟
پیش‌بینی سخت است ولی من فکر می‌کنم ارتش سعی می‌کند مرکز توازن باقی بماند و بتواند با شرایط و توانایی‌ای که دارد اجازه گذشتن و عبور دو طرف از خطوط قرمز را ندهد. تاریخ اخوان نیز نشان می‌دهد که انعطاف‌ناپذیر نیست. جامعه سیاسی مصر هم اگرچه به شکل جدی از اخوان ترسیده، اما در عین حال می‌داند که اگر بتواند اخوان را از سلفی‌ها جدا کند، می‌تواند با آنها کنار بیاید. با این حال به نظر می‌رسد مشکلات ادامه پیدا می‌کند اما به یک نقطه تفاهم خواهد رسید؛ نقطه تفاهمی که لزوما به معنای ماندن مرسی نیست.
*********************
mesr-morsiمصر در اوج بحران

خراسان – مورخ پنج‌شنبه 1392/04/13 شماره انتشار 18444
نويسنده: عليرضا رضاخواه
تنها دو سال پس از سقوط مبارک مصر در آستانه انقلابي ديگر قرار گرفته که البته اين بار نقش ارتش بر خلاف سال گذشته بسيار پررنگ تر است. شامگاه ديروز ضرب الاجل ارتش به دولت به پايان رسيد و شمارش معکوس براي برکناري مُرسي آغاز شده است. روز گذشته و پيش از پايان ضرب الاجل ارتش محمد مرسي رئيس جمهور مصر با انتشار بيانيه اي بر مشروعيت حضورش در قدرت تاکيد کرد. وي همچنين خواستار تشکيل دولت ائتلافي موقت با موافقت همه جريان هاي سياسي در خصوص انتخاب نخست وزير جديد شد. در همين حال اخبار ضد و نقيضي مبني بر بازداشت خانگي مرسي منتشر شده است. با اين حال بي بي سي و الحيات خبر دادند که حصر خانگي مرسي شايعه بوده و صحت ندارد. دفتر رياست جمهوري مصر از وقوع يک کودتاي نظامي خبر داد. جهاد حداد سخنگوي اخوان المسلمين نيز در صفحه توئيتر خود نوشت: «يک کودتاي نظامي کامل در مصر در جريان است و تانک هاي ارتش در خيابان ها به حرکت درآمده اند. »مشاور امنيت ملي مرسي نيز با تاييد تلاش براي کودتا تاکيد کرد : يک کودتاي نظامي نمي تواند بدون خونريزي فراوان به موفقيت برسد. ارتش مصر با صدور ضرب الاجلي در روز دوشنبه، از سياستمداران خواسته بود تا مطالبات چندصد هزار نفري را برآورده کنند که از روز يکشنبه در قاهره، پايتخت، و ساير شهرهاي مصر دست به اعتراض زده اند. خواست اصلي معترضان کناره گيري محمد مرسي، رئيس جمهوري وابسته به گروه اخوان المسلمين است که سال گذشته به اين سمت انتخاب شد. روز چهارشنبه، سخنگوي رئيس جمهوري مصر با تاکيد بر اينکه مرسي هرگز تسليم فشار براي کناره گيري از سمت خود نمي شود، گفت که «براي رئيس جمهوري مرگ در راه دموکراسي بهتر از سرزنش تاريخ است.» مرسي در سخناني در شامگاه سه شنبه، تاکيد کرد که کناره گيري نمي کند و با اظهار اينکه از طريق انتخابات آزاد به رياست جمهوري رسيده، گفت که «تا پاي جان» از جايگاه مشروع خود دفاع خواهد کرد. در واکنش به سخنراني رئيس جمهوري، فرماندهان ارتش با صدور بيانيه اي تحت عنوان «آخرين ساعات» هشدار دادند که در مقابله با «تروريست ها و ابلهان» از ايثار خون خود دريغ ندارند. همچنين، گزارش شده که نفرات ارتش در سازمان راديو و تلويزيون دولتي مصر مستقر شده اند و ساختمان راديو و تلويزيون را به محاصره درآورده‌اند.

گزارش ها از پيشنهاد ارتش

در همين حال به گزارش بي بي سي روز گذشته فرماندهان ارشد نيروهاي مسلح مصر يک جلسه اضطراري تشکيل داده اند تا در مورد نقش ارتش در خاتمه دادن به بحران سياسي اين کشور مذاکره کنند. شبکه هاي خبري از نشست گروه هاي سياسي با فرماندهان ارتش خبر دادند. شبکه الميادين گزارش داد: ارتش پيشنهاد تشکيل دولت انتقالي و برگزاري همه پرسي را براي ادامه رياست جمهوري مرسي ظرف شش ماه مطرح کرده است. خبرنگار اين شبکه افزود: دولت پيشنهادي شامل نمايندگان ليبرال، اسلامي و نظامي هستند و رئيس جمهوري تشريفاتي خواهد بود. العربيه نيز از ديدار البرادعي با وزير دفاع مصر و پيشنهاد دولت انتقالي به وي خبر داد.

اخوان المسلمين ارتش را تهديد کرد

در مقابل، سخنگوي گروه اخوان المسلمين گفته است که حاميان اين گروه اسلامگرا براي دفاع از رئيس جمهوري آماده شهادت هستند. وي گفت که اين گروه «نمي تواند اجازه دهد ماشين نظامي به ارعاب نتيجه اراده مردم مبادرت ورزد» و هشدار دادکه در صورتي که ارتش در صدد توسل به زور براي برکناري محمد مرسي برآيد، اخوان المسلمين «چاره اي ندارد جز اينکه خود را بين تانک ها و رئيس جمهوري حايل قرار دهد.» هزاران تن از حاميان مُرسي نيز در ميدان الرابعه تجمع و بر حمايت از مُرسي تأکيد کردند.طي روزهاي اخير، بين طرفداران رئيس جمهوري، به خصوص اعضا و حاميان اخوان المسلمين، و مخالفان او درگيري هايي روي داده که تلفاتي هم برجاي گذاشته است. از جمله شب چهار شنبه، در خارج از دانشگاه قاهره، بين دانشجويان و طرفداران رئيس جمهوري برخورد شديدي به وقوع پيوست که گزارش‌ها از حدود ۲۳ کشته در اين درگيري حکايت دارد. با وجود موضعگيري انعطاف ناپذير رئيس جمهوري و طرفداران او، نظر بسياري از ناظران مصري اين است که با توجه به وسعت تظاهرات اعتراضي و حمايت ارتش از معترضان، بعيد است محمد مرسي بتواند همچنان قدرت را حفظ کند.

