بیانیه‌ی سوسیالیست‌های انقلابی در مصر/ اعلامیهٔ‌ حزب کمونیست مصر در ارتباط با رخدادهای اخیر مصر

tahrir-janshبیانیه‌ی سوسیالیست‌های انقلابی در مصر پیش از برکناری مرسی:
در خیابان‌ها بمانید، تمام قدرت متعلق به مردم است
ترجمه : مهرداد امانی
برگرفته از فیسبوک
هر فرد مصری باید از اینکه میلیون‌ها نفر به خیابان‌ها و میادین سرازیر شدند، به خود ببالد. نه تنها مردمی که به خیابان‌ها آمدند تاریخ خود را می‌سازند، بلکه رقم‌زنندة تاریخ کل بشریت‌اند. آن‌ها اثبات کرده‌اند که تمامی قدرت در ید مردمان انقلابی است و نه در دست اخوان‌المسلمین و حزب رهایی ملی و نه حتی در دستان ارتش یا پلیس. تمامی این‌ گروه‌ها اکنون باید ساکت بمانند و به صدای رعدآسای مردمی که خواهان برکناری رژیم و دستاورد اهداف انقلاب ژانویه‌اند، انقلابی که بهای آن خون مردم بود، گوش سپارند.
وضعیت انقلابی بی‌سابقه‌ای حول این خواسته که مُرسی و گروهش از قدرت کنار روند، شکل گرفته است. گام‌های عملی به سمت به دست‌گیری قدرت به واسطه‌ی برکناری مقامات حکومتی محلی و عزل مقاماتی که در بسیاری از استان‌ها به اخوان گرایش داشتند برداشته شده و این امر اثبات‌گر اصل دموکراسی مستقیم در انتخابات¬های ایالتی است. به همین منظور، خطاب ما به کارگران و توده‌ی مردم این است که کمیته‌های مردمی خود را در محل کار و نزد همسایگان‌تان شکل دهید.
سخنرانی وزیر دفاع با الفاظ مبهم که می‌توان تفاسیر متعددی از آن به عمل آورد، بیش از آنکه به سوالات پاسخ دهد، سوالاتی جدید به میان آورد. وزیر دفاع به دولت و اپوزیسیون 48 ساعت وقت داد تا بر سر راهی برای خروج از بحران به توافق برسند اما همین مهلت‌دهی به ترس از زد و بندها و مصالحه‌ها، چیزی مانند تحویل موقت قدرت به رئیس مجلس شورا (از خویشاوندان مُرسی) دامن زد.
رژیم مُرسی همچنان مقاوت می‌کند و این برای توده‌ی مردم 30 ژوئن که حکمرانی اخوان را نپذیرفتند، غیرقابل قبول است. و هرچند سخنرانی وزیر دفاع با تأکید بر عدم مداخله در سیاست شروع شد، اما با اشاره بر مشارکت وی در ترسیم مسیری برای دوران انتقالی و تبدیل آن به جزئی از فرآیند سیاسی خاتمه یافت.
ما اطمینان داریم که مردم انقلابی هیچ سناریویی را که شامل عزل مُرسی و برگزاری زودهنگام انتخابات نشود، نخواهند پذیرفت. ما به تمام نیروهای انقلابی و مشارکت‌کنندگان در کمپین شورش می‌گوییم که علیه هر نوع زد و بند و مصالحه، فشار آمریکا یا کودتا مقاومت کنید. ما تصریح می‌کنیم که هر دولت انتقالی‌یی که روی کار می‌آید باید موارد زیر را در اولویت قرار دهد:
1.اقدامات بلادرنگ به منظور دست‌یابی به عدالت اجتماعی به نفع میلیون‌ها فقیر و افراد کم‌درآمدی که سهم بسیاری در برکناری مُرسی و شورای نظامی پیش از آن داشتند. این اقدامات به منظور تحقق اهداف انقلاب است.
2.انتخاب مجلس موسسان باید نمودی از تمام بخش‌های مردم باشد- کارگران، دهقانان، فقرا، مسیحیان قبطی و زنان- تا بتوان قانون اساسی مدنی و دموکراتیکی نوشت که پاسدار ارزش‌های آزادی و عدالت اجتماعی باشد.
3. تهیه‌ی پیش‌نویس قانون عدالت انتقالی که علیه اخوان به خاطر خون‌هایی که به هدر داد، همانند شورای نظامی و نمادهای رژیم مبارک اقامه دعوی کند و خواهان کیفرخواست به نفع شهدا و مصدومین انقلاب باشد.
به رغم تقدیر ما از شادی و سرور مردم در این بسیج عظیم و علائم پیروزی، سرقت انقلاب ژانویه توسط زد و بند میان اخوان و شورای نظامی در فوریه‌ی 2011 و آنچه پس از آن به وقوع پیوست، همچنان یک هشدار است. ما باید آماده باشیم و در خیابان‌ها بمانیم و تا جایی فشار آوریم که دیگر هیچ فرصتی برای خائنان و فرصت‌طلبان باقی نگذاریم تا انقلاب شکوه‌مند ما را بربایند.
ما اذعان می‌داریم که اعتصاب سراسری سلاحی برای تمام کارگران مُزدی، کارمندان و متخصصان است. اعتصاب سراسری حتی از بسط‌نشینی و تظاهرات نیز سلاح نیرومندتری است، زیرا همین اعتصاب سراسری بود که کار مبارک را یک‌سره کرد. اعتصاب‌ها سلاح ما برای مقابله با هر نوع زد و بند یا تلاشی به منظور کودتا علیه خواسته‌های توده‌های مردم خواهد بود.
شکوه‌مند باد شهدا، پیروزباد انقلاب، شرم بر قاتلان!
3 جولای 2013

