توقف تخریب بافت قدیمی یزددر پی اعتراضات مردمی

Download (1)سایت خبری راه کارگر : برای دومین بار در این اواخر اعتراضات گروهی و دسته جمعی مردم مسئولین را به عقب نشینی واداشت. در پی اعتراض و تجمع حامیان میراث فرهنگی و ساکنین محلات قدیمی یزد به تخریب بافت قدیمی این شهر به خاطر توسعه امامزاده جعفر، شهردار یزد دستور توقف عملیات تخریب را صادر کرد. در هفته های گذشته متولیان امامزاده و شهرداری با تخریب بافت قدیمی در صدد توسعه فضای امامزاده برآمده بودند که با مخالفت مردم و حامیان میراث فرهنگی مواجه شدند. در حرکتی شبیه این نیز چند روزِ قبل مردم نوشهر و حامیان محیط زیست با برپائی تجمع اعتراضی در مقابل ورودی پارک گیاه شناسی نوشهر از عملیات راه سازی در داخل پارک جلوگیری کرده بودند.


توقف تخریب بافت قدیمی یزد در پی اعتراضات مردمی

دستور توقف اجرای طرح توسعه امام زاده جعفر در پی اعتراضات مردمی در یزد
کلمه / به دنبال اعتراضات صورت گرفته، شهردار یزد در دیدار با حامیان میراث فرهنگی، دستور توقف اجرای طرح توسعه امام زاده جعفر «ع» را صادر کرد. در روزهای اخیر در مورد تخریب بناهای اطراف امامزاده توسط متولیان امامزاده و حمایت و بی تفاوتی از طرف مسئولین و دستگاه های ذیربط، موجب نگرانی های شدیدی در جامعه معماری شد. تعدادی از مسئولان ارشدسابق استان یزد در مورد توقف تخریب بافت تاریخی نامه ای به استاندار یزد نوشتند. یکی از حامیان میراث فرهنگی حاضر در این جلسه که در دفتر شهردار برگزار شد، با بیان این مطلب به ایلنا گفت: آقای شهردار روز گذشته پس از کنفرانس مطبوعاتی در امام زاده جعفر «ع» با دعوت حامیان میراث فرهنگی از تخریب‌های صورت گرفته در محله بازدید کرد. مهدی صادق احمدی افزود: آقای عظیمی زاده خانه ای در نزدیکی حسینیه کرمانی را که در روز ۵ شنبه تخریب شده بود، بازدید کرد و با ارزش بودن این خانه را تایید کرد. وی افزود: شهردار محترم پس از این بازدید قول داد تا اجرای طرح توسعه متوقف شود و در صورت فشار بر وی برای ادامه طرح، حاضر به استعفا از شهرداری است.
این فعال میراث فرهنگی با اشاره به دعوت شهردار برای برگزاری جلسه ای با نمایندگان حامیان میراث فرهنگی گفت: این جلسه صبح امروز در دفتر آقای عظیمی زاده برگزار شد و وی دستور توقف اجرای طرح را صادر کرد. صادق احمدی گفت: آقای شهردار در این جلسه با بیان اینکه شهرداری در ابتدا نمی‌خواسته تا اجرای آن را بپذیرد گفت شهرداری با اصرار مسئولین و باتوجه به واگذاری زمین‌های معوض مسئولیت را پذیرفت که البته تخریب‌ها «پلاک به پلاک» با هماهنگی با میراث انجام شد. وی افزود: آقای عظیمی زاده قول داد تا زمان بازنگری طرح توسط گروه های کارشناسی از جمله شورای بافت، طرح متوقف شود چراکه در اجرای طرح‌های اینچنینی نباید عجله کرد. این استاد دانشگاه تصریح کرد: آقای شهردار همچنین در این دیدار توصیه مسئولان برای تسریع در اجرای طرح را تایید کرد. صادق احمدی گفت: آقای شهردار در این جلسه گفت در ابتدای طرح بر این تاکید داشتم تخریب پس از تملک کامل صورت بگیرد ولی مسئولین استان در «جلسه ای» بر تخریب همزمان با تملک تاکید کردند.
گفتنی است آقایان حمید رضا بیگ زاده، مهدی صادق احمدی، محمد رضا قدکیان و هادی رضوی به نمایندگی از حامیان میراث فرهنگی در این جلسه حضور داشتند و از شهردار محترم برای برخورد مناسب و پذیرش درخواست حامیان میراث فرهنگی در بازدید از تخریب‌ها تشکر کردند. نمایندگان میراث فرهنگی همچنین ابراز امیدواری کردند تا طرح توسعه امام زاده با نظرات کارشناسی متخصصین امر، مورد بازنگری کلی قرار گیرد. عیوقی مسئول اجرای پروژه شهرداری در این طرح وعده داد تا برای فروش ملک و تملک توسط شهرداری، کسی تحت فشار قرار نگیرد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s