نقشه راه آينده مصر

روزنامه الاهرام، که يک نشريه متعلق به دولت است، در گزارشي نوشته است که انتظار مي رود مرسي يا کناره گيري کند يا توسط ارتش برکنار شود و پس از آن، ارتش يک شوراي رياست جمهوري موقت را با عضويت سه نفر و به رياست رئيس دادگاه قانون اساسي تشکيل خواهد داد تا مقدمه انتخابات بعدي را فراهم کند. به نوشته اين روزنامه، رئيس اين شورا در مرحله اول از طريق مذاکره با رهبران سياسي، اقتصادي و اجتماعي و همچنين رهبران جوانان، «نقشه راه آينده مصر» را طراحي خواهد کرد. منابع خبري ديگر، از وجود طرح هاي متفاوتي سخن گفته اند که ظاهرا ارتش براي اداره امور مصر پس از کناره گيري يا سرنگوني مرسي پيش بيني کرده است. الف نيز نوشت: ارتش در بيانيه‌اي اعلام کرده 12ماه اداره کشور را به دست مي‌گيرد.

از مبارک تا مرسي

پس از آنکه حسني مبارک، رئيس جمهوري سابق مصر، در پي چند هفته تجمع اعتراضي در ميدان تحرير قاهره و حمايت ارتش از معترضان، در فوريه سال ٢٠١١ از سمت خود کناره گيري کرد، شوراي عالي نظامي زمام امور را تا برگزاري انتخابات رياست جمهوري و آغاز زمامداري محمد مرسي در ژوئن سال گذشته در دست داشت. اگرچه برگزاري تظاهرات موافقان و مخالفان محمد مرسي طي يک سال گذشته به طور پراکنده ادامه داشته است، اما بحران کنوني حاصل حضور چند صدهزار نفر در ميدان تحرير قاهره با درخواست کناره گيري او از قدرت بوده است. اين تظاهرات عمدتا توسط جوانان مخالف مرسي سازمان داده شده و اگرچه شخصيت ها و احزاب ليبرال و لائيک از آن حمايت کرده اند، اما در موقعيت رهبري اين حرکت نبوده اند. تظاهرکنندگان گفته اند که رئيس جمهوري در طول سال گذشته نتوانسته است گامي در راه حل مشکلات اقتصادي و اجتماعي مصر بردارد بلکه در اين مدت، مشکلات شدت بيشتري هم گرفته است. علاوه بر اين، جهت‌گيري سياسي محمد مرسي، به خصوص اقداماتي که در تقويت موقعيت اخوان المسلمين در تشکيلات سياسي مصر صورت داده، باعث نگراني کساني شده است که او را به تلاش براي نابودي خواست دموکراتيک «انقلاب مصر» متهم مي کنند. در همين حال 63 درصد شهروندان مصري شرايط زندگي خود در دوران مرسي را بدتر از پيش اعلام کردند و 73 درصد هم گفتند که مرسي در دوران رياست جمهوري اش هيچ تصميم خوبي نگرفته است. در انتخابات سال گذشته، مرسي با اکثريت اندکي در مرحله دوم انتخابات بر رقيب خود پيروز شد که به گفته مخالفان، به معني آن است که وي مجوز لازم براي تحميل نظر خود بر آينده سياسي مصر را ندارد.
****************
mesr-altahrirمرسي در مسير مبارك
ارتش كنترل مصر را در اختيار گرفت

