واکنش گستردۀمقامات حکومتی به کتک خوردن یک خواهر زینب توسط یک زن آزاد پوش

imagesسایت خبری راه کارگر ـ کتک خوردن یک خواهر زینب فضول که به طرز لباس پوشیدن یک زن آزاد پوش ایراد گرفته و خواسته بود «حکم» شرعی خود را نیز اجرا کند با واکنش درست و به حق این زن جسور روبرو شد. مقاومت مدنی این زن آزاد پوش در برابر امر و نهی یک خواهر زینب، مقامات حکومتی را وحشت زده ساخته است. در حالی اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی با اطلاع از روحیۀ بالای مقاومت در میان جوانان و بویژه دختران جوان، از خواهر زینب و برادران حزب اللهی خواسته که خود «حکم شرعی» شان را اجرا نکنند تعدادی از تاریک اندیشان در مجلس و دیگر نهادهای حکومتی خواهان شدت عمل در این رابطه شده اند. از جمله روح الله حسینیان، محمد رضا باهنر و علی طاهری نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار پیگیری موضوع شدند و علی مطهری که همواره نسبت به حجاب اسلامی حساسیت ویژه ای از خود نشان میدهد، از دولت خواسته که با آزاد پوشان برخورد جدی داشته باشد و تاکید کرده است که :« با استمرار رویکرد غلط در حوزه حجاب و عفاف، افرادی که در این مسایل سهل انگار هستند، جری و طلبکار خواهند شد.» و سید ابراهیم رئیسی معاون اول قوه قضائیه نیز برای تقویت روحیه خواهران زینب و برادران حزب اللهی تاکید کرده است که « همه دستگاه‌های کشور به طور جدی از آمران به معروف و ناهیان از منکر دفاع می‌کنند». لازم به تذکر است که مقاومت این زن آزاد پوش، نمونۀ کوچکی از مقاومت گسترده مدنی مردم است که هر چه بیشتر گسترش یابد ، بهتر می تواند این تاریک اندیشان را به عقب نشینی وادارد.


واکنش گستردۀمقامات حکومتی به کتک خوردن یک خواهر زینب توسط یک زن آزاد پوش

ماجرای کتک خوردن “زن محجبه که درباره حجاب امر به معروف کرده”، بین مقامات ایران بالا گرفته است

دویچه وله .ماجرای کتک خوردن “زن محجبه که درباره حجاب امر به معروف کرده”، بین مقامات ایران بالا گرفته است. برخی نمایندگان خواستار پی‌گیری ماجرا شده‌اند، فرمانده ناجا اما از مردم می‌خواهد که در “امر به معروف”، برخورد انتظامی نکنند.
اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی در واکنش به انتشار خبر “کتک خوردن زنی که درباره حجاب امر به معروف کرده است” گفته که “امر به معروف” سه مرحله دارد. به گفته فرمانده نیروی انتظامی، «در مرحله اول، عملی و رفتاری، در مرحله دوم تذکر لسانی و در مرحله سوم برخورد انتظامی است که مرحله سوم ویژه ماموران حکومتی است که مردم از ورود به مرحله سوم اجتناب کرده و تذکر کفایت می‌کند. تلاش برای دستگیری فرد خطاکننده و تحویل آن به ماموران، خلاف مقررات و قوانین است.»
خبرگزاری “فارس” اخیرا در گزارشی نوشته بود که در میدان پونک تهران یک خانم “محجبه” که در مورد “بدحجابی”، “امر به‌معروف” کرده است، با واکنش طرف مقابل روبه‌رو شده و از دست او “کتک” خورده است.
این خانم “محجبه” به خبرگزاری”فارس” گفته «به این خانم تنها یک جمله گفتم و آن این بود که “می‌شود حجابت را رعایت کنی”. فقط و فقط همین یک جمله را گفتم که هنوز به نقطه آخر آن نرسیده بودم به یک باره، به سمت من حمله کرد و گلوی من را فشار داد و با دست دیگر شروع به چنگ انداختن به صورت من کرد.»

