تونس هم با الگوگیری از مصر جنبش تمرد را آغاز کرد

tunes-tamarodتونس هم با الگوگیری از مصر جنبش تمرد را آغاز کرد
جوانان تونسی در اقدامی مشابه با جوانان مصری از آغاز برنامه ای با عنوان جنبش تمرد در این کشور خبر دادند. به گزارش خبرگزاری آلمان از تونس، بر اساس این برنامه، تعدادی از جوانان تونسی به جمع آوری امضا از مردم برای سلب اعتماد از مقامات دولت اسلامگرا اقدام کرده اند. محمد بنور سخنگوی جنبش تمرد در تونس گفت، حرکت ما با الگوگیری از جوانان مصری است و هدف اصلاح مسیر حرکت انقلاب است زیرا انقلاب تونس از جانب عده ای سود جو به سرقت رفته و مصادره شده است. وی افزود، ‌این جنبش از یک هفته قبل کار جمع آوری امضا را در استان های مختلف کشور آغاز کرده و تا غروب روز گذشته این امضاها به بیش از نیم میلیون مورد رسیده است. وی افزود، در مرحله بعدی از طرح تمرد تجمعات مردمی در میدان های مختلف شهر به ویژه مناطق فقیر نشین برگزار خواهد شد و کم کم این تجمعات به شهرهای بزرگ تر گسترش خواهد یافت.

این بار انقلاب از مصر به تونس سرایت کرد
شکل گیری جنبش تمرد در تونس/ مجلس موسسان را منحل کنید

جنبش تمرد براي جلوگيري از خلاء سياسي در كشور، در صورت انحلال مجلس ملي موئسسان، خواستار تشكيل كميسيوني از كارشناسان قانون اساسي شد.
به گزارش سایت مسلمانان جهان، جنبش تمرد در تونس روز چهارشنبه اعلام كرد حدود 170 هزار نفر با امضاء دادخواستي خواستار انحلال مجلس ملي موئسسان اين كشور شدند.

هماهنگ كننده جنبش تمرد در كنفرانسي مطبوعاتي در تونس اعلام كرد انحلال مجلس ملي موئسسان كه تمامي مشروعيت خودرا از دست داده هدف اصلي اعضاي اين جنبش است.
وي افزود مبارزه عليه خشونت از ديگر اهداف اين جنبش به حساب مي آيد.

به گزارش خبرگزاري شين هوا از تونس جنبش تمرد براي جلوگيري از خلاء سياسي در كشور، در صورت انحلال مجلس ملي موئسسان، خواستار تشكيل كميسيوني از كارشناسان قانون اساسي شد.

****************************

تهران/ واحد مرکزی خبر/ سیاسی 1392/04/12
جوانان تونسی در اقدامی مشابه با جوانان مصری از آغاز برنامه ای با عنوان جنبش تمرد در این کشور خبر دادند.
بر اساس این برنامه، تعدادی از جوانان تونسی به جمع آوری امضا از مردم برای سلب اعتماد از مسئولان کشور اقدام کرده اند.
چند عضو جنبش تمرد در تونس امروز چهار شنبه در مصاحبه ای خبری گفتند:« تاکنون هزاران امضا در سلب اعتماد از مجلس موسسان( پارلمان) جمع آوری شده است و هدف از آغاز این طرح اصلاح مسیر انقلاب در کشور است».
این افراد مجلس موسسان را به نداشتن رویکرد درست سیاسی و تدوین قانون اساسی نامناسب برای کشور متهم کردند و افزودند:« قانون اساسی تدوین شده در مجلس موسسان بار دیگر دیکتاتوری را به کشور باز خواهد گرداند».
به گزارش خبرگزاری آلمان از تونس، محمد بنور سخنگوی جنبش تمرد در تونس به خبرنگار ما گفته است:«‌حرکت ما با الگوگیری از جوانان مصری است و هدف پاک سازی انقلاب و اصلاح مسیر حرکت انقلاب است زیرا انقلاب تونس از جانب عده ای سود جو به سرقت رفته و مصادره شده است».
وی افزود:«‌این جنبش از یک هفته قبل برای سلب اعتماد از دولت موقت، مجلس موسسان و قانون اساسی جدید،کار جمع آوری امضا را در استان های مختلف کشور آغاز کرده و تا غروب روز گذشته این امضاها به 571 هزار مورد رسیده است».
وی افزود:« در مرحله بعدی از طرح تمرد تجمعات مردمی در میدان های مختلف شهر به ویژه مناطق فقیر نشین برگزار خواهد شد و کم کم این تجمعات به شهرهای بزرگ تر گسترش خواهد یافت».
محمد بنور ابراز امیدواری کرد جنبش تمرد در مصر موفق شود.
**************************
شکل گیری جنبش تمرد در تونس
12:11 | 134\1392
مرضیه الکتریک- اوضاع در تونس بگونه ای است که بنظر می رسد نافرمانی مدنی در این کشور در حال شکل گیری است.
جوانان تونسی از آغاز عملی شدن برنامه ای باعنوان جنبش تمرد، خبر داده اند. در چارچوب این برنامه، تعدادی از جوانان تونسی به جمع آوری امضا از مردم برای سلب اعتماد از مقامهای فعلی دولت تونس، اقدام کرده اند. این جوانان تونسی هدف از جمع آوری امضا را اصلاح مسیر انقلاب ذکر کرده اند.
محمد بنور، سخنگوی جنبش تمرد تونس گفت: حرکت ما با الگو گیری از جوانان مصری بوده است و هدف از شکل گیری جنبش تمرد هم پاکسازی انقلاب و تصحیح مسیر حرکت انقلاب است، زیرا انقلاب تونس از جانب عده ای سود جو به سرقت رفته و مصادره شده است.