قانون ـ 13 تیرماه 1292ـ گروه جهان- هر چند تا لحظه تنظيم اين گزارش ، بيانيه رسمي ارتش مصر صادر نشده بود ولي با پايان ضرب الاجل ارتش به محمد مرسي نيروهاي ارتش در اطراف مراكز حساس اين كشور مانند كاخ رياست جمهوري ، صداوسيماي دولتي و مقرهاي اجتماع هواداران اخوان المسلمين صف آرايي كردند. در همين حال خبرگزاري فرانسه از ممنوع الخروجي مرسي و چندين نفر از رهبران حزب عدالت و آزادي و اخوان المسلمين خبر داد. تلويزيون ايران نيز در خبري مدعي شد كه ارتش مصر براي 12 ماه كنترل اين كشور را در دست گرفته است. برخي مقام هاي ارشد نزديك به مرسي در گفت و گو با رسانه ها يا از طريق تويتر خود از وقوع كودتاي نظامي در مصر خبر دادند.
«سوگند‌ مي‌خوريم که حتي خون خود‌ را د‌ر راه مصر و مرد‌م آن ايثار خواهيم کرد‌ تا از اين کشور د‌ر برابر تروريست‌ها، افراد‌ تند‌رو يا ناد‌ان محافظت کنيم.» اين بيانيه شوراي عالي نيروهاي مسلح مصر به رياست ژنرال عبد‌الفتاح السيسي د‌ر پاسخ به رد‌ اولتيماتوم نظاميان به سياسيون مصر است كه با مخالفت محمد‌ مرسي، رئيس‎جمهور اين كشور روبه‏رو شد‌ه بود‌.
تنش‌های موجود‌ د‌ر مصر، این کشور را د‌ر آستانه آشوب فراگیر قرار د‌اد‌ه؛ به ویژه این‎که د‌و سال پس از سرنگونی نظام مبارک، از بحران اقتصاد‌ی شد‌ید‌ رنج می‌برد‌. این اوضاع نگرانی آمریکا، اروپا و اسرائيل را برانگیخته است. گفته شد‌ه، ناآرامی‌های مصر و نگرانی از کاهش امنیت کانال سوئز سبب شد‌ که بهای نفت‌خام د‌ر بازارهای جهانی افزایش یابد‌. هفته گذشته نیز بحران لیبی و احتمال تغییر سیاست پولی بانک ‌فد‌رال آمریکا بهای نفت‌خام را افزایش د‌اد‌ه بود‌. به این ترتیب نرخ نفت غرب آمریکا به بشکه‌ای ۹۸ د‌لار و ۳۶ سنت و نرخ نفت برنت د‌ریای شمال به ۱۰۳ د‌لار و ۴۸ سنت افزایش یافت. اگرچه مصر خود‌ تولید‌‌کنند‌ه نفت نیست، اما بخش قابل توجهی از نفت آفریقا و خاورمیانه از کانال سوئز و چند‌ خط لوله متعلق به مصر می‌گذرد‌.
نقشه راه ارتش و بركناري مرسي
افکار عمومي‌جهان با نگرانی اوضاع مصر را د‌نبال می‌کند‌. هنوز روشن نیست د‌ر پایان اولتیماتوم ارتش مصر د‌ست به چه اقد‌امي‌خواهد‌ زد‌، اما طرفد‌اران مرسی با فراخواند‌ن مرد‌م به پشتیبانی از رئیس‌جمهور اسلام‌گرا، اعلام کرد‌ه‌اند‌ که کود‌تای نظامیان، مصر را به د‌امن فاجعه و هرج و مرج خواهد‌ کشاند‌. استعفای 11 وزیر کابینه و لغو حکم انتصاب طلعت عبد‌ا… د‌اد‌ستان کل مصر، محمد‌ مرسی را د‌ر موضعی بسیار ضعیف قرار د‌اد‌ه است. بحران تا بد‌ان جا پيش رفته كه خبرگزاری رویترز به نقل از منابع نظامي‌مصر گزارش د‌اد‌ه ارتش این کشور د‌ر صورتی که محمد‌ مرسی و مخالفانش تا پايان روز چهارشنبه به توافقی برای پایان د‌اد‌ن به بحران کنونی نرسند‌، قانون اساسی را به حال تعلیق د‌ر آورد‌ه و مجلس شورا را منحل خواهد‌ کرد‌.
این اقد‌ام‌ها برپایه پیش‌نویس نقشه راهی است که پیشتر ارتش اعلام کرد‌ه بود‌ د‌ر صورت به توافق نرسید‌ن طرف‌های سیاسی به راه‌حلی برای بحران آن را اجرا خواهد‌ کرد‌. منابع نظامي‌به رویترز گفته‌اند‌ که شورای عالی نیروهای مسلح مصر، همچنان د‌ر حال بررسی این نقشه راه است. این منابع افزود‌ند‌ که پیش‌نویس این طرح ممکن است بر پایه تغییرات و مشورت‌های صورت گرفته، تغییر کند‌.
فرماند‌هی نیروهای مسلح د‌وشنبه از مرسی خواسته بود‌ ظرف ۴۸ ساعت به توافقی با د‌یگر جریان‌های سیاسی مصر برسد‌؛ د‌ر غیر این صورت نقشه راهی برای اد‌اره آیند‌ه کشور وضع خواهد‌ کرد‌. ساعاتی پس از آن، ریاست‎جمهوری مصر بیانیه‌ای صاد‌ر کرد‌ که د‌ر آن بیانیه فرماند‌هی نیروهای مسلح را حامل «واژه‌هایی» د‌انسته که «می‌تواند‌ تنش‌ها را افزایش د‌هد‌.» این بیانیه همچنین تاکید‌ کرد‌ه که ریاست‎جمهوری د‌ر جریان بیانیه فرماند‌هی نیروهای مسلح قرار ند‌اشت. منابع نظامي‌به خبرگزاری رویترز گفته‌اند‌ که ارتش د‌رصد‌د‌ است شورای ریاست جمهوری با اکثریت اعضای غیر نظامي‌از گروه‌های سیاسی مختلف و کار‌شناسان تشکیل د‌هد‌ تا کشور را تا زمان وضع قانون اساسی جد‌ید‌ اد‌اره کند‌. این منابع افزود‌ند‌ پس از آن انتخابات ریاست‎جمهوری برگزار خواهد‌ شد‌ اما انتخابات پارلمانی تا زمان توافق بر سر شرایط نامزد‌‌ها، به تعویق خواهد‌ افتاد‌. گفته شد‌ه، فرماند‌هی نیروهای مسلح مصر همچنین قصد‌ د‌ارد‌ گفت‌و‌گوهایی جد‌ی با جبهه نجات ملی که د‌ر آن طیف‌ها و گروه‌های گسترد‌ه‌ای از مخالفان مرسی حضور د‌ارند‌ و همچنین د‌یگر گروه‌های سیاسی و د‌ینی و فعالان جوان آغاز کند‌. منابع نظامي‌از پاسخ به این پرسش که د‌ر صورت امتناع مرسی از پذیرش طرح، ارتش با او چه برخورد‌ی خواهد‌ کرد‌، امتناع کرد‌ه‌اند‌. بر این پایه، از جمله افراد‌ی که می‌توانند‌ ریاست د‌ولت موقت را بر عهد‌ه گیرند‌، نام «عد‌لی منصور»، رئیس جد‌ید‌ د‌اد‌گاه عالی قانون اساسی، عنوان شد‌ه است. نقشه راه تهیه شد‌ه توسط ارتش با طرحی که جبهه نجات ملی «برای انتقال به نظام د‌موکراتیک» ارائه د‌اد‌ه، شباهت‌هایی د‌ارد‌. این جبهه د‌وشنبه، محمد‌ البراد‌عی، رئیس پیشین آژانس‌ بین‌المللی انرژی اتمی، را مامور مذاکره با ارتش د‌رباره اقد‌ام‌های آیند‌ه کرد‌ه است. منابع نظامي‌تاکید‌ کرد‌ه‌اند‌ که د‌وره انتقالی احتمالی آیند‌ه با د‌وره اد‌اره کشور توسط نظامیان پس از سرنگونی نظام حسنی مبارک د‌ر د‌و سال و نیم گذشته، تفاوت د‌ارد‌. د‌ر آن هنگام، شورای عالی نیروهای مسلح، اد‌اره کشور را به‎طور کامل د‌ر د‌ست گرفت، اما د‌ر معرض انتقاد‌هایی از سوی سیاستمد‌اران لیبرال و چپ قرار گرفت چرا که معتقد‌ بود‌ند‌ این شورا اصلاحات اقتصاد‌ی و سیاسی را اجرا نکرد‌ه و از گروه اخوان‌المسلمین جانبد‌اری می‌کند‌.

**********************
mesr-gameoverدر پی پایان ضرب الاجل 48 ساعته نیروهای مسلح
کودتای نرم ارتش علیه مرسی/رئیس دادگاه قانون اساسی اداره امور را به دست گرفت

خبرگزاری فارس – در پی پایان ضرب الاجل 48 ساعته ارتش برای نیروهای سیاسی مصر، فرمانده نیروهای مسلح این کشور با صدور بیانیه‌ای نقشه راه آینده کشور را تعیین کرد که بر اساس آن قانون اساسی تعلیق و رئیس دادگاه قانون اساسی به طور موقت اداره امور کشور را بر عهده گرفت.
خبرگزاری فارس: کودتای نرم ارتش علیه مرسی/رئیس دادگاه قانون اساسی اداره امور را به دست گرفت

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از شبکه تلویزیونی «المیادین»، بعد از پایان ضرب الاجل 48 ساعته ارتش به سیاستمداران کشور برای تحقق مطالبات مردم، «عبدالفتاح السیسی» وزیر دفاع مصر و فرمانده نیروهای مسلح با انتشار بیانیه‌ای نقشه راه آینده این کشور را ترسیم کرد.

السیسی لحظاتی پیش با حاضر شدن بر صفحه تلویزیون مصر بیانیه خود را خطاب به ملت این کشور قرائت کرد.

السیسی در بیانیه نیروهای مسلح اعلام کرد: گروه‌های سیاسی که با فرماندهان کل نیروهای مسلح نشست برگزار کردند، درباره نقشه راه به قرار زیر توافق کردند:

-تعلیق موقت فعالیت قانون اساسی
-دوم اینکه رئیس دادگاه عالی قانون اساسی در برابر مجمع عمومی دادگاه قانون اساسی سوگند یاد می‌کند و رئیس دادگاه عالی قانون اساسی اداره امور کشور در مرحله انتقالی تا انتخاب رئیس جمهور جدید را بر عهده خواهد گرفت.

