پیروزی کارگران فولاد زاگرس به کامشان شیرین باد

Download (1)سایت خبری راه کارگر : چاره کارگران وحدت و تشکیلات است. اعتراض مشترک و مداوم کارگران فولاد زاگرس قروه به بار نشست. در پی بیش از دو هفته برپائی تجمعات اعتراضی در برابر ادارات دولتی در استان و در پایتخت، روز گذشته کمیسیون اصل نود مجلس رژیم در حالیکه تمانی کارگران اخراجی در بیرون مجلس برای دفاع از حق اشتغال خود تجمع کرده بودند، مصوبه ای را به تصویب رساند که براساس آن حکم اخراج همه دویست و سی و پنج کارگر اخراجی کارخانه فولاد زاگرس لغو و کارفرما ملزم به پرداخت معوقات کارگران در ظرف پانزده روز آینده شد. براساس این حکم این کارفرما هم چنین متعهد است که تا واگذاری کارخانه به سرمایه گذار جدید حقوق کارگران را ماهیانه پرداخت کند. پیروزی کارگران هم بسته و متحد فولاد زاگرس به کامشان شیرین باد.


پیروزی کارگران فولاد زاگرس به کامشان شیرین باد

دیروز در كمیسیون اصل نود؛ حكم اخراج كارگران فولاد زاگرس لغو شد/ پرداخت مطالبات معوقه ظرف پانزده روز روز
در جریان دومین سفر کارگران اخراجی کارخانه فولاد زاگرس به تهران، کمسیون اصل نود مجلس دیروز با حضور نمایندگان کارگران و کارفرما به همراه نمایندگانی از سهامداران این کارخانه تشکیل جلسه داد. زاهد ربیعی که به عنوان نماینده کارگران در جلسه دیروز کمیسیون اصل نود شرکت کرده بود درباره نتیجه این جلسه به ایلنا گفت: در جلسه دیروز مصوب شد تمامی دویست و سی و پنج کارگر اخراج شده به کار خود بازگردند و کارفرما حق قطع رابطه کاری این کارگران با کارخانه را ندارد. او افزود: همچنین تکلیف شد کارخانه به سرمایه گذاری که صلاحیت مدیریت کارخانه را داشته باشد واگذار شود و هر سرمایه‌داری که کارخانه را تحویل گرفت، برای ادامه تولید از نیروهای فعلی استفاده کند و حق اخراج کارگران را ندارد. این کارگر کارخانه فولاد زاگرس ادامه داد: کارفرما در جلسه دیروز متعهد شد تا یافتن سرمایه گذار جدید با استفاده از امکانات شورای ویژه‌ای بنام شاک که از کارگران واحد‌های بحران‌زده حمایت می‌کند، مقرری بیکاری کارگران را پرداخت کند تا ارتباط کارگران با کارخانه تداوم داشته باشد. ربیعی افزود: در این جلسه کارفرما تعهد داد معوقات حقوقی کارگران را حداکثر تا پانزده روز آینده پرداخت کند و از کارگران خواست با دریافت حقوق ماهانه تا اطلاع ثانوی در کارخانه حضور فیزیکی نداشته باشند. او اضافه کرد: طبق دستور رئیس کمسیون اصل نود، صورت جلسه مصوبه دیروز کمسیون برای اطلاع و اجرا به کارفرما و سایر ادارات و نهادهای دولتی ابلاغ می‌شود.
پیشینه اعتراض
دویست و سی و پنج کارگر کارخانه فولاد زاگرس که در روزسه شنبه هیجدهم تیرماه، به دلیل آنچه از سوی کارفرما ناتوانی مالی و زیان‌ده بودن تولیدذکر می‌شد اخراج شدند. این کارگران اخراجی که در روزهای نوزده و بیست تیرماه در مقابل اداره کار قروه و استانداری کردستان تجمع کرده بودند روز (دوشنبه بیست و چهار تیرماه) به دلیل دریافت نکردن پاسخی از سوی مسئولان استانی راهی تهران شدند و با تجمع در خیابان پاستور که محل استقرار تعدادی از نهادهای دولتی و حکومتی است، تجمع کردندوبعد از آن در روز‌های بیست و پنج وبیست و ششم تیر ماه به در ادامه تجمعات خود در مقابل ساختمان قوه مقننه خواستار بازگشایی کارخانه و پرداخت مطالبات معوقه خود شدند، که در ‌‌‌‌نهایت در آخرین روز تجمع خود در تهران، با وعده‌ نماینده شهرستان قروه «قادرمرزی» در مجلس، اعتماد کردند وبه شهر خود بازگشتند. پس از بازگشت صد و هشتاد کارگر اخراجی فولاد زاگرس از سفر اعتراضی سه روزه به تهران، صبح روز بیست و هفتم تیر ماه تمامی دویست و سی و پنج کارگر اخراجی این کارخانه برای چهارمین روز متوالی تجمع اعتراضی خود را مقابل اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان قروه ادامه دادند وهمه این کارگران برای بازگشت بکار خود با تشکیل یک پرونده واحد به اداره کار شهرستان قروه طرح شکایت کردند. با وجود این، کارگران فولاد زاگرس بامداد دیروز سی و یکم تیر ماه نیز برای پی گیری مطالبات خود به تهران آمده و در مقابل مجلس شورای اسلامی، حضور پیدا کردند و عصر‌‌‌‌ همان روز با تشکیل جلسه کمسیون اصل نود به شهرستان قروه در کردستان بازگشتند و منتظر اجرای مصوبه کمسیون اصل نود هستند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s