جنبش تمرد تونس روز چهارشنبه سوم جولای اعلام کرد: تا کنون 571 هزار امضا علیه دولتمردان کنونی این کشور جمع آوری کرده است. این جنبش تاکید کرد: جمع آوری امضا اولین مرحله از فعالیت اعضای جنبش تمرد است و در مرحله بعدی این جنبش، تجمعات مردمی ضد دولتی را در میدانهای شهرهای مختلف تونس، برگزار می کند.

در حال حاضر انحلال مجلس موسسان، تنها نهاد قانونگذاری پس از انقلاب این کشور، در راس مطالبات جنبش تمرد قرار گرفته است. این جنبش گفته است در صورت انحلال مجلس موسسان، کمیسیونی متشکل از کارشناسان وارد به امور حقوقی و قوانین، تشکیل خواهد شد.

تردیدی نیست، طرح اینگونه مسائل در شرایطی که دولتمردان تونسی نتوانسته اند رضایت مردمی را جلب کنند، تهدید کننده است.

در روزهای اخیر پاره ای گروههای تونسی و بطور مشخص جریانهای لیبرال و سکولار خواستار برگزاری تظاهرات میلیونی در این کشور شدند. نکته قابل تامل آن است که تعدادی از نمایندگان مجلس موسسان هم از این خواسته حمایت کرده اند.

محمد البراهیمی، از جمله نمایندگان مجلس موسسان است که اعلام کرده، برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز، راه حل اصلاح روند سیاسی کنونی و ممانعت ا زسلطه جنبش النهضه در تونس است.
در واکنش به این اظهار نظر، جنبش النهضه، حزب حاکم در تونس با صدور بیانیه ای از همه آحاد مردم این کشور خواسته است با رعایت قانون، راه گفتگو برای حل مشکلات را در پیش گیرند.

با گذشت دو سال و نیم از انقلاب تونس ، هنوز مطالبات بسیاری در این کشور وجود دارد که محقق نشده است. یکی از این مطالبات بهبود اوضاع معیشتی بوده است. اما اوضاع اقتصادی تونس به گونه ای است که نشانه ای از بهبود مشاهده نمی شود.

این نیز سبب بروز نارضایتی در مردم این کشور شده است. اتحادیه های صنفی تونس، بعنوان اصلی ترین و بزرگترین تشکلهای شغلی از این وضعیت سود جسته به تحریک مردم این کشور پرداخته اند. در این بین اختلافات بین گروههای سیاسی درون مجلس موسسان هم مزید برعلت شده و عرصه را بر دولت تونس تنگ کرده است.

در حالی که جنبش النهضه خواهان نظام پارلمانی صرف در تونس است. احزابی نظیر کنگره برای جمهوری و التکتل، خواهان نظام ریاستی – پارلمانی هستند.

تقابل بین این دو دیدگاه به جدال بین النهضه با پاره ای احزاب منجر شده و این جدال تا آنجا پیش رفته که النهضه به خودکامگی و خود سری در اداره امور کشور متهم شده است. اتهامی که اکنون زمینه ساز شکل گیری جنبش تمرد از جانب برخی احزاب ملی گرا و بعضا» وابسته به رژیم سابق این کشور شده است

نوشته شده در سیاسی. Leave a Comment »

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s