– دعوت به برگزاری زودهنگام انتخابات ریاست جمهوری

– رئیس دادگاه قانون اساسی حق دارد بیانیه‌های قانون اساسی و قوانین اجرایی لازم برای اداره مرحله انتقالی را صادر نماید

– تشکیل دولت شایسته سالار ملی قوی که از اختیارات لازم برای اداره مرحله انتقالی برخوردار باشد

-درخواست از دادگاه عالی قانون اساسی برای طرح قانون انتخابات مجلس نمایندگان و اتخاذ ساز و کارهای برگزاری انتخابات پارلمانی

-تشکیل کمیته‌ای با حضور همه طیف‌های سیاسی و با حضور کارشناسان برای بررسی تعدیل‌های قابل اجرا بر قانون اسیاسی لغو شده

-جوانان بتوانند در عرصه سیاسی ایفای نقش کرده و نقش بارزی در حیات سیاسی داشته باشند

-تشکیل کمیته عالی متشکل از شخصیت‌های معتبر و دارای مقبولیت که نماینده همه طیف‌ها باشد

-ایجاد منشور رسانه‌ای که آزادی رسانه‌ها را تأمین کند و معیارهای حرفه‌ای و بی‌طرفی رسانه در راستای منافع ملی را محقق کند.
– نیروهای مسلح از ملت عظیم مصر می خواهد که به تظاهرات مسالمت آمیز پایبند باشد و از خشونتی که منجر به ریخته شدن خون بیگناهان شود دوری کند.

ارتش بر اساس وظایف ملی و تاریخی خود هشدار می دهد که باهمکاری نیروهای وزارت کشور با هرگونه تظاهرات غیر مسالمت آمیز و قانون شکنی برخورد خواهد کرد

-نیروهای مسلح همچنین از نیروهای پلیس و نهادهای قضایی به خاطر نقش ملی و ایثار پی در پیشان برای حفظ امنیت ملت و کشور مصر بزرگ تقدیر می‌کند
************************
2013-07-03_289_mesr1آخرين تحولات مصر در روزهاي بحراني اين کشور
محمد مرسي ممنوع الخروج شد
تاكيد ايران برضرورت احترام به مطالبات مردم مصر

مردم سالاری ـ 13 تیرماه 1392ـ گروه بين‌الملل: بامداد سه‌شنبه و روز چهارشنبه سخت‌ترين روزهاي مصر بود؛ گويي زمان سکته کرده زمان با جان کندن به پيش مي‌رفت اما انتشار اخبار و اطلاعات با سرعت برق و باد ادامه داشت.

براي چهارمين روز متوالي‌،ديروزتظاهرکنندگان ميدان التحرير‌، ضمن خواندن سرود ملي مصر شعار«ارحل ارحل» (برو برو) و اسقاط نظام سر دادند.نيروهاي ارتش مصر نيز به منظور تامين امنيت تظاهرکنندگان معترض، تدابير امنيتي شديدي را در اطراف ميدان التحرير اتخاذ کرده‌ بودند. علاوه بر اين يک منبع نظامي به روزنامه اليوم السابع اعلام کرد: همه يگان‌هاي ارتش در نواحي مختلف مصر در حالت آماده‌باش کامل قرار دارند.

ديروز، وزارت بهداشت مصر اعلام کرد شمار کشته شدگان درگيري‌ها بين هواداران محمد مرسي و نيروهاي نظامي در دانشگاه قاهره به شانزده تن افزايش يافت.

در شهر کوم نيز حدود 1500 تظاهر‌کننده مقر حزب آزادي و عدالت را به آتش کشيدند. در پورت سعيد نيز تظاهرکنندگان نافرماني مدني اعلام کرده و با بستن منطقه تجاري اين شهر از مرسي خواستند هر چه سريعتر استعفا دهد.در اسکندريه تظاهرکنندگان خطوط راه‌آهن را بسته و اعلام کردند، به اعتصاب خود ادامه مي‌دهند.

گروه‌هاي اسلام‌گراي مصر از محمد مرسي خواستند تا به خواسته‌هاي تظاهرکنندگان پاسخ داده و انتخابات زودهنگام رياست جمهوري برگزار کند. منابع مصري اعلام کردند که عبدالفتاح السيسي، وزير دفاع مصر از مرسي خواسته تا براي پايان دادن به خشونت‌هاي مصر استعفا دهد.همچنين اين منبع و برخي منابع سياسي بلندپايه نيز اعلام کردند: مذاکرات با مرسي براي خروج امن وي از مصر و برکناريش صورت گرفته است.

احتمالا امروز ديگر محمد مرسي رئيس‌جمهوري مصر نيست و البرادعي مامور تشکيل دولت انتقالي شده است. ديروز شهر رسما به البرادعي پيشنهاد رياست جمهوري موقت توسط ارتش ارائه شد. شامگاه ديروز مهلت ارتش به رئيس‌جمهوري مصر به پايان رسيد و او از مقامش عزل شده است.

چهارشنبه شب تا بامداد جمعه مصر پلک برهم نگذاشته است تا نظاره‌گر سرنوشت آينده نيل باشد.

عصر ديروز،نماينده مخالفين مرسي با وزير دفاع مصر ديدار کرد. با نزديک شدن پايان مهلت ضرب الاجل ارتش مصر به مرسي، نماينده مخالفين به همراه شيخ الازهر و پاپ قبطي‌هاي مصر با وزير دفاع اين کشور ديدار کردند. پيش از اين جلسه،فرماندهان ارتش مصر جلسه بحران تشکيل دادند. منابع خبري اعلام کردند فرماندهان ارتش مصر براي بررسي تحولات مصر يک جلسه فوق‌العاده تشکيل داده بود.

عصر چهارشنبه،ارتش مصر قانون اساسي را به حال تعليق در آورده و مجلس شورا را منحل کرد. اين اقدام‌ها برپايه پيش‌نويس نقشه راهي است که پيشتر ارتش اعلام کرده بود انجام گرفت. فرماندهي نيروهاي مسلح روز دوشنبه 10 تير از محمد مرسي، رئيس جمهور خواسته بود ظرف 48 ساعت به توافقي با ديگر جريان‌هاي سياسي مصر برسد؛ در غير اين صورت نقشه راهي براي اداره آينده کشور وضع خواهد کرد.

از جمله افرادي که مي‌توانند رياست دولت موقت را بر عهده گيرند، نام عدلي منصور رئيس جديد دادگاه عالي قانون اساسي عنوان شده است.

نقشه راه تهيه شده توسط ارتش با طرحي که جبهه نجات ملي «براي انتقال به نظام دموکراتيک» ارائه داده، شباهت‌هايي دارد. اين جبهه روز دوشنبه، محمد البرادعي رئيس پيشين آژانس‌ بين‌المللي انرژي اتمي را مامور مذاکره با ارتش درباره اقدام‌هاي آينده کرده است.

منابع نظامي تاکيد کرده‌اند که دوره انتقالي احتمالي آينده با دوره اداره کشور توسط نظاميان پس از سرنگوني نظام محمد حسني مبارک رئيس جمهوري پيشين مصر در دو سال و نيم گذشته، تفاوت دارد.