توضیح سایت خبری راه کارگرـ آنچه در زیر می آید موضع حزب کمونیست مصر است . مواضع این حزب در رابطه با نقش ارتش، مواضعی است که نمی تواند مورد تائید قرار گیرد. حضور ارتش در تحولات کنونی می تواند جنبش مردمی را نه تنها منحرف سازد بلکه می تواند باعث تقویت مواضع نیروهای بازمانده از دولت مبارک گردد و این به معنای شکست انقلاب مصر خواهد بود

اعلامیهٔ‌ حزب کمونیست مصر در ارتباط با رخدادهای اخیر مصر
۱۲ تیر ۱۳۹۲ بین‌المللی
مردم تا تحقق خواست‌های انقلابی‌شان در میدان خواهند ماند

مترجم : ؟
حزب کمونیست مصر بار دیگر به پاس موضع قهرمانانهٔ مردم بزرگ مصر در مقاومت در برابر رژیم استبدادی فاشیستی ورشکستهٔ کنونی، به آنها درود می‌فرستد و نسبت به آنها ادای احترام می‌کند. از دید حزب ما، این موضع متحد و مدنی مردم بیانگر اصالت، شرافت و آگاهی مردمی است که بر مخالفت قاطع خود با هرگونه سازش دربارهٔ حق خود برای داشتن یک زندگی آزادانه و شرافتمندانه تأکید دارند. آنها با حفظ رویکردی مسالمت‌آمیز و مدنی و ضمن دفاع از انتخاب مدنی خود، حاضر به هرگونه فداکاری در راه حفظ حقوق خود هستند. در سرتاسر تاریخ، مردم مصر بر اعتقاد خود به آزادی و احترام به چندگرایی، و ارزش‌هایی از قبیل حقوق مدنی و تحمل، پای فشرده‌اند.
حزب ما همچنین از موضع نیروهای مسلّح و جانبداری قاطعانهٔ آن از خواست‌های همگانی مردم استقبال می‌کند. ما بر موضع احترام نیروهای مسلّح به عنوان مدافعان امنیت ملّی مصر و محافظان اراده و انتخاب مردم تأکید می‌کنیم که بدون ورود در عرصهٔ سیاسی که مغایر با خصلت آن است، دموکراسی و اصول پایه‌یی حکومت مدنی امروزی را محترم می‌شمارد.
مردم مصر حرف‌شان را زده‌اند، و این حرف برای همه لازم‌الاجراست. تنها منشاً و مرجع حقانیت، مردم هستند. فقط مردم هستند که دربارهٔ راه مناسب برای بیرون رفتن از این وضعیت تصمیم می‌گیرند. مردم به این نتیجه رسیده‌اند که محمد مُرسی عیسی‌العیاط به سوگندی که در زمان رئیس جمهور شدن ادا کرده بود، خیانت کرده است. محمد مُرسی و دار و دستهٔ اخوان‌المسلمین او و متحدان آنها به حرمت قوهٔ قضاییه تجاوز و اقتصاد کشور را ویران کرده‌اند، به اعتبار کشور آسیب رسانده‌اند، و ثبات و آرامش اجتماعی، وحدت ملّی و امنیت ملّی کشور را به مخاطره انداخته‌اند. در نتیجه، اکثریت مردم با تظاهرات گسترده و حماسی خیابانی خود نشان دادند که او و رژیم فاشیستی او را غاصبان قدرت می‌دانند. به‌راستی که او باید عرصهٔ سیاسی را ترک کند و به همراه هم‌دستانش در این جنایت، برای آنچه نسبت به ملّت و کشور مرتکب شده است، مورد بازخواست و محاکمه قرار گیرد.
حزب ما تأکید می‌کند که تنها راه‌حل انتخاب شده توسط مردم همان است که در تومار «تمرّد» (قیام) اعلام شده است و از سوی مردم در سراسر مصر امضا است [کارزار برای اعلام سلب اعتماد از مُرسی و دولت او، خواست استعفای او، و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری]. ما مردم مصر را فرامی‌خوانیم که تا برآورده شدن خواست‌هایشان، میدان‌های مبارزه را خالی نگذارند و انقلاب را رها نکنند.
زنده باد مصر!
زنده باد انقلاب مردم شریف مصر!

نوشته شده در سیاسی. Leave a Comment »

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s