«غیرطبیعی بودن ماجرا»

با انتشار این گزارش در خبرگزاری “فارس”، روح الله حسینیان، محمد رضا باهنر و علی طاهری نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار پیگیری موضوع شدند.
در همین زمینه و در گزارشی که پنج‌شنبه ۳ مرداد در سایت “آینده آنلاین” درباره جزئیات جلسه دو کمیسیون مجلس با ناجا، دادستانی بر سر درگیری دو خانم منتشر شده آمده است: «موضوع درگیری دو خانم بر سر تذکر یکی به حجاب دیگری با نقش‌آفرینی یک خبرگزاری و پیگیری چند نماینده مجلس در سطح ملی پیگیری شود و منجر به جلسه دو کمیسیون مجلس با نمایندگان ناجا، سپاه، بسیج و دادستانی شود، کمی غیرطبیعی است.»
بنا بر این گزارش، در جلسه دو کمیسیون مجلس با ناجا، مسئول پیگیری پرونده گفته “متهمه با همان لباسی که در زمان درگیری به تن داشت، در محل پلیس امنیت حضور پیدا کرده بود. با این تفاوت که بر اساس فیلم‌های موجود، در روز درگیری مقنعه ایشان عقب تر بود و موهایش از دو طرف صورت بیرون بود.”
سایت “آینده آنلاین” در گزارش خود آورده است: «در بوق و کرنا کردن درگیری دو خانم از رسانه‌ها گرفته تا مجلس، اگر در یک کشور اروپایی که حکومت مخالف حجاب بود، قطعا موثر و نشانه مظلومیت محجبه‌ها بود، اما در شرایط کشور ما بعید است آثار مثبتی داشته باشد، همان گونه که مسوول پرونده هم گفته که خانم تذکر گرفته با همان لباس به دادسرا رفته و تنها کمی مقنعه‌اش جلو آمده است!»
هر سال با گرم شدن هوا و شروع فصل تابستان سختگیری‌های پلیس در مورد دختران افزایش بیشتری پیدا می‌کند.
ـــــــــــــــــــــــــ
حجت‌الاسلام رئیسی در پاسخ به فارس:
حمایت ویژه دستگاه قضا از آمران به معروف/ کمرنگ‌شدن امر به معروف گسترش فساد را در پی دارد
معاون اول قوه قضائیه با تاکید بر حمایت ویژه دستگاه قضایی از آمران به معروف، گفت: کمرنگ‌شدن امر به معروف و نهی از منکر سبب گسترش کژی‌ها و فساد در جامعه می‌شود.
خبرگزاری فارس: حمایت ویژه دستگاه قضا از آمران به معروف/ کمرنگ‌شدن امر به معروف گسترش فساد را در پی دارد
به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، سید ابراهیم رئیسی صبح امروز در حاشیه بازدید از هشتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت مشهد در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوال خبرنگار فارس مبنی بر نگاه دستگاه قضایی بر امر به معروف و نهی از منکر اظهار کرد: امر به معروف و نهی از منکر وظیفه شرعی، دینی و انقلابی یکایک افراد جامعه است.
وی افزود: فرهنگ دینی و انقلابی ما، اصل امر به معروف و نهی از منکر را به ما می‌آموزد و ما باید از این اصل مهم درس‌های عملی در زندگی بگیریم.
رئیسی با اشاره به حادثه اخیر اهانت به خانم آمر به معروف در تهران، تصریح کرد: همه دستگاه‌های کشور به طور جدی از آمران به معروف و ناهیان از منکر دفاع می‌کنند.
معاون اول قوه قضائیه ادامه داد: امروز همه دستگاه‌ها و به‌ویژه دستگاه قضایی حمایت خود را از آمران به معروف و ناهیان از منکر اعلام می‌کند.
وی با تاکید بر اینکه کمرنگ‌شدن امر به معروف و نهی از منکر سبب گسترش کژی‌ها و فساد در جامعه می‌شود، اذعان کرد: اهمیت امر به معروف و نهی از منکر از همین حیث در جامعه اسلامی تجلی پیدا می‌کند.
معاون اول قوه قضائیه گفت: آمران به معروف و ناهیان از منکر بدانند دستگاه قضایی همواره حامی آنان است.