در آن هنگام، شوراي عالي نيروهاي مسلح، اداره کشور را به طور کامل در دست گرفت، اما در معرض انتقادهايي از سوي سياستمداران ليبرال و چپ قرار گرفت چرا که معتقد بودند اين شورا اصلاحات اقتصادي و سياسي را اجرا نکرده و از گروه اخوان‌المسلمين جانبداري مي‌کند.

دراين ميان،رسانه‌هاي آمريکايي که هويت‌شان را فاش نکرده‌اند به نقل از مقام‌هاي دولت آمريکا اعلام کردند که واشنگتن از محمد مرسي، رئيس جمهوري مصر مي‌خواهد تا هر چه سريعتر جهت برآورده کردن خواسته‌هاي مخالفان و قانع کردن معترضان با حفظ مسالمت آميز بودن تظاهرات دست به اصلاحات بزند.

مقام‌هاي واشنگتن همچنين از مرسي خواستند به نظامي‌ها گوشزد کند که وقوع هرگونه کودتايي در مصر بازتاب منفي بر کمک‌هاي گسترده نظامي سالانه آمريکا به مصر دارد. اين مقام‌ها افزودند: کاخ سفيد راهکارهايي محکم و قوي براي کاهش تنش در مصر به مرسي ارائه داده است. از جمله اين راهکارها برگزاري انتخابات زود هنگام و تشکيل دولت جديد برکنار کردن دادستان کلي است که مرسي منسوب کردو ابراز آمادگي دولت مصر براي اصلاح قانون اساسي اين کشور است.

درواکنش به همه انتقادات و حملات،محمد مرسي رئيس جمهوري مصر نيمه شب سه شنبه 11 تير در سخناني با تاکيد بر اينکه مردم او را انتخاب کرده‌اند و استعفا نخواهد داد، گفت که اگر بهاي دفاع از «مشروعيت قانوني» ريختن خونش باشد، آن را پرداخت خواهد کرد. او همچنين تاکيد کرد که يک گام به عقب باز نخواهد گشت. محمد مرسي پيش از نطق خود براي دومين روز متوالي با ژنرال عبد الفتاح السيسي، فرمانده ارتش، ملاقات کرده بود.آنان درباره مذاکرات خود که با حضور هشام قنديل، نخست‌وزير مصر صورت گرفته، هيچ جزئياتي منتشر نکرده‌اند.

مرسي در سخنراني خود تاکيد کرد که مردم او را در انتخابات آزاد برگزيده‌اند و با «شادي» قدرت را براي نخستين بار «به يک غير نظامي» تحويل دادند. او افزود که سوگند ياد کرده حامي مشروعيت قانوني و حامي «وطن» باشد.

رئيس جمهوري مصر با اشاره به سخنراني گذشته خود که به وقوع اشتباهاتي از سوي خود اعتراف کرده بود، عمده چالش‌هاي موجود را «ميراث» نظام سابق دانست. او گفت که از نظام سابق چالش‌هاي بزرگي همچون وضعيت بد اقتصادي و فساد به ارث برده و حل‌و‌فصل آنها نيازمند زمان است.

وي همچنين برخي «بقاياي» نظام پيشين را به تلاش به بازگشت به قدرت از راه «ادامه فساد و مشکلات پيشين» متهم کرد.

مرسي گفت که مردم مصر توانستند در مدت زمان کوتاهي به قانون اساسي و رئيس جمهور منتخب دست يابد.

او به اعتراض‌ها نيز پرداخت و «خشم جوانان» را «مشروع» دانست؛ اما در عين حال گفت که «برخي بازماندگان» نظام سابق از اين «خشم مشروع سوء‌استفاده» کرده و «آشوب»، «خونريزي» و «آدم کشي» به راه مي‌اندازند.

رئيس جمهور مصر سپس «کساني که مشروعيت را قبول دارند» مورد خطاب قرار داد و گفت: «مصر ملک همه است، محمد مرسي هم خدا را شاهد مي‌گيرد که طالب صندلي و مقام نيست.»

او افزود: «اما مردم من را انتخاب کردند و اين مسئوليت را به من سپردند، قانون اساسي هم من را مکلف کرده است و من اين مسئوليت را پذيرفتم و پاي آن ايستاده و خواهم ايستاد.»

او با بيان اينکه از مصر و انقلاب آن پاسداري خواهد کرد گفت: «اگر بهاي دفاع از اين مشروعيت قانوني زندگي من است آن را تقديم مي‌کنم.»

رئيس جمهوري مصر همچنين ارتش مصر را «سرمايه بزرگ» مردم اين کشور دانست و گفت که بايد همگان از اين نهاد حمايت کرده، اجازه لکه‌دار شدن آن را ندهند. او خواستار دوري از خشونت در همه ابعاد آن شد.

محمد مرسي در ادامه تاکيد کرد: «مشروعيت قانوني که رئيس‌جمهور منتخب از آن‌ زاده شده، هيچ جايگزيني ندارد.»

وي به طرحي اشاره کرد که شماري از احزاب براي حل تنش‌ها ارائه داده‌اند و او آن را در حضور نخست وزير و وزير دفاع پذيرفته است.

«تشکيل کميته‌اي براي اصلاح قانون اساسي»، «حل اختلافات بر سر دادستان»، «تهيه ميثاقنامه شرف براي رسانه‌ها»، «مشارکت دادن جوانان در همه بخش‌هاي تصميم‌گيري و اجرايي» و «تعيين مهلت 6 ماهه براي برگزاري انتخابات رياست جمهوري» از جمله مواردي است که به گفته مرسي در اين طرح گنجانده شده بود.

او گفت که پس از آن از کانال‌هاي مختلف به او خبر دادند که «مردم» و «اپوزيسيون» اين طرح را نپذيرفته‌اند.

رئيس‌جمهوري مصر در ادامه با بيان اينکه مشروعيت قانوني تنها راه جلوگيري از خونريزي است گفت که اين مشروعيت جايگزيني ندارد اما در عين حال در‌ها براي گفت‌و‌گو باز است.

او تاکيد کرد هرکس بخواهد راهي جز اين راه را برود، سخت در اشتباه است چرا که «طغيانش به او باز خواهد گشت.»

مرسي گفت: «هيچ‌کس حق ايجاد مشروعيت جديد را ندارد و مشروعيتي جز مشروعيت قانوني موجود نيست.» او ادامه داد: «رئيس‌جمهور‌ حامي اين مشروعيت است… به کسي اجازه نمي‌دهم سخني مخل به مشروعيت بگويد يا اقدام‌هايي انجام دهد که مشروعيت را بلرزاند.»

مرسي با بيان اينکه «اگر هزينه دفاع از اين مشروعيت خون من است آن را پرداخت خواهم کرد» و گفت: «حتي يک قدم عقب‌نشيني نخواهيم کرد.»

