اعدام قریب الوقوع چهار فعال فرهنگی به اتهام محاربه

edamاعدام قریب الوقوع چهار فعال فرهنگی به اتهام محاربه
تایید و ابلاغ حکم اعدام 4 جوان در شهر شادگان؛ استمداد خانواده ها از نهادهای حقوق بشری برای توقف حکم
فعالان در تبعید: بنا بر اطلاع “ کمپین صلح فعالان در تبعید ” ؛ روز شنبه هفته جاری تایید حکم اعدام 4 تن از فعالین فرهنگی شهر شادگان به محکومین و خانواده هایشان ابلاغ شد .بر اساس گزارشات ارسالی به این کمپین ؛ حکم اعدام عبدالرضا امیر خنافره ؛ غازی عباسی ؛ عبدالامیر مجدمی ؛ شهاب عباسی به اتهام محاربه به محکومین و خانواده ها ابلاغ شد . گفتنی است این احکام در حالی صادر میشود که برای اعتراف گیری اجباری از متهمان , حتی خانواده هایشان هم برای مدت طولانی تحت شکنجه قرار گرفته بودند.بنا بر گزارش فعالان حقوق بشر از اهواز یونس امیر خنافره پدر یکی از محکومین ؛ چیزی قریب به شش ماه در بازداشتگاههای وزارت اطلاعات و در مقابل دیدگان فرزندش مورد شکنجه واقع شده بود . وی که اخیرا به دلیل فشارهای وارده ناشی از بازداشت فرزندش و شکنجه های روحی , درگذشت ؛ از معلمان بازنشسته شهر شادگان بوده است . فعالین حقوق بشر در اهواز معتقدند که این احکام تنها حاصل عدم تحمل حکومت جمهوری اسلامی ایران در خصوص فعالیتهای فرهنگی این جوانان در همايشها و سمينار هاي شعر در خوزستان بوده است. در همین راستا , بنا بر اطلاع یکی از نزدیکان محکومین , خانواده این زندانیان اعلام کرده اند:

عاجزانه چشم به یاری و حمایت نهادها و سازمانهاي حقوق بشري بين المللي و ايراني برای تلاش در جهت لغو این احکام داریم.

محمد مصطفائی:ـ در قانون مجازات اسلامی جدید قوانینی به تصویب رسیده است که در قیاس با قوانین قبلی به نفع متهمین است و می بایست قانون جدید که مناسب به حال متهم است اجرا گردد. مثلا اگر فردی طبق قانون قبلی به اعدام محکوم شده است و در قانون جدید اعدام منتفی شده باشد مانند اعدام برای کودکان زیر ۱۸ سال به خصوص در جرایم تعزیری، محکوم به اعدام را دیگر نمی توان اعدام کرد. اما اخباری که به گوشم می رسد نشان می دهد که قضات دادگستری هنوز قانون جدید را اعمال نمی کنند و این به زیان بسیاری از محکومین است. نمونه آن را می توانید در لینک زیر بخوانید.

درخواست سازمان مدارای جهانی برای توقف حکم اعدام چهار شهروند خوزستانی

بنا به اطلاعاتی که به این سازمان ارسال شده است، حکم اعدام چهار شهروند خوزستانی توسط دیوانعالی کشور تایید شده و به اجرای احکام ارسال شده است. خانواده محکومین به اعدام اعلام کرده اند که این حکم به آنها ابلاغ شده و نگران آن هستند که اجرا گردد، در حالی که طبق قانون جدید مجازات اسلامی حکم اعدام محکومین بنا به دلیلی که به نظر گرامیتان خواهد رسید قابل اجرا نیست. عبدالرضا امیر خنافره ؛ غازی عباسی ؛ عبدالامیر مجدمی ؛ شهاب عباسی چهار محکوم به اعدامی بوده اند که اتهام انها محاربه عنوان شده و به اعدام محکوم شده اند. مستند به ماده ۲۷۹ قانون جدید مجازات اسلامی که اخیرا به تصویب رسیده است محاربه عبارت از کشیدن سلاح به قصد جان، مال یا ناموس مردم یا ارعاب آنها است، به نحوی که موجب ناامنی در محیط گردد، هرگاه کسی با انگیزه شخصی به سوی یک یا چند شخص خاص سلاج بکشد و عمل او جنبه عمومی نداشته باشد و نیز کسی که به روی مردم سلاح بکشد، ولی در اثر ناتوانی موجب سلب امنیت نشود، محارب محسوب نمی شود. این در حالی است که گفته می شود متهمین هیچ کدام به روی کسی سلاح نکشیده و مردم را ارعاب ننموده اند و از آنجایی که قوانین جزایی عطف به ماسبق می شوند متهمین این پرونده چون بر اساس قانون پیشین مجازات اسلامی محکوم به اعدام شده است، تایید حکم آنان برخلاف قانون بوده است. در رابطه با صدور محکومیت به مجازات در چنین مواردی با توجه به ارزش جان آدمی قانونگذار این اختیار را در جرم محاربه داده است تا متهم را به مجازات نفی بلد (تبعید) محکوم نماید و ضروری است حتی بر فرض اعلام اطلاعات اشتباه در این پرونده متهمین به مجازات هایی محکوم شوند که قابل برگشت به جامعه باشد چرا که فلسفه مجازات ها این است که متهم به جامعه بازگردانده شود نه اینکه جانش گرفته شود، از این رو درخواست می شود تا هر چه سریعتر دستور فرمایید تا حکم صادره علیه محکومیت یادشده متوقف گردد. در آخر همانطور که مطبع هستید بر اساس ماده ۲۱۹ قانون مجازات اسلامی جدید حدود بر اساس عفو و نیز توبه قابل سقوط ، تقلیل و یا تبدیل هستند، بنابراین این امکان وجود دارد تا محکومین یاد شده از شرایط توبه و عفو نیز برخوردار گردند. سازمان مدارای جهانی ۲۵ تیر ۱۳۹۲

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s