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
مطهری در گفت‌وگو با فارس:
رویکرد فرهنگی روحانی مثل احمدی‌نژاد نباشد/نظارت بر پوشش و برخورد قانونی وظیفه دولت است
عضو کمیسیون فرهنگی با بیان اینکه نظارت بر پوشش اسلامی و برخورد قانونی وظیفه دولت است، گفت: دولت روحانی اگر بخواهد روند فعلی را در حوزه عفاف و حجاب ادامه دهد، به عنوان نماینده مجلس اعتراض خواهم کرد.
خبرگزاری فارس: رویکرد فرهنگی روحانی مثل احمدی‌نژاد نباشد/نظارت بر پوشش و برخورد قانونی وظیفه دولت است
علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس با اشاره به ضرب و شتم یک خانم محجبه هنگام امر به معروف و نهی از منکر گفت: وقتی سیاست دولت مخصوصا توسط شخص آقای احمدی‌نژاد بارها چراغ سبز به بدحجابی و بی‌حجابی نشان می‌دهند و یا اینکه ایشان در پاسخی که به سوال مسئله قانون عفاف و حجاب می‌دهند، تقریبا اینگونه مسائل را مسخره می‌کنند نتیجه این رویکردها اینگونه حوادث خواهد بود.
وی افزود: با استمرار رویکرد غلط در حوزه حجاب و عفاف، افرادی که در این مسایل سهل انگار هستند، جری و طلبکار خواهند شد.
مطهری با بیان اینکه از سال 85 راجع به دیدگاه لیبرالی دولت در حوزه فرهنگی هشدار داده بود، گفت: قبل از اینکه وارد مجلس شوم، بحث لیبرال بودن دولت در حوزه فرهنگی را مطرح کردم و بعد از ورود به مجلس نیز این موضوع را گفتم اما متاسفانه طرفداران متعصب دولت با این حرفها مخالفت می‌کردند و امروز همان‌ها دارند حرف‌های ما را تکرار می‌کنند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ضرب و شتم و برخورد با کسانی که امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند حاصل رویکرد فرهنگی دولت است، گفت: متاسفانه هیچگونه نظارتی برای پوشش اسلامی در جامعه امروز ما وجود ندارد و گاهی با صحنه‌های ناهنجار مواجه می شویم در حالی که وظیفه دولت است تا ضمن نظارت بر پوشش اسلامی در جامعه با موارد ناهنجار برخورد مناسب داشته باشد.
وی با بیان اینکه با وجود دولت احمدی‌نژاد نمی‌توان کاری برای دفاع از امر به معروف و نهی از منکر و برخورد با ناهنجاری‌های اخلاقی کرد، اظهار داشت: اگر این مسائل را مطرح کنیم آقای احمدی‌نژاد می‌آیند در پاسخ می‌گویند که مردم ما گل و چنین و چنان هستند و خودشان همه چیز را رعایت می کنند. خب، حرف ما همین است که همین مردم گل، گاهی به شکل نامناسب در جامعه ظاهر می‌شوند.
مطهری با بیان اینکه طبق دستور اسلام، دولت وظیفه دارد بر پوشش اسلامی نظارت کند، تاکید کرد: آن مرحله از امر به معروف و نهی از منکر که مستلزم برخورد قانونی است وظیفه دولت است نه وظیفه مردم. دولت متاسفانه این حکم را قبول ندارد و تاکنون از زیر بار این حکم شانه خالی کرده است.
نماینده مردم تهران در مجلس در پاسخ به این سوال که آیا فکر می‌کند که در دولت یازدهم شرایط فرهنگی کشور تغییر خواهد کرد، اظهار داشت: دولت آینده هم باید سیاست‌های درست فرهنگی داشته باشد چون اگر بخواهد روند فعلی را ادامه بدهد ما به عنوان نماینده مجلس اعتراض خواهم کرد

یک پاسخ to “واکنش گستردۀمقامات حکومتی به کتک خوردن یک خواهر زینب توسط یک زن آزاد پوش”

  1. ایرانی Says:

    دمش گرم،باید شرت زینبم در می اورد که بفهمد اینجا عربستان نیست.


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s