درحالي که تمرد مصر کاخ آرزوهاي محمدمرسي را خراب کرده است؛جنبش تمرد مصر با اعلام اينکه گروه‌هاي مسلح بر همه مکان‌هاي اصلي اين کشور تسلط کامل يافته‌اند از رئيس‌جمهوري اين کشور خواست هر چه سريع‌تر استعفاي خود را تقديم کرده و مقدمات برگزاري انتخابات زودهنگام را فراهم کند.، جنبش تمرد در بيانيه‌اي اعلام کرد: ما اظهارات اخير محمد مرسي، رئيس‌جمهوري مصر را تهديدي عليه مردم مصر مي‌دانيم.

در اين بيانيه همچنين از محمد مرسي مي‌خواهيم هر چه سريعتر از قدرت کناره‌گيري کند. جنبش تمرد علاوه بر اين از گارد رياست جمهوري مصر دعوت کرد چهارشنبه مرسي را بازداشت کند.در اين بيانيه اعلام شده است، تنها پاسخ به بيانيه مرسي، حضور ميليوني مردم طي امروز در خيابان‌هاست تا به اين وسيله مرسي و رئيس اخوان‌المسلمين و گروهش صداي مردم مصر را بشنوند که فرياد مي‌زنند مشروعيت چيزي است که نه مرسي و نه اخوان‌المسلمين آن را درک نمي‌کنند. علاوه بر اين جنبش تمرد در بيانيه خود تاکيد کرده است: ما فقط برکناري مرسي را نمي‌خواهيم بلکه محاکمه وي و گروهش را نيز خواستاريم. ما از نيروهاي گارد رياست جمهوري مي‌خواهيم مرسي را بازداشت کرده و هر چه سريعتر وي را به دادگاه تحويل دهند. در همين راستا، عبدالفتاح السيسي، وزير دفاع مصر در صفحه شخصي خود در پايگاه‌هاي اينترنتي اعلام کرد: ارتش آماده است با خون خود از مردم مصر حمايت کند.وي ضمن تعهد براي حمايت از مردم در برابر گروه‌هاي تندرو و تروريست اعلام کرد: براي ما چيزي افتخار آورتر از اين نيست که در جنگ با کسي بميريم که مردم مصر را تهديد مي‌کند و مي‌ترساند.

به خدا سوگند براي مصر و مردم جانمان را فدا مي‌کنيم و از آنها در برابر گروه‌هاي تروريستي و تندرو حمايت مي‌کنيم.

تاكيد ايران برضرورت احترام به مطالبات مردم مصر

سخنگوي وزارت امور خارجه با اشاره به اهتمام جمهوري اسلامي ايران به تحولات جاري در مصر، از ادامه تنش‌ها در اين كشور كه متاسفانه منجر به كشته و زخمي شدن تعدادي از شهروندان بيگناه مصري شده است ابراز نگراني کرد.

به گزارش مهر، سخنگوي وزارت امور خارجه با اشاره به اهتمام جمهوري اسلامي ايران به تحولات جاري در مصر، ضمن ابراز نگراني از ادامه تنش‌ها در اين كشور كه متاسفانه منجر به كشته و زخمي شدن تعدادي از شهروندان بيگناه مصري شده است برضرورت توجه و احترام به خواسته‌هاي مشروع مردم تاكيد كرد و تقويت انسجام و وحدت ملي، رد هرگونه خشونت و هوشياري در مقابل تفرقه افكنان را براي خروج از بحران جاري ضروري دانست.

سيد عباس عراقچي با اشاره به درايت سياسي ملت بزرگ مصر، آن را عاملي موثر در دفع فتنه دشمناني كه هيچگاه خيرخواه مردم نبوده‌اند ارزيابي كرد و خاطرنشان ساخت كه مردم مصر، خود قادر به حل مشكلات و حفظ منافع و مصالح عالي كشورشان هستند.

***************************
2013-07-03_287_mesr
لحظه به لحظه با مصر
ارتش مرسی را برکنار کرد/ عدلی منصور، رییس‌جمهور موقت/ تبریک ملک عبدالله، نگرانی اوباما

ایسنا ـ سرویس: بين الملل – آسيا،خاورميانه
چهارشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۲ – ۲۳:۱۸
بر اساس آخرین گزارش‌های دریافتی از مصر، ارتش با صدور بیانیه‌ای قانون اساسی این کشور را به حال تعلیق در آورد و عدلی منصور، رئیس دادگاه قانون اساسی را جایگزین محمد مرسی کرد.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) رویدادهای مصر را به طور لحظه به لحظه و از منابع خبری مختلف گزارش می‌دهد.

آخرین بروز رسانی: ۰۳:۵۲:۴۸ – پنج‌شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۲

شبکه تلویزیونی العربیه: اتحادیه اروپا اعلام کرد، باید انتخابات مصر را ساماندهی و قانون اساسی این کشور را با حضور همه جناح‌ها تصویب کرد.

شبکه خبری بی.بی.سی: باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد، عمیقا نگران تصمیم ارتش مصر برای برکناری محمد مرسی است. اوباما خواستار بازگشت سریع به حکومت غیرنظامی در مصر شد. همچنین گزارش شده که اوباما پس از برکناری مرسی دستور داده کمک‌های آمریکا به مصر مجددا بررسی شوند.

خبرگزاری رویترز: با انتشار خبر برکناری محمد مرسی از قدرت، شماری زیادی از مخالفان وی با حضور در خیابان‌های شهر الاسکندریه و میدان اصلی این شهر به شادمانی پرداختند. مخالفان مرسی با در دست داشتن پرچم‌های مصر و حضور در خیابان‌های اسکندریه و سر دادن شعار از اقدام ارتش این کشور به برکناری مرسی تشکر کردند.

شبکه تلویزیونی الجزیره عربی: در درگیری میان مخالفان و هواداران مرسی در شهر الاسکندریه مصر یک تن کشته شد.

خبرگزاری رسمی عربستان: ملک عبدالله، پادشاه عربستان برای رئیس‌جمهوری موقت مصر پیام تبریک فرستاده و گفته که انتصاب او در نقطه‌ای بحرانی از تاریخ این کشور صورت گرفته است.‏ این اولین پیام تبریک یکی از رهبران کشورهای عربی به عدلی منصور است.‏

رادیو ملی آمریکا: لیهی، سناتور حزب دموکرات آمریکا گفت: قانون آمریکا روشن است. وقتی دولتی که در روندی دموکراتیک انتخاب شده، با کودتا یا فرمان ارتش برکنار می‌شود، کمک‌های واشنگتن به آن کشور قطع می‌شود. انتقال قدرت باید با رأی‌گیری صورت بگیرد نه به زور اسلحه.‏

خبرگزاری آسوشیتدپرس: آمریکا به دیپلمات‌های خود در مصر دستور داده است همراه خانواده‌های خود این کشور را ترک کنند و فقط نیروهای ضروری در سفارتخانه باقی بمانند. مشخص نیست که این دستور صرفا برای حفظ امنیت این افراد صادر شده و یا به سیاست‌های آینده آمریکا در قبال مصر مرتبط است.

شبکه تلویزیونی العربیه: یک منبع امنیتی مصر اعلام کرد، سعد الکتاتنی، رییس حزب آزادی و عدالت و رشاد البیومی، معاون رهبر اخوان‌المسلمین بازداشت شدند.

شبکه تلویزیونی العالم: در درگیری میان هواداران و مخالفان مرسی در منطقه «مرسی مطروح» چهار تن کشته و 10 تن دیگر زخمی شدند.

شبکه تلویزیونی الجزیره عربی: کنگره آمریکا تا روشن شدن هرچه بیشتر تحولات مصر، درخصوص کمک به این کشور بازنگری می‌کند.

خبرگزاری ایسنا: متن کامل بیانیه فرمانده نیروهای مسلح مصر را از اینجا ببینید.

خبرگزاری رویترز: حامیان محمد مرسی که در حومه قاهره تجمع کرده‌اند، به بیانیه ارتش این کشور مبنی بر تعلیق قانون اساسی و انتصاب یک رئیس جدید دولت با عصبانیت واکنش نشان دادند. برخی از حامیان مرسی سنگ فرش خیابان‌ها را شکسته و توده‌هایی از سنگ را ایجاد کرده‌اند. نیروهای امنیتی اخوان‌المسلمین که کلاه ایمنی به سر و باتوم در دست داشتند، در حوالی یک مسجد تجمع کرده‌اند. مردان و زنان با چشمان گریان شعار داده و اقدام فرمانده ارتش را محکوم کردند. برخی از حامیان مرسی فریاد می‌زنند: «السیسی اعتبار ندارد»، «اسلام می‌آید» و «ما میدان را خالی نخواهیم کرد».

تلویزیون دولتی سوریه: بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در خصوص برکناری مرسی گفت: هر کسی که از دین برای مقاصد سیاسی استفاده کند، سقوط خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز: عدلی منصور، رییس دادگاه قانون اساسی مصر به عنوان رییس دولت انتقالی این کشور امروز (پنج‌شنبه) سوگند یاد خواهد کرد.

شبکه خبری بی.بی.سی: خبرنگاران می‌گویند پیام صوتی محمد مرسی با بلندگو در شهرک نصر قاهره، که طرفدارانش تجمع کرده‌اند پخش شده است.

واحد مرکزی خبر: مخالفان حاضر در میدان التحریر شهر قاهره با حمل جسد یکی از قربانیان درگیری‌های میان تظاهرکنندگان موافق و مخالف محمد مرسی، تجمع اعتراض‌آمیز خود را با یک مراسم تشییع همراه کردند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس: دو مقام آمریکایی که خواستند نامشان فاش نشود، گفتند، مقامات نظامی مصر که محمد مرسی را از ریاست‌جمهوری خلع کردند، به آمریکا تضمین داده‌اند تمایلی به حکومت نظامی بلندمدت ندارند. این مقامات گفتند، سران ارتش مصر در تماس تلفنی با چاک هاگل، وزیر دفاع آمریکا و مارتین دمپسی، رییس ستاد مشترک آمریکا قول داده‌اند حکومتی غیرنظامی به سرعت بر سر کار بیاید. این دو مقام آمریکایی همچنین گفتند، ارتش مصر اعلام کرده است، اقداماتی برای تأمین امنیت آمریکایی‌های ساکن در مصر و نیز مراکز دیپلماتیک این کشور اتخاذ خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز: منابع آگاه از قطع پخش برنامه‌های شبکه ماهواره‌ای متعلق به گروه اخوان‌المسلمین در مصر خبر دادند. شبکه تلویزیونی ماهواره ای «مصر25» که به عنوان سخنگوی رسانه‌ای این گروه فعالیت می‌کند، دقایقی قبل در صفحه فیسبوکش اعلام کرد، پس از قرائت بیانیه ارتش مصر توسط فرمانده کل نیروهای مسلح مصر و اعلام تدوین نقشه‌راه در این کشور، پخش برنامه‌های این شبکه قطع شد. اخوان‌المسلمین اعلام کرده که شماری از کارمندان شبکه تلویزیونی‌ این گروه بازداشت شده‌اند.

خبرگزاری رویترز: سخنگوی ارتش مصر اعلام کرد: دولت موقت مصر که با تصمیم ارتش به ریاست رییس دادگاه قانون اساسی مصر تشکیل خواهد شد، درباره زمان‌بندی انتخابات در این کشور تصمیم خواهد گرفت.

خبرگزاری شینهوا: وزارت کشور مصر اعلام کرد، از نقشه‌راه ارتش برای دوره پس از مرسی حمایت می‌کند.

شبکه تلویزیونی المیادین: نیروهای گارد ریاست‌جمهوری مصر بعد از انتشار بیانیه نیروهای مسلح در جشن و شادمانی هزاران مصری حاضر در مقابل مقر گارد ریاست‌جمهوری شرکت کردند.

شبکه خبری بی.بی.سی: فرمانده ارتش مصر اعلام کرد که تکنوکرات‌ها دولت انتقالی مصر را اداره خواهند کرد. هنوز مشخص نیست چنین دولتی تا چه زمانی فعالیت خواهد کرد.

فیس‌بوک: محمد مرسی در صفحه رسمی فیس‌بوک خود اعلام کرد: بیانیه ارتش را که کودتای نظامی به شمار می‌رود، رد می‌کنم. به عنوان رئیس‌جمهور بر لزوم حفظ مسالمت‌آمیز بودن اعتراضات تأکید دارم.

شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی: محل اختفای محمد مرسی معلوم نیست.

توییتر: جهاد حداد، سخنگوی اخوان‌المسلمین در صفحه توییتر خود اعلام کرد که مصر وارد یک دوره دیگر سیکل کودتای نظامی شده است.

شبکه خبری بی.بی.سی: رییس‌جمهوری موقت مصر عدلی منصور خواهد بود که تا کنون رئیس دادگاه قانون اساسی بود. او ۶۸ سال دارد. عدلی منصور اول ژوئیه امسال به عنوان رئیس دیوان عالی مصر منصوب شد. او 11 ژوئن توسط محمد مرسی برای ریاست دادگاه قانون اساسی انتخاب شد. این انتخاب طی سنت قضایی در مصر صورت گرفت که رییس‌جمهوری مصر باید از میان سه معاون رییس سابق یکی را به عنوان رییس جدید انتخاب کند.

شبکه تلویزیونی فرانس 24: محمد البرادعی، رئیس سابق سازمان بین‌المللی انرژی اتمی و نماینده گروه بزرگی از مخالفان مصر برگزاری انتخابات زودهنگام را از اصلی‌ترین مطالبات مردم و یکی از مفاد نقشه‌راه مصر عنوان کرد. وی پس از انتشار بیانیه ارتش در خصوص انتقال حکومت در این کشور گفت: نقشه‌راه بر اساس اصلی‌ترین مطالبات مصری‌ها یعنی برگزاری انتخابات زودهنگام تنظیم شده است. وی سپس از تصویب قانون اساسی دموکراتیک که متضمن حقوق و آزادی باشد، سخن به میان آورد. البرادعی از برنامه‌ریزی برای ایجاد کمیسیونی با هدف برقراری آشتی ملی در نقشه‌راه مصر خبر داد.

شبکه تلویزیونی المیادین: محمد البرادعی تأکید کرد: نقشه‌راه، اصلاح روند انقلاب 25 ژانویه و پاسخ مثبت به تمایل مردم مصر است. این نقشه همچنین آغاز روند آشتی ملی را از طریق تشکیل کمیته آشتی ملی تضمین می‌کند. امیدوارم این نقشه آغازی برای حرکت جدید انقلاب 25 ژانویه باشد که در آن مردم مصر تلاش زیادی به منظور بازپس‌گیری آزادی و کرامتشان انجام دادند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس: یکی از مشاوران رییس‌جمهوری مصر می‌گوید که مرسی به مکان نامعلومی منتقل شده است.

خبرگزاری شینهوا: الازهر و کلیسای قبطی مصر اعلام کردند، از نقشه راه ارتش برای دوره انتقالی پس از مرسی در این کشور حمایت می‌کنند.

خبرگزاری شینهوا: ارتش از تظاهرکنندگان خواست تظاهرات و اعتراض‌های خود را به شکل مسالمت‌آمیز و به دور از هرگونه خشونت دنبال کنند.

خبرگزاری فرانسه: یکی از نزدیکان محمد مرسی در واکنش به بیانیه ارتش مصر خواستار مقاومت مسالمت‌آمیز در برابر کودتا در این کشور شد. این در حالی است که ارتش در بیانیه‌اش اعلام کرد که در پی کودتا نیست.

شبکه خبری بی.بی.سی: جمعیت حاضر در میدان تحریر با شنیدن بیانیه ارتش به شادمانی پرداختند. شیخ الازهر نیز گفت که از اقدامات ارتش حمایت می‌کند و از مصری‌ها خواست تا اختلافات خود را حل کنند. وی گفت: از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری پیش از موعد حمایت می‌کنم که در آن مردم مصر قضاوت کنند. از عزل رئیس‌جمهور برای خروج از بحران در مصر حمایت کردیم.

شبکه تلویزیونی المنار: در بیانیه نیروهای مسلح مصر بر برکناری محمد مرسی و مأمور شدن رئیس دادگاه عالی قانون اساسی برای اداره امور مصر تأکید شد.

شبکه تلویزیونی المیادین: عبدالفتاح السیسی گفت: تلاش‌های زیادی برای کنترل بحران داخلی انجام دادیم. نیروهای مسلح دولت را به گفت‌وگو دعوت کردند و ریاست جمهوری آن را رد کرد. توافق کردیم که اجرای قانون اساسی به طور موقت متوقف می شود و رئیس دادگاه عالی قانون اساسی امور کشور را تا انتخاب رئیس‌جمهوری جدید به عهده می‌گیرد. با هر کسی که برخلاف قانون عمل کند، با قاطعیت برخورد خواهیم کرد.

شبکه خبری بی.بی.سی: ارتش اعلام کرد: رئیس دادگاه قانون اساسی مصر به عنوان رئیس‌جمهوری موقت مصر فعالیت خواهد کرد. انتخابات جدیدی در کشور برگزار خواهد شد.

شبکه خبری بی.بی.سی: ارتش مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما نمی‌توانیم به مسئولیت‌های خود در قبال مردم عمل نکنیم. ارتش احساس کرد که مردم مصر درخواست کمک کرده‌اند، نه برای حکومت بلکه برای خدمت. ما پیام مصر را دریافت کرده‌ایم.

شبکه اسکای نیوز عربی: طبق گزارش‌ها شیخ الازهر، رهبر مسیحیان قبطی مصر، محمد البرادعی، رهبران حزب سلفی نور و رهبران جنبش تمرد در سالنی که بیانیه ارتش توسط السیسی خوانده می‌شود، حضور دارند.

شبکه خبری بی.بی.سی: بیانیه ارتش مصر در حال پخش از تلویزیون دولتی این کشور است.

شبکه تلویزیونی المیادین: در درگیری میان طرفداران و مخالفان محمد مرسی در منطقه کفرالشیخ دو تن کشته شدند. همچنین شمار افرادی که در درگیری بین طرفداران و مخالفان رئیس‌جمهور مصری در منطقه کفرالشیخ زخمی شده‌اند، به 42 تن افزایش یافت.

تلویزیون دولتی مصر: ارتش مصر اعلام کرد، نقشه‌راه آینده سیاسی مصر راس ساعت 7:30 امشب به وقت گرینویچ (12 نیمه‌شب به وقت تهران) اعلام خواهد شد. رسانه‌های دولتی مصر اعلام کردند که برنامه ارتش شامل یک جدول زمان‌بندی دقیق برای برگزاری انتخابات جدید در این کشور است.این نقشه‌راه حاوی یک دوره انتقالی کوتاه‌مدت است که انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی بعد از آن برگزار خواهد شد.

شبکه خبری بی.بی.سی: جهاد حداد، سخنگوی اخوان‌المسلمین مصر در صفحه توییتر خود نوشت: یک کودتای نظامی کامل در مصر در جریان است. او افزود: تانک‌های ارتش در خیابان‌ها به حرکت در آمده‌اند.

خبرگزاری فرانسه: خبرگزاری رسمی مصر اعلام کرد، در بیانیه ارتش این کشور که قرار است تا ساعتی دیگر منتشر شود، یک دوره انتقالی کوتاه مدت پیش از برگزاری انتخابات پیش‌بینی شده است.

شبکه تلویزیونی المیادین: نیروهای پلیس و ارتش مصر برای جلوگیری از وقوع هرگونه درگیری احتمالی میان طرفداران و مخالفان مرسی در منطقه المنصوره مستقر شده‌اند. خبرنگار این شبکه در گزارش مستقیم از منطقه المنصوره گفت، شمار تظاهرکنندگان طرفدار محمد مرسی از گروه اخوان‌المسلمین در این منطقه به طور مستمر رو به افزایش است و تظاهرکنندگان در حمایت از مشروعیت مرسی شعار می‌دهند. این در حالی است که نیروهای پلیس مصر و خودروهای زرهی ارتش برای جلوگیری از وقوع هرگونه درگیری احتمالی میان طرفداران و مخالفان مرسی در این منطقه مستقر شده‌اند.

شبکه تلویزیونی العالم: سخنگوی ارتش مصر اعلام کرد: ارتش مسئولیت تأمین امنیت جانی شهروندان را بر عهده دارد بدون آن که فرقی میان هواداران گروه‌ها و احزاب مختلف قائل باشد.

تلویزیون دولتی مصر: محمد البرادعی، رهبر مخالفان به همراه روسای کلیسای قبطی و شیخ الازهر نقشه‌راه ارتش مصر را درباره سرنوشت محمد مرسی اعلام خواهند کرد.
2013-07-03_290_mesr-erhal

نوشته شده در سیاسی. برچسب‌ها: , , . Leave a Comment »

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s